Cestování v těhotenství

  1. Riziko cestování ve veřejných dopravních prostředcích
  2. Kdy nelétat?
  3. Vhodný dopravní prostředek
  4. Doporučení, nad čím se při cestování do ciziny zamyslet

Cestování vždy představuje určité riziko (vibrace, otřesy, riziko úrazu, narušení denního životního rytmu).

1. Riziko cestování ve veřejných dopravních prostředcích

Cestování ve veřejných dopravních prostředcích s sebou nese riziko infekce, přehřátí, dehydratace nebo trombembolie (vmetnutí utrženého kusu krevní sraženiny do cévy s jejím následným ucpáním).

2. Kdy nelétat

Cestování letadlem se nedoporučuje těhotným ve III. trimestru pro riziko předčasného porodu při tlakových změnách ve vyšších nadmořských výškách a vyšší riziko trombembolie.

3. Vhodný dopravní prostředek

Cestování autem z výše zmíněného se jeví jako nejvhodnější, ovšem při dodržování pravidel bezpečnosti. Je nutné použít bezpečnostní pás, který má být veden pod zvětšeným břichem, ne přes břicho, viz: https://www.babyonline.cz/tehotenstvi/aktivity-sporty/uziti-pasu

4. Doporučení, nad čím se před cestováním do ciziny zamyslet

Těhotná žena by spíše než diskomfort, možná rizika z létání, měla promyslet situaci z pohledu toho, kam letí, jaká je tam zdravotní péče a co by dělala v případě náhle vzniklých komplikací nebo předčasného porodu. Jsou známy případy předčasných porodů v zahraničí s 2měsíčním pobytem miminka v inkubátoru. Tímto se nejen dotyčným dovolená zkomplikovala po zdravotní stránce, ale i prodražila.

V této souvislosti jsme se dovolili obrátit na Oborovou zdravotní pojišťovnu s dotazem týkajícím se právě možných zdravotních problémů u těhotných v zahraničí.

Hradí OZP za své pojištěnce péči spojenou s porodem a péči o miminko v zahraničí?

Inzerce

Evropský průkaz zdravotního pojištění (kartička zdravotní pojišťovny) dává pojištěnkám Oborové zdravotní pojišťovny (obecně každé české zdravotní pojišťovny) nárok na čerpání neodkladné zdravotní péče, tj. i neplánovaného porodu a související péče v zemích Evropské unie, Velké Británii a Evropského sdružení volného obchodu (ESVO, v současnosti Island, Lichtenštejnsko, Norsko a Švýcarsko) za stejných podmínek, jako místním pojištěncům (tedy bez případných spoluúčastí) při ošetření v zařízení navázaném na veřejný systém. Nepočítají se do toho nadstandardní služby.  

V ideálním případě by tak měly být ošetřeny bez přímé úhrady (s výjimkou zmiňovaných služeb nehrazených ze zdravotního pojištění).  

Inzerce

Pokud zdravotnické zařízení v zahraničí přímou úhradu z jakéhokoli důvodu požaduje, může pojištěnka následně požádat OZP o refundaci vynaložených nákladů, které můžeme u neodkladné péče vyhovět do výše, která by byla v dané zemi hrazena z prostředků veřejného zdravotního pojištění. 

V případě tzv. třetích zemí (mimo výše uvedených) je nutné veškerou zdravotní péči na místě uhradit. U neodkladné zdravotní péče může pojištěnka stejně jako v předchozím případě požádat zdravotní pojišťovnu o refundaci vynaložených nákladů. Ve třetích zemích ale pouze do výše, která by byla za tutéž zdravotní péči uhrazena v České republice.

Inzerce

Je možné se na tuto situaci u OZP připojistit? Nebo pouze u poskytovatelů cestovního pojištění?

Připojištění tohoto typu zajišťují pouze komerční pojišťovny. Prakticky u všech, včetně pojišťovny Vitalitas, která je dceřinnou společností OZP, ale musí klientky počítat s omezením v podobě maximálně 28. týdne těhotenství. 

Inzerce

Ve všech případech jde ale o velmi individuální situaci a VŽDY doporučujeme bezodkladně kontaktovat OZP prostřednictvím Infolinky, nebo Asistenční služby, a zkonzultovat správný postup.  

Autor: As. MUDr. Romana Gerychová
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Autor: As. MUDr. Romana Gerychová
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Cestování v těhotenství - diskuze

Vložit příspěvekČlanky s diskuzí
  • Děkuji za článek
    zrovna zvažujeme, že si v srpnu nebo v září zajedeme k moři a nebyla jsem si úplně jistá, jak to s těmi těhotnými vlastně je.
    MABAL   | 30.06.2022 15:24:31
    Reagovat | URL příspěvku
  • bezpečnostní pás pro těhotné
    Bezpečnostní pás jsem používala celá obě těhotenství a byl super ;-) vřele doporučuji, když jsem ho neměla v jiném autě, tak jsem se cítila nesvá...
    Lenuska1234   | 27.06.2022 21:38:25
    Reagovat | URL příspěvku
  • Cestovani
    Ahoj maminky, jsem ve 31 tt a pristi tyden se chystame jet na dovolenou autem. Je to pro nas pres celou republiku, doma mam jeste rok a pul stareho syna, ktery bez videi cestováni moc nezvlada, je to pro nej nuda a otrava. Urcite to vsichni znate. Bude to zajimave. Me spis desi muj mocovy mechyr, ktery si neustale zada o pozornost. Cestou urcite planujeme zastavky na jidlo, wc a take mame v planu nejake pamatky. Tak nam drzte palce a ja dam vedet jak to cele dopadlo   
    NatyJ   | 18.08.2021 08:17:25
    Reagovat | URL příspěvku
  • Delší let
    Ahoj, dobrý den,

    jsem 8tt, v dubnu se budu vdávat a po svatbě bysme měli odletět na svatební cestu do Thajska. Let by měl být 10hodin. Já v tu dobu budu v pátém měsíci. Píšou až třetí trimestr, čili bych měla být ještě měsíc v plusu :)  
    Tak by to snad mělo být v pohodě, ne? Lety jinak, netěhotná :), snášim dobře.
    Tzka   | 21.01.2013 09:04:32
    Reagovat | URL příspěvku
  • Nejdriv mi to fakt nevadilo,silnice,ktere byly ok nebyl problem.Ale ty polnacky mezi vesnicema nic moc.
    miminkomalina   | 18.09.2011 20:40:43 | Reakcí: 1, poslední: 22.08.2021 21:57:29
    Reagovat | Zobrazit reakce | URL příspěvku
Vložit příspěvekČlanky s diskuzí

Poradna

Nechuť k sexu v těhotenství

| ivcaca | 01.03.2022, 21:56

Dobry den, jsem v desatem tydnu tehotenstvi a uz od jeho zacatku (kdy jsem o tom ani nevedela) nemam na sex ani pomysleni, nulovy zajem az nechut/odpor. Predtim jsme si s pritelem uzivali skvely sex casto a radi. Mam se znepokojovat, pripadne to nejak resit? Dekuji

Dobrý den,

pokud nemáte na pohlavní styk pomyšlení, tak se do něj samozřejmě nenuťte a mějte ho, až se vám bude chtít. Jinak toto není věc, kterou by bylo potřeba nějak "léčit". Pokud bude problém dlouhodobý, tak bych se spíše obrátila na konzultaci psychologa.

Hezký den.

MUDr. Pavla Zahrádková | Babyonline | 12.03.2022, 12:59
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Odmítnout Další informace
×