Rozhovor s koordinátorkami a majitelkami Strolleringu Sandrou Jandovou a Andreou Kadlecovou

Základy projektu Strollering® - Mateřská v pohybu v České republice spustila na mateřské dovolené Edita Berková. V únoru 2018 však svůj milovaný Strollering® předala dál svým kolegyním a kamarádkám Sandře Jandové a Andree Kadlecové, které se rozhodly vzít Strollering® pod svá křídla.

Jak se maminky dostaly ke Strolleringu® a jak náročná je příprava každoroční akce závody kočárků? Jak se Strolleringem® začít?

Pro toho, kdo projekt nezná, můžete ve zkratce říct, co je Strollering®?

Sandra: STROLLERING® vznikl ze slov „to stroll“ – procházet se a  „STROLLER“ – kočárek. Tedy tak trochu jiná procházka - procházka s kočárkem. Volně STROLLERING® můžeme přeložit jako kočárkování. Strollering je unikátní outdoorový fitness program pro maminky s dětmi v kočárku, a nejen v kočárku. STROLLERING® je outdoorové cvičení na čerstvém vzduchu, jehož základem je sportovní, dynamická chůze s kočárkem, která je odborníky považována za nejpřirozenější a nejefektivnější druh pohybu, a o to více právě pro maminky po porodu. Správně provedená sportovní chůze dokáže opravdu zázraky.

Inzerce

Jak jste se vlastně seznámily? A co pro vás bylo impulzem, abyste převzaly projekt Strollering®, který založila Edita Berková?

Sandra: Jak jsme se my dvě seznámily? (smích) V práci a ze začátku jsme si nemohly přijít na jméno. ? Teď vážně. Opravdu jsme se seznámily v práci. Seděly jsme spolu v jedné kanceláři. Nejvíce nás ale sblížila právě mateřská dovolená. Naše holčičky jsou věkově o rok od sebe.

V těhotenství jsem přibrala poměrně hodně kil a samozřejmě jsem je ideálně hned po šestinedělí chtěla dostat bleskurychle dolů. Hledala jsem, kam bych mohla začít chodit cvičit, a zároveň mít dceru u sebe, abych nemusela řešit hlídání. Slyšela jsem o cvičení u kočárků a začala jsem hledat. Zašla jsem na první lekci, která mě nadchla, ale na můj vkus byla zátěž mírná a nestačilo mi to. Navíc jsem za cvičením musela dojíždět, protože v okolí našeho bydliště nic podobného nebylo. Po půl roce na mateřské dovolené, kdy se mi vesměs podařilo všechna kila dostat dolů (bylo jich fakt hodně, 18), jsem hledala něco, kde bych se mohla seberealizovat, cítit se využitá. Co si budeme povídat, snad každá maminka na mateřské dovolené si občas přijde nevyužitá. Takové pocity jsem přesně zažila i já. Napadlo mě, když v našem městě není žádná lektorka Strolleringu, proč to nezkusit. Tak jsem začala hledat a pátrat. Nějakou dobu to trvalo, ale nakonec jsem si udělala u Edity Berkové školení Strolleringu, posléze jsem si udělala akreditační kurz kondičního instruktora a začala jsem organizovat vlastní Strollering lekce. Andrejka byla jedna z kamarádek, která mi přišla na mou první lekci a dlouho pak chodila na každou lekci, kterou jsem vypsala.

Inzerce

Rok po mém školení na lektorku Strolleringu jsem byla jako jedna z lektorek pomáhat na naší celorepublikové akci Závody kočárků, pak jsme společně s dalšími lektorkami a maminkami jely na prodloužený Strollering víkend do Krkonoš, který pořádala Kristýna Strakošová společně s Kristýnou Urbanovou (Strollering lektorky a členky nejužšího Strollering týmu Edity Berkové). Tehdy jsme se na tomto víkendu společně s Luckou (lektorka Strolleringu) a Editou domluvily, že jí pomůžeme s prezentací Strolleringu na akcích v Praze a pomůžeme vymyslet novou Strollering podzimní kolekci oblečení do e-shopu. Tak jsme se s Luckou dostaly do koordinačního týmu Strolleringu.

Po letních prázdninách nám Edita sdělila, že se rozhodla svůj milovaný Strollering předat dál a nabídla ho všem lektorkám v koordinačním týmu.

Inzerce

Je to dlouhý příběh.

Andrea: Jak již řekla Sandra, skutečně jsme se seznámily v zaměstnání. Bohužel jsme tam spolu nestrávily moc času, jelikož jsem odešla na mateřskou dovolenou. A přesně o rok později odešla na mateřskou i ona. Nejvtipnější na tom je, že jsme měly na den úplně stejný termín porodu, jen s ročním rozdílem. 

Inzerce

Se Strolleringem jsem se seznámila právě přes Sandru. Co ji znám, tak vždy hodně sportovala a kladla velký důraz zdravému životnímu stylu. A proto jsem věděla, že by se nevěnovala něčemu, co nefunguje a začala jsem na její pravidelné lekce dojíždět. Z lekcí jsem byla nadšená, jelikož jsem mohla skloubit sport a přesto zůstat s dcerkou, která se při lekci před obídkem hezky vyvětrala a měla zábavu, jelikož si u posilovací části lekce mohla pohrát s ostatními dětmi. Navíc jsem viděla, jak maminky, které na lekce docházely, byly nadšené a odhodlané, jakou atmosféru společně při cvičení tvořily. Proto, když za mnou Sandra přišla s návrhem, abychom si vzaly program Strollering za svůj, neváhala jsem ani vteřinu. Projekt, který dává smysl a je pro dobrou věc, takový projekt se přeci neodmítá :)

Mnoho maminek třeba právě teď uvažuje o tom, že by chtěly ve své komunitě začít se Strolleringem® a motivovat tak ostatní v jejich okolí k pohybu. Jak se Strolleringem® začít? Je nutné využít služeb lektora?

Sandra: Se Strolleringem lze začít dvěma způsoby. Buď navštěvovat lekce našich proškolených lektorek, které jsou po celé České republice a na Slovensku. Stačí si jen najít lektorku, která cvičí v nejbližším okolí, sbalit si s sebou dobrou náladu, děťátko v kočárku, na odrážedle nebo na kole a vyrazit. Druhou možností je stát se lektorkou Strolleringu. Na našich webových stránkách www.strollering.cz jsou vypsány termíny školení. Školení je vždy dvoudenní a probíhá v pražské Stromovce.

Kde se mohou maminky na lekci Strolleringu® přihlásit? Kolik 1 lekce stojí?

Sandra: Cvičí se na mnoha místech po celé ČR a také na Slovensku. O přesných místech a podmínkách přihlašování se maminky dočtou zde https://strollering.cz/kde-cvicime/ Každá lektorka si vede svůj systém, některé mají přihlašování pomocí FB událostí, jiné přes telefon či email.

Letos také nově probíhá školení i v Bánské Bystrici pod taktovkou naší nadšené lektorky Jany Oravcové a Strollering® se tak více a více  rozrůstá i na Slovensko.

Cenu lekce si každá lektorka stanoví sama, celkově se pohybuje v rozmezí 50 - 100 Kč. 

Pokud by se nějaká maminka rozhodla, že by se chtěla stát lektorkou, co pro to může udělat? Může se lektorem Strolleringu® stát kdokoli?

Andrea: Pokud se maminka rozhodne stát se lektorkou Strolleringu, je nutné absolvovat školení. Pro maminku je to forma seberozvoje a seberealizace a všechny moc dobře víme, jak je zrovna tahle část při rodičovské dovolené důležitá. Lektorkou se může stát kterákoliv maminka, která je sportovně založená, zodpovědná a která je stejně, tak jako my, nadšená programem Strollering®. Veškeré informace, týkající se školení, naleznou maminky na našich webových stránkách.

Je Strollering® vhodný i pro muže? Přeci jen si asi všichni při cvičení s kočárkem jako první představí maminky. :-)

Andrea: Určitě je Strollering® vhodný i pro muže. Máme mezi sebou i jednoho lektora, který vede své vlastní lekce. I tatínkové se mohou k našim lekcím přidat. Jsou jedině vítáni! 

Váš projekt zahrnuje i závody kočárků. Akce se uskutečnila 14. dubna 2019 od 15 hodin. Letošní ročník byl již osmý, tak se to dá považovat za úspěšnou akci. 

Sandra: Závody kočárků jsou velmi krásná akce, dá se říci, že celý Strollering a nejužší tým od září každého roku až do akce Závodů kočárků nežije ničím jiným než právě touto akcí. Je to pro nás obrovská možnost a šance ukázat rodinám s dětmi v kočárku, že sportovat a aktivně žít, se dá právě i s děťátkem v kočárku. Celá akce hlavně pomáhá dětem či neziskovým organizacím, které potřebují naši finanční pomoc. Proto výtěžek ze startovného a Stollboly (Strollering® tomboly) ve všech městech jde na konkrétní vybrané děťátko nebo konkrétní vybranou neziskovou organizaci. 

Výtěžek ze startovného byl letos věnován neziskové organizaci Nedoklubko. Jak jste vybírali tuto organizaci a proč je to právě ona?  

Sandra: Počet předčasně narozených dětí každým rokem bohužel stoupá. I jedna z našich Strollering® lektorek, Katka, má předčasně narozeného chlapečka. Shodou okolností je to jedna z mých nejbližších kamarádek. Právě díky Strolleringu se z nás staly velké kamarádky. Kačka začala chodit na mé lekce. Jejich příběh a vše, co prožívají celé dva roky, co je Matyášek na světě, nás tolik zasáhl, že jsme se rozhodly pomoci více. A to právě prostřednictvím Strolleringu a Závodů kočárků. Chtěly jsme pomoci nejen finančním výtěžkem, ale také pomocí ukázat a připomenout, že veškerá pomoc miminkům do dlaně (jak se předčasně narozeným říká) je nesmírně žádaná a důležitá, nejen pro nemocnice, ale hlavně pro rodiny a jejich blízké, které se s tak těžkou životní událostí potýkají.

Prostřednictvím Strolleringu a Nedoklubka chceme všem maminkám ukázat, že se nemusí bát. Také jsme mámy a rády jejich příběh vyslechneme, popovídáme si s nimi o všem a ukážeme jim, že s miminkem do dlaně si mohou s námi třeba i zacvičit. Prožít mateřskou v pohybu mohou stejně jako my. Chceme pomoci nejen Nedoklubku a rodičům, ale také všem nemocnicím, lékařům a sestřičkám, které se o předčasně narozená děťátka starají. A to právě výtěžkem ze startovného a Strollboly. 

Letos se z celorepublikové akce podařilo vybrat přes 140 000 Kč, což je úžasná a rekordní částka. Jsme rády, že můžeme být součástí takové pomoci.

Příští rok se můžete na Závody kočárků těšit 5. 4. 2020. Více informací o závodních místech najdete v průběhu roku na www.zavodykocarku.cz

Pořádáte mimo závodů i jiné akce nebo aktivity pro maminky, které se rozhodnou být na mateřské dovolené aktivní?

Sandra: Ano, pořádáme také víkendové pobyty pro maminky s dětmi. V loňském roce jsme byly na prodlouženém víkendu na Friesových boudách v Krkonoších, na podzim jsme byly na Monínci a plánujeme další. O takovém víkendu máme lekce Strolleringu i indoorové lekce cvičení, zajdeme si s dětmi zaplavat do bazénu nebo na pěší výlet. Večer dáme děťátka spinkat a trávíme večer společně, povídáme si a sdílíme své radosti, starosti a vše, co se děje v našich životech. Užijeme si společný maminkovský víkend i s dětmi a domů se vracíme plné pozitivní energie, dobré nálady a endorfinů.

Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Rozhovor s koordinátorkami a majitelkami Strolleringu Sandrou Jandovou a Andreou Kadlecovou - diskuze

Poradna

Hlen ve stolici

| Veronika J | 28.03.2024, 14:31

Dobrý den, občas se nám objeví tohle ve stolici , je to hlen ? Dítě 4,5 měsíce , od 3 měsíce na um. Dítě jinak bez problému kaká, nemá žádné potíže , bolesti bříška apod, mám trošku sušší pokožku promazáváme leniens. A často ublinkáváme. Děkuji za odpověď

Dobrý den,

ve stolici je lehce hlen, ale pokud dítě prospívá, není třeba měnit mléko, doporučila bych přidat zeleninový  příkrm.

MUDr. Ludmila Vomelová | Babyonline | 28.03.2024, 18:44
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Odmítnout Další informace
×