Otravy dětí: Léky

Dětské otravy, způsobené léky, jsou téměř vždy náhodné. Nejvíce jsou ohroženy děti ve věku od 1 do 5 let. V tomto období jsou totiž děti velmi zvídavé a rády napodobují rodiče. Dospělí se také často dopouštějí chyb při podávání naordinovaných léků malým dětem. Někdy podávají větší dávky, nebo dávkují častěji, než je doporučeno, nebo lék zamění za jinou látku (např. éterický olej místo kapek na kašel apod.).

Uchovávejte léky na bezpečném místě mimo dosah dětí.

Jak tedy co nejlépe předejít náhodné lékové otravě dítěte?

Léky by měly být vždy uskladněny na nepřístupném místě. Vyplatí se tak uchovávat i léky, o kterých si myslíme, že jsou neškodné (vitaminy, doplňky stravy, sirupy na kašel apod.). Pokud je dítě nemocné a pravidelně léky užívá, nenazývat lék pamlskem. Vždy je třeba se ujistit, že množství léku, které dítěti podáváme, je správné. V případě nejistoty je vždy na místě pozorně přečíst příbalový leták nebo se poradit s lékařem, který lék dítěti naordinoval.

Jak se připravit na situaci, že by k nehodě dítěte s léky skutečně došlo?

Pro první pomoc v případech otrav dětí i dospělých by v žádné domácí lékárničce nemělo chybět aktivní (černé) uhlí (např. Carbosorb, Carbo medicinalis nebo Carbotox), jehož včasné podání může účinně předejít vstřebání léku do oběhu a tím alespoň zčásti předejít rozvoji intoxikace. V dnešní době existuje tak rozsáhlý sortiment léků, že je prakticky nemožné zmiňovat vybrané skupiny v této příručce.

Obecně platí zásada: Při nehodě zjistit požité množství přípravku a co nejpodrobnější údaje o něm (velikost balení, množství účinné látky v tabletě, kapkách apod.) a kontaktovat  TIS nebo lékaře.

Inzerce

První pomoc

Zjistěte přesný název přípravku, požité množství a vyhledejte lékařskou pomoc nebo kontaktujte TIS. 

Jestliže dítě přistihnete při požití léků a není možné ihned konzultovat TIS nebo lékaře, podejte několik tablet aktivního uhlí. Obvykle se podává 3–5–8 tablet aktivního uhlí, rozdrceného a rozmíchaného ve sklenici vody, džusu nebo čaje. 

Bez porady s TIS nevyvolávejte zvracení, protože tento zákrok má u dětí mnohá omezení a může být provázen komplikacemi (např. vdechnutí zvratků, poranění v dutině ústní nebo hrtanu apod.). Takový pokus by TIS doporučil jen po požití vysoce toxické až život ohrožující dávky léku. Nikdy se u dětí zvracení nevyvolává roztokem kuchyňské soli.

Inzerce

Laickou první pomoc v podobě podání aktivního (černého) uhlí nebo vyvolání zvracení lze provést jen u dítěte, které ještě není pod vlivem nežádoucího léku. 

Jakmile se na dítěti již nežádoucí účinky léku projeví (dítě vrávorá, usíná, zvrací apod.), laická první pomoc spočívá ve snaze zabránit poranění dítěte, polohou těla předejít vdechnutí zvratků nebo zapadání jazyka, zamezit prochladnutí a zajistit co nejrychlejší předání dítěte do péče zdravotníků.

Inzerce

Mezi léky existuje několik výjimek, u kterých podání aktivního uhlí v rámci první pomoci nemá význam. Patří mezi ně tablety Natrium fluoratum nebo Zymafluor (s fluoridem sodným), které dětem předepisuje ošetřující lékař kvůli prevenci zubního kazu, a preparáty s obsahem železa určené k léčbě chudokrevnosti. U nich je při předávkování aktivní uhlí neúčinné. Po předávkování tabletami s obsahem fluoridu sodného se podává co nejrychleji mléko, nebo jiný tekutý mléčný výrobek (např. jogurt). Po zjištění množství požitého léku je třeba kontaktovat TIS.

Zdroj: Dětské otravy, autor Mgr. Karolina Mrázová

Inzerce
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Léky - diskuze

  • HAK
    Díky moc za toto téma, jako pediatr se s tím často setkávám a také rodičům dávám (třeba když volají na LSPP) kontakty na TIS. Možná by se mohlo také adresně napsat (jelikož řešíme často), že pokud děti - bez rozdílu pohlaví - maminkám spapají tabletečky u nočního stolku (proboha, dávejte si je jinam   , není divu, že se dětem líbí tak barevné....), nic závažného se neděje. Mrkvička
    mrkvička   | 20.07.2011 22:50:48
    Reagovat | URL příspěvku
Vložit příspěvekČlanky s diskuzí

Poradna

Stolice u 12t miminka na UM

| Fuxinka | 27.03.2024, 19:08

Dobrý den,
dcerka 12 týdnů, plně na UM AR. AR nastaveno dle mého popisu pediatričke, kvůli ublinkávaní u dve hodiny po jídle. Máme oboustranný celkový rozštep, takže i napolykáme hodně vzduchu a trpíme kolikou.
Posledné dva dny občas začne brečet už v půlce krmení. Dnes v poledne se šponovala a byla rovna jak pravítko, tak jsem pomohla rourkou po prvních 60 ml a že prdíků teda bylo. Vykakala následne i ty dva bobky, které ale byli obalene v hlene a takové tmavě zelené části. Od kdy jsme na AR začala papat lepšie, skoro zdvojnásobila dávky. Za další 3 hodinky sme papali znovu. U krmení hned začne slyšet bříško, takové to bublání. Po krmení byla stolica, řidší, ale byli v ní černé tečky (moc se rozetřít nedali, a víc nezčerveněli), ale myslím, že to může být krev.
K pediatričke čekáme na termín, ale netreba radši jít na pohotovost?
Děkuji.

Dobrý den,

na meteorismus přidejte Espumisan, můžete do každé láhve 5 kapek. Co se týká zbarvení stolice, sledujte, pokud se bude stav opakovat, kontaktujte pediatra.

MUDr. Ludmila Vomelová | Babyonline | dnes, 08:47
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Odmítnout Další informace
×