Inzerce
Inzerce
Inzerce

Porodní polohy: Jaká je ta nejlepší?

Lidské tělo je stavěno tak, že porod je pro matku bolestivý a hlavička plodu jen tak-tak projde její pánví. Je však možné si během porodu od bolesti do určité míry ulevit. Právě nalezení správné polohy v I.  a v II. době porodní může zmírnit porodní bolest rodičky a zabezpečit hladký průběh porodu.

Nalezení správné polohy

Jaká poloha je ta správná? Nevěřily byste, možná ani muži by nevěřili, jak je toto téma mezi některými českými ženami diskutované a jak mají právě ony jasno v tom, jak se má správně rodit.

Nejprve ale nechme mluvit odborníka, tedy porodníka. Co o porodních polohách soudí pan profesor Roztočil, který se ve své přednáškové činnosti tématu věnuje i v historickém kontextu?

„Naší filozofií je pomoci ženě najít takovou přirozenou polohu, ve které se jí bude snadno rodit. Pod vedením porodní asistentky si žena najde tu svou úlevovou polohu, ve které nejlépe snáší bolestivé děložní kontrakce a snáze v ní porodí. Např. tu v čupu, s roztaženýma nohama, na zemi, s opěrou. Ale může to být i jiná poloha. Zvláště, když je žena unavenější, tak si lehne do šikmé polohy na porodní postel, jednu nohu zvedne, dá si ji do třmenu, uvolní si tím porodní cesty a jakoby nabok porodí novorozence. Těch porodních poloh je opravdu strašně moc.“

Inzerce

S tímto naprosto s panem profesorem souhlasím. A proto je škoda jich nevyužít nebo si dokonce nějakou zakazovat. Zatímco dříve si ženy musely v porodnici povinně lehnout na záda, protože se sestře, příp. lékaři takto porod sledoval nejlépe, tak dnes by vás některé skupiny matek mezi sebe pro porod v této poloze vůbec nepřijaly. U polohy na zádech, ve které se stále rodí napříč porodnicemi nejvíce (průzkum Aperio 2021), je potřeba dodat, že dnes se zřejmě nejedná o polohu „úplně“ na zádech, ale různé modifikace, které se zmiňuje právě pan profesor. Zvláště u déletrvajícího porodu jí vyčerpaná maminka nepohrdne.

Pojďme se tedy blíže podívat na to, jak se rodilo včera a dnes a jaké výhody každá z poloh nabízela.

Inzerce

Jak se rodilo nejčastěji dříve a proč?

„Byly publikovány práce etnologů a lidí, kteří přicházeli do styku s tzv. primitivními národy a asi v 80 % rodily ženy v jakési vertikální poloze. V ní se totiž rozšiřuje kostěná pánev pro průchod hlavičky plodu a také ženě pomáhá zemská gravitace. U vertikální polohy jsem se setkal se čtyřmi variantami – v čupu, v kleče, ve stoje a v sedě. Samozřejmě existuje mnoho jakýchsi přechodných poloh mezi těmito základními. Žena je tedy může kombinovat, protože porod trvá určitou dobu, takže se může postupně dle charakteru bolesti, ale i podle fyzických sil přesouvat z jedné do druhé. Při hledání vhodné úlevové polohy se mohou kombinovat nejen vertikální polohy mezi sebou, ale žena si může jít lehnout a odpočinout si, kdy se dostává do polohy horizontální. Nakonec ve druhé době porodní většina žen volí buď vertikální polohu nebo něco mezi vertikální a horizontální polohou.“

Přechod z polohy vertikální do horizontální

Vertikálně běžně rodily ženy s porodními „babičkami“, které během porodu neoperovaly. Změna porodní polohy přišla až se vstupem mužů-lékařů do porodnictví na přelomu 18. a 19. století. Tehdy u komplikovaných porodů začali používat vaginální operace, kdy musel mít porodník k rodidlům ženy přístup. Při těchto operativních porodech byla žena uložena horizontálně, tedy na záda. Tato horizontální poloha nám přetrvala i po druhé světové válce až do zhruba 70. let, kdy se francouzští porodníci Michel Odent a Fréderick Leboyer pokoušeli zavést jemné techniky porodu a fyziologicky vedený porod, což znamenalo návrat k vertikálním polohám.

V České republice se k nim vracíme velmi pomalu, a to kupodivu ne díky porodníkům, ale díky porodním asistentkám, které si pro personál komfortní horizontální polohu také oblíbily.

Úlevová poloha v první době porodní

„V první době porodní, v čase, kdy se žena otevírá, často bývají vhodné polohy v předklonu. Ženy se buď o něco opírají ve stoje, nebo jsou na všech čtyřech či v kleku a opírají se třeba lokty o postel.

Velmi vhodné je, obzvlášť na začátku porodu, odpočívat – ideálně v leže na boku a s polštářem mezi koleny, aby byla pánev hezky uvolněná,“ sděluje pan profesor a dodává, že: „Ve druhé době porodní se polohy často kombinují, jedna přechází ve druhou.“

Inzerce

Zde jde o vzpřímenou polohu vsedě.

Ukázka šikmé polohy. Toto je oblíbená poloha jihlavských rodiček v aktivní II. době porodní.

Inzerce

Ukázka horizontální polohy. Tak takto v horizontále se u nás už téměř nerodí.

Improvizovaná poloha v polosedě s flektovanými končetinami.

Poloha na židličce.

Dříve dominovala vertikální poloha

„Primitivní národy z velké většiny rodily a rodí ve vertikální poloze a stejně tomu zřejmě bylo kdysi i u nás, dokud ženy rodily s porodními bábami. Než do procesu vstoupili muži, kteří potřebovali dobrý přístup k porodním cestám při vaginálně vedených operacích (přes pochvu). Ve vertikální poloze by pod ženou lékař musel stát jako automechanik pod autem a vše, včetně plodové vody by mu padalo a kapalo na hlavu. Proto si porodník ženu položil do horizontální polohy, aby měl rodidla před sebou a mohl jakoukoli porodnickou operaci jednoduše provést.“

A porodní asistentka to takhle dříve nepotřebovala vidět?

„Ne, nepotřebovala, ona to zvládala v jakékoliv poloze. Svou roli hrál i stud ženy, ale také oblečení, kdy ženy běžně rodily v šatech a porodní bába uměla vést porod pod nimi.“

A jaká je ta nejfyziologičtější poloha?

„V čupu, ve stoje. V I. době porodní bývají vhodné polohy v předklonu s možností zapřít si ruce – ženy se mohou opírat ve stoje, v kleče o lokty nebo být na všech čtyřech. Pokud potřebují více odpočinkovou polohu, je vhodné ležet na boku s polštářem mezi koleny, aby byla pánev uvolněná. K úlevě od bolesti může ale také pomoci chůze.“

Jako opora polohy v kleče se dají použít žebřiny.

Opravdu pomáhá gravitace u vertikálních poloh?

„Gravitace je také jednou ze sil porodních. Zkuste si vzít do náruče dítě o váze 3 a půl kila, jak se pronese jenom v důsledku gravitace. Dalšími porodními silami jsou děložní kontrakce a břišní lis. Když žena volí vertikální polohu, tak hlavička a váha plodu působí jako porodní síla, roztahuje porodní cesty. Navíc, když tlačí na dolní segment děložní, kde se nachází Frankenhauserovo ganglion, jeho podrážení vyvolává Fergussonův reflex, který zvyšuje tvorbu oxytocinu a prostaglandinů, které porod přirozeně urychlují.“

Co přesně brání porodu u čistě horizontální poloze na zádech? Kostrč?

„Kostrč určitě překáží, je takový zobák, který ční do malé pánve. Hlavně když je nějak patologicky rostlá, tak zužuje nepříjemně pánev. Je relativně častou záležitostí, že se tlakem hlavičky kostrč zlomí. Většinou se tato zlomenina zhojí bez následků a komplikací, ale někdy může zůstat úlomek kostrče, který v té oblasti různě putuje a musí se operativně odstranit.“

Kdy již nemáte s rodičkou na výběr a musí se 100% volit horizontální poloha

„Například, když nám hrozí hypoxie plodu nebo žena začne krvácet, tak už jdou polohy stranou, k situaci se musíme postavit doslova čelem a plod rychle z cest porodních vybavit ven, např. i za pomocí kleští.“

„Vše se snažím nechat na intuici rodičky,“ zakončuje náš dnešní rozhovor pan profesor Roztočil z jihlavské porodnice. „Žena má rodit instinktivně nejen stran vlastní volby polohy, ale také má začít tlačit pouze tehdy, když cítí tlak. Což samozřejmě není hned po zániku branky, ale teprve když hlavička sestoupí na dno pánevní. Je to v podstatě stejný mechanismus, jako když jde člověk na stolici.“

Rozhovor s panem prof. Alešem Roztočilem, CSc. vedla MUDr. Jana Martincová. Za přepis rozhovoru patří poděkování slečně Evě Illiášové, studentce 3. ročníku 2. LF UK.

Děkujeme rovněž naší milé figurantce MUDr. Daniele Navrátilové, otci jejího čtvrtého dítěte a fotografce obrázků a staniční sestře jihlavského porodního sálu Mgr. Romaně Daňhelové, která pana profesora k přednášce o porodních polohách inspirovala.

Zdroje:

ROZTOČIL, Aleš. Rozhovor o porodnictví. Brno, 18.7.2021

ROZTOČIL, Aleš. Polohy za porodu včera a dnes. Prezentace prezentovaná na: [IV. vedecká konferencia pôrodných asistentiek s medzinárodnou účasťou; 25.11.2019 –27.11.2019, Banská Bystrica, SR]

Autor: MUDr. Jana Martincová
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Autor: MUDr. Jana Martincová
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Porodní polohy: Jaká je ta nejlepší? - diskuze

Poradna

Dobrý den,
po prvním porodu mám trochu povolené pánevní dno (i když jsem po porodu cvičila a zlepšilo se to, není to stále v normálu) Projevuje se to mírnou inkontinencí např. při kýchnutí, skákání na trampolíně,atd. A teď k dotazu, jsem podruhé těhotná ( začátek 7 měsíce) a nevím co je pro následný porod lepší. Zda posilovat nebo naopak neposilovat pánevní dno před porodem. Můj gynekolog mi řekl,že je lepší neposilovat (že to mám nechat až po porodu), jiný gynekolog mi řekl,že trochu bych posilovat měla. Tak jsem z toho zmatená,co zvolit. Děkuji za odpověď.

Dobrý den, posilování pánevního dna určitě neublíží, naopak může pomoci připravit Vaše tělo na větší zátěž, působí preventivně. Poznáte sama, zda Vám cvičení vyhovuje, nebo je Vám to nepříjemné a podle toho budete pokračovat.
Obecně však platí, že posilování pánevního dna je vždy ku prospěchu, především pokud se vyskytují i nějaké potíže.
Hezký den

MUDr. Andrea Liszková | Babyonline | 02.01.2021, 14:24
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Odmítnout Další informace
×