Dítě v zimě

Asi nejedna maminka v zimě vzpomíná, jak to bylo s dítětem v létě jednoduché. Rychlé a jednoduché oblékání, žádné doplňky ke ztracení – rukavice apod., bezproblémové „odskočení“ dítěte v přírodě a také oproštění od problému studeného pití pro dítě.
Jaké nás tedy v zimě čekají odlišnosti a jak se s nimi co možná nejjednodušeji vypořádat?

  1. Volba oblečení
  2. Obuv v zimě
  3. Délka vycházky, nejvhodnější doba
  4. Kdy pobyt venku vynechat?
  5. Co nesmíte zapomenout?
  6. Jak zajistit dítěti tekutiny při pobytu venku?
  7. Vaše dotazy

1. Volba oblečení

Jak oblékat dítě v letních měsících většinou nepůsobí problém. Ale v zimě je situace odlišná a někteří rodiče mohou být rozpačití, jak nejvhodněji dítě obléknout. U kojenců a batolat, která ještě samostatně nechodí, slouží k procházkám hluboký kočárek vybavený nánožníkem (fusakem). Protože fusak, doplněný případně dekou, dostatečně chrání dítě před prochlazením, bude také oblečení dítěte úměrné tomuto opatření.

Pro samostatně chodící batolata, která však ještě nosí pleny, je nejvhodnějším oblečením teplá kombinéza s kapucí, pod ní punčochové kalhotky, svetr ke krku a pod ním body s dlouhým rukávem. Oblečení ještě doplníte jemnou fleecovou šálou, čepicí na uši a palčáky (spojené tkanicí – nic se tak snadno neztrácí jako dětské rukavičky). Samozřejmě, že vrstvy oblečení a typ kombinézy musíte přizpůsobit venkovní teplotě, ale musíte počítat s tím, že děti mají rychlejší látkovou výměnu a pohybem se snáze zahřejí než dospělý člověk.

Pro děti, které již udržují tělesnou čistotu a starší děti je kombinéza také vhodným oblečením, ale už méně praktickým v případě nutné tělesné potřeby. Z tohoto důvodu je pro maminku lépe pořídit zimní kalhotky se šlemi a bundičku s kapucí, spodní vrstva oblečení se příliš neliší, jen místo body oblečete tričko s dlouhým rukávem a spodní kalhotky. Na lyžování a do sněhu je lepší právě kombinéza – do které dítěti nezapadá při hrách sníh, jako např. pod bundu. Rovněž pokud se dítě na lyžařském kurzu obléká samo, je pro něj jednodušší kombinéza. Opět musíte počítat s větší pohybovou aktivitou dětí a zbytečně další vrstvy oblečení nepřidávat.

Inzerce

Kombinézy, kalhoty a bundičky by měly být z materiálu odolného proti vodě a větru.

2. Obuv v zimě

Jiný typ obuvi zvolíte do podzimních plískanic a jiný typ do sněhu.

V každém případě všechny typy obuvi musí mít teplou výstelku a hlavně musí být nepromokavé, podrážka s protiskluzovou úpravou. Pokud je sněhu hodně, je lépe volit vysokou obuv, jinak stačí kotníčkové botky. Vždy počítejte s tím, že děti milují louže a cákání všeho druhu i v zimě, proto kontrolujte, zda botky nepromokají. Kupujte kvalitní obuv v kamenných obchodech s atestem.

Inzerce

U kojenců a nechodících batolat v zimním období není s obuví problém, stačí jim do fusaku buď silné ponožky nebo nejrůznější typy kožešinových bačkůrek (nejvhodnější jsou se suchými zipy, velmi dobře se navlékají).

Upozornění: Jestliže po návratu z vycházky zjistíte, že je dítě upocené nebo naopak prochladlé, tak jste oblečení zvolili špatně a příště se chyby vyvarujete. Pozor také na pletené čepice, šály a rukavičky zejména s dlouhým chlupem. Vypadají sice hezky, ale jemnou dětskou pokožku mohou dráždit (zejména pro děti se sklony k ekzému jsou nevhodné).

Inzerce

3. Délka vycházky, nejvhodnější doba

  • S novorozencem můžete na vycházku za 14 dní po propuštění z porodnice, ale předtím již dítě zvykejte na studený vzduch doma u otevřeného okna. Samozřejmě dítě dostatečně přikryjete a oblékněte i s čepičkou. Je to otázka zhruba ? hodiny, poprvé jednou denně, pak postupně vícekrát (v zimním období nemůžete větrat déle). Délku vycházky volte s ohledem na venkovní podmínky.
  • Nejvhodnější doba k vycházkám u kojenců a batolat je mezi 10 – 14 hodinou.
  • Novorozenci a kojenci do 3 měsíců věku mohou na procházku při teplotě do -5 stupňů na 1 hodinu, a to dopoledne i odpoledne. Můžete ale místo vycházky využít balkonu, terasy nebo zahrady, protože důležitý je pro dítě pobyt venku a je úplně jedno, jestli s kočárkem jezdíte nebo jestli stojí. Maminka může volnou hodinu využít k odpočinku nebo jiné činnosti.
  • Pro starší již chodící dítě je také nevhodnější doba vycházky před polednem a po odpoledním spánku, většinou nejdéle do 16. – 17. hodiny. Teplota vzduchu je totiž před a po poledni pro děti přijatelnější.
  • Obecně platí, že děti od 6 měsíců mohou na vycházky do - 10 stupňů.

4. Kdy pobyt venku vynechat?

  • jestliže teplota vzduchu během dne klesne pod - 10 stupňů
  • je-li vichr a silné sněžení
  • žijete-li ve větším městě a je inverzní počasí (smog) a nemáte možnost vyjet do přírody
  • po překonaném onemocnění – poraďte se se svým ošetřujícím lékařem

5. Co nesmíte zapomenout?

Vždy musíte dítěti ošetřit kůži obličeje, protože dětská kůže je velmi citlivá nejen na UV záření, ale snadno omrzne i při mírném mrazíku. Je lépe použít masti nežli krémy (obsahují více vody). Je celá řada přípravků pro děti určených k ošetření pokožky v zimním období, nebo můžete použít „obyčejný“ Infadolan, Bepanthen apod.

6. Jak zajistit dítěti tekutiny při pobytu venku?

To také není problém, je vhodný dětský čaj nebo ředěná ovocná šťáva pokojové teploty v termosce. Děti sice většinou při tak krátkém pobytu venku tekutiny nevyžadují, ale je lépe termosku připravit, zvláště, je-li vaše dítě pohybově velmi aktivní.

7. Vaše dotazy:

Dobrý den, chtěla bych se zeptat. Jak se bez měření teploty teploměrem pozná, že je novorozenci, nebo kojenci zima, nebo naopak horko? Co nás na to upozorní? Kromě například neklidu dítěte. Děkuji moc za odpověď.

Odpověď MUDr. Ludvíkovské: Bez teploměru lze tělesnou teplotu jen velmi zhruba odhadnout. Rozpoznat, že je dítěti chladno, většinou není problém. Kromě pláče, kterým dítě dává najevo svou nelibost, je kůže celého těla chladná, dalším projevem bývá třes bradičky i tzv. husí kůže. Po změně oblečení, přikrývky a pochování se vše uklidní.
Jiná je situace v případě zvýšené teploty či horečky. Dítě je zvýšené plačtivé, lehkým přiložením dlaně na čelo či trup dítěte je kůže nezvykle teplá až horká, přičemž můžete pocítit rozdíl v teplotě čela a trupu, podobně může být rozdíl i na dolních končetinách. Ale určit teplotu pouze pohmatem nelze, teploměr prostě použít musíte.

Dotazy na toto téma jsme zodpověděli také v rámci pravidelného Pediatr ONLINE.

Autor: MUDr. Květoslava Ludvíkovská
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Autor: MUDr. Květoslava Ludvíkovská
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Dítě v zimě - diskuze

  • Dětské oblečení
    Díky za pěkně napsaný článek, tipy určitě brzy využiju. Teď teprve budeme nakupovat nějaké teplejší věci na podzim, tak už jsem koukala na nějaké nabídky a dost mě zaujal Pepco leták. Když tak prohlížím tady: https://www.letakomat.cz/pepco/
    Naty321   | 05.10.2018 22:00:34
    Reagovat | URL příspěvku
Vložit příspěvekČlanky s diskuzí

Poradna

Pohyblivá měkká boulička

| Kazrei | 08.03.2024, 03:45

Dobrý Den, jeste prosim dotaz. Dcerka 2 (mes) ma na zatylku jen na jedne strane malou cca 0,5cm mekkou pohyblivou boulicku. Mam se bat? Dekuju za odpoved. Vyfotit bohuzel nelze.

Dobrý den,

jedná se pravděpodobně o uzlinku, raději se poraďte se svým pediatrem.

MUDr. Ludmila Vomelová | Babyonline | 08.03.2024, 09:21
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Odmítnout Další informace
×