Náušnice: Nastřelit či propíchnout?

Jednou ze starostí většiny rodičů (ale i příbuzných) po narození děvčátka je aplikace náušnic.

  1. Aplikace náušnic „včera a dnes"?
  2. Co to vlastně jsou nastřelovací náušnice?
  3. Kdy se mohou vyměnit nastřelovací náušnice na klasické?
  4. Kdy je nevhodnější doba pro aplikaci náušnic?

1. Aplikace náušnic „včera a dnes"?

Dříve se děvčátkům propichovaly lalůčky ušních boltců silnou jehlou, která sloužila jako vodič, na něhož se náušničky navlékly a ušním lalůčkem protáhly. Výkon však byl pro dítě a mnohdy i rodiče velmi stresující, protože ranky krvácely a křikem dítěte se krvácení zhoršovalo a ne vždy se lékaři podařilo přesně lalůček ucha propíchnout. Bylo také potřeba ouška denně čistit dezinfekcí, dokud se ranky úplně nezahojily. Přesto se stávalo, že docházelo ke hnisání, čištění oušek pak bylo bolestivé, a čím bylo dítě starší, tím tyto úkony snášelo hůře.

Asi před 20 lety se i u nás objevila jiná technika - tzv. nastřelovací náušnice. Mají obrovskou výhodu v tom, že samotný výkon je rychlý, budoucí místo vpichu se dá přesně určit, k žádnému krvácení nedochází a děvčátka celou proceduru snášejí velmi dobře. Týden po aplikaci se samozřejmě musí lalůček také denně dezinfikovat, dokud se otvůrky úplně neuzavřou.

2. Co to vlastně jsou nastřelovací náušnice?

Jde o náušničky zhotovené z chirurgického kovu, neobsahují nikl, jsou v bílém nebo žlutém provedení v kombinaci s různými kamínky či perličkami a jsou opatřeny zarážkou a hlavně jsou ve sterilním balení. Lékař k výkonu používá tzv. nastřelovací pistolku, nejdříve dezinfikuje ušní lalůček a zvláštní tužkou si vyznačí místo nástřelu. Náušničky a zarážku vloží jednoduchým úkonem přímo ze sterilního balení do branží pistolky a po přiložení na vyznačené místo náušnice nastřelí. Výkon včetně náušnic rodiče hradí sami.

3. Kdy se mohou vyměnit nastřelovací náušnice za klasické?

Není nutné s výměnou spěchat, vzhledem k tomu, že jde o kvalitní materiál, může mít dítě nastřelovací náušnice libovolně dlouho. Není vhodné měnit náušničky dříve než za měsíc. Musíte si totiž uvědomit, že při výměně bude dítě neklidné, takže jeden z rodičů musí děvčátko pevně držet a druhý náušnice vymění za klasické. Často se stává, že při výměně se již zhojený otvor lalůčku naruší a dojde ke krvácení. Proto mnohdy rodiče raději navštíví svého lékaře se žádostí o výměnu.

4. Kdy je nevhodnější doba pro aplikaci náušnic?

Nikdy se nemají náušnice aplikovat před začátkem očkování, určitou roli také hraje roční doba, protože nošením čepiček se zvyšuje riziko možné sekundární infekce. Proto jsou optimální jarní měsíce a pozdní léto, kdy už nejsou zase tak horké dny. V každém případě je nutné prvních 14 dní po aplikaci náušnic velmi pečlivě ouška dezinfikovat a nenechat nikoho na náušnice sahat (možné zanesení infekce).

Jinak lze náušnice aplikovat na žádost rodičů v kterémkoli věku, ale vždy je třeba dítěti vše vysvětlit před výkonem. Pokud však děvčátko po náušnicích touží, výkon se obejde bez komplikací.

Inzerce

garant: prof. MUDr. Hana Hrstková, CSc.
 

Autor: MUDr. Květoslava Ludvíkovská
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Autor: MUDr. Květoslava Ludvíkovská
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Náušnice - diskuze

Poradna

Pohyblivá měkká boulička

| Kazrei | 08.03.2024, 03:45

Dobrý Den, jeste prosim dotaz. Dcerka 2 (mes) ma na zatylku jen na jedne strane malou cca 0,5cm mekkou pohyblivou boulicku. Mam se bat? Dekuju za odpoved. Vyfotit bohuzel nelze.

Dobrý den,

jedná se pravděpodobně o uzlinku, raději se poraďte se svým pediatrem.

MUDr. Ludmila Vomelová | Babyonline | 08.03.2024, 09:21
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Odmítnout Další informace
×