Péče o zuby (nejen) v těhotenství

  1. Je pravda, že každé těhotenství připraví nastávající maminku alespoň o jeden zub?
  2. Proč se tedy u některých žen během těhotenství zvýší kazivost?
  3. Co mohu pro svůj chrup udělat?
  4. Kolikrát denně mám zuby čistit?
  5. Jak má vypadat správný zubní kartáček?
  6. Jakou mám používat techniku čištění?
  7. Jaká zubní pasta je nejvhodnější?
  8. Byla zde řeč o fluoridech – mám užívat fluoridové tablety nebo jiné preparáty?
  9. Je možné stanovit, jaké mám riziko, že u mě vznikne nový zubní kaz?
  10. Co jsou to testy na Strept. mutans a kvalitu sliny?
  11. Co mohu dělat, když budou uvedené testy nepříznivé?
  12. Mám si v těhotenství nechat spravovat zuby?
  13. Které období je pro ošetření nejvhodnější?
  14. Kdy mám jít k zubaři na těhotenskou zubní prohlídku?

 

1. Je pravda, že každé těhotenství připraví nastávající maminku alespoň o jeden zub?

Naštěstí se jedná pouze o mýtus. Zubní kaz je infekční onemocnění, které způsobují bakterie jménem Streptococcus mutans. Nedochází tedy k „měknutí zubů“ či podobným změnám.

2. Proč se tedy u některých žen během těhotenství zvýší kazivost?

Faktorů, které ovlivňují proces vzniku zubního kazu a rovnováhu v dutině ústní je mnoho. Bakterie způsobující zubní kaz jsou součástí plaku (povlaku na zubech) a živí se cukry – jednoduchými jako je glukóza, fruktóza, i složitými jako jsou škroby. Velmi se jim daří v prostředí s kyselým pH (jistě znáte z reklam na žvýkačky graf znázorňující pokles pH v dutině ústní po každém jídle). Z toho vyplývá, čím může být zvýšená kazivost způsobena:

  • zhoršenou hygienou dutiny ústní, ať už z důvodu těhotenských nevolností, či zvýšené únavy
  • časté zvracení snižuje pH v dutině ústní a kyselé žaludeční šťávy leptají povrch zubů
  • mnohdy se mění stravovací návyky – jednak složení potravy (častá chuť na sladké či kyselé), ale zejména frekvence příjmu potravy; tím tedy je více kyselé prostředí v dutině ústní po delší dobu a bakterie mají více živin
  • během těhotenství může mít slina trochu odlišné složení a může být oslabena její ochranná funkce při vyrovnávání kyselosti prostředí
  • těhotenským zánětem dásní (gingivitis gravidarum) – v těhotenství mají dásně větší sklon ke krvácení, které maminku od řádného čištění odrazuje; na místě je však zvýšená péče

3. Co mohu pro svůj chrup udělat?

Na prvním místě je samozřejmě dokonalá ústní hygiena. Dále se snažte podle svých možností omezit četnost příjmu potravy tak, aby mezi jednotlivými jídly byly vždy alespoň 2 až 3 hodiny pauzy. A to se týká i různých uzobávání mezi jídly! :-) Během těchto pauz pijte jen čistou vodu, nebo neslazený čaj. Máte-li neodolatelnou chuť na sladké, snězte raději větší množství najednou, než abyste co chvíli mlsala. Také je třeba si uvědomit, že v džusech a ovocných šťávách je velké množství cukru a kyselin (i přírodních, z ovoce). O slazených nápojích a limonádách ani nemluvě, ty navíc obsahují další látky, které neprospívají Vašemu zdraví a děťátku mohou dokonce škodit. Po ovoci a džusech je lépe si vypláchnout ústa čistou vodou, rozhodně se nežeňte ihned k zubnímu kartáčku, kyselinou naleptané sklovině by se to moc nelíbilo. Stejně tak pokud zvracíte – vypláchněte potom ústa čistou vodou, případně ústní vodou, ale takovou, která neobsahuje alkohol a nedráždí sliznici dutiny ústní.

4. Kolikrát denně mám zuby čistit?

Obecně je doporučováno zuby čistit dvakrát denně – ráno po snídani a večer před spaním. Udává se, že se má čistit po dobu 2 – 3 minut, ale zásadně platí čistit tak dlouho, dokud nejsou zuby řádně vyčištěné, lesklé a hladké jako sklo (zkuste si olíznout jazykem čistou skleničku a pak své zuby). Pokud máte čas, sílu a vůli, Vašim zubům jenom prospěje čištění po každém jídle, ale ne za cenu, že to „odfláknete“. Je lépe mít zuby řádně vyčištěné dvakrát denně, než třeba pětkrát ale nedostatečně.

5. Jak má vypadat správný zubní kartáček?

Správný zubní kartáček má mít co nejmenší pracovní hlavičku (někdo si kupuje i dětský), měkké, jemné, co nejhustší a rovně zastřižené štětinky. Měl by se měnit jednou za 6 týdnů, pokud je roztřepený, tak i dříve. Roztřepený kartáček nemá zdaleka takovou čistící schopnost jako kartáček nový. Čím déle je kartáček používán, tím více se v něm usidluje bakterií.
Pokud se Vám při použití běžného kartáčku zvedá žaludek, nebo se Vám některá místa špatně čistí (většinou to bývají zadní plošky posledních zubů, zuby, které jsou „křivé“ a mají málo místa), vyzkoušejte takzvaný jednosvazkový, nebo též solo kartáček. Tím se dostanete všude, aniž byste si vyvolala dávivý reflex. Jednosvazkový kartáček se používá bez zubní pasty.
Nezapomeňte také na mezizubní prostory – u dospělých vzniká většina kazů právě tam a jsou obtížně odhalitelné, mnohdy jsou diagnostikovány na základě rtg snímků (ty Vám ale z preventivních důvodů v těhotenství určitě dělat nebudou) a pokud již vznikla „díra“, je léze většinou už velmi rozsáhlá. Takže pečujte o své mezizubní prostory, nejlépe zubní nití a mezizubním kartáčkem. Mezizubní kartáček má být opět měkký a měla by být zvolena maximální velikost, která se do daného mezizubního prostoru bez obtíží vejde.

6. Jakou mám používat techniku čištění?

Začneme z druhé strany, jakou techniku nepoužívat. Rozhodně se vyvarujte takzvanému horizontálnímu čištění, tzn. ze strany na stranu, i krouživým pohybům (když jsou kroužky větší, je z toho opět horizontální technika, byť na menším úseku). Horizontální čištění není dostatečně účinné, navíc si tak můžete poškodit dásně a případně i krčky. Vhodná je technika „na místě kartáčkem zavibrovat (tím se naruší jednolitý povlak) a pak setřít, ve směru od dásně ke kousací plošce“, celé to na každém místě opakovat alespoň čtyřikrát. Vhodné je techniku nacvičit a případně upravit Vám „na míru“ pod dozorem odborníka, Vaším zubním kartáčkem přímo ve Vašich ústech, samozřejmě při pohledu do zrcadla. Stejně tak je vhodné nacvičit používání mezizubních kartáčků a dentální nitě. Poprosit můžete Vašeho zubního lékaře nebo dentální hygienistku – určitě se to vyplatí :-)

7. Jaká zubní pasta je nejvhodnější?

Zde platí, že na zubní pastě tolik nezáleží, více než 90 % účinku při čištění je mechanická očista. Pokud Vám právě zubní pasta vyvolává zvracení, čistěte raději bez pasty než vůbec. Jinak vybírejte zubní pastu s fluoridy – ty pomáhají zuby chránit před vznikem zubního kazu (aminfluoridy jsou účinnější než anorganické fluoridy jako např. fluorid sodný) a takovou, která není příliš abrazivní (při promnutí vzorečku pasty prsty v mikrotenovém sáčku byste neměla cítit „písek“). Na trhu jsou i pasty bez mentolu. Pokud máte citlivé krčky, zvolte zubní pastu s označením „sensitiv“; při problémech se zánětem dásní (dásně jsou červené, mohou krvácet) použijte léčebnou zubní pastu na záněty dásní – Váš lékař či lékárník Vám určitě poradí, která pro Vás bude nejvhodnější.

8. Byla zde řeč o fluoridech – mám užívat fluoridové tablety nebo jiné preparáty?

Fluoridové tablety nemají pro ochranu Vašich zubů velký význam. Významně působí pouze na mineralizaci dosud neprořezaných zubů, ale v poslední době bylo zjištěno, že neprocházejí placentární bariérou tak, jak jsme se původně domnívali. Tudíž prenatální vývoj zoubků Vašeho miminka prakticky neovlivní.
Pro Vás je vhodné spíše lokální (místní) použití fluoridových preparátů. V našich lékárnách je běžně dostupný a volně prodejný jediný preparát – Elmex gelée. Je výrobcem určen pro děti od 6 let, ale vzhledem k jeho účinkům bývá doporučován jak dětem mladším (v případě vysoké kazivosti a za předpokladu, že nebudou gel polykat), tak dospělým k ochraně před zubním kazem a na zmírnění obtíží s přecitlivělými krčky. Elmex gelée používejte 1 – 2x týdně, večer po vyčištění zubů si naneste na kartáček množství gelu zhruba o velikosti hrášku a zuby znovu gelem vyčistěte, minimálně po dobu 2 – 3 minut. Potom jenom vyplivněte, nevyplachujte, nejezte ani nepijte a jděte rovnou spát, aby gel mohl působit po co nejdelší dobu.

9. Je možné stanovit, jaké mám riziko, že u mě vznikne nový zubní kaz?

Ano, toto je samozřejmě možné, je k tomu nutné provést klinické vyšetření Vašeho chrupu se zaměřením na dosavadní průběh kazivosti, lokalizaci a typ výplní, případně kazivých lézí, hygienu dutiny ústní, rozebrat s Vámi osobní, stomatologickou a dietní anamnézu, stanovit rizikové a ochranné faktory, které se u Vás vyskytují, a zjistit množství bakterií Streptococcus mutans ve Vaší dutině ústní, případně množství a kvalitu sliny.

10. Co jsou to testy na Strept. mutans a kvalitu sliny?

Tyto testy jsou u nás relativně nové, přesto je však již řada pracovišť rutinně provádí. Jedná se o testy naprosto neinvazivní a tudíž nebolestivé, zubní lékař je může provést přímo ve své ordinaci, nikam neposílá ani vzorky, ani Vás. Při testu na streptokoky se provádí tyčinkou stěr ze sliznice dutiny ústní, případně se na tyčinku zubním pátradlem nanese i plak nalezený na Vašich zubech. Vzorky jsou pak ve speciálním médiu kultivovány po dobu 48 hodin v inkubátoru a poté se odečítají výsledky – množství přítomných streptokoků. Test na kvalitu sliny se provádí po stimulaci žvýkáním parafinové „žvýkačky“, hodnotí se nasbíraná slina.

11. Co mohu dělat, když budou uvedené testy nepříznivé?

Kvalitu sliny budete měnit těžko, můžete však zvýšit její množství tím, že dostatečně zvýšíte příjem tekutin (čisté vody). Budete-li mít velké množství bakterií Streptococcus mutans, je zapotřebí aktivně pátrat po možných aktivních kazivých lézích a ty zastavit, kavitované léze ošetřit kvalitními výplněmi. Je také vhodné zapátrat v nejbližším okolí, zejména mezi rodinnými příslušníky, a vyhnout se kontaktům typu líbání, pití z jedné sklenice, jedení jedním příborem s osobami, které mají neošetřené kazivé léze, resp. s těmi, u nichž si nejste jista, že mají chrup v pořádku. Zubní kaz totiž můžete „chytit“ stejně jako např. angínu. Dokonalá ústní hygiena a úprava stravovacích návyků jsou zde samozřejmostí. K uvedeným opatřením můžete přidat také výplachy antibakteriálními roztoky, nejlépe s obsahem chlorhexidinu. Jeho koncentraci a délku léčby určí Váš zubní lékař. Po ukončení léčby je vhodné test zopakovat, abyste si byla jista, že se množství bakterií opravdu dostatečně zmenšilo, kleslo riziko zubního kazu a nebudete vystavovat své narozené děťátko riziku časného získání těchto bakterií.

12. Mám si v těhotenství nechat spravovat zuby?

Určitě ano, a to hned z několika důvodů – zubní kaz je infekční onemocnění, kterým můžete nakazit své dítě, nikdy nelze předem odhadnout, jestli současný stav vydrží a nenastanou akutní komplikace (jejich řešení je podstatně náročnější), navíc po narození děťátka určitě nebudete mít víc času, chuti či financí k návštěvě zubní ordinace. Rozhodně se nebojte případné anestezie, ta Vašemu miminku neublíží. Případná bolest při ošetření je pro miminko horší než jedna injekce běžných místních anestetik. Rozhodně je maximálně vhodné vyhnout se rentgenovým snímkům, hlavně v prvním trimestru. Ale v případě akutních obtíží a při dodržení všech bezpečnostních opatření a pomůcek, je snímek samozřejmě přípustný.

13. Které období je pro ošetření nejvhodnější?

Samozřejmě nejvhodnější je ošetření již v době, kdy miminko teprve plánujete, ale pokud to z jakéhokoli důvodu nevyšlo a nemáte akutní potíže, je nejvhodnější druhý trimestr. V prvním trimestru je těhotenství ohroženo všemi faktory nejvíce a v posledním trimestru bývá pobyt na zubařském křesle snášen nejhůře, miminko tlačí na vnitřní orgány a navíc čím blíže k termínu porodu, tím stoupá riziko případného předčasného porodu. Každopádně si vždy domlouvejte návštěvu na takovou denní dobu, kdy se cítíte nejlépe, nebývá Vám nevolno a nejste příliš unavená. Ošetření pak budete snášet mnohem lépe.

14. Kdy mám jít k zubaři na těhotenskou zubní prohlídku?

Obecně platí pravidlo co nejdříve – jakmile zjistíte, že jste těhotná, zjistěte si, jak dlouhé objednací termíny má Váš zubní lékař (termíny 2 měsíce jsou naprosto běžné, někde i delší). Se svým gynekologem se domluvte, kdy Vám vydá těhotenskou legitimaci, ke stomatologovi se objednejte na nejbližší možný termín po vydání průkazky, zejména pokud tušíte, že ošetření Vašeho chrupu bude časově náročnější. Bude-li vše v pořádku, měla byste během těhotenství absolvovat prohlídky dvě – tu druhou před porodem. A nezapomeňte, že Vaše děťátko by mělo jít svému zubaři ukázat již první zoubek a Vy při té příležitosti získat mnoho informací, aby všechny jeho zoubky byly jako perličky! :-)

Autor: MUDr. Irena Červená
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Autor: MUDr. Irena Červená
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Péče o zuby (nejen) v těhotenství - diskuze

Vložit příspěvekČlanky s diskuzí
  • Těhotenství a zuby
    super článek! Taky jsem se ted trápila ale našla jsem kliniku, a tám mi sestavili těhotenský program na léčení zubů a moc mi poradili. Doporučují všem těhotným tám zajít ! https://www.dsmile.cz/ tady ))
    Denisa.den   | 30.12.2017 16:43:18
    Reagovat | URL příspěvku
  • Péče zubní klinika
    O chrup v těhotenství se musím starat pořád, protože zuby jsem měla špatný ještě před těhu. tak pravidelně chodím na zubní kliniku RB dent v Liberci, kde mě hygienistka prohlíží, vyčistí kamenec apod. Jinak tuhle kliniku můžu doporučit, fakt jsem spokojená...tak snad bude mít malé kvalitnější chrup :D
    TerezZav   | 27.06.2016 13:48:45
    Reagovat | URL příspěvku
  • Ja jen nevim,proc nas mudr tolik trval na zubari,kdyz to neninic,co by nejak ohrozilo mimi.Vsak by kazda chtela mit krasne zuby a jiste si chodi na preventivky pravidelne.
    miminkomalina   | 18.09.2011 22:39:08
    Reagovat | URL příspěvku
  • tak jsem konecne byla u zubare a dobry.az na pocinajici paradontozu o ktere vim bez problemu.
    Andrea81   | 18.09.2011 08:15:45
    Reagovat | URL příspěvku
Vložit příspěvekČlanky s diskuzí

Poradna

Stolice u 12t miminka na UM

| Fuxinka | 27.03.2024, 19:08

Dobrý den,
dcerka 12 týdnů, plně na UM AR. AR nastaveno dle mého popisu pediatričke, kvůli ublinkávaní u dve hodiny po jídle. Máme oboustranný celkový rozštep, takže i napolykáme hodně vzduchu a trpíme kolikou.
Posledné dva dny občas začne brečet už v půlce krmení. Dnes v poledne se šponovala a byla rovna jak pravítko, tak jsem pomohla rourkou po prvních 60 ml a že prdíků teda bylo. Vykakala následne i ty dva bobky, které ale byli obalene v hlene a takové tmavě zelené části. Od kdy jsme na AR začala papat lepšie, skoro zdvojnásobila dávky. Za další 3 hodinky sme papali znovu. U krmení hned začne slyšet bříško, takové to bublání. Po krmení byla stolica, řidší, ale byli v ní černé tečky (moc se rozetřít nedali, a víc nezčerveněli), ale myslím, že to může být krev.
K pediatričke čekáme na termín, ale netreba radši jít na pohotovost?
Děkuji.

Dobrý den,

na meteorismus přidejte Espumisan, můžete do každé láhve 5 kapek. Co se týká zbarvení stolice, sledujte, pokud se bude stav opakovat, kontaktujte pediatra.

MUDr. Ludmila Vomelová | Babyonline | dnes, 08:47
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Odmítnout Další informace
×