Syfilis - příjice

  1. Projevy syfilisu
  2. Trvalé následky léčené a neléčené syfilis
  3. Riziko pro plod při onemocnění v těhotenství

Původce: bakterie Treponema pallidum

Projevy syfilisu

Syfilis je dlouhodobé (chronické) onemocnění, které postihuje kůži, sliznice a vnitřní orgány. Syfilis probíhá v několika fázích: 

  • První stadium - vytvoření vředu na děložním čípku či velkých a malých stydkých pyscích, klitorisu nebo ústí močové trubice. Za 3 týdny po vzniku vředu dojde ke zduření lymfatických uzlin. 
  • Druhé stadium - projevuje se kožními a slizničními změnami (hnědočervená vyrážka, viditelná i na dlaních a chodidlech, začervenání v krku - angína, výrůstky kolem konečníku). 
  • Třetí stadium – tvorba specifických uzlů, které můžou postihnout kterýkoli orgán. Bývá postižený i nervový systém. 

Diagnóza je potvrzena přímým důkazem původce z postižných míst při prvním a druhém stadiu, dále se provádějí krevní testy přítomnosti protilátek proti syfilidě (ve kterémkoli stadiu).   

Léčba a režimová opatření: onemocnění je léčeno antibiotiky za hospitalizace. Syfilis podléhá dle zákona povinnému hlášení. Je nutné vyšetření všech sexuálních partnerů. Během léčby je zakázán pohlavní styk.  

Inzerce

Trvalé následky léčené a neléčené syfilis

Syfilis léčená v 1. a 2. stádiu nemá trvalé následky. Neléčená syfilis přechází do 3. stadia, ve kterém se tvoří syfilitické uzly (gumma) ve kterémkoli orgánu. Dochází k postižení kardiovaskulárního systému (zánět srdečnice, postižení srdeční chlopně, ztluštění stěny srdce s rizikem srdečního selhání). Postižení nervového systému vede k paralýze končetin, poruše čití, chůze, vystřelujícím bolestem z vnitřních orgánů. 

Riziko pro plod při onemocnění v těhotenství

Pokud dojde k nákaze matky v době oplodnění, je plod ve 4. - 5. měsíci masivně zaplaven treponemami a dochází k jeho odumření. Pokud dojde k nákaze matky ještě před početím, dítě se narodí živé, někdy předčasně a má známky druhého stadia syfilidy (vyrážka, puchýřky, postižení hlasivek a nosní sliznice, kostí). Často má dítě bezvládné končetiny. Pokud má matka v době těhotenství pozdní bezpříznakovou syfilis, může se narodit zdravě vypadající dítě a po několika letech se projeví příznaky 3. stadia (soudkovité řezáky, poruchy vidění a slyšení, deformity lebky, sedlovitý nos, šavlovité holenní kosti). V případě, že infekce vznikne několik dní před porodem, může se narodit zdravé dítě. V průběhu porodu se dítě může nakazit syfilitickými projevy v oblasti genitálu. U novorozence pak dochází k projevům syfilidy, zejména na očních víčkách.

Každá těhotná žena musí být vyšetřena na začátku těhotenství. Pokud jsou serologické testy pozitivní, považujeme pacientku za infekční a je nutná léčba. Vyšetření se opakuje ve 3. trimestru a při porodu. Zajišťovací léčba je nutná, pokud matka nebyla léčena nebo byla léčena méně než měsíc před porodem, nebyla léčena penicilinem, nedošlo k poklesu hladiny protilátek, nemá dokumentaci nebo nebyla kontrolována její hladina protilátek.

Autor: MUDr. Denisa Doubková
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Autor: MUDr. Denisa Doubková
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Syfilis - příjice - diskuze

Poradna

Herpes v těhotenství

| Lenicaaa | 19.09.2023, 14:41

Dobrý den, chtěla bych se zeptat na genitální herpes v těhotenství. Měla jsem ho již před otěhotněním a v těhotenství se mi stále vrací. Řekla bych celkem pravidelně, už ho poznám v začátcích, takže hned při náznaku začnu mazat herpesinem a opar se většinou ani úplně neprojeví a když už, tak jeden- dva puchýřky, noc hrozného, jako tomu bylo při prvním výsevu. Každopádně se vrací a já bych se chtěla zeptat, jak zabránit tomu, aby se mi objevil v době porodu. Četla jsem, že se dají preventivně nasadit herpesin tabletky, aby se tomu předešlo, ale můj doktor mi řekl, že to je stejně “léčba” po dobu pěti dnů a že se vlastně vůbec nemusíme trefit do termínu a že to nechá na uvážení lékařů v porodnici, do které budu později přestupovat. Ale někde jsem četla, že ty tabletky se nasazují již v 36tt a do porodnice mám jít až někdy kolem 38tt. Dělá mi to obavy a nevím, jak si pomoct, abych se tomu vyhnula. Ať už přenosu na miminko nebo císařskému řezu. Jsem v 33tt a zatím úplně bez požití. Budu ráda, za jakoukoliv Vaši radu a předem moc děkuji za odpověď.

Dobrý den,

nejvhodnější bude, když se na daném postupu domluvíte při registraci ve Vámi zvolené porodnici.  Nicméně je samozřejmě riziko že i přes zavedená opatření je riziko výsevu v době porodu a bude nutné provést císařský řez, pokud porod spontánně nastane.. a je dobré s takovouto možností počítat.

MUDr. Pavla Zahrádková | Babyonline | 16.10.2023, 15:22
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Odmítnout Další informace
×