Cestování s dítětem

  1. Vhodné druhy přepravy
  2. Rady na cestu
  3. Cestovní nevolnost
  4. Cestovní lékárnička
  5. Klokánkování
  6. Autosedačky
  7. Kdy používat kočárek typu „golfové hole"?

1. Vhodné druhy přepravy

Cestování s dítětem na kratší vzdálenost většinou nečiní potíže, jiná situace je však v případě, kdy se rodiče rozhodnou cestovat s malým dítětem na větší vzdálenost.

Proto je třeba vše si dopředu důkladně promyslet, počítat s tím, že cesta bude časově náročnější (pokud budete cestovat autem). Budete muset totiž dělat častější, zhruba půlhodinové přestávky, a to asi po 3 hodinách jízdy. Cestování vlakem či letadlem je v tomto směru snazší, protože větší dítě se může projít krátce v uličce, cestování autobusem na větší vzdálenost není vhodné.

2. Rady na cestu

  • Všechny věci, které během cesty potřebujete, byste měli mít po ruce. Jedná se o oblíbené hračky dítěte, rezervní plenky, oblečení, dudlík, láhev s pitím, jídlo, navlhčený i suchý ručník, termosku s převařenou vodou, mast na ošetření kůže, pro větší dítě lžičku, hrneček, bryndáček (vhodné jsou vlhčené ubrousky).
  • U kojence do jednoho roku je vhodné, když na zadním sedadle auta je matka dítěte.
  • S kojencem do 6ti měsíců není vhodné podnikat daleké cesty, není také vhodné vystavovat jej extrémním klimatickým podmínkám.
  • Zajištění stravy u plně kojeného dítěte je bez problémů, pro starší děti dostávající již příkrmy, lze využít široké nabídky dětských výživ ve skleničkách, proto je třeba mít s sebou termosku s převařenou kojeneckou vodou.
  • Přestávky plánujte dopředu tak, abyste mohli v klidu využít sociálního zařízení u benzinových pump, kde je většinou i koutek pro ošetření kojence, ale také odpočívadel v přírodě, kde se může dítě proběhnout.
  • Trvá-li cesta déle než 6 hodin, zvolte vhodné přenocování.
  • Použití dětské autosedačky je povinné, a proto samozřejmostí.
  • Pro starší dítě vyberte nejen jeho oblíbené hračky, ale i nějaké novinky, které ho zaujmou, nikdy však nepoužívejte psací potřeby.

3. Cestovní nevolnost

Některé děti při cestování autem či autobusem obtěžuje nevolnost, což se většinou projeví již při první jízdě. Je dobře nejprve zjistit, zda dítě snáší cestu lépe s prázdným žaludkem, či je-li lehce najedené a podle toho se zařídit. Nevolnost se ohlašuje náhlou bledostí, studeným potem, točením hlavy, bolestí břicha a následným zvracením. U kojenců se projeví zvýšeným neklidem a pláčem, i když většina dětí cestu prospí.

Zjistíte-li, že vaše dítě jízdu špatně snáší, můžete použít přípravky ve formě tablet, sirupu či žvýkaček. Tyto léky dítě zklidní a také způsobují ospalost, je proto účelné v časovém předstihu před plánovanou cestou vyzkoušet reakci dítěte na tyto přípravky, a pak zvolit vhodnou dávku. Přípravky jsou volně dostupné v lékárně bez receptu a na většinu dětí účinkují. Připravte si na cestu také plastikový sáček, navlhčenou žínku, případně náhradní oblečení.

Inzerce

4. Cestovní lékárnička

Je nepostradatelnou součástí při každém cestování. Její vybavení určuje místo a délka pobytu, a také typ předpokládané aktivity. Samozřejmě, že je potřeba vzít v úvahu zdravotní stav všech účastníků, pokud chcete cestovat do nějaké exotické země, s předstihem minimálně 2 měsíců konzultujte lékaře s ohledem na nutnost potřebných očkování či vybavení jinými léky.

Základní výbava:

  • pravidelně užívané léky v dostatečném množství na celou dobu pobytu
  • léky na snížení teploty (paracetamol, ibuprofen) - ve formě tablet, sirupu nebo čípku
  • dezinfekční prostředek na drobná poranění, polštářkové náplasti, obinadla, gáza
  • oční kapky pro nehnisavé záněty spojivek po podráždění vodou, sluncem
  • panthenol ve spreji na ošetření pokožky po spálení sluncem
  • přípravky pro případná průjmová onemocnění (např. Smecta, živočišné uhlí)
  • přípravky proti poštípání hmyzem (repelent)
  • přípravky zmírňující svědění kůže po poštípání hmyzem (např. Fenistil gel, Calciová mast)
  • kapky proti kašli a rýmě
  • je-li v rodině někdo alergik, tak samozřejmě léky bránící rozvoji alergické reakce
  • a nezapomeňte na přípravky k ochraně kůže před spálením sluncem, a to s dostatečným ochranným filtrem

5. Klokánkování

Klokánky a šátky slouží k přenášení dítěte, je možno je používat, ale pouze na nezbytně nutnou dobu, když potřebujete mít volné ruce (např. při nákupu). Je nutno si také uvědomit, že i maminka si musí šetřit svá záda a proto delší nošení, zvláště těžšího dítěte, není na místě.

Klokánky jsou různé nosiče opatřené popruhy, lze je používat pro děti starších dvou měsíců, musí mít ale atest, hlava a záda dítěte musí mít oporu.

Inzerce

Upravený šátek má matka uvázán na svém těle tak, že vznikne prostorná kapsa, v níž je dítě v klubíčkové poloze.

Děti jsou při „klokánkování" umístěny v poloze používané úspěšně u dětí trpících nadýmáním, která odstraní nebo zmírní tyto potíže. Opřete zádíčka dítěte o svoji hruď, která tvoří současně i oporu pro jeho hlavičku, jednou rukou přidržujete hrudníček a druhou podpíráte zadeček. Mírný tlak na bříško spolu se svislou polohou pomáhají lépe se zbavit plynů z trávicího traktu (podobně jako při poloze v klubíčku).

Inzerce

6. Autosedačky

Patří k povinné výbavě automobilu při převážení dětí. Nabídka je poměrně široká a zohledňuje věk dítěte. Vybírejte pouze kvalitní výrobek s atestem. Pro nejmenší děti jsou vhodné sedačky, v níž mohou být také přenášeny, navíc jich lze krátce použít i jako kolíbku. Sedačka má být umístěna na zadním sedadle auta, na předním sedadle pouze při vypnutém airbagu. Někdy je to účelnější, protože řídí-li matka a je v autě sama, lépe má dítě pod kontrolou. Ohlížení na zadní sedadlo je totiž velice rizikové.

Převážet dítě v korbě kočárku osobním autem je zakázáno!

7. Kdy používat kočárek typu „golfové hole"?

Golfové hole je možné použít zhruba od doby, kdy se dítě dokáže samo pohybovat, tj. samo sedí, chodí bez opory a běhá.

Protože je lehký a dá se složit, s výhodou jej lze využít např. pro cestování hromadnými dopravními prostředky, na vycházky, pro jejich skladnost je lze snadno přibalit do auta nejen při cestování na dovolenou. Při procházkách je využijete k odpočinku dítěte, protože malé dítě nedokáže pochodovat celou hodinu. Ke spánku vhodné nejsou, protože základní varianta golfových holí nejde sklopit, takže jej používejte v době, kdy vaše dítě obvykle nespí. Rozhodně se kočárku brzy nezbavujte, musíte totiž počítat s tím, že z nějakého důvodu nebude moci dítě chodit (např. po úrazu končetin, v rekonvalescenci po nemoci, po operaci apod.). Kočárek tak využijete téměř do nástupu školní docházky.

Inzerce

Jak vyřídit dítěti cestovní pas?

Lékárnička na cesty

Dítě v létě

Vychytávky k cestování - Renča: S mrňouskem k moři

garant: prof. MUDr. Hana Hrstková, CSc.

Autor: MUDr. Květoslava Ludvíkovská
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Autor: MUDr. Květoslava Ludvíkovská
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Cestování s dítětem - diskuze

  • Detaily a zkušenosti s cestováním s dětmi
    Super článek, s naším prckem cestujeme od jeho šesti týdnů a musím říct, že jsem dlouho hledala, kde se na internetu s někým poradit a nachytřit, abych už nemusela opakovat chyby jiných. často mi chyběly konkrétní rady, jak zabavit dítě třeba v letadle, nebo jak se na cestu letadlem s dítětem připravit. Aby si ostatní nemuseli procházet dlouhým procesem získávání vlastních zkušeností, píšeme o všech těchto věcech na našem blogu *****. Blog má pomoct všem akčním rodičům v přípravě na cestu s dětmi. Najdete tu i hromadu tipů z konkrétních destinací, které jsme s naším, za pár měsíců dvouletým dítětem procestovali. ***** odkaz smazán adminem
    Editkaaaa   | 17.07.2023 20:03:37
    Reagovat | URL příspěvku
  • Cestovní pas
    Taky se letos s naším prckem chystáme poprvé na dovolenou, takže děkuju za rady. Ani bych nečekala, jak komplikované bude zařídit cestovní pas. Když jsem přišla poprvé na úřad, poslali mě domů s tím, kolik jsem toho zapomněla. Abych tam nemusela chodit pořád dokola, udělala jsem si pořádný průzkum a našla tento článek > ***** :) Pokud taky budete vyřizovat pas, tak doporučuji pročíst. :) ***** odkaz smazán adminem
    IvaMraz   | 17.07.2023 20:03:01
    Reagovat | URL příspěvku
  • Cestování s dětmi
    Někdy je cestování s dětmi opravdu kříž :D letos poprvé vyrážíme na dovolenou s naším mladším (1,5 roku) bobkem :D s tím starším (4,5 roku) už jsme byli předloni. Takže už nějako zkušenost máme, ale poprvé to bude cesta se dvěma dětmi. Navíc tomu staršímu už se dělá v autě špatně. Dřív to tak nebylo, začalo to teprve před asi rokem. Aspoň že jen při delších cestách :) vyzkoušíme ten sirup a uvidíme. Rodičům, kteří cestují s dětmi málo nebo vůbec poprvé, se každá rada hodí, takže super článek. Nějaké tipy na delší cestování s dětmi naleznete taky tady ***** Jinak šťastnou cestu. ***** odkaz smazán adminem
    Lunna   | 17.07.2023 20:02:17
    Reagovat | URL příspěvku
  • cestování s dítětem
    Určitě nepodceňovat bod - lékárnička...nejdou se lidé, co cestují bez lékárničky a bez jakýchkoli léků. Za chvíli odjíždím s dcerou do zahraničí a pomalinku se balím, abych na nic nezapomněla! Seznam uvedený v článku zahrnuje ten nejdůležitější základ, pro laika skvělý zdroj. Hlavně nezapomenou vzít v potaz věk dítěte a lékárničku podle toho přizpůsobit...
    karol123   | 11.03.2015 15:17:24
    Reagovat | URL příspěvku
Vložit příspěvekČlanky s diskuzí

Poradna

Častá stolice

| MarunkaN | 26.03.2024, 15:27

Dobrý den, od narození jsme na um, měli jsme Bebu Ha 1, po ní zelené řídké stolice, teď máme Sunar 1, stolice je hustější, oranžová, ale kaká mi po každém krmení. Je to v pořádku? Přibírá podle tabulek, ale střeva neustále pracují. Má 3 měsíce. Stery taky v pořádku.
Moc dekuji

Dobrý den,

stolice je v pořádku, může být častá.

MUDr. Ludmila Vomelová | Babyonline | dnes, 21:12
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Odmítnout Další informace
×