Rozhovor s Martinou Kovalčíkovou, provozovatelkou mikrojeslí Aktiváček

Říká se, že po narození dětí už nic není v životě jako dřív. U Martiny Kovalčíkové to platí dvojnásob. Ačkoliv vystudovala ekonomiku a krizový management, celý život ji to táhlo k dětem. Na rodičovské dovolené s druhorozenou Sárou se rozhodla svému snu věnovat naplno – a dnes provozuje ve svém domě mikrojesle Aktiváček. 

Jak se to stane, že máte dům plný malých dětí? 

Může za to náhoda. Organizace Aktivně životem, pro kterou pracuji, měla pro Aktiváčka pronajaté prostory ve Zlíně v jednom z baťovských domků. Když jsme dostali výpověď, řekla jsem si, že všechno zlé je pro něco dobré. Našla jsem v nedaleké obci Provodov nádherný dům, který byl vhodný jak moji rodinu, tak pro provozování mikrojeslí. Takže se stěhoval nejen Aktiváček, ale i my čtyři. 

Inzerce

Co jsou vlastně mikrojesle?

Mikrojesle mají s těmi někdejšími jeslemi máloco společného. Je to zařízení péče o děti od půl roku věku do ukončeného 3. roku věku, o které se stará kvalifikovaný personál. V mikrojeslích mohou být najednou maximálně čtyři děti, a tak je zaručen individuální přístup ke každému dítěti přesně podle jeho potřeb. Péči zároveň vyhovují i podmínky domácnosti, která je upravena z hlediska bezpečnosti na pobyt a hry více malých dětí. 

Může si mikrojesle založit kdokoliv? 

Mikrojesle jsou provozovány jen v rámci pilotního ověření nové služby péče o nejmenší děti, jako projekty podpořené prostřednictvím Ministerstva práce a sociálních věcí z  Evropského sociálního fondu, Operačního programu Zaměstnanost. Naše organizace pravidelně sleduje a vyhodnocuje všechny výzvy MPSV a mikrojesle se od začátku jevily jako skvělý projekt. Jsem vděčná, že kolegyně projekt úspěšně sepsala a dotaci se podařilo získat. Na mě pak už byla jen realizace projektu :-). 

Inzerce

Má fungování mikrojeslí nějaký daný režim? Jak vypadá běžný den? 

Máme otevřeno každý všední den od půl osmé do půl páté odpoledne. Čas, který děti v mikrojeslích tráví, je kombinací rodinné pohody – hraní, tvoření, dobrého jídla a procházek. Náš běžný denní program začínáme společným přivítáním, následuje společná snídaně, řízená aktivita, oběd, spánek a odpolední aktivity. Snažíme se trávit co nejvíce času venku na čerstvém vzduchu, v kontaktu s přírodou a jejími měnícími se cykly… Děti se učí samostatnosti a samoobsluze s ohledem na svůj věk. 

Inzerce

Jste také chůva?

Když jsem byla na rodičovské dovolené se Sárou, udělala jsem si kurz a zkoušku  profesní kvalifikace Chůva pro děti do zahájení povinné školní docházky a ze začátku jsem se o děti i starala. Fungování mikrojeslí je totiž nastaveno tak, že pečující osoba v nich může mít i své vlastní dítě. To byla naprosto úžasná výhoda, že jsem mohla rok dva trávit s dcerkou a zároveň pracovat. Aktuálně máme v Aktiváčku dvě chůvy, které se střídají, já vypomáhám, když je potřeba, a věnuji se spíše administrativě. 

Jak takhle malé děti zvládají odloučení od rodičů? 

Je to velmi individuální. Jsou děti, které v roce a půl vlepí mamince pusu, zamávají jí a celý den jsou naprosto v pohodě. A pak jsou děti, které potřebují více času na postupnou adaptaci, aby si v mikrojeslích zvykly. Nicméně se nestalo, že by nějaké děťátko u nás pobyt nezvládlo, jen jsme jednou raději s nástupem pár týdnů počkali.

Inzerce

Co Vás na práci s dětmi nejvíc baví? 

Práce s dětmi mě obrovsky naplňuje. Největší radost mám z toho, že má moje práce smysl.  Mikrojesle mohou pomoci rodičům s malými dětmi skloubit pracovní a rodinný život. Máme maminky, které se potřebovaly vrátit brzo do práce, udělat si rekvalifikační kurz i dodělat vysokou školu. Rodiče nám svěřují to nejcennější, co mají, a když vidí, jak jsou jejich děti u nás spokojené, jsou mnohem klidnější.

Jaké máte plány do budoucna?

Jelikož se nám znovu podařilo získat dotaci, Aktiváček bude v provozu až do roku 2022. A také bych chtěla vytvořit co-workingové centrum pro rodiče těch nejmenších dětí. 

 
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Rozhovor s Martinou Kovalčíkovou, provozovatelkou mikrojeslí Aktiváček - diskuze

Poradna

Stolice u 12t miminka na UM

| Fuxinka | 27.03.2024, 19:08

Dobrý den,
dcerka 12 týdnů, plně na UM AR. AR nastaveno dle mého popisu pediatričke, kvůli ublinkávaní u dve hodiny po jídle. Máme oboustranný celkový rozštep, takže i napolykáme hodně vzduchu a trpíme kolikou.
Posledné dva dny občas začne brečet už v půlce krmení. Dnes v poledne se šponovala a byla rovna jak pravítko, tak jsem pomohla rourkou po prvních 60 ml a že prdíků teda bylo. Vykakala následne i ty dva bobky, které ale byli obalene v hlene a takové tmavě zelené části. Od kdy jsme na AR začala papat lepšie, skoro zdvojnásobila dávky. Za další 3 hodinky sme papali znovu. U krmení hned začne slyšet bříško, takové to bublání. Po krmení byla stolica, řidší, ale byli v ní černé tečky (moc se rozetřít nedali, a víc nezčerveněli), ale myslím, že to může být krev.
K pediatričke čekáme na termín, ale netreba radši jít na pohotovost?
Děkuji.

Dobrý den,

na meteorismus přidejte Espumisan, můžete do každé láhve 5 kapek. Co se týká zbarvení stolice, sledujte, pokud se bude stav opakovat, kontaktujte pediatra.

MUDr. Ludmila Vomelová | Babyonline | dnes, 08:47
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Odmítnout Další informace
×