Těhotenství týden po týdnu

Zvolte si týden, který potřebujete, a přečtěte si podrobné informace Vašeho těhotenství týden po týdnu.

Těhotenství týden po týdnu v trimestrech

Jak se těhotenství počítá? Kdy začíná těhotenství? Mnohé ženy si myslí, že otěhotněním. Termín otěhotnění (termín ovulace) však ve většině případů neznáme přesně. Právě proto se těhotenství počítá od prvního dne poslední menstruace.

Těhotenství týden po týdnu - 1. trimestr: Od otěhotnění přes těhotenský test po jednotlivá vyšetření a screening v prvním trimestru těhotenství

Ač je to neuvěřitelné, tak první týden těhotenství je oním týdnem, který začnete menstruací a do ovulace je ještě daleko. Ta přichází až na konci druhého týdne těhotenství, tehdy se spermie, dojde-li k pohlavnímu styku, spojí s vajíčkem uvolněným z vaječníku.

Dozvíte se také, zda je možné nějak ovlivnit pravděpodobnost otěhotnění, či pohlaví budoucího miminka. Jak vypadá následný přesun oplozeného vajíčka do dělohy ve třetím týdnu těhotenství. Že je to právě čtvrtý týden těhotenství, v jehož závěru se neobjeví menstruační krvácení jako první známka těhotenství. Většina žen si již v pátém týdnu těhotenství provede těhotenský test, který končí objevením se dvou čárek, tedy pozitivně. Také cítí napětí v prsou jako další známku těhotenství. Některé budoucí maminky trpí mírným krvácením nebo špiněním. Tehdy přichází pro potvrzení těhotenství k lékaři na tzv. vstupní těhotenské vyšetření, který již v šestém týdnu těhotenství na ultrazvuku identifikuje i tepající základ srdce zárodku. V tomto týdnu již mohou začít těhotenské nevolnosti. U těch je pak problematické dodržovat zdravou životosprávu, přesto by se o to každá budoucí maminka měla pokusit.

Každou maminku v této fázi zajímá, kdyže bude ten její den D, termín porodu. Původně vypočtený z prvního dne poslední menstruace se upravuje dle následujících ultrazvukových vyšetření. U miminka je v tomto týdnu již vyvinut kromě základu srdce také základ mozku, zárodek je velikosti 6 mm. V sedmém týdnu těhotenství začíná budoucí maminka nepatrně přibývat na váze. V osmém týdnu těhotenství, zatímco mnohé maminky ještě bojují s nevolností, u dalších může započít plačtivé období. U miminka pokračuje komplikovaný vývoj obličeje. V devátém týdnu, desátém a jedenáctém týdnu těhotenství hladina těhotenského hormonu hCG dosahuje vrcholu. Může se objevit zvýšená únava, proto je potřeba věnovat dostatek času spánku.

Nezapomeňte na zdravý jídelníček se zastoupením všech složek ve správném poměru po dobu celého těhotenství. Zvláště u rizikových těhotných je vhodné se s lékařem poradit na doplnění potřebných vitamínů a minerálií v podobě doplňků stravy. V 11. týdnu těhotenství můžete poprvé zaznamenat nucení častějšího močení. Pozor na infekce rodidel a pochvy v tomto období. Ve 12. týdnu těhotenství obdržíte těhotenskou průkazku. Ta je plná zkratek, pro mnohé budoucí maminky nesrozumitelná. Mezi 11. až 14. týdnem vás lékař odešle k prvotrimestrálnímu screeningu genetických vad plodu.

Těhotenství týden po týdnu - 2. trimestr: Péče o chrup v těhotenství, pohyby plodu, druhý ultrazvuk

Během těhotenství nezapomeňte správně pečovat o svůj chrup a objednat se jednou nebo dvakrát na prohlídku u zubního lékaře. Od 15. týdne se postava začne měnit rychleji. Po ultrazvuku vám lékař upřesní termín porodu. Rovněž si můžete dle termínu porodu vypočítat kdy a jaké vyšetření budete absolvovat. Na konci 16. týdne již plod měří kolem 10 cm, v indikovaných případech se právě v tomto období provádí amniocentéza. V 17. týdnu se můžeme u mnohých maminek setkat s dalším problémem v těhotenství, a to zácpou, příp. s tím souvisejícími hemoroidy. V 18. týdnu již vícerodičky cítí pohyby plodu. V 19. týdnu děloha sahá do poloviny vzdálenosti mezi pupkem a stydkou sponou a váhový přírůstek bývá optimálně kolem 3 kg. V tomto období proveďte revizi svých aktivit, rizikovým se vyhněte.

Kolem 20. týdne těhotenství budete absolvovat druhý těhotenský ultrazvuk. V této době pohyby plodu cítí i prvorodičky. Ve 21. týdnu jsou již všechny orgány včetně pohlavních vytvořeny, vývojově se do konce těhotenství zdokonalují a ujímají funkce. Kolem 22. týdne se může objevit tuhnutí břicha. Ve 23. týdnu již miminko měří 21 cm a váží 530 g. Ve 24. týdnu je vhodné kontaktovat budoucího dětského lékaře dítěte. V 25. týdnu těhotenství se provádí glukózový toleranční zátěžový test. Cestování s bříškem je již čím dál náročnější, nezapomeňte na správné užití bezpečnostních pásů v automobilu. Kolem 26. týdne můžete začít pociťovat pálení žáhy, klasický problém pro těhotenské období. Ve 27. týdnu končí druhý trimestr těhotenství, a to nejlépe s váhovým přírůstkem kolem 7 kg.

Těhotenství týden po týdnu - 3. trimestr: Předporodní příprava a balení do porodnice

Ve 28. týdnu již děloha dosahuje k polovině vzdálenosti mezi pupkem a hrudní kostí. Do těhotenské poradny budete docházet již každé 4 týdny. Pokud jste tak neučinila dříve, je nejvyšší čas se začít zajímat o předporodní přípravu a také o těhotenské cvičení. Ve 29. týdnu je miminko natolik aktivní, že není výjimkou vidět putující patičku nebo loket miminka přes kůži zvětšeného břicha. Od 30. týdne byste měla začít promýšlet a chystat si věci do porodnice a výbavu pro miminko. Kolem 31. týdne budete pozvána na třetí ultrazvuk. Po 32. týdnu se mnohé maminky rozhodnou nastoupit mateřskou dovolenou. Kolem 33. týdne se již ustálí poloha miminka v děloze. Ve 34. týdnu je bříško uloženo nejvýše.

Ve 35. týdnu, nejlépe ještě dříve byste měla mít ujasněno, do jaké porodnice plánujete jít rodit. V pražských porodnicích je pak nutná registrace v první polovině těhotenství. Ve 36. týdnu se odebírá stěr z pochvy na zjištění přítomnosti streptokoka skupiny B. Od 37. týdne budete poradnu navštěvovat každý týden. je již miminko zcela připraveno na 38. týden porod. V období 39. týdne a 40. týdne již žena očekávající radostnou událost může promýšlet tzv. porodní plán, možnost epidurální analgezie apod. Je vhodné si zkontrolovat zakoupení potřeb pro miminko, jako jsou kočárek, autosedačka, postýlka a další.

Těhotenství týden po týdnu

Obrázky z publikace Jak děti přicházejí na svět

Vaše těhotenství týden po týdnu

Ke každému týdnu můžete přidat i své fotky z těhotenství, dále pak ultrazvuky miminka.

Pod příslušným týdnem je rovněž založena diskuze, ve které si s maminkami můžete popovídat o pocitech, aktivitáchpotížích. Rovněž si můžete přečíst, jak toto období prožívaly maminky, které jej již mají za sebou.

Rodíme ONLINE

Navštivte také projekt Rodíme ONLINE a přečtěte si, jak svá těhotenství prožívaly ostatní maminky.

PORODNICE v ČR

Po porodu nezapomeňte zhodnotit péči v porodnici, ve které jste rodila.

BLOGY a FOTOGALERIE

V těhotenství i po porodu můžete svému miminku vést i si následně uložit a vytisknout deníček a fotogalerii.

Inzerce

Zdravé těhotenstvíPublikace ZDRAVÉ TĚHOTENSTVÍ

představení knihy o výživě, vaření a cvičení v těhotenství, s recepty

Unikátní publikace Zdravé těhotenství pro těhotné i šestinedělky věnující se současně zdravé výživě, zdravému vaření krok za krokem a zdravému cvičení před, v průběhu těhotenství i po porodu. O tom nejdůležitějším, co rozhoduje o zdraví Vašeho miminka! Zkuste to! 

Naučte se zdravě vařit již před narozením miminka! Co se před porodem naučíte, s miminkem jako když najdete!

Ucelená řada vzdělávacích knížek Babyonline pro děti 0-7 let s videi.

wwww.zdravetehotenstvi.cz.

 

Zajímavé články oddílu Těhotenství týden po týdnu

20. týden těhotenství

20. týden těhotenství

20. týden těhotenství začínají i prvorodičky cítit první pohyby plodu. Absolvujete druhé ultrazvukové vyšetření na odhalení případných vad plodu, uložení placenty, množství plodové vody a růst plodu.

Celý článek »

21. týden těhotenství

21. týden těhotenství

21. týden těhotenství srdce vašeho miminka bije již tak intenzívně, že je možné ozvy plodu poslouchat pomocí stetoskopu přiloženého k břichu těhotné ženy. Pohlavní orgány miminka jsou již zřetelné.

Celý článek »

22. týden těhotenství

22. týden těhotenství

22. týden těhotenství máte o 4 kg více. Mohou vás začít trápit křeče v nohách (především noční) či tuhnutí bříška. Obličej miminka je již jasně vytvořen, vypadá jako zmenšený novorozenec.

Celý článek »

23. týden těhotenství

23. týden těhotenství

23. týden těhotenství je průměrný přírůstek na váze 4-5 kg. Mohou vám začít první nebolestivé stahy děložní svaloviny (známé jako „poslíčky“). U miminka se ve střevech hromadí smolka.

Celý článek »

24. týden těhotenství

24. týden těhotenství

24. týden těhotenství je vývoj obličeje miminka dokončen. Je vhodné si najít dětského lékaře miminka. U ženy dochází k prosáknutí a uvolnění v oblasti pánevního pletence (to může vést až k rozvolnění spony stydké tzv. symfyseolysis).

Celý článek »

25. týden těhotenství

25. týden těhotenství

25. týden těhotenství činí dosavadní přírůstek na váze asi 5 kg. V tomto týdnu se také nejčastěji provádí glukózový toleranční zátěžový test, tzv. OGTT. V plicích miminka se průdušky větví v tzv. průduškový strom.

Celý článek »

26. týden těhotenství

26. týden těhotenství

Vzhledem k rychlému růstu plodu a plodové vodě děloha vyklenuje přední stěnu břicha a vytlačuje nitrobřišní orgány. S tím bývá spojeno pálení žáhy. Sluch miminka je vyvinut. Dítě nyní slyší nejen váš hlas, ale i hlas osoby, se kterou mluvíte.

Celý článek »

27. týden těhotenství

27. týden těhotenství

27. týden těhotenství končí II. trimestr. Přírůstek váhy je kolem 6 - 7 kg. Těhotenství se přizpůsobuje váš krevní oběh zvýšením srdeční frekvence a dalšími změnami.

Celý článek »

28. týden těhotenství

28. týden těhotenství

28. týden těhotenství začínáte poslední třetinu těhotenství! Měla byste začít uvažovat, ve které porodnici budete rodit. Podrobně o nich na Babyonline.cz/Porodnice.

Celý článek »

29. týden těhotenství

29. týden těhotenství

29. týden těhotenství si ženy začínají chystat výbavu pro miminko. Vážíte asi o 7 – 8 kg více. Zadýcháváte se, objevují se poslíčky, v prsech se začíná tvořit kolostrum, trápí vás časté nucení na močení.

Celý článek »

30. týden těhotenství

30. týden těhotenství

Jste čím dál více nemotorná, může se vám stávat, že neustále narážíte břichem někam, kudy jste dříve bez problémů procházela. Ve 30. týdnu těhotenství miminko měří od temene k zadečku asi 27 cm, váží asi 1400 g.

Celý článek »

31. týden těhotenství

31. týden těhotenství

Kromě bolestí zad a pánevního pletence vás mohou začít trápit i bolesti hrudního koše, především dolních žeberních oblouků. 31. týden miminko měří od temene k zadečku asi 28 cm, váží kolem 1600 g.

Celý článek »

32. týden těhotenství

32. týden těhotenství

Přírůstek na váze je průměrně asi 10 kg. Ve 32. týdnu plod měří od temene k zadečku asi 29 cm a váží kolem 1800 g. Ve 32. týdnu těhotenství pokračuje růst těla, přibývá podkožního tuku.

Celý článek »

33. týden těhotenství

33. týden těhotenství

Od 33. týdne těhotenství byste měla chodit do těhotenské poradny každé 3-4 týdny. Při každé návštěvě se kontroluje přírůstek hmotnosti, měří se krevní tlak, vyšetřuje se moč, sledují se otoky. Poloha miminka se již ustálila.

Celý článek »

34. týden těhotenství

34. týden těhotenství

34. týden těhotenství činí celkový přírůstek na váze za celé těhotenství kolem 11 kg. Břicho je nejvýše. Pohyby miminka jsou silné a viditelné i přes břicho. Nejčastějšími problémy jsou únava, špatný spánek, časté močení, tvrdnutí břicha.

Celý článek »

35. týden těhotenství

35. týden těhotenství

35. týden těhotenství děloha dosahuje nejvýše z celé gravidity. To způsobuje značné obtíže dechové, pálení žáhy a další. Plod měří od temene k zadečku asi 33 cm, váží asi 2500 g.

Celý článek »

36. týden těhotenství

36. týden těhotenství

Ženy většinou pociťují stále častější a silnější děložní kontrakce, které jsou přípravou na porod. Ve 36. týdnu těhotenství se při gynekologickém vyšetření odebírá stěr z pochvy k určení eventuální streptokokové infekce skupiny B (tzv. GBS).

Celý článek »

37. týden těhotenství

37. týden těhotenství

Od 37. týdne těhotenství do předpokládaného termínu porodu byste měla být vyšetřena v těhotenské poradně 1x týdně. Součástí návštěvy v poradně je i kardiotokografické vyšetření plodu (KTG).

Celý článek »

38. týden těhotenství

38. týden těhotenství

Jelikož fyziologické těhotenství trvá 40 +/- 2 týdny, můžete začít rodit prakticky kdykoliv. Váš partner by měl být neustále ve střehu a nevypínat mobil. Není však důvod sedět doma a čekat.

Celý článek »

39. týden těhotenství

39. týden těhotenství

39. týden těhotenství je miminko zcela donošené. Je přirozené, že jste 39. týden těhotenství trochu podrážděná a chtěla byste to vše mít již za sebou. Nervozitou se vyznačuje i vaše okolí.

Celý článek »

Související články

Komerční sdělení

Poradna

Růst hCG

| Levandule88 | 26.03.2024, 07:21

Dobrý den, mám dotaz ohledně růstu hCG. Všude jsem našla informace, že by měla hodnota růst ob den zhruba o dvojnásobek. Nikde jsem ale moc nenašla, co když roste rychleji. Byla jsem jako samoplátce (4+1 tt) na odběru a hodnota byla 601, za čtyři dny jsem šla znovu (4+5 tt) a hodnota mě zaskočila, neboť byla 5687. Může to být v pořádku? Obávám se molárního těhotenství, bohužel tu zkušenost už mám, před pár měsíci. Částečná mola a nutná revize v 11 tt. Nevím, zda mám jít na další odběr, nebo to nechat být a počkat až na UTZ. Děkuji za Vaši odpověď.

Dobrý den,

optimální by bylo, aby management odběrů a sledování měl v rukou Váš gynekolog, takto v rámci poradny opravdu nemohu dělat závěry, zda se jedná či nejedná o podezření na další molární těhotenství.

MUDr. Pavla Zahrádková | Babyonline | dnes, 08:50
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Odmítnout Další informace
×