Hormonální antikoncepce

  1. Perorální hormonální antikoncepce
  2. Depotní injekční antikoncepce
  3. Depotní implantát
  4. Gestagenní perorální antikoncepce
  5. Hormonální náplasti
  6. Vaginální kroužky
  7. Hormonální nitroděložní tělísko
  8. Plodné a neplodné dny
  9. Přerušovaná soulož
  10. Nouzová antikoncepce
  11. Vaše dotazy

1. Perorální hormonální antikoncepce

Perorální hormonální antikoncepce (užívaná ústy): působí tak, že brání ovulaci a početí. Existují dva typy antikoncepce užívané ústně - kombinovaná hormonální antikoncepce (obsahuje hormony estrogeny i gestageny) a tablety obsahující pouze gestagen progestogen. Je-li perorální antikoncepce užívána během těhotenství, nezvyšuje riziko potratu ani nezpůsobuje vrozené vady u plodu. S kombinovanou hormonální antikoncepcí je spojováno mírně zvýšené riziko žilní a arteriální trombózy (tvorby krevních sraženin v žilách nebo v tepnách), avšak toto riziko je nižší než riziko související s otěhotněním. Kvůli tomu se kombinovaná antikoncepce nedoporučuje ženám starším 35 let, dále ženám, které v minulosti prodělaly trombózu či mají zjištěnou poruchu srážení či kuřačkám. Kombinovaná antikoncepce užívaná ústně snižuje riziko rakoviny vaječníku a rakoviny dělohy a nemá zřejmě žádný vliv na riziko rakoviny prsu. Otázka je nicméně sporná. Často také snižuje intenzitu menstruačního krvácení a zmírňuje bolestivé křeče při menstruaci. Proto ženám, které tyto potíže dlouhodobě mají, lze užívání antikoncepce doporučit jako terapii. Preparátů kombinované hormonální antikoncepce je dnes na trhu nepřeberné množství, preparáty obsahují různé množství hormonů a je na uvážení gynekologa, který typ pacientce doporučí. Gestagenní antikoncepce riziko tvorby krevních sraženin nezvyšuje, a proto je mohou používat i ženy, které v minulosti trpěly krevními sraženinami. Tablety s gestagenem mohou zmírňovat příznaky během menstruace a mohou je také užívat i kojící ženy, protože neovlivňují tvorbu mateřského mléka. Při používání metod založených pouze na gestagenu může docházet k nepravidelnému menstruačnímu krvácení a někdy i k zástavě menstruace.

2. Depotní injekční antikoncepce

Depotní injekční antikoncepce (medroxyprogesteron acetát (DMPA) je nejdéle užívaný přípravek ze skupiny čistě gestagenní  antikoncepce na našem trhu. Aplikuje se do svalu v prvních 5 dnech menstruačního cyklu, do 5 dnů po porodu u nekojící ženy nebo po šestinedělí u kojících matek. Další dávku je vhodné aplikovat za 13 týdnů. Na počátku užívání je možné setkat se s nepravidelným krvácením či špiněním. Gestagenní antikoncepce je vhodná pro všechny ženy bez věkového omezení. Jako metoda první volby je doporučována u žen, kterým se nedoporučuje kombinovaná antikoncepce, u žen s vysokým krevním tlakem, onemocněním jater, cukrovkou. Dále je vhodná pro kuřačky, pro kojící ženy. Depotní gestagenní kontracepce je vhodná i pro mentálně postižené, u kterých je riziko špatné spolupráce. Tento druh antikoncepce není naopak vhodný pro ženy plánující těhotenství brzy po vysazení, návrat plodnosti je zde průměrně 30 týdnů, u 97 % uživatelek dojde k návratu plodnosti do 12 měsíců.

3. Depotní implantát

Depotní implantát – další z forem antikoncepce ve formě podkožního implantátu, kdy se do svalu na vnitřní straně paže zavádí malá tyčinka chránící před otěhotněním cca 3 roky. Jedná se o gestagenní hormonální antikoncepci, tedy neobsahuje estrogen. Při implantování se využívá lokální anestezie. Je však možné tyčinku kdykoliv vyndat a navrátit tak ženě plodnost. Četnost selhání je pod 0,05 %. Jedná se velmi dobrou metodu pro ženy, které nesnášejí antikoncepci s obsahem estrogenu, či u nich není kombinovaná antikoncepce doporučena.

4. Gestagenní perorální antikoncepce

Gestagenní perorální antikoncepce – další forma antikoncepce obsahující jen gestageny (stejně jako implantát či injekce) je vhodná pro ženy kojící, pro ženy u nichž není kombinovaná antikoncepce doporučená či u žen s poruchou krevního srážení či tvorbou sraženin v minulosti. Četnost selhání této metody je 1-6 %.

5. Hormonální náplasti

Hormonální náplasti jsou další z variant kombinované antikoncepce. Principem antikoncepčních náplastí je zabránění ovulace – dozrávání vajíček. Toho je docíleno kombinací dvou hormonů – gestagenu a estrogenu. Pokud u peronální antikoncepce (polykací pilulky) dochází ke vstřebávání těchto hormonů přes zažívací trakt, u antikoncepčních náplastí se tak děje přes kůži. Tím odpadají případné zažívací potíže, které mohou pilulky u některých žen způsobit i narušení spolehlivosti, jenž může vyvolat například průjem, zvracení či užívání některých typů léků – například antibiotik. Žena si z balení po dobu tří týdnů pravidelně po týdnu přilepí na holou kůži jednu náplast (výměnou za předešlou). Po třech týdnech dojde k sejmutí náplasti a následné týdenní pauze, po které se opět pokračuje v aplikaci dalších náplastí. Během týdenní pauzy, kdy nedojde k nalepení náplasti, se u ženy objeví krvácení. Náplast má tělovou barvu, rozměry 4,5cm X 4,5 cm a možné je jí aplikovat na hýždě, břicho, vnější část paže a horní část trupu, vždy je tak možné najít místo, kde nebude překážet. Výhodou náplasti je její vysoká přilnavost. Bezpečně je tak možné s ní jít od sprchy, bazénu, sauny či vířivky. Možné je s ní bez obav i sportovat. Jde o antikoncepční metodu velmi šetrnou k trávicímu traktu. Díky nízkým dávkám hormonů nemá vliv na přibývání na váze uživatelky. Tato antikoncepce není vhodná pro ženy s váhou vyšší než 90 kilogramů (u těchto žen je problém s dostatečným vstřebáváním účinných látek, metoda by tak nemusela být spolehlivá) a pro ženy s kardiovaskulárními potížemi a pro silné kuřačky.

6. Vaginální kroužky

Vaginální kroužky – další z netabletových forem antikoncepce, u nichž odpadá problém každodenního pečlivého užívání. Kroužek je vyroben z vysoce elastické umělé hmoty (má průměr 54 mm, tloušťku 4 mm) a každý den se z něj uvolňují hormony, které se vstřebávají poševní sliznicí. Hlavní mechanizmus zábrany početí spočívá v blokádě ovulace, vedlejší v omezení prostupnosti hlenu hrdla děložního a snížení růstu sliznice v dutině děložní. Zavadí se na 3 týdny a týden je pauza.Antikoncepční účinnost je srovnatelná s hormonálními tabletami, výhodou antikoncepčního kroužku jsou stabilní hormonální hladiny. Kroužek si žena zavádí i vyjímá sama, manipulace s kroužkem je velmi snadná. Partner kroužek v pochvě prakticky necítí.

7. Hormonální nitroděložní tělísko

Hormonální nitroděložní tělísko (IUD) - zpravidla tělíska ve tvaru T obsahující gestagen levonorgestrel. Zavádějí se do dělohy ambulantně bez nutnosti anestezie. Četnost selhání u nitroděložních tělísek s levonorgestrelem je 0,2 %. Nitroděložní tělíska nemají nežádoucí vliv na kojení a je možné je zavádět hned po porodu. Dají se používat také bezprostředně po potratu. Po odstranění se plodnost okamžitě vrací na normální úroveň, a to i po dlouhodobém používání. Hormonální nitroděložní tělíska snižují intenzitu menstruačního krvácení nebo zcela vymizí. K dalším možným komplikacím patří vypuzení (ve 2–5 % případů) a vzácně i perforace (proděravění) dělohy (v méně než 0,7 % případů). V dnešní době jsou v České republice na trhu i tělíska pro ženy, které dosud nerodily. Obsahují jen menší množství hormonů a mají menší rozměry. Hormonální tělíska se doporučuje vytáhnout či vyměnit za 5 let užívání.

8. Plodné a neplodné dny

Plodné a neplodné dny - velmi komplikovaná a vyžaduje každodenní samovyšetřování ženy, rozhodně nestačí „odhad“ neplodných dnů. Pro mladou dívku je tato metoda málo vhodná.

9. Přerušovaná soulož

Přerušovaná soulož - velmi nespolehlivá antikoncepce! Za rok otěhotní asi 20 % žen, u nezkušených partnerů je riziko ještě větší. Metodu lze doporučit nejvýše jako krajně nouzové opatření ve výjimečné situaci.

10. Nouzová antikoncepce

Nouzová antikoncepce - může zabránit početí ještě několik dnů po nechráněném pohlavním styku. Viz. článek postkoitální antikoncepce

11. Vaše dotazy

Zpoždění menstruace po vysazení hormonální antikoncepce

Dobrý den, rok jsem brala hormonální antikoncepci Lindynette 20 a nyní jsme se s přítelem rozhodli pro miminko. Vysadila jsem tedy hormonální antikoncepci a během dvou dní proběhlo zcela normálně krvácení. Nyní už mám ale 4 dny zpoždění a těhotenské testy vychází negativně. Můžu mít nějaký zdravotní problém? Před hormonální antikoncepcí jsem mívala menstruaci pravidelně. 

Odpověď MUDr. Veroniky Ťápalové: Zpoždění menses po vysazení antikoncepce je vcelku častý jev. Určitě počkejte, může to trvat i několik týdnů. Kdyby to trvalo více jak 2 měsíce, zajděte na gynekologii. Za týden pro jistotu zopakujte ještě těhotenský test.

Jak se počítá sedmidenní pauza při užívání hormonální antikoncepce?

Dobrý den, našla jsem na vás odkaz na internetu. Potřebovala bych se poradit. Beru poprvé antikoncepci Belaru. Dneska jsem si vzala 21. tabletku tudíž poslední. A teď ta sedmidenní pauza to počítám od zítřka (bude to 1. den co si nevezmu prášek) a vezmu si prášek až osmý den? Prostě 7 dní neberu (počítá se to až od dalšího dne, co si prášek poprvé nevezmu) a 8 den vezmu? Doufám, že mě chápete. Děkuji moc za odpověď.

Inzerce

Odpověď MUDr. Veroniky Ťápalové: Dobrý den, ano, myslím, že je to naprosto jasné. Sedmidenní pauza = 7 dní bez tabletek.

Od kterého dne užívání hormonální antikoncepce jsem chráněná?

Dobrý den, začala jsem užívat antikoncepci Regisha. Bohužel nevím, zda jsem si menstruaci nespletla jen se špiněním, tudíž jsem ji nejspíš začala brát nesprávně. Odkdy jsem v takovém případě chráněná? Pokud až od druhého plata, tak hned od první pilulky? Děkuji za odpověď.

Inzerce

Odpověď MUDr. Veroniky Ťápalové: Dobrý den, raději se první týden užívání chraňte ještě jiným způsobem, ale dále už byste měla být dostatečně chráněná.

Omylem jsem si v jeden den vzala dvě tablety hormonální antikoncepce

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak postupovat, když jsem si v jeden den vzala omylem dvě tablety antikoncepce místo jedné. Co s tím, že mi na konci plata bude jedna tableta chybět? Beru antikoncepci Jangee. Předem děkuji za odpověď.

Inzerce

Odpověď MUDr. Veroniky Ťápalové: Dobrý den, nestane se určitě nic závratného. Prostě skončíte braní platíčka o den dřív, uděláte jako obvykle sedmidenní pauzu a začnete s dalším balením.

Antikoncepční kroužek Nuvaring

Dobrý den, je mi 33 let a už asi cca 5 let užívám antikoncepci NUVARING a jsem s ní maximálně spokojena. Jen by mě zajímalo, pokud bych po odmenstruování místo nového a nepoužitého kroužku, použila starý, použitý, samozřejmě omytý, jak velká je pravděpodobnost otěhotnění? Děkuji za odpověď.

Inzerce

Odpověď MUDr. Veroniky Ťápalové: Dobrý den, kroužek Nuvaring se vyměňuje po menstruaci z jistých důvodů a to těch, že hormon, který se z něj lokálně uvolňuje je po určité době používání již v minimální hladině, a tudíž by při dalším užívání hrozilo selhání. Je to asi stejné, jako kdybyste používala tekuté mýdlo na umývání rukou určitou dobu a po tom, co by byla lahvička prázdná, byste ji jen opláchla a snažila se z prázdné lahve něco vymačkat. Nevím, co jiného k tomu dodat.

Jak navázat užívání hormonální antikoncepce

Dobrý den, chtěla bych se zeptat. Nyní jsem měla 7 denní pauzu pro vysazení antikoncepce. První pilulku jsem si měla vzít v pátek, ale k doktorovi pro prášky se dostanu v úterý. Mohu to nějak napravit s užíváním pilulek dobráním či nějakým způsobem, nebo musím měsíc čekat na menstruaci, abych si mohla vzít první pilulku? Předem děkuji za odpověď.

Odpověď MUDr. Veroniky Ťápalové: Dobrý den, pokud to jinak nejde, pak začnete užívat léky tehdy, až je budete mít k dispozici, jen prvních 7 dní užívání se chraňte ještě jiným způsobem, protože účinek může být posunutím narušen.

Kdy nasadit 1.tabletku antikoncepce po jejím vysazení? 

Dobrý den, paní doktorko, obracím se na Vás s tímto dotazem. Je mi 32 let a jsem dlouholetou uživatelkou antikoncepce Lunafem. Minulý měsíc jsem musela však její užívání nedobrovolně přerušit. Bydlím nyní v zahraničí a ještě zde nemám svého gynekologa, maminka mi tak posílá antikoncepci poštou z ČR od mého českého gynekologa. Bohužel jsem balíček nedostala včas. Prášky jsem vždy začínala brát v pondělí, poštou mi však přišly až ve čtvrtek. Můj gynekolog mi telefonicky poradil, že nyní musím jeden měsíc prášky vypustit, neboť 4. den je již hodně pozdě začít nové balení. A počkat tedy na další měsíc a novou menstruaci a prášky začít užívat 1. den menstruace. To jsem tedy udělala. A nyní směřuji ke svému dotazu. Menstruaci jsem nyní opravdu dostala, přesně měsíc po menstruaci poslední, takže časově přesně odpovídala, ale z čeho mám obavu, je to, že se v podstatě jednalo jen o špinění (tmavě hnědé špinění), které trvalo pět dní. Nebyla to žádná klasická menstruace. Nevěděla jsem, zda se jedná vůbec o menstruaci, přesto jsem si ale ten první den antikoncepci vzala a pokračuji v užívání nadále. Chtěla jsem se Vás zeptat, zda jsem to s nasazením antikoncepce udělala správně, či zda jsem měla počkat na opravdové krvácení. Antikoncepci potřebuji užívat co nejdříve, tak doufám, že tím, že jsem ji takto nasadila, jsem postupovala správně. Můj dotaz je prostý. Jsem plně chráněná a mohu mít naplno pohlavní styk, aniž bych se musela stresovat, že mohu otěhotnět? 

Odpověď MUDr. Veroniky Ťápalové: Dobrý den, ano, Váš postup byl správný. Menstruace má mnoho forem a tak nemusí být vždy silná, ale může mít jen formu špinění. Udělala jste tedy dobře, že jste nasadila antikoncepci 1. den a jste tudíž již plně chráněná před nežádoucím otěhotněním.

Spolehlivost antikoncepce po sedmidenní pauze

Dobrý den, měla bych prosím dotaz, který se týká užívání antikoncepce. Beru antikoncepci Sidretella začala jsem brát platíčko 20 tabletek, ale bohužel tu poslední tabletku tedy dvacátou první jsem zapomněla a vůbec si ji ten daný den nevzala. Místo toho, abych udělala klasickou týdenní pauzu, jsem se rozhodla začít užívat další platíčko z důvodů dovolené. To bylo dalších celých 21 tabletek z druhého plata. Poté jsem udělala po dvou měsících 7 denní pauzu a začala teď další nové platíčko. Chci se zeptat, i po té pauze sedmidenní bych měla být klasicky chráněná? Jelikož jsem před tím měla aspoň těch 21 aktivních tabletek. Děkuji za odpověď. 

Odpověď MUDr. Veroniky Ťápalové: Dobrý den, ano, pokud jste využívala správně 21 tablet před pauzou, i po pauze byste měla být dostatečně chráněná.

Dotaz ohledně znovu nasazení hormonální antikoncepce

Dobrý den, mám dotaz ohledně hormonální antikoncepce. Užívám už několik let pravidelně hormonální antikoncepci. Mám problémy s pletí. Četla jsem na internetu, že antikoncepce může mít i negativní účinky na pleť. Chtěla bych ji zkusit na čas vysadit, co to s pletí udělá. Chci se tedy zeptat, pokud antikoncepci vysadím, po jaké době ji můžu znovu začít užívat?

Odpověď MUDr. Veroniky Ťápalové: Dobrý den, pokud antikoncepci vysadíte, začít užívat můžete téměř kdykoliv zase s prvním dnem menstruace.

 
 

 

Autor: MUDr. Veronika Ťápalová
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Autor: MUDr. Veronika Ťápalová
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Hormonální antikoncepce - diskuze

  • Antikoncepce
    Dobrý den začala jsem užívat antikoncepci první den menstruace a pořád již 10. Den trochu krvácím, je to normální? A mohu mít již nechráněný pohlavní styk i v době slabého krvácení?dekuji
    Anetty   | 09.08.2017 21:36:04
    Reagovat | URL příspěvku
  • Přerušení užívání třífázové antikoncepce
    Dobrý den,

    na dovolenou jsem si zapomněla přibalit svou třífázovou hormonální antikoncepci Trinovum, kterou užívám již několik let. Brala jsem ji celé dva týdny, ale ten poslední již ne. Po nechtěném vysazení se zřejmě dostavila menstruace (pouze slabá a jeden den, normálně ji mívám 4 dny, ale také ne silnou). Můj dotaz je, jak mám postupovat nyní po týdenní pauze? Mám znovu nasadit nové platíčko prášků, nebo mám vyčkat ještě ten jeden týden, aby jsem se vrátila do stejného režimu, a mezitím užívat jinou formu antikoncepce? Předem děkuji.
    xrazi00   | 20.10.2016 11:55:07
    Reagovat | URL příspěvku
Vložit příspěvekČlanky s diskuzí

Poradna

Růst hCG

| Levandule88 | 26.03.2024, 07:21

Dobrý den, mám dotaz ohledně růstu hCG. Všude jsem našla informace, že by měla hodnota růst ob den zhruba o dvojnásobek. Nikde jsem ale moc nenašla, co když roste rychleji. Byla jsem jako samoplátce (4+1 tt) na odběru a hodnota byla 601, za čtyři dny jsem šla znovu (4+5 tt) a hodnota mě zaskočila, neboť byla 5687. Může to být v pořádku? Obávám se molárního těhotenství, bohužel tu zkušenost už mám, před pár měsíci. Částečná mola a nutná revize v 11 tt. Nevím, zda mám jít na další odběr, nebo to nechat být a počkat až na UTZ. Děkuji za Vaši odpověď.

Dobrý den,

optimální by bylo, aby management odběrů a sledování měl v rukou Váš gynekolog, takto v rámci poradny opravdu nemohu dělat závěry, zda se jedná či nejedná o podezření na další molární těhotenství.

MUDr. Pavla Zahrádková | Babyonline | dnes, 08:50
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Odmítnout Další informace
×