Hamiltonův hmat a jiná přirozená urychlení porodu

  1. Co je to Hamiltonův hmat?
  2. Co se při hmatu stane?
  3. Komu se Hamiltonův hmat provádí?
  4. Jak vysoká je úspěšnost Hamiltonova hmatu?
  5. Nemůže prodloužit bolestivou fázi kontrakcí?
  6. Nemůže farmakologická indukce porodu zkomplikovat porod?
  7. Jak je to ve srovnání s čípkem?
  8. Kdy by maminka měla přirozené metody urychlení porodu aplikovat?
  9. Proč je tendence mít těhotenství pouze 40 týdnů?

Zrovna jsem navštívila kolegyni, která rodila ve stejné porodnici jako já před mnoha lety a překvapilo mě, že její porod začínal stejně, Hamiltonovým hmatem při vyšetření. U ní to asi tak překvapivé nebylo, protože dítě odhadem vážilo přes 4 kila, ale u sebe jsem si vždy říkala, zda to bylo opravdu den před termínem nutné.

S otázkou jsem se obrátila na jednoho z nejlepších porodnických profesionálů. Pana profesora Roztočila, který působí v jihlavské porodnici, kterou značně za dobu svého působení pozvedl – o tom v dalších kapitolách – a za 42 let v tomto oboru již opravdu něco zažil.

Co je to Hamiltonův hmat?

Hamiltonův hmat je stará metoda, běžně ji již používaly prvorepublikové porodní asistentky. Spočívá v zavedení prstu přes hrdlo děložní mezi stěnu děložní a vak blan, ve kterém je umístěn plod a je lehce přirostlý ke stěně děložní. Vak blan se tímto manévrem v dosahu prstu odloučí od dělohy.

Co se stane?

Tímto odloučením a podrážděním vnitřní branky dojde k uvolnění prostaglandinů. Prostaglandiny jednak urychlují zrání děložního hrdla, tzn. jeho prosáknutí, zkrácení a rozšíření, a pak vyvolávají děložní kontrakce, které navodí vlastní porod.

Komu se Hamiltonův hmat provádí? Automaticky všem ženám kolem termínu porodu?

Hamiltonův hmat nedoporučujeme všem ženám, ale např. těm po termínu porodu a také těm, které jsou netrpělivé a rády by porodily. Jedná se o výkon, který je minimálně bolestivý a když jej ženě navrhneme, provádíme jej pouze s jejím souhlasem, což se zapíše do lékařské dokumentace. 

Jak vysoká je úspěšnost Hamiltonova hmatu?

Úspěšnost je vysoká, není to jenom babská rada, v anglosaské literatuře se objevují články, které potvrzují, že odloučení vaku blan zkracuje dobu mezi latentním stavem (tedy tím, kdy se nic neděje) a počátkem porodu.

Nemůže naopak prodloužit bolestivou fázi kontrakcí?

Myslím, že ne, je to fyziologická záležitost, bolestivou fázi může způsobit farmakologická podání prostaglandinů za účelem zrání, vyvolání porodu. Ale Hamiltonův hmat má za následek vybuzení tělu vlastních prostaglandinů rodičky.

Farmakologická indukce porodu

Nemůže farmakologická indukce porodu, tedy podání prostaglandinů a oxytocinu prodloužit nebo zkomplikovat porod?

Všechno má své plus a mínus. Jsou jasné indikace, kdy chceme těhotenství ukončit. Je to tehdy, když je ohroženo zdraví matky nebo zdraví plodu. Nejčastější indikací je odteklá plodová voda, kdy hrozí vznik infekce, a dále prodloužené těhotenství.

Nejdříve „bojujeme“ přirozenými metodami, což je masáž prsních bradavek (vyplaví oxytocin) nebo nechráněný koitus, které mají na zrychlení porodu vliv. U nechráněného styku je to jednak samotnými frikčními pohyby, a poté prostaglandiny v ejakulátu, kterých je tam až půl miligramu.

Inzerce

Jak je to ve srovnání s čípkem?

Čípek s prostaglandiny na zavedení do pochvy jich obsahuje 3 mg, ale krájí se, kdy se zavádí dávka půl miligramu, tedy přesně množství jako je ve spermatu.

Také se používá čaj z maliníku. A lněné semínko doporučují naše porodní asistentky. 

Když jsem se podívala do chytrých knih, fytoterapeut, pan MUDr. Mika u maliníku uvádí, že se při experimentech na zvířatech potvrdil u listů uvolnění hladkého svalstva střev a dělohy. Lněné semínko urychluje peristaltiku a jak říkají porodní asistentky působící již v minulém století, čím lepší peristaltika, tím více podráždí dělohu. Také změkčuje obsah tlustého střeva. Jak dodává pan profesor:

Inzerce

Na rozdíl od těchto účinných přirozených metod často před porodem doporučované umývání oken a chůze do schodů naopak příliš nepomůže.

Mohu potvrdit. Přesně to jsem provozovala ráno před druhým porodem, včetně věšení záclon a výsledkem byla večer naprostá vyčerpanost a skutečnost, že druhý porod byl pro mě mnohem náročnější než ten první.

Inzerce

A kdy by maminka měla tyto přirozené metody urychlení porodu aplikovat?

Kolem 40. týdne těhotenství. Klidně i ve 39. týdnu, kdy je již dítě zralé.

Proč je tendence mít těhotenství pouze 40 týdnů? Proč je nutné poté porod indukovat?

Maximum je 42 týdnů. Je jasně prokázáno, že po 42. týdnu těhotenství stárne placenta a dítě přestává růst, stává se hypotrofickým. Placenta nemusí již dobře plnit své funkce, což dítěti může uškodit.

Když jsem se pídila u své tety, jak to bylo dříve, staniční z porodního sálu mi nejen potvrdila slova pana profesora výše, ale navíc ještě dodala: „Porodní báby raději místo hmatu doporučovaly dát si před porodem jedno číslo“. :-)

Autoři: Prof. MUDr. Aleš Roztočil, CSc. a MUDr. Jana Martincová

Inzerce
 
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Hamiltonův hmat a jiná přirozená urychlení porodu - diskuze

Poradna

Dobrý den,
po prvním porodu mám trochu povolené pánevní dno (i když jsem po porodu cvičila a zlepšilo se to, není to stále v normálu) Projevuje se to mírnou inkontinencí např. při kýchnutí, skákání na trampolíně,atd. A teď k dotazu, jsem podruhé těhotná ( začátek 7 měsíce) a nevím co je pro následný porod lepší. Zda posilovat nebo naopak neposilovat pánevní dno před porodem. Můj gynekolog mi řekl,že je lepší neposilovat (že to mám nechat až po porodu), jiný gynekolog mi řekl,že trochu bych posilovat měla. Tak jsem z toho zmatená,co zvolit. Děkuji za odpověď.

Dobrý den, posilování pánevního dna určitě neublíží, naopak může pomoci připravit Vaše tělo na větší zátěž, působí preventivně. Poznáte sama, zda Vám cvičení vyhovuje, nebo je Vám to nepříjemné a podle toho budete pokračovat.
Obecně však platí, že posilování pánevního dna je vždy ku prospěchu, především pokud se vyskytují i nějaké potíže.
Hezký den

MUDr. Andrea Liszková | Babyonline | 02.01.2021, 14:24
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Odmítnout Další informace
×