Přírodní kartáčky – mají nějaké výhody oproti těm s měkkými štětinami?

  1. Z čeho jsou vyrobeny přírodní zubní kartáčky?

  2. Jak s přírodním kartáčkem správně zuby čistit?

  3. Jak často měnit přírodní kartáček?

    Inzerce
  4. Z čeho je vyrobený kartáček vypadající jako "větvička"?

  5. Jak s kartáčkem zuby čistit?

    Inzerce
  6. Jak dlouho mi kartáček vydrží?

  7. Jak je to s hustotou kartáčku – větvičky? 

    Inzerce
  8. Mohu si s kartáčkem čistit zuby s fixními rovnátky?

  9. Rada na závěr

    Inzerce

Pokud patříte mezi typ lidí, kterým není lhostejné, jak se nakládá s odpadem, pak je tento článek určen právě vám. Zubní kartáčky se totiž řadí mezi směsný odpad. Nepatří tedy do kontejneru na plasty, kam by jej mnoho z nás umístilo.

Po tomto úvodu byste možná dali přednost těm přírodním. Druhou stranou mince je naše zubní zdraví, o které bychom měli pečovat co možná nejlépe. Proto je vhodné před výběrem kartáčku se zamyslet, zda jsou ty přírodní rovnocennou alternativou klasickým zubním kartáčkům.

Na českém trhu jsou již několik let k mání přírodní kartáčky mnoha druhů a firem, které je distribuují. Existují přírodní zubní kartáčky, které tvarem napodobují klasické zubní kartáčky, a potom ty, které vypadají jako „větvička“.

Z čeho jsou vyrobeny přírodní zubní kartáčky napodobující ty klasické?

Přírodní zubní kartáčky, které vypadají jako klasické kartáčky mají tělo vyrobené nejčastěji z bambusu. Vlákna mohou být vyrobena z několika materiálů – nylon 4, ricinový olej nebo z bambusové celulózy. 

Pokud si chcete koupit zcela kompostovatelný zubní kartáček, tak si pořádně přečtěte složení. Mnoho kartáčků se tváří jako přírodní, ale mají rozložitelnou pouze rukojeť, nikoliv štětinky.

Jak s přírodním kartáčkem správně zuby čistit?

Přírodní zubní kartáček by měl splňovat stejné vlastnosti jako klasický zubní kartáček. Mezi tyto vlastnosti patří – měkké štětiny, vlákna rovně střižená a malá hlavice. Kartáčky, které jsem měla možnost otestovat, tyto vlastnosti splňovaly.

Pokud porovnáme klasický kartáček a přírodní kartáček, tak k opotřebení štětin došlo rychleji u přírodního kartáčku. Klasický kartáček vydrží bez ohnutí nebo vypadávání štětin tři měsíce a u přírodního kartáčku jsem viděla známky opotřebení již po několika dnech.

Jak často měnit přírodní kartáček vypadající jako klasický kartáček?

Pokud vidíte na přírodním kartáčku známky opotřebení, tak je důležité jej vyměnit ihned, protože čistící schopnost kartáčků se ztrácí. V případě chybějících známek opotřebení se přírodní kartáček vyměňuje stejně jako klasický zubní kartáček – každé tři měsíce nebo po prodělání infekčního onemocnění (tzn. nachlazení, chřipka atd.).

Z čeho je vyrobený kartáček vypadající jako „větvička“?

Kartáčky připomínající větvičku jsou vyrobeny z kořene stromu Salvadory perské, obsahující 19 aktivních látek, které mají podle výrobce příznivě působit na dutinu ústní. Mezi nejdůležitější patří fluoridy, vápník, vitamín C, chloridy, hydrogenuhličitan sodný, draslík, pryskyřice, křemík, třísloviny, esenciální oleje a alkaloidy. 

Tento přírodní kartáček se doporučuje používat bez pasty, protože jsou všechny důležité látky obsaženy již v samotném kartáčku. 

Bohužel je kartáček dodávaný v plastovém obalu, bez něj by dle výrobce vyschl dříve, než by si ho někdo koupil. To mě na výrobku zklamalo.

Jak s kartáčkem z kořene stromu Salvadory perské správně zuby čistit? 

Před prvním použití je nutno z užší strany odstranit vrchní kůru v šířce zhruba vašeho malíčku. Nejprve kořen namočte do vody a půjde vám kůra odstranit lépe. Potom jemně žvýkejte lýko, až se vám vytvoří štěteček. 

Technika čištění s tímto kartáčkem může být jak stíravá (čistíte vždy směrem od dásně dolů), tak pomocí krouživých pohybů. Problematické až zcela nemožné pro vás bude vyčistit zuby z vnitřní strany. Výrobci na toto úskalí mysleli a vytvořili násadu v podobě madla, které je také z kompostovatelného materiálu. 

Pokud byste rádi tento typ přírodního kartáčku používali, tak si určitě k němu zakupte i madlo. Bez něj je řádně vyčištění zubů nemožné.

Jak dlouho mi kartáček z kořene stromu Salvadory perské vydrží?

Závisí na výrobci, proto si vždy přečtěte jeho doporučení. Někteří výrobci doporučují po každém vyčištění zubů čistící část odříznout. Před dalším čištění je nutno znovu odstranit další část kůry. Tento kartáček vám vydrží jeden až dva týdny. Jiní výrobci těchto kartáčků doporučují odříznutí čistící části, jakmile ztratí chuť. Kartáček tak vydrží déle o tři až čtyři týdny.

Pokud dojde k vyschnutí kartáčku, tak ho ponechte namočený ve sklenici s vodou přes noc.

Jak je to s hustotou kartáčku – větvičky? 

Po testování tohoto kartáčku mě velice zklamalo malé množství a kvalita štětin. Po odříznutí kůry a rozkousání se objevilo pouze pár vláken, která byla roztřepená a tlustá. Pokud s kartáčkem v dutině ústní manipulujeme, tak se štětiny chovají nevyzpytatelně a nekonstantně.

Mohu si s kartáčkem z kořene stromu Salvadory perské čistit zuby s fixními rovnátky?

Výrobci v případě stálých rovnátek tento kartáček nedoporučují. 

Rada na závěr

Pokud se rozhodnete pořídit si jakýkoliv přírodní kartáček, tak doporučuji si k nim zakoupit pro začátek i detekční tablety nebo roztok. Pomocí tablet či roztoku dokážete rozlišit, zda máte řádně vyčištěné zuby.

Z výše popsaných upřednostňuji ten, který je tvarem podobný klasickému kartáčku.

Autor: MUDr. MDDr. Jana Bialožytová
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Autor: MUDr. MDDr. Jana Bialožytová
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Přírodní kartáčky – mají nějaké výhody oproti těm s měkkými štětinami? - diskuze

Poradna

Skoro bez zubů

| Syd | 20.10.2023, 04:48

Dobrý den, omlouvám se, možná to sem nepatří, ale už nevím, jak dá... Přistěhovala jsem se před 4 roky a nemůžu najít v kraji žádného zubaře, který by mě vzal. Jsem už zoufalá, mám poslední tři zuby na vytrhnutí, pojišťovna mi dala seznam, nikdo mi to nechce udělat, prý mají plno. Co mám dělat? Jsem zoufalá a chci mít už zoubky a najíst se, bolí mě už dásně a moje dcera taky nemá zubaře.

Dobrý den,

pokud nemáte svého zubaře a máte bolesti, doporučuji vyhledat zubní pohotovost.

Sehnat smluvního zubního lékaře by Vám měla pomoci Vaše pojišťovna, bez ohledu na dojezdové vzdálenosti. Pokud se nepodařilo na první dobrou, opakujte svou žádost o pomoc klidně několikrát po sobě. Případně je seznam zubních lékařů na stránkách www.dent.cz, kde si můžete vyfiltrovat ordinace ve Vašem kraji. Případně zvažte registraci i mimo Váš kraj (např. do Prahy běžně dojíždí rodiny od Tábora či Jindřichova Hradce). 

Přeji hodně štěstí a držím palce, ať brzy uspějete a Vy i Vaše dcera máte brzy zdravé zuby.

MUDr. Irena Červená

MUDr. Irena Červená | Babyonline | 22.10.2023, 16:17
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Odmítnout Další informace
×