Přebalování dítěte

  1. Kde přebalovat?
  2. Jak vybrat pleny?
  3. Je vhodné používat vlhčené ubrousky?
  4. Jak očistit při přebalování holčičku?
  5. Jak očistit při přebalování chlapečka?

1. Kde přebalovat?

K přebalování dítěte zvolíme místo, které má být tak vysoko, aby maminka či jiná ošetřující osoba nemusela být v jí nevhodné poloze. K tomu lze s velkou výhodou využít přebalovací podložku se zvýšenými okraji, která je omyvatelná a pro dítě bezpečná (brání přepadnutí). Navíc ji můžeme umístit snadno na zvolené místo, např. v malém bytě lze k tomuto účelu využít stůl, plochu pračky apod. Blíže kapitola: Místo k přebalování v Potřebách pro dítě.

Než začneme dítě přebalovat, vždy si potřebné věci připravíme dopředu. Takže si připravíme čistou plenu, žínku, misku s teplou vodou, ochranný krém, buničité tampony (lze použít odličovací tampony), malý ručník, event. čistící ubrousky, dětské mýdlo, případně čisté oblečení.

Během přebalování se od dítěte za žádných okolností nevzdalujte, musíte-li otočit hlavu např. kvůli staršímu dítěti, stále je přidržujte rukou. Nikdy nespoléhejte na to, že se děťátko neumí otočit, ono může tuto svoji schopnost „objevit" v tu nejnevhodnější dobu, tedy právě v okamžiku, kdy se mu plně nevěnujete a následky pádu děťátka na podlahu mohou být tragické. Aktivního staršího kojence lze zklidnit během přebalování vhodnou hračkou a neustálým mluvením klidným konejšivým hlasem.

Inzerce

Je vhodné mít u odpadkového koše, kam pleny vyhazujete, balení igelitových sáčků, kam plenu vložíte a zavážete. Tím zabráníte pronikání zápachu z pleny do místnosti při každém otevření koše. Doporučujeme zvláště po zavedení smíšené stravy.

2. Jak vybrat pleny?

Především: vybrané pleny musí držet a nesmí bránit dítěti v pohybu. Lze používat klasické látkové pleny nebo pleny na jedno použití anebo kombinovat oba způsoby. Látkové pleny jsou sice lacinější, ale péče o ně je pracnější a navíc hůře absorbují. Pleny na jedno použití jsou sice dražší, ale ušetří spoustu času, který můžete využít k odpočinku či jiné činnosti. Navíc dobře drží a velmi dobře absorbují. K dostání je spousta druhů, je z čeho vybírat. V dnešní době jsou k zakoupení místo klasických látkových plen moderní látkové pleny s dobrou savostí. Pro začátek můžete zkusit zvolit libovolný druh plen, ať již na základě doporučení, či ten, který je pro vás cenově únosný. Nedoporučuji pleny na povrchu s „igelitovým", neprodyšným povrchem. Pokud jste zvolili druh pleny, který dítěti vyhovuje, tak značku neměňte. Jednotlivé firmy vyrábí pleny odlišného složení, které nemusí každému dítěti vyhovovat stejně. Při nákupu mějte také na paměti, že novorozenec může mít v prvních týdnech života 10-15 stolic za den, jindy zase několikadenní pauzu. Vždy tedy kupujte dostatečné množství plen, abyste nebyli nuceni měnit jejich značku.

3. Je vhodné používat vlhčené ubrousky?

Tato pomůcka mnoha dětem vyhovuje. Přesto se občas stává, že některé děti reagují podrážděním kůže. I v případě tohoto zboží existuje velký výběr a děti na ně mohou reagovat odlišně. U vlhčených ubrousků ještě více než v případě plen platí zásada: Pokud si vyberete značku, která dítěti vyhovuje, neměňte ji! Obecně lze používání ubrousků doporučit v situacích, kdy není přístup k vodě a dítě musíte očistit (návštěva lékaře), jinak v domácích podmínkách je vhodnější použít k očištění klasické dětské mýdlo - je li to nutné - a / nebo pouze žínku s vodou.

4. Jak očistit při přebalování holčičku?

Uchopíme obě nožky dítěte jednou rukou za kotníky a zvedneme, očistíme řitní otvor a jeho okolí, záhyby v tříslech, případně na bříšku a namočenou žínkou omyjeme zadeček. Je-li nutné, použijeme dětské mýdlo. Zadeček omývejte vždy zepředu dozadu, aby se nic nezaneslo do pochvy. Jemně rozhrňte okraje stydkých pysků a omyjte je, protože i do genitálu se může dostat stolice. Na závěr omyjte konečník, celý zadeček a hýždě a pečlivě pokožku osušte. Je vhodné nechat chvíli dítě bez plen, pak natřete okolí genitálu a konečníku ochranným krémem.

5. Jak očistit při přebalování chlapečka?

Mějte na paměti, že u chlapců je znečištěna močí větší plocha kůže. Opět postupujte při čištění odpředu dozadu. Je třeba zvednout šourek, očistit pokožku pod penisem, jemně očistit penis. Předkožka u novorozenců a kojenců je fyziologicky zúžená, jen malé procento chlapců má předkožku volnou. Pokud je předkožka volná, jemně ji očistěte, ale dále nepřetahujte a už vůbec se nikdy nesnažte přetahovat předkožku zúženou. Růstem dítěte se mění i genitál a předčasnou manipulací s předkožkou napácháte více zla než užitku. Kůže je zde totiž velmi jemná a snadno se vytvoří okem neviditelné trhlinky, které se zhojí jizvami a ty jsou později velmi nepříjemnou a stresující komplikací. Na závěr omyjte konečník, celý zadeček a hýždě, pokud je třeba, použijte opět mýdlo.

garant: prof. MUDr. Hana Hrstková, CSc.

Inzerce
Autor: MUDr. Květoslava Ludvíkovská
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Autor: MUDr. Květoslava Ludvíkovská
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Přebalování dítěte - diskuze

  • přebalování
    Když jsem čekala své první dítě, tak jsem naštěstí obavy žádné neměla z přebalování. Když je člověk v klidu a pohodě, tak si myslím, že to zvládne každá maminka, chce to jen cvik :-) POužívala jsem pouze jednorázové pleny a tak stejně i u svého mladšího syna a byla jsem spokojená, neměnila bych.
    Jass   | 19.07.2020 16:23:19 | Reakcí: 2, poslední: 29.07.2020 20:01:20
    Reagovat | Zobrazit reakce | URL příspěvku
    • \
      RE: přebalování
      Jsem stejného názoru, prvně jsem zkoušela látkové pleny, ale malé neseděly, takže jsem přešli na jednorázové pleny. Většinou jsem kupovala pleny panda, ty nám vyhovovaly nejvíce.
      Janicka22   | 27.07.2020 21:33:37
      Reagovat | URL příspěvku
      • \
        RE: přebalování
        Také jsme je měly, ale pro mě jsou top pleny happy. Mají velmi dobrou absorbci :-)))
        Jass   | 29.07.2020 20:01:20
        Reagovat | URL příspěvku
  • Přebalování s látkovými plenami
    Když jsem byla ještě těhotná, moc jsem neuvažovala nad používáním látkových plenek. Vlastně první plenky - papírové, jsme byli s manželem koupit asi dva týdny před porodem, a to mi došlo, že už TO brzo přijde. První měsíce byly spíše o přežití a sžívání. Kolem třetího měsíce jsem se rozhodla látkovat s AIO typem plenek, časem jak miminko rostlo jsem vyzkoušela i jiné typy a jsem za to ráda. Jinak schnou plenky v zimě a jinak v létě venku na sluníčku. Má rada zní: chce to zkusit více druhů a u osvědčeného pak zůstat. Založila jsem k tomu i blog Mamababylife, kam dávám různé fígle a tipy na snadné přebalování s látkovými plenkami. Pokud to někoho zaujalo, mrkněte :-)
    Mama babylife   | 17.07.2017 10:19:54
    Reagovat | URL příspěvku
  • přebalování
    pro mě jako prvorodičku to byla celkem ze začátku věda, ale přebalila jsem 2-3x, a šlo to samo. jde jen o to být v klidu, a bylo mimčo štastné. důležité je mazat zadeček, opruzeniny jsou prevít. a koš na pleny nemám, podle mě zbytečnost, házím do normál koše, a chodím častěji vynášet koš..ale každá mamina si tím projde a zjistí, co je pro ni nej..
    Olii23   | 25.08.2016 14:36:05
    Reagovat | URL příspěvku
  • Přebalování
    Je to zpočátku docela věda, vychytat všechny drobnosti, tak aby bylo přebalování pohodlné, rychlé a aby miminku všechno sedlo a nemělo problémy s podrážděným zadečkem.
    Vlhčené ubrousky používám jen na procházkách či u doktorky. Doma oplachuji pod tekoucí vodou.
    Stejně jako u značky plenek a vlhčených ubrousků, neměním značku masti proti opruzeninám. Vyzkoušela jsem jich zpočátku několik, abych se stejně nakonec vrátila k Bepanthenu, který se mi jako prevence opruzenin osvědčil už v porodnici.
    Zavíratelný koš u přebalovacího pultu je také nezbytný. Jen nebalím každou plenku zvlášť do igelitového sáčku. Už takhle si příroda těžko poradí s plenkami na skládce a ještě je balit do pytlíku. To raději půjdu častěji vynést koš.
    Dupinka   | 14.10.2013 14:02:23
    Reagovat | URL příspěvku
Vložit příspěvekČlanky s diskuzí

Poradna

Pohyblivá měkká boulička

| Kazrei | 08.03.2024, 03:45

Dobrý Den, jeste prosim dotaz. Dcerka 2 (mes) ma na zatylku jen na jedne strane malou cca 0,5cm mekkou pohyblivou boulicku. Mam se bat? Dekuju za odpoved. Vyfotit bohuzel nelze.

Dobrý den,

jedná se pravděpodobně o uzlinku, raději se poraďte se svým pediatrem.

MUDr. Ludmila Vomelová | Babyonline | 08.03.2024, 09:21
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Odmítnout Další informace
×