Epidurální analgezie

  1. Bolest jako základní průvodní jev porodu člověka
  2. Volba analgezie
  3. Kontraindikace epidurální analgezie
  4. Provedení epidurální analgezie
  5. Možné komplikace epidurální analgezie
  6. Bude mi vše objasněno před provedením výkonu?
  7. Platí se za provedení epidurální analgezie?

1. Bolest jako základní průvodní jev porodu člověka

Porodní bolesti patří mezi nejintenzivnější bolestivé vjemy, které mohou člověka v průběhu jeho života potkat. Tato konkrétní bolest je zároveň bolestí velmi zvláštní, nepodobná žádné jiné. Na rozdíl od jiných přichází v pravidelném rytmu, v pauzách je příležitost k odpočinku a nabrání síly. Dá se tak lépe snášet a pozoruhodné navíc je i to, že většina žen zapomene na fyzickou bolest v tomtéž okamžiku, kdy se dítě narodí.

Prožívání porodu je různé, ale bezbolestný porod je zcela výjimečný. Porod bude bolet a nejspíš hodně. Větší intenzita bolesti je u prvorodičky než u ženy, která již rodila

Ačkoliv může být bolest u porodu velmi silná, nemusí být nesnesitelná. A maminka toho může udělat dost, aby dokázala s bolestí „ pracovat“ za pomoci správného dýchání a využití přirozených metod ovlivňujících bolest (teplá voda, masáž, úlevové polohy).
Kromě přirozených prostředků tlumení bolesti mohou být použity i farmakologické. Do jisté míry je i na matce, aby se rozhodla, kdy a jaké z nich použije.

Důležitá je pro rodičku možnost pokusit se ulevit si jinými prostředky. Pak buďto něco z toho, co využíváte zabere, a nebo budete stát o lék proti bolesti. Budete vědět, že jste všechny možnosti vyčerpala a vaše rozhodnutí o epidurální analgezii je uvážené.

2. Volba analgezie

Analgezie se musí volit vždy individuálně. Záleží na stavu rodičky, na jejím přání, na stavu plodu, na porodnické situaci.

Epidurální analgezie patří mezi nejúčinnější metodu v ovlivnění bolesti za porodu. V posledních letech je to nejrozšířenější metoda v ovlivňování bolesti při porodu. Cílem je mírnit bolest v první době porodní (kdy se dilatují a otevírají porodní cesty) a v druhé době porodní, kdy se rodí miminko a při následném eventuálním šití poranění po porodu.
Epidurální analgezie dokáže eliminovat bolest, dovoluje rodičce odpočívat. Při těžkém porodu napomůže k pozitivnímu zážitku a u porodů, které se tzv. „zasekly“, napomůže k postupu progresi porodu.

U každé rodičky je třeba podání analgezie posuzovat individuálně:

1. Jste rodička, která si epidurální analgezii přeje, odmítáte snášet jakoukoli bolest

Můžete být rodička se sníženým prahem vnímání bolesti a jakoukoli bolest obtížně zvládáte. Eliminace bolesti je pro vás rozhodující, přejete si porodit s epidurální analgezií.
Již při příjmu na porodní sál sdělte personálu toto svoje přání. Zajistí se tak včas laboratorní odběry krve (zajímá nás, jakou máte krevní srážlivost) a budete poučena o tom, že aplikace epidurální analgezie proběhne pouze tehdy, nevyskytnou-li se žádné kontraindikace a vaše porodní cesty budou otevřené na 2-3 cm.

2. Jste rodička, která chce porodit spontánně, ale případnému využití epidurální analgezie se nebráníte (nemáte zatím představu, jak vše bude probíhat).

Můžete být rodička, která chce porodit bez medikace, ale někdy se v průběhu porodu může stát, že budete mít pocit, že už dál to nemůžete vydržet. Už jste vyzkoušela využití nefarmakologických metod ovlivnění bolesti (teplá voda, masáže, úlevové polohy). Záleží zde na porodním nálezu, o kterém vás bude informovat porodní asistentka nebo porodník. Budete–li již téměř otevřená, aplikace analgezie se už nepodává (už by se to nestihlo).

3. Jste rodička, která si přeje přirozený porod bez jakékoli medikace

Můžete být žena, která chce rodit přirozeně, bez jakýchkoli medikamentů a zasahování do porodu. Jste si vědoma, že porodní bolesti mohou být intenzivní, ale chcete je zvládat pouze pomocí nefarmakologických metod.
Ve vašem případě pečlivě vybírejte případnou doprovázející osobu, aby vás psychicky podpořila a fyzicky vám pomohla. Někdy je třeba mít i štěstí na personál porodního sálu Je snadné rodičku v určité fázi porodu „převálcovat“ a přemluvit ji, aby si epidurální analgezii nechala aplikovat.
Pak je možné, že pocit, který rodičku po porodu ovládne je pocit selhání, zklamání a osobní porážky (vždyť takto to vůbec nechtěla…).
Rada: Sdělte tento svůj postoj k porodu hned u příjmu na porodní sál svojí porodní asistentce a svému ošetřujícímu lékaři.

3. Kontraindikace epidurální analgezie

Epidurální analgezie není pro každého.
Musí být vždy pečlivě odebrána anamnéza u rodičky a vyskytnou-li se kontraindikace, výkon anesteziolog neprovede. Nelze jej provést v případě:

  • Deformity bederní části páteře
  • Infekční ložiska na kůži v oblasti vpichu (bederní páteř)
  • Tetování v oblasti vpichu
  • Problém s krevní srážlivostí – nízký počet trombocytů
  • Antikoagulační léčba u rodičky – Fragmin
  • Silná obezita rodičky

4. Provedení epidurální analgezie

Anesteziolog speciální jehlou po dezinfekci zad pronikne postupně kůží, podkožím do epidurálního prostoru, kam se umístí katétr. Výkon se provádí za sterilních podmínek. Rodička leží na levém boku s ohnutím zad do největšího oblouku, tzv. kočičí hřbet.
Pak jehlou provlékne tenký pružný plastický katétr (cévku) a jehlu vyjme. Poté cévkou do epidurálního prostoru vpraví dávku anestetika a katétr náplastí přilepí k vašim zádům.
Pro trvalejší účinek medikace je cévka připojena k injekční stříkačce do speciálního lineárního dávkovače. Do 15 minut od aplikace pocítí žena úlevu od bolesti. V ideálním případě necítíte bolest a zároveň neztratíte vládu nad svýma nohama. Koncentrace podávaného anestetika se může snížit, takže v optimálním případě necítíte dál bolest, ale tělo zůstává natolik citlivé, že zároveň můžete efektivně tlačit.
Katétr se vytáhne až za 2 hodiny po porodu.

5. Možné komplikace epidurální analgezie


Žádný lékařský zákrok není bez rizika. Při zavádění a v průběhu umístění epidurálního katétru jsou možné komplikace:

  • Přechodný pokles krevního tlaku
  • Krvácení v místě vpichu
  • Alergická reakce na anestetikum
  • Po výkonu bolest hlavy
  • Bolesti zad

6. Bude mi vše objasněno před provedením výkonu?

Před provedením výkonu je vám vše vysvětleno porodníkem a anesteziologem. Budete znát důvod aplikace, způsob provedení, případné možné komplikace a budete požádána o podepsání informovaného souhlasu s epidurální analgezií.

7. Platí se za provedení epidurální analgezie?

Za provedení epidurální analgezie rodičky v Brně nic neplatí, výkon je hrazen ze zdravotního pojištění.
Epidurální analgezie je dostupná v Brně na všech porodních sálech 24 hodin denně.
Na všechno, co vás ve vztahu k tomuto výkonu zajímá, se ptejte porodních asistentek a lékařů.

Autor: PhDr. Miloslava Kameníková
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Autor: PhDr. Miloslava Kameníková
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Související témata

Epidurální analgezie - diskuze

Vložit příspěvekČlanky s diskuzí
  • jen s epiduralem
    Prvni dceru Natálku jsem rodila v Karvine bez epiduralu a hruza!Druhou dceru Karolinku za 3,5 roku jsem rodila uz radeji s epiduralem:-)me ten vpich fakt desne bolel.Problem byl totiz ze mi to rozhodli pichnout kdyz uz jsem mela cca co 1 min kontrakce:-)))a to jsem jim rekla po prijezdu do porodnice ze chci epidural!nevim dodnes na co cekali:-)takze hned co mi to pichli jsem do 5ti minut malou porodila:-)takze ja diky epiduralu porodila za 5 min.nestacili me dat malem z lehatka na por.kozu:-)Jedna se o nemocnici v OSTRAVE-PORUBE!!!nikdy vice!nemaji tam na vas cas a je to tam jak na bezicim pase!nestaraji se o rodicky a to opravdu vubec!Ostrava -Poruba?vsechno spatne:-(Za 2 tydnu mam privest na svet treti holcicku Nellinku a urcite chci rodit znovu v Karvine a s epiduralem!Karvinske porodnici hodne verim a mam skvelou zkusenost s personalem na por.sále i sestinedeli.Co se tyce epiduralu tak trochu ty vpichy maminka citi s mirnejsi bolesti ale da se to perfektne zvladnout:-)Oproti tem kontrakcim ktere jsou bez epiduralu nesnesitelne:-)jinak vedlejsi ucinky?ja nemela zadne:-)))holky nebojte se epiduralu kdyz mate moznost si ten porod trochu sprijemnit....neni treba si hrat na hrdinky typu ze to zvladnete i bez nej a nechate to na prirode jak nektere maminy pisou.......hodne sil:-)
    natka06   | 24.02.2015 03:41:37 | Reakcí: 3, poslední: 24.02.2015 18:01:45
    Reagovat | Zobrazit reakce | URL příspěvku
    • \
      RE: jen s epiduralem
      Já si nehrála na hrdinku, ale hodně záleží na samotném porodu. první porod- nevěděla jsem do čeho jdu, epidural nabídli a já přijala za necelou hodinu byl malej na světě a říkala jsem si fajn porod, od první bolesti za 7,5hodiny bylo po všem- vpich nebolel, ale doporučili mi jen ležet což pohodlné nebylo, pak se nějaké ty problémy objevili jako brnění částí těla. Druhý porod- furt se to dalo vydržet prodýcháním a chozením či pobytem ve sprše kdy jsem malou málem uvařila , ve chvíli kdy to začlo být kruté by beztak nemohl šlo do závěrečné fáze, bolesti byli celý den ale normálně jsem doma fungovala, po příjezdu do porodnice byla malá na světě za hodinu a půl, větší jak bráška a porod ještě pohodovější. U třetího uvidím, bude záležet na situaci, ale s tím že ho mít musím bych do toho nešla. Znám i jiné metody jak utratit dva tisíce  a daleko příjemnější
      Ady.S   | 24.02.2015 09:14:01
      Reagovat | URL příspěvku
      • \
        RE: jen s epiduralem
        Ady ja napsala svuj nazor:-)nenutim nikoho aby si ho daval.jen doporucuju,ze proc si ten porod nesprijemnit kdyz ma nektera maminka bolesti opravdu strasne.mimochodem ja za epidural neplatila:-)v nekterych nemocnicich se neplati.v jinych se plati 1000 az 1500 kc neeee 2000 kc.coz mi potvrdila nejedna mamina:-)a ikdyby se v porodnici kde jsem si ho nechavala pichat epidural platil tak bych ho rozhodne zaplatila.je to jednou za zivot:-)pri porodu:-)neni to kazdy mesic platit epidural:-)Vis ty jsi mozna fungovala doma v bolestech ale ja treba mela obe tehotenstvi rizikovky a ted mam opet rizikovku takze ja doma v bolestech urcite byt nemuzu,lezela jsem u kazdeho mimi na udrzeni v nemocnici a ta prvni 9tileta dcera se narodila o 3 tydny drive 2,5 kg a byla v inkubatoru takze ja ani nemohla treba v bolestech doma fungovat jako ty:-)mohlo by se neco stat!!!epidural mi pomohl hodne s psychikou a uvolnila jsem se,byla jsem klidnejsi a buhvi jak dlouho bych jeste rodila kdyby mi ho nedali:-)opravdu po podani epiduralu jsem malou na podruhe vytlacila za cca 5 min:-)doktori mi rekli ze mi to vyvolalo porod.Maminky ktere ho mely a byly spokojene by mi daly urcite za pravdu a kdyz ho jednou pri porodu mas tak ver ze u dalsiho bez neho rodit nepujdes:-)ale nemuzes mluvit kdyz jsi ho nemela:-)jen se snazim rict nekterym maminkam ze je zbytecne mit z pichnuti strach a vedlejsi ucinky?ja nemela zadne.vedlejsi ucinky muzete mit treba i po podani blbeho paralenu:-)hezky den
        natka06   | 24.02.2015 09:53:57
        Reagovat | URL příspěvku
        • \
          RE: jen s epiduralem
          Já taky napsala jen svůj názor a není dovůd se čertit. U nás když epidural idikuje lékař tak je taky zdarma, pokuď je na vyžádání chtějí ho platit a v r. 2013 chtěli dva tisíce.
          A nevím jestli jsi četla co jsem psala tak u prvního porodu jsem epidural měla, tak vím jaký je s ním porod a že dokáže porod urychlit a i ty vedlejší účinky jsem poznala, u druhého jsem přijela do porodnice že to sice pobolívá ale možná to jsou poslíčci ani monitor pomalu žádnou akci nenaznačoval, přesto mě daly na sál a za hodinu bylo po všem, v mém případě než by sehnali večer anesteziologa tak bylo po všem.
          Ady.S   | 24.02.2015 18:01:45
          Reagovat | URL příspěvku
  • Ja jsem epidural u prvniho ditete mela a byla jsem spokojena. Ted cekam druhe mimi a jsem rozhodnuta, ze do toho pujdu opet:-) Nejsem zadna hrdinka a ani si na ni hrat nechci.
    Sabca   | 09.11.2011 21:03:38
    Reagovat | URL příspěvku
  • A píchání do páteře jsem skoro necítila, byla jsem v rukou šikovného anesteziologa, který měl sebou ještě i sestřičku a celá akce trvala jen chviličku.
    Evulik25   | 17.09.2011 22:44:24
    Reagovat | URL příspěvku
  • O epidurál jsem si řekla i napodruhé a vůbec nelituji. Stejně jako poprvé mi porod krásně urychlil, od bolesti sice nepomohl, ale s tím jsem tak nějak počítala.
    Evulik25   | 17.09.2011 22:43:30
    Reagovat | URL příspěvku
  • Nedala bych si ji a nedala.Proste ten strach je vetsi a da se to urcite i nejak zvladnout bez.
    miminkomalina   | 17.09.2011 22:06:29 | Reakcí: 1, poslední: 18.09.2011 23:47:00
    Reagovat | Zobrazit reakce | URL příspěvku
    • \
      RE:
      ja si ho dala poprve blbec a uz nikdy vice.porod mi naopak prodlouzil a od bolesti pomohl jen na par kontrakci.
      Andrea81   | 18.09.2011 23:47:00
      Reagovat | URL příspěvku
  • Já jsem ho nechtěla a jsem ráda, že jsem ho neměla. Vůbec ne proto, že bych byla proti medikaci nebo to nějak odsuzovala. Prostě proto, že je mi fakt hrubě nepříjemná byť jen myšlenka na to, že mě někdo píchá do páteře.  
    nadule1   | 17.09.2011 15:56:00
    Reagovat | URL příspěvku
  • Na slovo Epidurál jsme na vísost alergická. Byla jsme pevně přesvědčená, že ho nechci a chtít nebudu. Ale měla jsem neskutečně debilní sestru, který mi doslova řekla :"Vy to bez epiduralu nedáte" Kráva jedna a nakonec jsem to dala za 4 hodiny a bez epiduralu  
    luciiifer   | 16.09.2011 22:16:25 | Reakcí: 9, poslední: 18.09.2011 23:32:15
    Reagovat | Zobrazit reakce | URL příspěvku
    • \
      RE:
      to ti fakt rekla jo?no tak to byla pekna blbka teda.ja uz bych si ho podruhe taky nedala.
      jujiko   | 17.09.2011 20:23:18
      Reagovat | URL příspěvku
      • \
        RE:
        Blbka to byla pořádná. Naštěstí tam nebyla dlouho, vystřídala jí ranní směna a o epidurálu už nikdo nic neříkal. Jsme ráda, že jsme se od ní nenechala zlomit  
        luciiifer   | 17.09.2011 22:08:24
        Reagovat | URL příspěvku
        • \
          RE:
          jezis no jo,vidis to,rodis,mas tamnejake lidi,uz vis co kdo jak a pak jim padla ap rijde ti zase nova sestava.slusny blazinec.
          jujiko   | 18.09.2011 10:19:39
          Reagovat | URL příspěvku
    • \
      RE:
      Proč alergická, máš za sebou nebo někdo známý negativní zkušenost? Já s ním byla maximálně spokojená, tak mě to docela zajímá...
      Evulik25   | 17.09.2011 22:42:01
      Reagovat | URL příspěvku
      • \
        RE:
        Je to popsané výše. Epidural jsme nechtěla z možných nežádoucích účinků a taky protože jsem si tu bolest chtěla zažít na plno bez nějaké chemie.
        luciiifer   | 17.09.2011 23:00:10
        Reagovat | URL příspěvku
        • \
          RE:
          Alergická jsem kvůli té sestře, která mi ho neustále nutila a zrazovala mě od jeho nepodání, že to bez něj nezvládnu, že na to nemám. a tak dále. A měla jsem na to a jsme ráda, že jsme si ho nenechala píchnout. 
          luciiifer   | 17.09.2011 23:01:15
          Reagovat | URL příspěvku
Vložit příspěvekČlanky s diskuzí

Poradna

Dobrý den,
po prvním porodu mám trochu povolené pánevní dno (i když jsem po porodu cvičila a zlepšilo se to, není to stále v normálu) Projevuje se to mírnou inkontinencí např. při kýchnutí, skákání na trampolíně,atd. A teď k dotazu, jsem podruhé těhotná ( začátek 7 měsíce) a nevím co je pro následný porod lepší. Zda posilovat nebo naopak neposilovat pánevní dno před porodem. Můj gynekolog mi řekl,že je lepší neposilovat (že to mám nechat až po porodu), jiný gynekolog mi řekl,že trochu bych posilovat měla. Tak jsem z toho zmatená,co zvolit. Děkuji za odpověď.

Dobrý den, posilování pánevního dna určitě neublíží, naopak může pomoci připravit Vaše tělo na větší zátěž, působí preventivně. Poznáte sama, zda Vám cvičení vyhovuje, nebo je Vám to nepříjemné a podle toho budete pokračovat.
Obecně však platí, že posilování pánevního dna je vždy ku prospěchu, především pokud se vyskytují i nějaké potíže.
Hezký den

MUDr. Andrea Liszková | Babyonline | 02.01.2021, 14:24
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Odmítnout Další informace
×