Srostlice

Srostlice patří mezi zubní anomálie. Vyskytují se častěji v dočasném než stálém chrupu. Klinicky se srostlice charakterizuje zvětšenou zubní korunkou. 

  1. Jaké jsou typy strostlic?
  2. Kdy se srostlice nejčastěji vyskytují?
  3. Proč srostlice vznikají?
  4. Jak rozeznat od sebe jednotlivé typy srostlic?
  5. Jaká je léčba srostlic?
 

Jaké jsou typy srostlic?

Srostlice lze rozlišit na 3 základní typy - pravé, nepravé a dvojčata. 

Pravá srostlice (synodoncie, dentes confusi) označuje srůst dvou původně samostatných zubních zárodků, která má potom jeden společný kořen. Výsledkem je snížený počet zubů, pokud nedojde o srůst s nadpočetným zubem. Jelikož jde o srůst dvou samostatných zárodků, tak pravá srostlice má dvě oddělené dřeňové dutiny.

Nepravá srostlice (dentes concreti) vzniká spojením dvou původně oddělených zubů pouze v oblasti kořene. Spojení je zprostředkováno pouze pomocí cementu. Tato srostlice bude mít dva kořeny a dvě korunky. Stejně jako pravá srostlice má dvě  oddělené dřeňové dutiny.

Inzerce

Srostlice pravé a nepravé mohou vznikat srůstem dvou sousedních zubů nebo také srůstem se zubem nadpočetným.

Pokud dojde k tomu, že dojde k neúplnému rozdělení zubního zárodku, tak vznikají tzv. dvojčata (geminace, dentes geminati). Na rentgenu je možné vidět jednu velkou dřeňovou dutinu.

Inzerce

Kde se srostlice nejčastěji vyskytují?

Srostlice se nejčastěji v dočasném chrupu vyskytují v předním úseku chrupu. Nejvíce typická je srostlice středního a postranního dočasného řezáku. Méně častá srostlice je při spojení postranního řezáku a špičáku. 

Proč srostlice vznikají?

Proč srostlice vznikají dodnes nevíme, ale uvažuje se o tom, že by se jednalo o kombinaci několika etiologických faktorů, převážně vlivu dědičnosti a vlivu zevního prostředí.

Jak rozeznat od sebe jednotlivé typy srostlic? 

Zubní lékař dokáže rozlišit jednotlivé typy srostlic podle rentgenového snímku.

V praxi se rentgenový snímek zhotovuje hlavně z důvodu, zda jsou pod srostlicí založené stálé zuby. Na základě snímku lékař rozhoduje o léčbě.

Jaká je léčba srostlic?

Srostlice v dočasném chrupu může signalizovat anomálii počtu stálých zubů, proto je velmi důležité včas vyloučit postižení stálých zubů. Pokud si rodič všimne atypického zubu v dutině ústní svého dítěte, tak je vhodné upozornit zubního lékaře, který rozhodne o případné léčbě. Zubní lékař ve většině případů odesílá pacienta na konzultaci k ortodontistovi a spolu se podílejí na léčbě.

Pokud srostlice vytvářejí artikulační překážku, tak je zubní lékař opatrně zabrousí a snažíme se je ponechat ve funkci po dobu existence dočasných zubů. Je důležité je udržet v dutině ústní kvůli správné výslovnosti a zajištění místa pro výměnu za stálé zuby. Průběh výměny chrupu by měl posoudit ortodontista.

Inzerce

V době výměny chrupu je třeba srostlice včas odstranit, protože kořeny se často vstřebávají atypicky a nedostatečně a mohou tak tvořit překážku pro prořezání stálých zubů.

Autor: MUDr. MDDr. Jana Bialožytová
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Autor: MUDr. MDDr. Jana Bialožytová
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Srostlice - diskuze

Poradna

Skoro bez zubů

| Syd | 20.10.2023, 04:48

Dobrý den, omlouvám se, možná to sem nepatří, ale už nevím, jak dá... Přistěhovala jsem se před 4 roky a nemůžu najít v kraji žádného zubaře, který by mě vzal. Jsem už zoufalá, mám poslední tři zuby na vytrhnutí, pojišťovna mi dala seznam, nikdo mi to nechce udělat, prý mají plno. Co mám dělat? Jsem zoufalá a chci mít už zoubky a najíst se, bolí mě už dásně a moje dcera taky nemá zubaře.

Dobrý den,

pokud nemáte svého zubaře a máte bolesti, doporučuji vyhledat zubní pohotovost.

Sehnat smluvního zubního lékaře by Vám měla pomoci Vaše pojišťovna, bez ohledu na dojezdové vzdálenosti. Pokud se nepodařilo na první dobrou, opakujte svou žádost o pomoc klidně několikrát po sobě. Případně je seznam zubních lékařů na stránkách www.dent.cz, kde si můžete vyfiltrovat ordinace ve Vašem kraji. Případně zvažte registraci i mimo Váš kraj (např. do Prahy běžně dojíždí rodiny od Tábora či Jindřichova Hradce). 

Přeji hodně štěstí a držím palce, ať brzy uspějete a Vy i Vaše dcera máte brzy zdravé zuby.

MUDr. Irena Červená

MUDr. Irena Červená | Babyonline | 22.10.2023, 16:17
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Odmítnout Další informace
×