Oblečení a obuv

  1. Jaký typ oblečení zvolit, jak je udržovat?
  2. Oblečení pro miminka
  3. Kdy se dítě může samo obléci?
  4. Botičky
  5. Praktické příklady oblečení batolat
  6. Oděv do školky
  7. Vaše dotazy

1. Jaký typ oblečení zvolit, jak je udržovat?

Oblečení musí splňovat určité podmínky s ohledem na citlivou dětskou pokožku. Nejdůležitější je materiál, který musí dobře sát a dá se snadno udržovat. Proto je nejvhodnější bavlna. Je vhodné kupovat výrobky, které lze prát v pračce, nejlépe světlých barev, protože odpadá třídění na tmavou a světlou várku. Dětské prádlo je nutno prát samostatně, nikdy s prádlem dospělých členů rodiny. Z pracích prostředků používejte pouze ty, které jsou určeny dětem, co nejméně aromatické a aviváž vůbec nepoužívejte. Oblečení miminek (zvláště s citlivou kůží) je lepší jednou až dvakrát vymáchat navíc.

Objeví-li se u vašeho dítěte ložiska suché podrážděné kůže, nezbude nic jiného, než prádélko přepírat v ruce v některém mýdlovém prostředku. I když v rodině nikdo netrpí ekzémy, může se stát, že pokožka vašeho dítěte zareaguje podrážděním na zbytky použitého pracího prostředku, které nelze ani opakovaným mácháním zcela odstranit. V takovém případě se také poraďte s ošetřujícím dětským lékařem, jak dále postupovat v péči o pokožku vašeho dítěte.

2. Oblečení pro miminka

Při nákupu je nutno počítat s tím, že dítě budete muset převlékat několikrát během dne (časté ublinkávání, plena se sesune apod.). Také je třeba vzít v úvahu rychlý růst dítěte.

Takže pro první období budete potřebovat:

Inzerce
  • cca 8 sad oblečení na týden, které budete podle potřeby obměňovat - tj. košilky a dupačky
  • na noc 3 kombinézy
  • několik párů ponožek
  • na vycházky podle ročního období fleecovou nebo termokombinézu, svetříky dle úvahy, rukavičky, čepice

Velmi praktická pro první období je kombinace košilka + dupačky, na které na procházku pouze navléknete venkovní oblečení podle ročního období. Košilka je pro miminko výhodnější než bodíčko, protože košilku nemusíte přetahovat přes hlavu a také nemá tak velký výstřih.

Pro výměnu plen je praktické, aby dupačky, kombinézy a bodíčka měly odepínatelný rozkrok, rovněž bundičky a svetříky mají být rozepínací vpředu, aby se dítěti pokud možno nemuselo oblečení přetahovat přes hlavu, děti velmi nelibě reagují. Všechny kusy oblečení mají být volné, pohodlné, s pružnými lemy, aby dítě nic netlačilo.

Inzerce

Termoregulace malých dětí se teprve vyvíjí, jejich schopnost udržet stálou tělesnou teplotu je velmi malá, proto snadno prochladnou a snadno se přehřejí. Volte tedy takové oblečení, aby dítěti vyhovovalo. Jinak budeme pochopitelně oblékat malého kojence, jehož pohybová aktivita je velmi nízká a jinak dítě, které už leze či chodí.

Takže u malého kojence se v zimních měsících neobejdete bez nánožníku v kočárku, který poskytne dítěti dostatek tepla a pohodlí, takže vlastní oblečení již nemusí být několikavrstevné, stačí na základní oblečení tenký svetřík a kombinéza podle venkovní teploty.

Inzerce

POZOR! Děti v kočárku, které se ještě nehýbou, musíte obléci tepleji než sebe. Vy jste při jízdě s kočárkem v pohybu, zahřejete se jím, dítě však ne. Naopak u dítěte, které se již pohybuje, je nutno počítat s tím, že pohybem vzniká teplo a příliš oblečené dítě se snadno zpotí, pot dráždí kůži a dítě začne být neklidné. Proto při volbě oblečení musíte brát v úvahu pohybovou aktivitu dítěte, roční období a venkovní teplotu (je úplně jedno, zda s kočárkem jedete, nebo využíváte verandy či zahrady).

Tolik oblíbené bačkůrky, mnohdy s láskou vyrobené babičkami, využijete jistě v zimních měsících na procházce, ale rozhodně ne doma při běžné pokojové teplotě, stejně tak čepičky. Pletené čepičky dráždí citlivou dětskou kůži, pokud je chcete používat, tak pouze na procházku a vždy pod ni navlékněte tenkou bavlněnou čepičku tak, aby pletenina nadráždila kůži, podobně postupujte u rukaviček.

Inzerce

3. Kdy se dítě může samo obléci?

Zhruba od 2 let může vaše dítě při oblékání pomáhat. Nespěchejte, nehubujte, když se nedaří, důležité je, že dítě má snahu se obléci. Snažte se formou hry učit je navlékat jednotlivé části oblečení, vysvětlujte, že se nejdříve obléká to či ono. Každé dítě je jiné, asi kolem 3. roku se většina dětí dokáže sama obléci, ale je nutné prádlo připravit v pořadí, v jakém si je bude oblékat. Je nutné také učit dítě zapínat a rozepínat knoflíky a zipy a bude-li nastupovat do mateřské školky, volte takové oblečení, se kterým si samo poradí, včetně obuvi. Nezapomeňte volit takové oblečení, ve kterém se bude dobře cítit.

4. Botičky

Není třeba dítěti, které se pokouší o první krůčky dávat botičky - tzv. capáčky. Pro vývoj chůze a nožní klenby je lépe ponechat bez botiček. V dnešní době není problém opatřit dítěti tzv. protiskluzné ponožky, takže není třeba se obávat nachlazení (jsou k dostání v různých variantách). Teprve když dítě pevně stojí, jde za ručičku, je vhodné obuv zakoupit.

  • Botičky musí mít samozřejmě zdravotní atest, proto je kupujte v kamenných obchodech. Existují prodejny specializované právě na dětskou zdravotně nezávadnou obuv.
  • Vždy musí být kotníčkové s pevnou podrážkou.
  • Volte boty z přírodního materiálu (kůže, textil), protože jsou prodyšné, absorbují vlhkost a jsou měkké, přizpůsobí se tvaru nohy. Neprodyšný syntetický materiál (koženka, plast) vytváří příznivé prostředí pro růst plísní.
  • Kupujte boty na suchý zip či šněrovací, rozhodně se u dětí vyhněte nazouvacím mokasínám či dokonce lodičkám.
  • Špička boty je kulatá a široká, tj. pro dítě prostorná, musí být o 0,5-1 cm větší než chodidlo dítěte.
  • Opatek boty by měl být dostatečně tuhý, vysoký a pevný, aby byla noha fixována a chráněna proti bočním pohybům.
  • Vždy vezměte dítě s sebou: Každé dítě má totiž jinak vysoký nárt a změřením obvodu v nártu vám prodejce doporučí vhodný typ botičky (změřit nožku můžete samozřejmě sami doma, ale musíte vědět, jak).
  • Vždy nechte dítě vyzkoušet obě boty, nesmí mu při chůzi klouzat z paty nebo ho tlačit. Tlačení na palec sedícího dítěte není zkouškou vhodného čísla. Dítě se musí postavit a projít.
  • Počítejte s tím, že nožky dítěte také rostou, a to tím více, čím je dítě mladší. Proto zhruba po 3 měsících mohou být již botičky malé (je proto zbytečné kupovat více párů, nejde o levnou záležitost). Proto kontrolujte dítěti velikost obuvi. U batolat raději jednou až dvakrát měsíčně, u předškoláků a mladších školáků stačí jednou za 2 až 3 měsíce.

Pokud již dítě samostatně chodí a běhá, bude potřebovat:

  • zimní botičky na běžné nošení
  • ale také boty do sněhu
  • v létě letní sandálky
  • pro malé děti, které s chůzí začínají, je třeba i pro letní měsíce pořídit botičky kotníčkové s pevnou podrážkou, ale s výřezy na špičce a nártu (aby se zbytečně noha nepotila), pokud je to možné, nechte dítě běhat na boso
  • na doma papuče (opět kotníčkové)

Obuv typu různých druhů tenisek, které navíc nezpevňují kotník, nejsou pro děti do dvou let vůbec vhodné. Má-li vaše dítě chybné postavení nožek, začalo pozdě chodit, špatně našlapuje, je nutné ponechat i nadále kotníčkovou obuv a poradit se s dětským lékařem na vhodném cvičení, event. vám lékař doporučí vyšetření dětským ortopedem.

U starších dětí se výběr obuvi řídí do jisté míry fyzickou aktivitou, takže jiný typ obuvi budete volit pro sportování, jiný pro turistiku, na přezutí domů či do školy. I u starších dětí je však nutno při zjištění ortopedické vady vybírat vhodnou obuv dle doporučení odborníků.

Závěrem je nutno zdůraznit, že nožní klenba se u dětí vytváří postupně až do 6 let a nevhodnou obuví můžete napáchat hodně škody. Z téhož důvodu není vhodné, aby děti nosily botičky po jiných dětech.

5. Praktické příklady oblečení batolat

Od 1 roku na hřiště či pískoviště:

  • 1 šusťáková tepláková souprava (tepláky nejlépe na gumu)
  • pokud je tepleji, tak zaměnit za látkovou mikinu a tepláky
  • v létě za kraťasy a triko (nezapomeňte na čepičku nebo klobouček proti slunci)
  • jedny botky na písek (kotníčkové)

1,5 - 2leté dítě:

  • do šatníku zařadit kombinaci košilka / tílko a trenýrky / kalhotky.

Jeho oděv na doma může být následující:

  • košilka / tílko nebo od podzimu do jara praktické termotriko - dítě se po fyzické aktivitě necítí zpocené, nepociťuje chlad, nenachladí se snadno
  • trenýrky nebo slipy / kalhotky (pokud jsou již bez pleny)
  • od podzimu do jara: tenký rolák a punčocháče
  • v létě: triko, tepláky nebo kraťasy, ponožky

Pro pobyt venku dítěti na výše uvedené oblečení jednoduše obléknete venkovní oděv. Necháte-li dítě doma pobíhat v punčocháčích, vyhnete se dalšímu převlékaní při odchodu na procházku.

Oděv „na Večerníček": po večerním hygienickém rituálu oblékněte pyžamko, ponožky a fleecovou vestičku, je-li vmístnosti chladněji.

6. Oděv do školky

Od jara do podzimu:

  • košilka / tílko, tepláková souprava, tričko, ponožky na ven
  • po návratu domů si dítě pouze vymění teplákovou soupravu za tepláky na doma
  • oteplí-li se, tepláky vyměňte za kraťasy, v letních měsících samozřejmě vynecháte košilku

Od podzimu do jara:

  • do místnosti košilka / tílko, lehký rolák, na spodní prádlo punčocháče, fleecová minisukně / kraťasy
  • jde-li dítě ven, svlékne pouze sukni / kraťasy a obleče si teplou teplákovou soupravu nebo v zimě kombinézu, příp. svetr

garant: prof. MUDr. Hana Hrstková, CSc.

7. Vaše dotazy

Může dítě doma chodit v ponožkách?

Mám roční holčičku, nejraději doma chodí jen v ponožkách, bylo mi řečeno, že ji tímto ničím nožičky, můžete mi poradit, co je pro ni nejlepší?

Odpověď: Dítě klidně může chodit doma v ponožkách, ale protiskluzových (pro možné riziko uklouznutí a následného pádu). Ponožky jsou k dostání v různých velikostech a provedeních a mohou se prát. V bytě dítě vůbec nemusí nosit botičky a maminka nemusí mít obavy, že mu ubližuje. Noha dítěte totiž v ponožce není tísněna obuví, proto její pohyb je přirozený a volný. Takže běhání v protiskluzových ponožkách v bytě mohu jen doporučit. dr. Ludvíkovská

Nošení botiček obráceně - levou na pravé

Vadí, že dcera chodí v botičkách obráceně? S levou na pravé? Vždy se sama pečlivě obleče a obuje a mně je pak líto ji kritizovat a opravovat.  Nemohou jí ty obrácené boty ničit nohy? Jí to evidentně nijak nevadí.

Odpověď: Určitě by dítě mělo nosit botičky správně, jak mají být. Botičky jí opravujte,nekritizujte, ale vysvětlete, že boty tak nepatří a že bude mít bolavé nožičky - je třeba, aby noha měla dostatak místa na palec, jinak se jí pokřiví. Nechytá věci do levé ruky? Nebude levák? dr. Ludmila Vomelová

Dotazy na téma oblečení a obuvi jsme zodpověděli také v rámci pravidelného Pediatr ONLINE

Autor: MUDr. Květoslava Ludvíkovská
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Autor: MUDr. Květoslava Ludvíkovská
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Oblečení a obuv - diskuze

Poradna

Častá stolice

| MarunkaN | 26.03.2024, 15:27

Dobrý den, od narození jsme na um, měli jsme Bebu Ha 1, po ní zelené řídké stolice, teď máme Sunar 1, stolice je hustější, oranžová, ale kaká mi po každém krmení. Je to v pořádku? Přibírá podle tabulek, ale střeva neustále pracují. Má 3 měsíce. Stery taky v pořádku.
Moc dekuji

Dobrý den,

stolice je v pořádku, může být častá.

MUDr. Ludmila Vomelová | Babyonline | dnes, 21:12
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Odmítnout Další informace
×