Krvácení v těhotenství

Ve zkratce pro tatínky

  1. Krvácení v časné graviditě - do 12. týdne těhotenství
  2. Krvácení v těhotenství mezi 12. a 24. týdnem gravidity
  3. Krvácení v těhotenství po 24. týdnu gravidity
  4. Krvácení v těhotenství - Vaše dotazy

1. Krvácení v časné graviditě - do 12. týdne těhotenství

Hrozící potrat - jedná se o stav, kdy dochází k částečnému odloučení plodového vejce, ale plod zůstává vitální (živý). Velice často vzniká krevní výron (hematom) pod placentou. Bývá doprovázen slabým krvácením nebo špiněním (odchod menšího množství tmavší krve) a někdy i pobolíváním podbřišku. Nedochází ale ke zkracování a otevírání čípku děložního. Vždy je vhodná návštěva lékaře, který přesně určí (zejména na základě ultrazvukového vyšetření) závažnost stavu a navrhne léčbu. Základem terapie je klidový režim (doma nebo v nemocnici) a podávání hormonálních přípravků k podpoře časného těhotenství, popř. léků zpevňujících drobné cévy. Nutnost hospitalizace se řídí rozsahem krevního výronu, závažností anamnézy pacientky (opakované potraty apod.). Zohledňuje se také přání ženy. Délka hospitalizace se odvíjí od závažnosti vstupního nálezu a na jeho změnách (v optimálním případě a nejčastěji dochází k ústupu potíží ).

  • Počínající potrat - nastává tehdy, kdy odloučení plodového vejce je tak rozsáhlé, že už nelze ovlivnit. Je provázen zkracováním o otevíráním hrdla děložního. Počínající potrat je vždy doprovázen bolestmi v podbřišku s krvácením a přechází do potratu probíhajícího.
  • Probíhající potrat - je stav, při němž je plodové vejce vypuzeno z dělohy v celku (úplný potrat) nebo jen jeho část (neúplný potrat). Většinou se jedná o druhou variantu. V tomto případě zůstávají části plodového vejce v děloze a představují riziko prodlouženého a silného krvácení či zánětu v oblasti dělohy. Proto je třeba za této situace provést vyčištění dutiny děložní kyretáží v celkové narkóze. Výkon trvá asi 20 minut, hospitalizace je většinou jednodenní.
  • Specifickým typem potratu je tzv. zamlklý potrat - v tomto případě dojde po určité době vývoje plodu (či zárodku) k jeho zástavě, odúmrti. Za této situace nemá těhotná většinou žádné potíže, ty přicházejí až po často několikatýdenní době, kdy se organizmus začne snažit o separaci (odloučení) a vypuzení obsahu dělohy. Dochází tak opět ke krvácení (tmavá krev) a někdy bolestem.

Více o samovolném potratu na začátku těhotenství.

  • S krvácením se lze setkat i v případě syndromu mizejícího dvojčete, kdy dochází ke spontánní redukci dvojčetné gravidity na jednočetnou. Probíhá většinou bez ohrožení druhého plodu.
  • Mimoděložní těhotenství - vzniká tehdy dojde-li k uhnízdění oplozeného vejce jinde než v dutině děložní (nejčastěji ve vejcovodu). Plodové vejce se pří zanořování chová agresivně a může tak dojít ke krvácení a ohrožení života matky. Krvácení může být pozvolné s pobolíváním podbřišku nebo vzniká náhle s prudkou bolestivostí a kolapsovým stavem (při prasknutí mimoděložního těhotenství). Krvácení bývá z velké části do dutiny břišní, ale žena zpravidla lehce krvácí i navenek z rodidel. Diagnóza je stanovena na základě anamnézy, příznaků, objektivního, ultrazvukového vyšetření a vyšetření hormonálních hladin. Při podezření na mimoděložní těhotenství se provádí diagnostická laparoskopie. Výkon se řídí nálezem v břišní dutině (odstranění zničeného vejcovodu apod.)

Více o mimoděložním těhotenství.

Inzerce
  • Krvácení v těhotenství může být způsobeno i jinými, méně častými příčinami jako jsou deciduální polyp (vzniká v důsledku těhotenských změn sliznice čípku děložního), myom (uzel ze svaloviny dělohy, zejména při lokalizaci v její dolní části) a zcela výjimečně karcinom (zhoubný nádor) čípku děložního.

2. Krvácení v těhotenství mezi 12. a 24. týdnem gravidity

Některé příčiny jsou shodné jako v předchozím případě (hrozící, počínající, probíhající a zamlklý potrat). K nim se přidávají další poruchy typické pro vyšší týdny těhotenství, budou popsány v další části týkající se krvácení mezi 24. a 40. týdnem těhotenství (vcestné lůžko a výjimečně předčasné odloučení normálně nasedajícího lůžka).

3. Krvácení v těhotenství po 24. týdnu gravidity

  • Vcestné lůžko - je stav charakteristický uložením lůžka (placenty) v dolní části dělohy, kde je v těsné blízkosti nebo přímo zasahuje do porodních cest (0,5 % případů). Vzniká v důsledku uhnízdění oplozeného vejce v dolní části dělohy, dolním děložním segmentu.

Normální uložení placenty

Placenta zasahující do porodních cest

Existují čtyři typy:

Inzerce
  • hluboko nasedající placenta (je v dolním segmentu, ale nedosahuje ke kanálu děložního čípku, v tomto případě je možný přirozený vaginální porod)
  • vcestné lůžko zasahuje k okraji vnitřní branky kanálu děložního čípku
  • vcestné lůžko přesahuje zčásti vnitřní branku
  • placenta přesahuje zcela vnitřní branku kanálu hrdla děložního

 

  • Poslední tři zmíněné stavy jsou důvodem k vedení porodu císařským řezem, a to kvůli možnému masivnímu krvácení z okraje placenty při rozšiřování porodních cest u vaginálního porodu.

Poznámka: Pokud je lůžko uložené níže v období kolem poloviny těhotenství, nemusí to znamenat jeho definitivní polohu. V důsledku zvětšování objemu dělohy může být placenta v dalších měsících o něco vytažena výše. Jestliže se však s tímto stavem setkáme v závěrečných týdnech gravidity, nedá se již změna lokalizace placenty předpokládat. Základem diagnostiky je vždy ultrazvukové vyšetření. Podstatou léčby je klidový režim, léky zklidňující dělohu, popř. přípravky snižující krvácivost. Při silném krvácení s ohrožením matky a plodu je těhotenství nutno ukončit ihned (císařský řez).

Inzerce
  • Předčasné odloučení normálně uloženého lůžka - dochází k němu asi v 0,5-1,0 % případů, v drtivé většině v posledních třech měsících těhotenství (vyšší riziko je u žen s vysokým tlakem - hypertenze, preeklampsie, při placentární nedostatečnosti, děložních anomáliích, po úrazech břicha ...). Jde o situaci, kdy dochází k narušení cév mezi placentou a stěnou děložní, dochází k tvorbě krevního výronu a omezení funkční části placenty. Předčasné odloučení placenty může být doprovázeno silným krvácením (jasná krev) a je přítomná výrazná nepolevující bolest dělohy, jejíž svalovina se prudce stáhne. V některých případech ale nemusí ke krvácení zevně dojít (např. při utlačení hematomu hlavičkou plodu ).

Pokud dojde k tomuto stavu, je nutné okamžitě vyhledat lékařskou pomoc v porodnici z důvodu ohrožení života plodu i matky. Diagnostika je založena na objektivním vyšetření (s detekcí srdeční aktivity plodu), doplněném ultrazvukem. Jedná-li se o předčasné odloučení placenty je nutno těhotenství neprodleně ukončit císařským řezem.

  • Počínající porod, nebo hrozící předčasný porod - oba mohou být doprovázeny slabým krvácením tmavší krví (špiněním) z otevírajících se porodních cest. K němu se přidává počínající kontrakční činnost (bolesti dělohy, nebo pouze v podbřišku podobné menstruačním bolestem). Stejně tak může dojít k zašpinění po pohlavním styku nebo po větší fyzické zátěži (např. prudké zvednutí těžšího břemene...)
  • Stejně jako v časném období gravidity může být krvácení v těhotenství způsobeno i jinými, méně častými příčinami jako jsou deciduální polyp (vzniká v důsledku těhotenských změn sliznice čípku děložního), myom (uzel ze svaloviny dělohy, zejména při lokalizaci v její dolní části) a zcela výjimečně karcinom (zhoubný nádor) čípku děložního.

Krvácení v těhotenství - Vaše dotazy

Špinění v prvním trimestru

Dobrý den, jsem na konci 6. týdne těhotenství a můj problém je takový, že když chodím nebo cokoliv dělám, ne nic těžkého, tak slabě špiním. Někdy je to růžové, jako hodně slaboučké krvácení. Svému doktorovi jsem to řekla a podle něj je to normální. Kontroval mě vnitřním ultrazvukem a prý je vše v pořádku. Jakmile celou noc ležím, je vše v pořádku do doby, než se začnu hýbat. Co by to prosím vás mohlo být. Děkuji za odpověď.

Odpověď MUDr. Veroniky Ťápalové: Dobrý den, špinění v prvním trimestru, tj. do 12. týdne, není nic vzácného. Je to u někoho dáno větším prokrvením děložního čípku a také má na to vliv u někoho nedostatečná funkce žlutého tělíska, které produkuje progesteron. Po 12. týdnu již funguje placenta, která dostatek progesteronu produkuje a špinění je již vzácné. Někdy špinění může značit hrozící potrat, ale s tím se bohužel v prvním trimestru upřímně nedá nic udělat. Platí zde zákon buď - anebo.

Inzerce

Krvácení na začátku těhotenství

Dobrý den, moc vás prosím o radu. Jsem v 7 týdnu těhotenství a před dvěma týdny jsem měla velmi silné krvácení, dokonce ze mě vypadly dva kusy o velikosti asi 5 cm. V tu chvíli jsem si myslela, že jsem potratila (2 x předtím jsem potratila), ale ultrazvuk ukázal, že plod je v pořádku. Bohužel mi nikdo neřekl, co se stalo. Prý se s tím nesetkali. Moje děloha je teď na obrázku větší, jakoby se propadla.
Nevím, zda to bude zase v pořádku, přežívám ve strachu a nevědomosti. Musím se zmínit, že bydlím ve Velké Británii a ač se to nezdá, tak péče o těhotné je tu na otřesné úrovni.
Je mi 33 let, jsem bezdětná a bezradná. Mohli byste mi, prosím, pomoci, už nevím, kam se obrátit.
Děkuji.

Odpověď: Dobrý den, krvácení v 1. trimestru těhotenství může být někdy způsobeno hematomem, který se vytvoří pod gestačním váčkem. Někdy muže být krvácení poměrně silné a pak v následujících dnech může přetrvávat špinění, ale nemusí to pro plod vůbec nic znamenat. Neznamená to automaticky nastávající potrat. Zbytečně se nestresujte. Důležitý je klidový režim a maximálně gestagenní podpora - gestagenny v perorálních tabletkách (to ale nevím, zda je v Británii zvykem).
MUDr. Veronika Ťápalová

Neustálé krvácení v prvním trimestru

Dobrý den, v minulých šesti letech jsem prodělala 4 spontánní aborce, žádné děti ještě nemám. V každé z mých předchozích gravidit se vývoj feta zastavil v cca 11. týdnu těhotenství a nikdy nebyla zaznamenána srdeční aktivita. Minulý týden jsem začala velice silně krvácet, šla jsem na pohotovost, kde mi sdělili, nejen, že jsem nepotratila, ale dokonce zaznamenali činnost srdíčka. Jsem nyní v 6. týdnu těhotenství a prohlídka u mé OB/GYN mne teprve čeká. Ráda bych věděla, zda je normální silně krvácet již druhý týden těhotenství (na Internetu jsem se dozvěděla, že až 20 % žen toto prožije) a zda to není způsobeno stresem (jsem v posledním ročníku na právech) a stesku po rodině. Děkuji a všem zde přeji krásný den.

Odpověď MUDr. Veroniky Ťápalové: Dobrý den, silné krvácení v prvním trimestru může skončit potratem, ale nemusí. To se dá těžko posoudit. Stresem by to ale určitě být způsobeno nemělo. Bohužel kromě gestagenní podpory (užívání např. Utrogestanu) se nic jiného v tuto fázi dělat pro udržení těhotenství nedá. Spíš by bylo dobré, pokud máte za sebou 4 potraty, nechat si udělat hematologické a genetické vyšetření, ale to už možná máte za sebou.

 

Ve zkratce pro tatínky

Krvácení v těhotenství vždy signalizuje situaci, která vyžaduje konzultaci s lékařem. Do 12. týdne se může jednat o potrat nebo mimoděložní těhotenství, v dalších týdnech se přidává vcestné lůžko a jiné komplikace. Nejen v těhotenství může být za krvácení odpovědný polyp, myom dělohy nebo zhoubný nádor děložního čípku. Řešení dané situace probíhá dle stanovené diagnózy, zjištění příčiny, která je za krvácení odpovědná. JM

Autor: MUDr. Radan Doubek
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Autor: MUDr. Radan Doubek
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Krvácení v těhotenství - diskuze

Vložit příspěvekČlanky s diskuzí
  • Info:
    Dobrý den. Prosím o radu či o kontakt kde bych mohla dostat ňáké odpovědi či pomoc, předem děkuji.
    Již po 4 jsem samovolně podratila, s manželem se stále o to pokoušíme a doufáme že to tentokrát vyjde. Mam 7letou holčičku s předešlého vztahu. Před dcerou jsem měla genetické problémy. Edwardsův syndrom. Měl to byt chlapec. Pak se narodila dcera, žádné problémy komplikace nebyli naprosto zdravá.
    Myslim že příčiny samovolných potratů by mohli byt ty že by to mohli byt chlapci.
    Nejsem spokojená se svou gynekoložkou a proto hledám tu/toho nejlepší. Děkuji za rady.
    eliskadem@seznam.cz   | 27.02.2017 21:26:40
    Reagovat | URL příspěvku
  • Proto jsme cekali s oznamenim meho tehotenstvi hodne dlouho,Az se mely prekonat vsechny tyhle problemy kdyby neco.
    miminkomalina   | 18.09.2011 20:26:19
    Reagovat | URL příspěvku
  • nízko položená placenta, zjistili na UTz ve 23tt, naštěstí se s rostoucím bříškem vytáhla výše a porod mohl prběhnout spontánně.
    Dejmalka   | 17.09.2011 17:35:20
    Reagovat | URL příspěvku
Vložit příspěvekČlanky s diskuzí

Poradna

Dobrý den, prosím Vás, gynekolog mi nechal provést krevní obraz v 29+1 tt. Zjistilo se z výsledků krve, nedostatek červených krvinek a předepsal mi železo v tabletách Tardyferon, které mám užívat jednu tabletu ráno a jednu večer. Můj dotaz zní, je možné, že bude mít miminko nějaké následky z nedostatku železa na které se přišlo až v 29tt? Může plod z nedostatku železa umřít jeste v děloze? Děkuji za případnou odpověď.

Dobrý den,

anémie je v těhotenství poměrně častá komplikace. Užívejte doporučené preparáty, trvalé následky se s pravděpodobností blížící se jistotě dají vyloučit.

MUDr. Pavla Zahrádková | Babyonline | 08.03.2024, 09:16
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Odmítnout Další informace
×