Přání v porodních plánech vs. realita na porodním sále

  1. Jsou porodní plány nutností? Pouhá komunikace nestačí?
  2. Proč je dobré mít vše sepsané?
  3. Proč je dobré být připraven i na jiné varianty?
  4. Stává se, že rodička není ochotna přijmout změnu? V čem nejčastěji dochází k odlišnostem oproti plánu?
  5. Odmítnutí KTG (kardiotokografie) – poslouchání ozev plodu a kontrakcí dělohy
  6. Odmítnutí přestřižení pupečníku
  7. Odmítnutí aplikace oxytocinu po porodu
  8. Odmítání epiziotomie a epidurální anestezie
 

V minulém rozhovoru jsme se zmínili o možnosti konzultace porodních plánů v porodnici, kterou si rodička vybere k porodu. Dnes se zaměříme na to, jaké jsou zásadní otázky, které budoucí maminky řeší, co do plánu zahrnou, aniž by si samy uvědomily, co přání pro ně znamená a jaká jejich přání mohou být v určitém průběhu porodu dokonce namířena proti zdárnému průběhu porodu.

Asi 25 % maminek přichází na porodní sál s porodními plány. Ty mají vše sepsané, znamená to, že je to nutnost, že pouhá komunikace nestačí?

Nutnost to není. Ale některé ženy mají potřebu sepsat svoje přání. Absolvují předporodní kurzy, připravují se na porod, získávají informace. Není jim jedno, kde a jak bude probíhat jejich porod a důležité jsou pro ně i první hodiny po porodu vzhledem k tomu, co se bude dít s jejich dítětem.

Porodní plán pak předají na porodním sále svojí porodní asistentce. Je to vlastně forma komunikace mezi rodičkou a personálem porodního sálu, bod po bodu se probírá, rozebírá.   

Proč je dobré mít vše sepsané?

Žena, která má sepsaný porodní plán, má jakousi jistotu, že na nic nezapomene. Asi jí to určitě přidá na klidu.

Inzerce

Proč je dobré být připraven i na jiné varianty?

Protože porod se nedá naplánovat. I sebezkušenější porodník i u bezproblémového těhotenství nemůže nikdy na 100 % říci, že vše bude probíhat hladce podle plánu. Porod ovlivňuje spousta věcí. V porodním plánu není možné nekompromisně trvat na některých věcech.

Stává se, že rodička není ochotna přijmout změnu? V čem nejčastěji dochází k odlišnostem oproti plánu?

Občas se to stane. Žena zarputile trvá na porodním plánu. Sváže tak doslova ruce porodní asistence a lékaři pomoci jí v určité fázi porodu, kdy je to potřeba. V tomto případě pak jdou „sami proti sobě“,  proti hladkému průběhu porodu a škodí tím i miminku.

Odmítnutí KTG (kardiotokografie) – poslouchání ozev plodu a kontrakcí dělohy

Zcela výjimečně toto žena odmítá. Pokud se jedná o fyziologický průběh těhotenství, tak lze ženě vyhovět. Potřebujeme jen vstupní 20 minutový záznam u příjmu k porodu. Pak již můžeme srdeční ozvy miminka poslouchat přenosným Udopem.

Odmítnutí přestřižení pupečníku

Toto by žena správně neměla vůbec řešit, toto by měly zajišťovat porodnice jako normu v péči o novorozence ihned po porodu. Pokud tedy žena odmítá ihned po porodu přerušit pupečník, tak dělá moc dobře. Na tomto by měla trvat. Dotepávání pupečníku je jednou z pozitivních kroků k prevenci anémie dítěte po porodu, kdy jeho první nádech podpoříme touto okysličenou krví. Prospěšnost dotepání pupečníku po porodu prokázalo velké množství studií. Ty doporučují nechat tepat pupečník minimálně 3 minuty.

Odmítnutí aplikace oxytocinu po porodu

Oxytocin se podává do žíly matky po porodu hlavičky novorozence. Jedná se o medikamentózní vedení 3. doby porodní. Aplikací oxytocinu způsobíme kontrakci dělohy, dojde k odloučení placenty, zatáhnou se uteroplacentární cévy (cévy spojující dělohu s placentou) a rodička neutrpí tak velkou krevní ztrátu po porodu.

Některé matky aplikaci oxytocinu odmítají. Pokud se jedná o zdravou ženu, fyziologický porod, lze ženě vyhovět. Novorozenec, který se velmi brzy po porodu přisaje k prsu, svým sáním způsobí, že se matce začne vylučovat z mozku její oxytocin, který následně po porodu dělohu stáhne.

Odmítání epiziotomie a epidurální anestezie

O tom, jestli byl porod dobrý nebo špatný nerozhoduje epidurál ani epiziotomie. Jsou ženy, které trvají na svém a absolutně oba výkony odmítají do chvíle, kdy se zjistí, že to jinak nejde.

Mnohé maminky přicházejí s tím, že se bojí všeho invazivního, vstupu do epidurálního prostoru, a přichází s tím, že za žádných okolností ho chtít nebudou. Můžeme s tlumením bolestí pomoci i jinak, například podávat rajský plyn (dýchají oxid dusný s kyslíkem, který ovlivňuje bolest.

Inzerce

Zkusme si představit ženu, měla jasný porodní plán, epidurál nechtěla. Prodělala ale mezi jednotlivými porody zákrok na čípku. A možná právě ten způsobil, že se její porodní cesty vůbec neotevíraly, jak by měly. Porod trval velmi dlouho. A tak konkrétně u této maminky, kde by byla epidurální analgezie velice vhodná, ale odmítala ji, se nakonec po spoustě hodin přihodilo, že si ji nechala aplikovat, a pak za chvilku porodila. Epidurální anestezie nepůsobí jen na vnímání bolesti, ale pomáhá i k uvolnění, což je během porodu potřeba. Na porodním sále personál aktivněji nabízí proto epidurální analgezii rodičkám, které budou rodit miminko koncem pánevním nebo dvojčata. Dále pokud je rodička velmi unavená a nevyspaná.

Epiziotomie (nástřih hráze) se paušálně nedělá. Nedělá se tam, kde to není vůbec potřeba. Naopak je kreditem porodní asistentky, když porodí rodičku bez epiziotomie, ale někdy to prostě nejde. O tom, jestli bude epiziotomie potřeba, rozhodne až ten, kdo asistuje u porodu (porodní asistentka nebo lékař. S rodičkou během tlačení komunikují, a pokud se bude muset k nástřihu přistoupit, žena je o tom informovaná a musí s provedením nejprve souhlasit.

Inzerce

Péče, poskytovaná na porodních sálech, je na velmi dobré úrovni. Snahou porodních asistentek a porodníků rozhodně není nějak rodičkám ublížit, poškodit je a radit a doporučovat jim špatné věci. Ale některé maminky to takto nevidí a ve svých přáních vyloženě jdou proti sobě, a pak je porod dlouhý, jsou vyčerpané a vše probíhá jinak, než by mohlo.

Rozhovor se staniční sestrou FN Brno PhDr. Miloslavou Kameníkovou připravila MUDr. Jana Martincová.

Inzerce
Autor: PhDr. Miloslava Kameníková
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Autor: PhDr. Miloslava Kameníková
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Přání v porodních plánech vs. realita na porodním sále - diskuze

Poradna

Dobrý den,
po prvním porodu mám trochu povolené pánevní dno (i když jsem po porodu cvičila a zlepšilo se to, není to stále v normálu) Projevuje se to mírnou inkontinencí např. při kýchnutí, skákání na trampolíně,atd. A teď k dotazu, jsem podruhé těhotná ( začátek 7 měsíce) a nevím co je pro následný porod lepší. Zda posilovat nebo naopak neposilovat pánevní dno před porodem. Můj gynekolog mi řekl,že je lepší neposilovat (že to mám nechat až po porodu), jiný gynekolog mi řekl,že trochu bych posilovat měla. Tak jsem z toho zmatená,co zvolit. Děkuji za odpověď.

Dobrý den, posilování pánevního dna určitě neublíží, naopak může pomoci připravit Vaše tělo na větší zátěž, působí preventivně. Poznáte sama, zda Vám cvičení vyhovuje, nebo je Vám to nepříjemné a podle toho budete pokračovat.
Obecně však platí, že posilování pánevního dna je vždy ku prospěchu, především pokud se vyskytují i nějaké potíže.
Hezký den

MUDr. Andrea Liszková | Babyonline | 02.01.2021, 14:24
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Odmítnout Další informace
×