Užití bezpečnostních pásů u těhotných žen

Ve zkratce pro tatínky

  1. Proč je tento problém aktuální?
  2. Je více ohrožen plod nebo budoucí maminka?
  3. Je možno dopravním úrazům v těhotenství předcházet a jak?
  4. Proč se tedy těhotné ženy nepřipoutávají?
  5. Jaká je úloha bezpečnostního pásu?
  6. Jak se správně připoutat?

Před 30 lety by tato kapitola nebyla pro nastávající maminky v České republice vůbec zajímavá. Těhotné ženy příliš automobilem necestovaly a už vůbec se nepodílely na jeho řízení. A když, tak v mizivém procentu.

V současnosti je obrázek maminky - řidičky, vezoucí jedno dítě do školy, školky či zájmového kroužku a druhé dítě „ještě nosící", naopak velmi častý. Problém bezpečného cestování v období těhotenství a preventivní působení na budoucí maminky tak nabývá na aktuálnosti.

Inzerce

1. Proč je tento problém aktuální?

Protože s poraněním v důsledku dopravní nehody se setkáváme v 70 % všech těžkých úrazů během těhotenství. A co je mnohem podstatnější? Jejich nejzávažnější příčinou je nepřipoutání maminky v jedoucím vozidle.

2. Je více ohrožen plod nebo budoucí maminka?

Oba. Přímé poranění ohrožuje zvětšenou dělohu nastávající maminky, poranění břicha a pánve pak samotný plod. POZOR! Úmrtí plodu může způsobit i zdánlivě malý náraz, jehož následkem může dojít k odloučení placenty a k odumření plodu. Ženě navíc hrozí vykrvácení.

3. Je možno dopravním úrazům v těhotenství předcházet a jak?

Nejjednodušším a nejúčinnějším preventivním opatřením je správné připoutání těhotné ženy bezpečnostními pásy.

4. Proč se tedy těhotné ženy nepřipoutávají?

Ačkoliv jsou ženy ochotnější využívat při jízdě ochranných prostředků, během těhotenství tato ochota prudce klesá. A to kvůli stále přežívající domněnce, že pásy zvyšují nebezpečí poranění nebo smrti plodu. Žena v těhotenství dále odmítá vše, co ji zbytečně tísní.

5. Jaká je úloha bezpečnostního pásu?

Bezpečnostní pásy nemohou garantovat úplnou ochranu před zraněním, ale mohou toto riziko významně snížit. Musí být však umístěny správně, ne přes konvexitu (nejvíce vyčnívající část těhotné dělohy). V tomto případě by docházelo ke zvýšenému přenosu tlaku na povrch dělohy, a tak k jejímu poranění, či poranění plodu.

6. Jak se správně připoutat?

Spodní pás je umístěn pod dělohou, ramenní pás nad vrcholem těhotné dělohy, mezi prsy. Upnutí musí být pohodlné, ne příliš těsné, ale ani volné. Ramenní pás nesmí sklouzávat z ramene! Poutat by se měly těhotné-řidičky i těhotné-spolujezdkyně, a to na předním i zadním sedadle. To, že samotný pás musí mít funkční samonavíjecí zařízení a nepoškozený popruh, je samozřejmostí.

Názorně polohu pásu ukazuje obrázek na instruktážní samolepce, která slouží k nalepení do Těhotenského průkazu. Její vznik inicioval MUDr. Jiří Kepák,CSc. z brněnské Úrazové nemocnice. Tyto instruktážní obrázky jsou již od roku 2008 běžnou součástí Těhotenského průkazu.

Inzerce

Tisk obrázku.

Ke správnému umístění bezpečnostního pásu slouží výrobek Be Safe Pregnant (po prokliknutí shlédnete instruktážní video), který drží bezpečnostní pás v poloze co nejníže pod dělohou, snižuje tak přenos tlaku na dělohu při nárazu a eliminuje riziko poranění plodu.

Inzerce

autor: MUDr. Jana Martincová

Tato kapitola vznikla za laskavého přispění lékaře-gynekologa, pana MUDr. Jiřího Kepáka, CSc.

Inzerce

Ve zkratce pro tatínky

Použití bezpečnostních pásů je prevencí zvláště těžkých úrazů v těhotenství. Při dopravních nehodách hrozí úmrtí jak matce, tak plodu. K tomu může dojít i po zdánlivě malém nárazu následkem odloučení placenty. Ženě pak hrozí vykrvácení. Bezpečnostní pásy snižují riziko úrazu, jsou-li správně použity. Spodní pás je umístěn pod dělohou, ramenní pás nad vrcholem těhotné dělohy, mezi prsy, nesmí klouzat z ramene. Těhotná se poutá nejen v roli řidičky, ale i spolujezdkyně, a to i na zadním sedadle. JM

Autor: MUDr. Jana Martincová
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Autor: MUDr. Jana Martincová
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Užití bezpečnostních pásů - diskuze

Vložit příspěvekČlanky s diskuzí
  • svědectví o tom, jak jsem vyléčil mé fibroid a já jsem teď těhotná
    Děkuji Dr.Ogunze
    Pomohl mi s rychlou léčbou fibroidu a jeho velikost byla 9,8 x 10,7 cm. Pak jsem začal léky užívat pouze jeden měsíc a teď jsem z toho úplně vyléčen. Dokázal jsem to udělat bez jakéhokoli chirurgického zákroku, nyní mohu žít jako každý normální člověk a mohu jíst jakékoliv jídlo dle mého výběru a teď jsem těhotná, takže pokud potřebujete takovou pomoc, kontaktujte jej přes whats-app +2348074122178 nebo mail: (drogunzesolutionhome@gmail.com) nebo (dreboselesolutioncenter@hotmail.com) Jsem šťastný

    a on může vyléčit následující nemoci

    {1} HIV a AIDS
    {2} Diabetes
    {3} epilepsie
    {4} Rakovina krve
    {5} HPV
    {6} ALS
    {7} Hepatitida
    {8} Kouzlo lásky, aby tě získal zpět
    {9} herpes virus
    {10} striže
    {11} bylin na snížení tuku nebo tlustého břicha
    {12} slabá erekce
    a mnohem víc
    annaandrej   | 05.11.2018 23:29:26
    Reagovat | URL příspěvku
  • Bez auta bych se bohužel neobešla a tak řídím i těhotná. Mám od kamarádky půjčený pás do auta od značky Be Safe a jsem s ním moc spokojená. Jednoduše se zapíná a bezpečnostní autopás drží opravdu dole pod břichem.
    Dupinka   | 31.10.2015 13:11:59
    Reagovat | URL příspěvku
  • Také jsem aktivní řidička, která využívá již od začátku bezpečnostní pás. Zatím se mi nezdálo, že by se mi jezdilo špatně s běžným bezpečnostním pásem,ale čím se mi bříško zvětšuje, tím se pás posouvá, poprosila bych tedy o rady, od které značky bych si měla bezpečnostní pás pořídit, který je nepohodlnější a či je lepší kupovat nový nebo ho sehnat přes aukro či jiný bazárek apod...děkuji  
    Silvia.H   | 10.06.2015 10:50:48
    Reagovat | URL příspěvku
  • Take jezdim pokazde pripoutana,ani bych jinak nevyjela.je to jako jit naha mezi lidi.
    miminkomalina   | 18.09.2011 20:41:34
    Reagovat | URL příspěvku
  • Jinak jsem taky jezdila vždy připoutaná, vyjma autobusu a musím říci, že jsem se asi i z tohoto důvodu najednou v době bála autobusem jezdit.
    Dejmalka   | 17.09.2011 16:37:27
    Reagovat | URL příspěvku
  • a co říká vyhláška, ta opravdu povoluje jízdu těhotných bez bezpečnostních pásů?
    Dejmalka   | 17.09.2011 16:35:06
    Reagovat | URL příspěvku
  • Jezdím vždy připoutaná - těhotná i netěhotná :)
    nadule1   | 17.09.2011 14:53:52
    Reagovat | URL příspěvku
  • já pásy používala až, když mi začalo růst břicho. Předtím jsem se bála, že ten pás, v případě, že cuknem, se zařízne do břicha a tam přesně je to miminko úplně celé...:) Později, když ten pás už šel dát hezky pod bříško, tak jsem to dělala...
    Gastrica   | 10.09.2011 21:34:25
    Reagovat | URL příspěvku
Vložit příspěvekČlanky s diskuzí

Poradna

Nechuť k sexu v těhotenství

| ivcaca | 01.03.2022, 21:56

Dobry den, jsem v desatem tydnu tehotenstvi a uz od jeho zacatku (kdy jsem o tom ani nevedela) nemam na sex ani pomysleni, nulovy zajem az nechut/odpor. Predtim jsme si s pritelem uzivali skvely sex casto a radi. Mam se znepokojovat, pripadne to nejak resit? Dekuji

Dobrý den,

pokud nemáte na pohlavní styk pomyšlení, tak se do něj samozřejmě nenuťte a mějte ho, až se vám bude chtít. Jinak toto není věc, kterou by bylo potřeba nějak "léčit". Pokud bude problém dlouhodobý, tak bych se spíše obrátila na konzultaci psychologa.

Hezký den.

MUDr. Pavla Zahrádková | Babyonline | 12.03.2022, 12:59
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Odmítnout Další informace
×