Individualizovaný porod: Co to je? Opravdu to někde mohu zažít?

  1. S rodičkou již od 20. týdne
  2. Ženě asistuje domluvená porodní asistentka

Ke každé ženě by se mělo přistupovat individuálně, protože porod je hodně intimní záležitost, každá žena je individuální, vyhovuje jí něco jiného, každý porod je jiný. Je to péče, kterou by měl poskytnout zdravotník, to znamená porodní asistentka nebo lékař k tomu, aby porod proběhl a dopadl dobře pro ženu i dítě nejen po fyzické, ale i psychické stránce.

Tak shrnuje, o co u individualizovaného porodu jde, porodní asistentka porodního sálu z jihlavské porodnice Bc. Romana Daňhelová.

Někdy se náš pohled na porod liší od pohledu ženy. Za nás může jít o rychlý nekomplikovaný porod, jehož výsledkem je zdravé dítě a zdravá žena. Jenže když se na to s odstupem času zeptáte ženy, tak ona třeba takový pocit neměla. Řekne, že by jí nevadilo rodit o něco déle, ale ve větším klidu, aby dostala svůj prostor, bez zásahů, medikace, v poloze, kterou si ona sama zvolí. Proto si myslím, že individuální péče je pro takové ženy ideální.

Inzerce

Jak dojdete ke konsensu, aby si pak žena řekla: „Ano, takto jsem to přesně chtěla.“?

Myslím si, že je to o komunikaci, vzájemném respektu.

Inzerce

Individualizovaný porod začíná momentem porodu nebo již v období těhotenství?

Úplně ideální by bylo před. Některé ženy chtějí předporodní péči brzy. Jiné naopak vůbec, stačí jim pouze jistota u porodu, kdy vědí, že s nimi u porodu bude porodní asistentka, kterou znají.

Inzerce

Jsou ženy, které potřebují s porodní bábou komunikovat běžné věci, potřebují ujištění, že je vše v pořádku, potřebují se zbavit strachu, nebo jen slyšet vlídné slovo. Někdy to není nic těžkého. Je to jen o tom si na ženu udělat čas.

S rodičkou již od 20. týdne

Od kdy se scházíte s rodičkou a jak často?

Různě podle potřeby žen. Některé vyžadují intenzivnější kontakt, třeba každý měsíc, a to od 20. týdne těhotenství. S některými se sejdeme 2-3x za těhotenství do 36. týdne. Když k nám začnou chodit do poradny, tak 1x za 14 dní. Je to opravdu individuální.

Inzerce

Co je náplní těchto setkání?

Je to příprava k porodu, aby byla velká šance, že žena porodí rychle, bez komplikací a v klidu. Příprava spočívá jak v teoretické rovině, tak samozřejmě i v té praktické. Kdy se zaměřujeme na správné držení těla, dýchání, úlevové polohy, polohy během porodu… Do této péče zahrnujeme také partnera ženy, který se naučí, jak o ženu může během porodu pečovat, podpořit a být jí velkou oporou.

Dokážete určit polohu manuálně a změnit ji i v těch vyšších týdnech těhotenství?

Polohu dokážeme určit podle zevních hmatů nebo samozřejmě lékař ultrazvukem a pokud zjistíme, že je poloha děťátka nevýhodná pro porod, můžeme se pokusit pomocí Reboza tuto polohu upravit. Jde v podstatě o to, že jednoduchými cviky a prací s Rebozem uděláme miminku dostatečný prostor na to, aby zaujalo tu správnou polohu pro porod. Rebozo je dlouhý mexický šátek, který se dá používat mnoha způsoby. Staré mexické porodní báby používaly Rebozo k masáži těhotných žen i rodiček, používaly ho během těhotenství jako podporu rostoucího bříška, ale i při porodu. U nás se dostalo do povědomí díky skvělé komunitní porodní bábě Aničce Kohutové, která učí PA, jak ho správně používat. Za to jí patří velké díky.

Jaká je ideální poloha, do které by žena měla děťátko „dostat“?

Ideální je levé přední postavení. To znamená, že miminko má zádíčka na levé straně a jsou otočená dopředu. V této poloze je k porodu nejkratší cesta, kratší než u zádíček vzadu, kde se musí miminko otočit o 135 stupňů, porod je proto většinou delší a pro ženu bolestivý, více ji vyčerpává.

Co s ženami před porodem řešíte? Co potřebují? Mají hodně načteno z internetu a bombardují vás přáními nebo dotazy?

Mají načteno, což je většinou dobře, nutí nás přemýšlet jinak, posunují nás.

Probíráme s nimi stravu v těhotenství, oblékání, běžnou denní aktivitu a porodní plány. Jak porod bude probíhat, koho budou mít u porodu, v současné době i zda musí mít roušky.

Ženě asistuje u porodu domluvená porodní asistentka

Ženě opravdu asistuje domluvená porodní asistentka, která s ní pracovala celé těhotenství?

Ano, ví, že tam s nimi u porodu bude vybraná porodní asistentka, kterou znají, ona zná je, ví, co žena chce a jak by si porod představovala. Je tam vzájemný respekt a důvěra. Žena se tak může soustředit jen na sebe a své miminko. Psychika je totiž u porodu alfou a omegou.

A kdyby náhodou rodily dvě ženy najednou?

Žena má možnost i volby náhradní porodní asistentky. Záleží pak na ní, zda tuto možnost využije.

To je individuální balíček pro ženu, ten individualizovaný porod?

Ano.

Jaká je cena individualizované péče před a během porodu?

Celková cena je 8 000,- Kč za pohotovost a vedení fyziologického porodu. Pohotovost ženě držíme od 38. týdne 24/7. Pokud má žena zájem i o péči v těhotenství, tak je cena 500,- Kč za hodinu. Žena uzavře smlouvu s nemocnicí a částka je splatná po porodu.

A přesahuje tato péče i porod?

To by bylo fajn. My ji sledujeme 3-4 dny po porodu, kdy je na oddělení šestinedělí. Péče doma by byla vhodná, ale není v našich silách, při plném úvazku v nemocnici, chodit i domů. V nemocnici máme výbornou laktační poradkyni, kterou mohou ženy kontaktovat i po propuštění z nemocnice, pokud mají potíže s kojením.

Myslím, že by bylo potřeba, aby měly ženy možnost péče porodní asistentkou i doma po propuštění z porodnice nebo třeba po ambulantním porodu. Zde je veliké uplatnění pro komunitní porodní asistentky, kterých je ale velmi málo.

Porod dle přání v minulosti

Nejen v minulosti, ale i nyní vše záleží na primáři a vedení porodnice. Zatímco některé porodnice nezažily, že by běžný porod odváděl lékař, byla to vždy kompetence porodní asistentky, tak např. v Jihlavě se porod vedený porodní asistentkou stal běžnou praxí až za pana prof. Roztočila, tedy někdy kolem roku 2004. Jak to tady časově lékaři stíhali před tím, si nedokážu přestavit. Zrovna tak to, jak těsno muselo být v takovém počtu okolo rodičky. Pan profesor se po celou dobu svého primariátu se svým týmem snažil najít společnou řeč s rodičkami a téměř žádné přání nezůstalo nesplněno, snad vyjma těch opravdu absurdních, o kterých také pojednáme. V jeho práci stejným způsobem pokračuje v Jihlavě i paní primářka MUDr. Petra Herboltová.

Nicméně individualizovaná péče není výdobytkem moderní doby po roce 2000, kdy došlo k výrazné humanizaci porodnictví. Byla tady na mnoha pracovištích i dříve. Opět budu citovat svou tetičku, staniční, která končila v době, kdy pan profesor Roztočil v Jihlavě začínal. Ta se svými kolegyněmi i za tvrdého socialismu plnila příkazy žen typu: „Já chci tu sestřičku, to je moja sestřička, jinak nebudu rodit.“ Byly to ženy, které již rodily pošesté nebo poosmé a své porodní asistentky měly napevno vybrány. Dokonce si samy dokázaly určit, kdy začnou rodit, a uvědomily o tom svou porodní asistentku. Ta si pouze mírně familiárním tónem ověřila: „Už budeme rodit?“ „Ano.“ „A budeš hodná?“ „Ano.“ A za 5 minut bylo po porodu. No, není to ukázková spolupráce na porodním sále?

Autorky: Bc. Romana Daňhelová, MUDr. Jana Martincová

Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Individualizovaný porod: Co to je? Opravdu to někde mohu zažít? - diskuze

Poradna

Dobrý den,
po prvním porodu mám trochu povolené pánevní dno (i když jsem po porodu cvičila a zlepšilo se to, není to stále v normálu) Projevuje se to mírnou inkontinencí např. při kýchnutí, skákání na trampolíně,atd. A teď k dotazu, jsem podruhé těhotná ( začátek 7 měsíce) a nevím co je pro následný porod lepší. Zda posilovat nebo naopak neposilovat pánevní dno před porodem. Můj gynekolog mi řekl,že je lepší neposilovat (že to mám nechat až po porodu), jiný gynekolog mi řekl,že trochu bych posilovat měla. Tak jsem z toho zmatená,co zvolit. Děkuji za odpověď.

Dobrý den, posilování pánevního dna určitě neublíží, naopak může pomoci připravit Vaše tělo na větší zátěž, působí preventivně. Poznáte sama, zda Vám cvičení vyhovuje, nebo je Vám to nepříjemné a podle toho budete pokračovat.
Obecně však platí, že posilování pánevního dna je vždy ku prospěchu, především pokud se vyskytují i nějaké potíže.
Hezký den

MUDr. Andrea Liszková | Babyonline | 02.01.2021, 14:24
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Odmítnout Další informace
×