Péče o zuby

  1. Prořezávání mléčného (dočasného) chrupu a jeho důležitost
  2. Jak předcházet zubnímu kazu?
  3. Jak a od kdy provádět hygienu dutiny ústní?
  4. Fluoridy v prevenci zubního kazu
  5. Návštěvy zubního lékaře
  6. Vaše dotazy

1. Prořezávání mléčného (dočasného) chrupu a jeho důležitost

Dítě má v době narození již založeny všechny dočasné zuby, první se prořezávají až kolem šestého měsíce věku, většinou se jedná o dolní řezáky. Jsou však odchylky, kdy se první zoubek objeví dříve, ale také až o několik měsíců později. Doba prořezávání je velmi individuální a zpoždění není důvodem ke starostem. U některých novorozenců se můžeme setkat se zoubky, které přisedají na místě dolních řezáků, nemají kořeny, dají se odstranit a na jejich místě později vyrůstají dočasné řezáky. Proto je potřeba vždy tento objev konzultovat se zubním lékařem specializovaným na dětskou péči. Pokud se dítěti neobjeví zuby do jednoho roku, či v případě neobvyklého tvaru či počtu zubů, je opět návštěva zubního lékaře nezbytná.

Během prořezávání zubů může být dítě neklidné, mrzuté, častěji se budí, více sliní, dává si prsty do úst, snaží se kousat do tvrdých předmětů, někdy - většinou při prořezávání stoliček - se mohou objevit zvýšené teploty. Objeví-li se však nechutenství či další potíže, je třeba konzultovat ošetřujícího dětského lékaře. Dítěti lze v období prořezávání nabídnout různá kousátka, která lze zchladit, v lékárně je možno také zakoupit gely nebo roztoky k potírání dásní, které jsou určeny kojencům a tlumí bolesti spojené s prořezáváním zoubků. Je-li dítě neklidné v noci a špatně spí, lze podat některý z přípravků na snižování teploty (např. paracetamol v čípku nebo v sirupu), protože tyto léky tlumí také bolest.

Dočasný chrup bývá kompletní mezi 2,5-3 lety a obsahuje celkem 20 zubů (4 horní a 4 dolní řezáky, 4 špičáky, 4 první stoličky a 4 druhé stoličky).

Inzerce

Význam dočasných zubů bývá často podceňován, přestože mají velmi důležitou úlohu - umožňují dítěti přecházet na tuhou stravu, jsou nutné pro rozžvýkání potravy a usnadňují tak její trávení. Přítomnost dočasných zubů je velmi důležitá pro správnou výslovnost, vývoj čelisti a obličeje. Při jejich předčasné ztrátě může dojít k problémům při prořezávání a postavení stálého chrupu. Proto je nezbytné pečovat o dočasný chrup stejně jako o chrup trvalý a každý kaz i v dočasném chrupu ošetřit.

Inzerce

První stálé zuby se objevují kolem 6. roku věku dítěte, ale také někdy dříve či později. Zhruba ve 14 letech je v ústech již stálý chrup v počtu 28 zubů. Kompletní chrup má 32 zubů, poslední stoličky, tzv. zuby moudrosti, se prořezávají velmi individuálně a často nebývají založeny vůbec.

2. Jak předcházet zubnímu kazu?

V dutině ústní žije velké množství mikroorganizmů, které se zachycují na povrchu zubů, v rýhách a jamkách, na ploškách mezi zuby a v místech, kde se na zub upíná dáseň, a vytvářejí mikrobiální film, odborně nazývaný plak. Hlavním zdrojem potravy pro tyto mikroorganizmy jsou cukry obsažené v potravě, které se rozkládají a mění na kyseliny doslova rozleptávající sklovinu zubu. Postupně dochází k další poruše odvápněné skloviny - takto vzniklý defekt se nazývá zubní kaz. Ten se postupně rozšiřuje na vnitřní část zubu a může pronikat až k zubní dřeni a působit kruté bolesti.

Hlavní zásadou prevence zubního kazu je zdravá výživa.

Inzerce

Dětem v současné době nehrozí nedostatek potřebných živin, problém je spíše opačný, související s globalizací stravovacích návyků a nadbytkem potravy. Děti ohrožuje - a to nejen z hlediska zubního kazu - nadbytek cukrů ve všech různých podobách (cukrovinky, čokoláda, zákusky, sladké nápoje, bíle pečivo, včetně oblíbených hamburgerů).

Takže v zájmu zdraví dítěte je nutné omezit přísun sladkostí zejména v době mezi hlavními jídly. Pokud dítěti dáme odměnou nějakou sladkost, tak lépe kousek čokolády (nikoliv celou tabulku), potom však by mělo následovat vyčištění zubů. Kojenec a batole nemá sladkosti dostávat vůbec.

Inzerce

Značným nebezpečím jsou sladké nápoje (různé typy limonád a slazené čaje). Zvláště na noc podáváme dětem, a to i těm nejmenším, výhradně neslazený čaj nebo vodu. Hrubou chybou je, podávat malému dítěti dudlík namočený v medu. Nejen tento nešvar, ale také trvalý tlak na dásně dudlíkem, usínání s lahví slazeného čaje či spánek dítěte u matčina prsu vedou ve svém důsledku k rozpadu dočasných zoubků. Rodiče pak, mnohdy pod vlivem prarodičů odsuzují své děti k nevýslovnému trápení, protože takto rozpadlé zoubky je pak nutno odstranit v narkóze.

3. Jak a od kdy provádět hygienu dutiny ústní?

Každá maminka by měla začít s čištěním již od prvních zoubků. Vhodné jsou různé kousací kartáčky (dítě si zvyká na pozdější zubní kartáček), dále k čištění je možno použít navlhčený čtvereček gázy (má hrubší strukturu, vatové tampóny nejsou vhodné), později lze zakoupit jemný kartáček pro kojence. Dítě si postupně zvyká na tyto manipulace v dutině ústní, posléze by čištění mělo probíhat pravidelně, nejlépe večer po posledním příjmu potravy nebo nápoje, později i ráno během ranní hygieny.

Od 12.-16. měsíce by měla maminka čistit zoubky pravidelně 2x denně - ráno po snídani a večer po večeři. Protože děti napodobují své rodiče, je vhodné, když si rodiče čistí zuby společně s dětmi, takže se tato činnost pro děti stává naprosto přirozenou.

V tomto věku k čištění zoubků lze použít malý dětský zubní kartáček a zubní pastu určenou pro nejmenší děti se sníženým obsahem fluoridu. Pokud dítě užívá fluoridové tablety, neměla by pasta fluoridy obsahovat vůbec. Množství zubní pasty na kartáčku by mělo odpovídat velikosti hrášku. Dětské zubní pasty jsou pro děti chuťově přijatelné, proto také něco spolknou, ale to není na závadu. Dítěti od 2-3 let může dát maminka kartáček do ruky a učit je samostatnému čištění. Rovněž je vhodné učit děti čistit si zoubky i po obědě. Do 6ti let dočištění zubů musí rodiče provádět sami. Zubní kartáčky musí být vždy voleny tak, aby odpovídaly věku dítěte, výměna je nutná po jejich opotřebení, cca po 2 měsících.

4. Fluoridy v prevenci zubního kazu

Fluoridy zvyšují odolnost skloviny proti vzniku zubního kazu, jejich vyšší obsah je v některých minerálních vodách, v mořských rybách a v čaji. Fluorizace pitné vody byla v českých zemích v osmdesátých letech úplně zastavena pro technické potíže.

Jednou z možností celkového podávání fluoridů jsou fluórové tablety. Je nutno je podávat pravidelně a to celoročně. Bylo prokázáno, že děti, které tablety dostávají 250-300 dnů v roce, mají o 50-80 % nižší kazivost zubů. Tablety jsou na lékařský předpis a o jejich dávkování musí rozhodnout ošetřující dětský lékař nebo ošetřující zubní lékař, který musí brát ohled na množství fluoridů v potravě a pitné vodě. S podáváním tablet začínáme cca od 6 měsíců, kdy se začínají prořezávat první zoubky. Malým dětem podáváme tabletu na lžičce, rozpuštěné v malém množství vody. Není vhodné je dávat do hrníčku či kojenecké lahve, protože část může zůstat v nedopitém zbytku. Pokud dítě užívá fluórové tablety, nesmí se mu čistit zuby pastou s obsahem fluoridů, protože zvýšený příjem fluoridů má za následek skvrnitost zubní skloviny, která se nedá odstranit.

Děti v předškolním a školním věku mají tablety dostávat ve dvou dávkách a mají je cucat, protože rozpouštěním tablet v ústech se zvyšuje působení fluoridů na nezralou sklovinu, která se stává odolnější.

Pravidelný příjem tablet není v dnešní době plné drogových závislostí zanedbatelný. Protože existují i jiné, ve svých účincích plně srovnatelné způsoby fluórové prevence, je lépe na ně přejít. V každém případě je nutné zabránit souběhu fluorizace.

Celkové podávání fluoridů je možné také prostřednictvím fluoridované soli, která je běžně k dostání. Její využití přichází v úvahu pouze u starších dětí, protože malým dětem solíme méně, dětem do jednoho roku vůbec. Navíc tuto sůl používáme pouze k dosolení již hotových pokrmů, nikoliv k vaření.

Vzhledem k tomu, že důležitější je působení fluoridů na nevyzrálou sklovinu již prořezaných zubů, je kladen důraz na používání fluoridů v takové podobě, kdy se dostávají do styku přímo s povrchem zubu, tzn. je lépe upřednostnit zubní pasty s obsahem fluoridů podle věku dítěte, dále je možno používat gely či laky, ale to vždy musí rozhodnout ošetřující zubní lékař.

5. Návštěvy zubního lékaře

Součástí péče o zuby jsou pravidelné preventivní prohlídky u stomatologa. Zodpovědnost za zdravé zuby svého dítěte nesou rodiče. Proto je zapotřebí včasná registrace u zubního lékaře a zajištění preventivních prohlídek 2x ročně. Ideální je navštívit zubního lékaře již v těhotenství, s dítětem již po prořezání prvních zoubků. Při pravidelných návštěvách si dítě postupně navykne na prostředí ordinace i na manipulace v dutině ústní jinou osobou a rodiče získají veškeré informace o hygieně dutiny ústní, včetně pokynů o nácviku čištění zubů, pomůcek k tomu určených, lékař je rádcem v oblasti správné výživy a zvolí také nejvhodnější způsob fluórové prevence. Jeden z rodičů má být vždy přítomen i při prohlídce chrupu organizované školou. Tyto prohlídky probíhají již jen v některých místech republiky a nikdy nemohou plnohodnotně nahradit individuální komplexní prohlídku.

Více o: čištění dětských zoubků se stomatoložkou

garant: prof. MUDr. Hana Hrstková, CSc.

6. Vaše dotazy

Může při růstu zoubků téct dítěti z pusinky krev?

Odpověď MUDr. Ludmily Vomelové: Ano, při prořezávání zubů jde o poranění dásní, krvácení je přechodné, zastaví se samo.

Má noční kojení souvislost s kazivostí zubů?

Dobrý den, ráda bych se zeptala, zda může mít souvislost noční kojení a kazivost zubů. Dětem jsou 2 roky a 3,5 roku a jsou kojené několikrát za noc. Oba mají chrup ve velmi špatném stavu, od pohledu narušenou sklovinu, několik zubů už vytržených, některé zlámané tak, že zůstavají pouze pahýly (zejména ten dvouletý). Obávám se, že v brzké době přijdou o všechny mléčné zuby, pokud to bude takto pokračovat. Občas ani nechtějí jíst, jak je zuby bolí. Zubař nás na možnou souvislost nočního kojení a zubního kazu neupozornil. Může to souviset? Jinak jim zuby čistím 2x denně a nejedí moc sladkostí. Děkuji za informaci.

Odpověď MUDr. Ludmily Vomelové: Takto dlouho kojené děti jsou velkou výjimkou, nebývá to běžné. Děti v tomto věku by měly spát celou noc s probuzením na močení, nebo 1x tekutiny v noci v podobě vody!!! Nejsem odborník stomatolog, ale myslím, že kojení v tomto věku několiktát za noc není vhodné a může podporovat kazivost zubů, mateřské mléko obsahuje cukry, které mohou podporovat pomnožení bakteríí ze zubního plaku, po kojení v noci dětem určite zoubky nečistíte! Doporučuji v noci takto velké děti již nekojit.

 

Autor: MUDr. Květoslava Ludvíkovská
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Autor: MUDr. Květoslava Ludvíkovská
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Péče o zuby - diskuze

  • Zubní péče
    Díky za pěkný článek :) Na zubní péči jsem nikdy nějak extra nedbala, samozřejmě jsem si vždycky 2 x denně čistila zuby, ale volba dobré pasty nebo kvalitního kartáčku šla úplně mimo mě. Tedy až do doby, kdy přišly děti. To jsme si pak s manželem řekli, že jim v tomto ohledu musíme jít už od malička příkladem, proto si teď na kvalitních pastách, kartáčcích, zubních nitích a podobných věcech víc než zakládáme. Není to zrovna nejlevnější záležitost, proto se na tom snažíme aspoň trošku ušetřit s cashbackem z Tipli - https://www.tipli.cz/obchody/zubni-pece :) A i tak to pořád vyjde mnohem levněji než lékařské zákroky, které bychom museli v opačném případě podstupovat, a navíc, další zuby už nám přeci jen nenarostou.  
    IvaMraz   | 26.01.2018 19:40:29
    Reagovat | URL příspěvku
  • Dentální sníh
    Ahoj,
    před nedávnem mi kamarádka vyprávěla o dentálním sněhuod megasmile. Je to prý skvělá prevence proti zubnímu kazu, zejména na mezizubní prostory, kam se s kartáčkem člověk špatně dostane.
    Chtěla bych se zeptat, zda nemáte někdo zkušenost s tímto dentálním sněhem.

    Děkuji
    RadunkaP   | 26.02.2016 17:41:30
    Reagovat | URL příspěvku
  • číštění zoubků
    Nastal nám takový problém s čištěním zoubků.Dcerka do nedávna neměla s čištěním problém.Jsou jí dva roky.Ale asi před třemi měsíci se začala u čištění vztekat a odmítat čistit zoubky.Už jsme zkusily s přítelem snad vše.Společné čištění,aby se viděla v zrcadle....Ale vše bylo jen na pár dní pak se to vrátilo zas zpět ke vztekání a hysterickým scénám.  Nevíte jak ji přesvědčit a bychom jí to nezošklivily?Moc děkuji
    veverka 23   | 11.06.2014 13:18:39 | Reakcí: 2, poslední: 05.11.2015 11:51:48
    Reagovat | Zobrazit reakce | URL příspěvku
    • \
      RE: číštění zoubků
      Dobrý den, váš dotaz není zcela tradiční, správné čištění zubů malého dítěte bych doporučila zkonzultovat spíše se zubní lékařkou či zubní hygienistkou. Zubní lékař se také orientuje v tom, v jakém věku rostou dítěti jaké zuby, a zřejmě by vám lépe dokázal nechuť k čistění zoubků u vaší dcery vysvětlit. Je skutečně možné, že čištění odmítá pouze proto, že se jí zrovna prořezávají zoubky a čištění kartáčkem buď je, nebo bylo pro ni bolestivé nebo nepříjemné, a proto ho začala odmítat. Možná by stálo za to zkonzultovat se zubní lékařkou i vhodný zubní kartáček, případně nějaké náhradní řešení, které byste po přechodnou dobu zvolili. K motivaci malého dítěte k jakékoliv činnosti se obecně lépe osvědčuje pozitivní motivace, můžete zkusit dcerku motivovat k čištění zoubků pomocí možnosti získání nějaké odměny – nálepky, obrázku, usměvavého smajlíka apod. Vztekání může souviset případně i s nastupujícím obdobím vzdoru, což mi však ve vašem případě nepřipadá příliš pravděpodobné, navíc by se neomezovalo jen na čištění zubů. Nápad se společným čištěním a díváním se do zrcadla je výborný, sama píšete, že i pomohl a pokud bude podpořen i možností získání nějaké odměny (nemyslím sladkosti, ty by po čištění zubů vhodné nebyly), tak se určitě setká s úspěchem. Přeji hodně úspěchů a radosti ve výchově.
      Mgr. Michaela Matoušková, psycholog
      Baby on line   | 19.10.2014 08:34:30
      Reagovat | URL příspěvku
    • \
      RE: číštění zoubků
      Dobrý den, jen tip, jak to děláme my: obě děti v tomto věku přestalo čištění zubů bavit, takže jsme vymysleli "hru", kdy honíme Pana Kazíka ven. U syna jsme dokonce (aby dlouho vydržel)začali honit i Paní Kazíkovou a malá Kazíčata :-)
      Pochopitelně to chce trochu herckého talentu. Někdy, když říkám po šesté při jednom čištění "tak kdepak se nám schováváte, pan Kazíku? za tímhle zoubkem nebo za tímhle?" a krčím u toho čelo, jakoby šlo o velké drama, připadám si trochu praštěně, ale zuby vždy vyčistíme...synek už teď začal chodit pro kartáček sám s heslem "mami, kazíka"...
      Tak pevné nervy..
      monkeylight   | 05.11.2015 11:51:48
      Reagovat | URL příspěvku
  • Správná péče o zuby
    Tento víkend budou poskytovat bezplatné konzultace týkající se péče o zuby centra zdraví (http://www.centrazdravi.cz). Myslím, že tam budou už od zítřka. Takže si v tom konečně můžeme udělat jasno - beru tam i malou, aby si to správný čištění mohla vyzkoušet pěkně pod dohledem odborníka.
    Lindusss   | 27.11.2013 10:07:46
    Reagovat | URL příspěvku
  • Zoubky
    Mému synovi začaly růst zoubky už ve 4 měsíci věku. Takže celkem brzy. O prvních zoubkách jsme ani nevěděli, že rostou - žádná horečka ani bolest. Zato, když začaly růst stoličky, tak to teprve začalo. Syn měl i horečku a byl ukňouraný. Zkoušela jsem nejprve Calgel, chladivá kousátka, ale nic nepomáhalo. Nakonec jsem přistoupila k Nurofenu a musím říct, že bolest i horečka hned přestaly. Synovi se ulevilo, a vlastně i mě.
    Efka77   | 20.04.2012 18:20:57
    Reagovat | URL příspěvku
Vložit příspěvekČlanky s diskuzí

Poradna

Skoro bez zubů

| Syd | 20.10.2023, 04:48

Dobrý den, omlouvám se, možná to sem nepatří, ale už nevím, jak dá... Přistěhovala jsem se před 4 roky a nemůžu najít v kraji žádného zubaře, který by mě vzal. Jsem už zoufalá, mám poslední tři zuby na vytrhnutí, pojišťovna mi dala seznam, nikdo mi to nechce udělat, prý mají plno. Co mám dělat? Jsem zoufalá a chci mít už zoubky a najíst se, bolí mě už dásně a moje dcera taky nemá zubaře.

Dobrý den,

pokud nemáte svého zubaře a máte bolesti, doporučuji vyhledat zubní pohotovost.

Sehnat smluvního zubního lékaře by Vám měla pomoci Vaše pojišťovna, bez ohledu na dojezdové vzdálenosti. Pokud se nepodařilo na první dobrou, opakujte svou žádost o pomoc klidně několikrát po sobě. Případně je seznam zubních lékařů na stránkách www.dent.cz, kde si můžete vyfiltrovat ordinace ve Vašem kraji. Případně zvažte registraci i mimo Váš kraj (např. do Prahy běžně dojíždí rodiny od Tábora či Jindřichova Hradce). 

Přeji hodně štěstí a držím palce, ať brzy uspějete a Vy i Vaše dcera máte brzy zdravé zuby.

MUDr. Irena Červená

MUDr. Irena Červená | Babyonline | 22.10.2023, 16:17
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Odmítnout Další informace
×