Svrab

  1. Příznaky svrabu
  2. Léčba svrabu a režimová opatření
  3. Trvalé následky svrabu
  4. Riziko pro plod u svrabu

Původce: parazit Sarcoptes scabiei (zákožka svrabová)   

Příznaky svrabu

Projevuje se vyrážkou, které předchází intenzivní svědění kůže zvýrazňující se při zahřátí těla (teplá sprcha). Nejčastěji je vidět vyrážka v oblasti genitálu, ale může být postižen celý kožní povrch. 

 

Diagnóza se potvrzuje na základě subjektivních potíží pacientky, klinického vyšetření, případně mikroskopicky. 

Inzerce

SvrabObrázek: svrab, nativ, autor fotografie: MUDr. Petra Kubáčková

Léčba svrabu a režimová opatření

Je nutno hledat zdroj infekce, dodržovat během léčby přísná hygienická opatření. Svrab se léčí podáváním sírné masti nebo aplikací insekticidu za hospitalizace.

Trvalé následky svrabu

Riziko zarudnutí postižených částí kůže, možnost vzniku ekzému.

Riziko pro plod u svrabu

Není žádné.

Autor: MUDr. Denisa Doubková
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Autor: MUDr. Denisa Doubková
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Svrab - diskuze

Poradna

Herpes v těhotenství

| Lenicaaa | 19.09.2023, 14:41

Dobrý den, chtěla bych se zeptat na genitální herpes v těhotenství. Měla jsem ho již před otěhotněním a v těhotenství se mi stále vrací. Řekla bych celkem pravidelně, už ho poznám v začátcích, takže hned při náznaku začnu mazat herpesinem a opar se většinou ani úplně neprojeví a když už, tak jeden- dva puchýřky, noc hrozného, jako tomu bylo při prvním výsevu. Každopádně se vrací a já bych se chtěla zeptat, jak zabránit tomu, aby se mi objevil v době porodu. Četla jsem, že se dají preventivně nasadit herpesin tabletky, aby se tomu předešlo, ale můj doktor mi řekl, že to je stejně “léčba” po dobu pěti dnů a že se vlastně vůbec nemusíme trefit do termínu a že to nechá na uvážení lékařů v porodnici, do které budu později přestupovat. Ale někde jsem četla, že ty tabletky se nasazují již v 36tt a do porodnice mám jít až někdy kolem 38tt. Dělá mi to obavy a nevím, jak si pomoct, abych se tomu vyhnula. Ať už přenosu na miminko nebo císařskému řezu. Jsem v 33tt a zatím úplně bez požití. Budu ráda, za jakoukoliv Vaši radu a předem moc děkuji za odpověď.

Dobrý den,

nejvhodnější bude, když se na daném postupu domluvíte při registraci ve Vámi zvolené porodnici.  Nicméně je samozřejmě riziko že i přes zavedená opatření je riziko výsevu v době porodu a bude nutné provést císařský řez, pokud porod spontánně nastane.. a je dobré s takovouto možností počítat.

MUDr. Pavla Zahrádková | Babyonline | 16.10.2023, 15:22
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Odmítnout Další informace
×