Chlamydiová infekce

  1. Projevy chlamydiové infekce
  2. Léčba chlamydiové infekce a režimová opatření
  3. Trvalé následky léčené a neléčené chlamydiové infekce
  4. Riziko pro plod při onemocnění v těhotenství
  5. Vaše dotazy

Chlamydie jsou nejčastější sexuálně přenosní původci ve vyspělých zemích.

Původce: nitrobuněčně rostoucí bakterie Chlamydia trachomatis 

Projevy chlamydiové infekce

Chlamydiová infekce se projevuje zánětem močové trubice, děložního čípku s následným zánětem dělohy a vejcovodů. 2/3 nemocí probíhá bezpříznakově. Příznaky se můžou projevit za dlouho po pohlavním styku. Nejčastěji bývá přítomný výtok. Při zjizvení vejcovodů může dojít ke sterilitě (nemožnost otěhotnění). 

Diagnóza je stanovena stěrem z děložního hrdla, případně průkazem protilátek z krve. 

Inzerce

Léčba chlamydiové infekce a režimová opatření

Lékem volby jsou antibiotika. Potřebné je přeléčit i partnera.

Trvalé následky léčené a neléčené chlamydiové infekce

U nedostatečně léčené či neléčené chlamydiové infekce může proniknout zánět z oblasti hrdla děložního  do děložní dutiny, na vejcovody a vaječníky a následně do malé pánve. To z dlouhodobého pohledu může vést ke sterilitě a chronickým bolestem v podbřišku a v oblasti jater, v důsledku vzniku srůstů. Chlamydiové infekce probíhají nejčastěji chronicky, původce můžeme prokázat i několik měsíců.

Riziko pro plod při onemocnění v těhotenství

Během porodu může dojít k nákaze novorozence, což vede k jeho zánětu spojivek, k osídlení nosohltanu s následným zápalem plic.

Při osídlení děložního hrdla chlamydiemi může dojít po potratu, umělém přerušení těhotenství či v šestinedělí ke vzniku zánětu v malé pánvi, spojeném s horečkou. 

Vaše dotazy

Je možné se chlamydiemi nakazazit od kolegyně v práci?

Dobrý den, kolegyně v práci mi oznámila, že má pravděpodobně několik měsíců chlamydie. A to nejen v pochvě, ale i v krku. Myslím, že za tu dobu se například během obědů několikrát napila z mé sklenice nebo ochutnala mé jídlo stejným příborem jako já. Je možné, že na mě chlamydie tímto způsobem přenesla? Tedy také do krku, přičemž já bych je prostřednictvím orálního sexu mohla přenést na partnera a on pak mně do pochvy. Příznaky žádné nemám, ale nerada bych něco zanedbala a riskovala neplodnost. Myslíte, že si mám zajít na testy? Případně alespoň na výtěry z krku. Udělají mi je na gynekologii? Nebo například na hygienické stanici či na nějakém speciálním pracovišti pro testování pohlavních chorob? Děkuji.

Odpověď MUDr. Veroniky Ťápalové: Dobrý den, záleží na tom, jaký druh chlamydií vaše kolegyně má. Onemocnění kolegyně infekavního systému způsobuje převážně chlamydia trachomatis, Pokud by vás vaše kolegyně ohrožovala, měl by to jistě řešit její praktický lékař spolu s hygienickou stanicí. Pokud se jedná o Chlamydia trachomatis, pak přenos jinak než pohlavní cestou možný je a vaše gynekoložka by Vám na vaši žádost mohla testy provést.

Inzerce
 
Autor: MUDr. Denisa Doubková
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Autor: MUDr. Denisa Doubková
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Chlamydiová infekce - diskuze

Poradna

Herpes v těhotenství

| Lenicaaa | 19.09.2023, 14:41

Dobrý den, chtěla bych se zeptat na genitální herpes v těhotenství. Měla jsem ho již před otěhotněním a v těhotenství se mi stále vrací. Řekla bych celkem pravidelně, už ho poznám v začátcích, takže hned při náznaku začnu mazat herpesinem a opar se většinou ani úplně neprojeví a když už, tak jeden- dva puchýřky, noc hrozného, jako tomu bylo při prvním výsevu. Každopádně se vrací a já bych se chtěla zeptat, jak zabránit tomu, aby se mi objevil v době porodu. Četla jsem, že se dají preventivně nasadit herpesin tabletky, aby se tomu předešlo, ale můj doktor mi řekl, že to je stejně “léčba” po dobu pěti dnů a že se vlastně vůbec nemusíme trefit do termínu a že to nechá na uvážení lékařů v porodnici, do které budu později přestupovat. Ale někde jsem četla, že ty tabletky se nasazují již v 36tt a do porodnice mám jít až někdy kolem 38tt. Dělá mi to obavy a nevím, jak si pomoct, abych se tomu vyhnula. Ať už přenosu na miminko nebo císařskému řezu. Jsem v 33tt a zatím úplně bez požití. Budu ráda, za jakoukoliv Vaši radu a předem moc děkuji za odpověď.

Dobrý den,

nejvhodnější bude, když se na daném postupu domluvíte při registraci ve Vámi zvolené porodnici.  Nicméně je samozřejmě riziko že i přes zavedená opatření je riziko výsevu v době porodu a bude nutné provést císařský řez, pokud porod spontánně nastane.. a je dobré s takovouto možností počítat.

MUDr. Pavla Zahrádková | Babyonline | 16.10.2023, 15:22
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Odmítnout Další informace
×