Průběh a úspěšnost IVF procesu

1. Jaké léky jsou při IVF léčbě užívány?

Pro léčbu IVF se užívají hormonální preparáty, které se aplikují injekcí podkožně do oblasti podbřišku. Jejich aplikace je velice snadná a nebolestivá. Nejsnadnější je stimulace gonadotropními hormony (FSH, LH), které jsou vyráběny laboratorně – Puregon, Gonal F a aplikovány pohodlně pomocí pera.

2. Jak bude probíhat vaše první návštěva centra léčby neplodnosti?

Při vstupní konzultaci s vámi lékař probere rodinnou i osobní anamnézu, projde s vámi průběh všech již absolvovaných vyšetření a následně navrhne způsoby a postupy dalších vyšetření a léčby. Lékařem budete také informováni o cenách, včetně možných úhrad ze zdravotních pojišťoven. Konzultace by se v ideálním případě měli účastnit oba partneři.

Vysoce erudovaní specialisté, jež tyto konzultace vedou vám předají veškeré informace týkající se vaší léčby ve srozumitelné a lidské formě. Konzultace trvá zhruba 45 minut, včetně prostoru pro vaše dotazy.

3. Jaká je pravděpodobnost, že se umělé oplodnění povede?

Pravděpodobnost otěhotnění po transferu jednoho embrya je asi 45 %. Vzhledem k tomu, že je ve většině IVF cyklů získáno více perspektivních embryí, udávána se tzv. kumulativní úspěšnost. Ta představuje souhrnnou pravděpodobnost otěhotnění po přenosu všech embryí, která pocházejí z jednoho odběru vajíček. Přibližně 7 z 10 párů stačí k dosažení těhotenství pouze jeden IVF cyklus.

4. Existují nějaká rizika v souvislosti s umělým oplodněním?

Stejně jako každý lékařský zákrok i umělé oplodnění s sebou nese určitá rizika. Typickou komplikací spojenou s dodávkou hormonů do lidského těla je tzv. OHSS, tj. ovariální hyperstimulační syndrom.  Při OHSS se zvětšují vaječníky, tvoří ovariální cysty, dochází ke tlaku v podbřišku a k bolestem či zvětšení břicha a při závažnější formě i k hromadění tekutiny v dutině břišní. Příznaky OHSS dříve či později samy odezní, lékařská prohlídka je však vždy na místě. Prevencí vzniku OHSS je pravidelné a pečlivé monitorování celé stimulace.

5. Jak probíhá odběr vajíček, jak dlouho po něm musíte zůstat na klinice?

Odběr vajíček (punkce) se provádí tenkou jehlou pod ultrazvukovou kontrolou poševní cestou, probíhá v celkové anestézii a obvykle trvá 10–15 minut. Zpravidla bývá odebráno 8-20 zralých vajíček, jejich počet závisí na přístupnosti jednotlivých váčků i na úspěchu stimulační léčby. Již v průběhu punkce začnou embryologové v laboratoři vyhledávat v odebrané folikulární tekutině vajíčka. Ve stejný den dochází k jejich oplození spermiemi a ke vzniku embryí.

Po punkci si pacientka krátce odpočine, vychutná dobrou a zdravou svačinku a může odejít za doprovodu další osoby domů. Po anestezii žena nesmí sama řídit automobil.

Inzerce

6. Jaký je ideální počet transferovaných embryí?

Transfer dvou a více embryí pravděpodobnost otěhotnění nezvyšuje, naopak pouze zvyšuje podíl vícečetných těhotenství. Vícečetná těhotenství bývají často riziková. Vhodné je tedy transferovat do dělohy pouze jedno embryo.

7. Může dlouhodobé užívání hormonální antikoncepce ovlivnit vaši plodnost?

Hormonální antikoncepce jako taková neplodnost nezpůsobuje. Včasné vysazení hormonální antikoncepce, a to alespoň rok před plánovaným početím a ideálně do 30. roku věku, vám pomůže důkladně poznat vaše tělo. Pokud jste užívala antikoncepci po většinu svého nejplodnějšího období a vysadila ji například v 35 letech, mohou se u vás najednou vyskytnout problémy, které antikoncepce maskovala – nepravidelný menstruační cyklus, poruchy ovulace, nepřítomnost ovulace a jiné. Než se podaří tyto gynekologické problémy vyřešit a upravit, může být často pozdě a budete muset vyhledat pomoc v centru asistované reprodukce.

8. Přibere žena na hmotnosti při podstoupení cyklu umělého oplodnění?

Většina žen absolvuje hormonální stimulaci bez změny své hmotnosti.

9. Jak poznám opravdu první den menstruace, pokud na začátku pouze špiním?

Špinění nemůže být bráno jako začátek menstruace. Za první den menstruace považujte první den silného menstruačního krvácení, pokud menstruace začala až ve večerních hodinách, berte za první den menstruace následující den.

10. Kdy nejdříve si mohu po embryotransferu udělat těhotenský test?

Těhotenský test proveďte nejdříve 14 dnů po embryotransferu, dříve může být falešně pozitivní, či falešně negativní.

11. Existuje nějaké testování, které nám zaručí, že bude naše dítě zdravé?

Zda se konkrétním dvěma lidem může narodit zdravé dítě dokáže odhalit nové prediktivní testování PANDA (panelová diagnostická analýza). Tento test kompatibility se provádí z krve a prozradí vám rovněž, zda u vás existuje riziko komplikací s otěhotněním, v průběhu těhotenství, nebo riziko početí postiženého dítěte. 

Pokud PANDA odhalí, že představujete rizikový pár, můžete si nechat otestovat embrya ještě před zavedením do dělohy, využít tzv. preimplantační genetické testování embryí. Rozlišuje se preimplantační genetické testování aneuploidií a preimplanatační genetické testování monogenních onemocnění. Díky Preimplantačnímu genetickému testování aneuploidií (PGT-A) lze spolehlivě zkontrolovat, zda u embrya nepřebývá nebo naopak nechybí nějaký chromozom a vyloučit tak embrya s genetickou abnormalitou. Preimplanatační genetické testování monogenních onemocnění (PGT-M) pak představuje metodu k vyloučení přenosu dědičných onemocnění, tzv. monogenních chorob na potomky.

Autor: MUDr. Kateřina Veselá, Ph.D.
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Autor: MUDr. Kateřina Veselá, Ph.D.
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Průběh a úspěšnost IVF procesu - diskuze

  • IVF
    Já jsem byla na IVF v http://www.ivf-zlin.cz a nepodařilo se nám napoprvé. Teď jdeme na druhé a nabídli nám věrnostní program, že zdarma nabídli EmbryGlue, což určitě využijeme.
    milina   | 22.10.2022 20:55:33 | Reakcí: 5, poslední: 30.11.2022 20:40:40
    Reagovat | Zobrazit reakce | URL příspěvku
    • \
      RE: IVF
      Já jsem byla darovat vajíčka v ivf-zlin. Perfektní přístup, byla jsem spokojená a hlavně i kompenzace je zajímavá.
      julcinika   | 26.10.2022 23:06:18
      Reagovat | URL příspěvku
      • \
        RE: IVF
        Tak to je hodně skvělý, že jste se k tomu odhodlala.
        milina   | 27.10.2022 21:44:15
        Reagovat | URL příspěvku
        • \
          RE: IVF
          Ano, jsem ráda, že jsem mohla pomoci jiným párům, které třeba nemohou mít dítě, protože žena přišla o vaječníky.
          julcinika   | 17.11.2022 21:21:18
          Reagovat | URL příspěvku
  • IVF
    My podstupujeme IVF už cca 4 roky a je to nekonečný boj. Rizika jsou vždy u všeho, člověk do toho s tímto vědomím musí jít. Ale ta hnací síla je veliká, touho po vlastním dítěti je ten největší možný motiv a stojí za to bojovat dokud to jde. Držím všem palce. 
    lenkasaf   | 05.09.2019 11:33:27
    Reagovat | URL příspěvku
  • Komplikace
    OHSS - dle mého názoru opět velmi banálně popsáno, příznaky sami odezní... je to jak kdybyste měli rýmu, ale situace v reálu je, že se jedná o velmi bolestivý stav (porod je proti tomu sranda), který může skončit velmi závažnými komplikacemi jako odebrání vaječníku, nucenému potratu atd.
    + nyní velmi diskutované propojení IVF s následnou rakovinou, taktéž chybí
    Opravdu mě mrzí, jak jsou ženy banálně poučené o tom do čeho jdou, přestože do toho půjdou i tak, samozřejmě, ale měly by mít jasno a ne se až v průběhu komplikací dozvídat, že ono to tak banální vše není...
    petra1303   | 12.07.2018 08:34:55
    Reagovat | URL příspěvku
Vložit příspěvekČlanky s diskuzí

Poradna

Dobrý den, před 2lety jsem po cca 10 letech jsem vysadila antikoncepci Nuvaring. Bohužel menstruace se ani po 7měsících nevrátila, doktorka mi předepisovala různé hormonální léky, aktuálně beru již několik měsíců tablety Trisequens, po kterých mám velmi velmi slabou menstruaci, ale bohužel se mi stále nedaří otěhotnět. Nyní jsem 2 cykly zkoušela ovulační testy, zda vůbec probíhá ovulace, ale marně, negativní. Mohu se zeptat jestli Trisequens nějak brání ovulaci?
Už jsem trochu zoufalá, myslím že vedu kvalitní zdravý živostní styl, vyvarovávám se stresu co to jde, ale nemožnost otěhotnět na psychice moc nepřidává.. Děkuji moc za radu.

Dobrý den,

vzhledem k tomu, že se o početí snažíte již dlouhodoběji, tak by nejvhodnější byla konzultace IVF centra. Mohou Vám poradit, jaké léky apod. jsou vhodné, a jaké nikoliv. Řešit takovýto komplexní problém v rámci internetové poradny je prakticky nemožné. Držím palce.

MUDr. Pavla Zahrádková | Babyonline | 26.11.2023, 09:56
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Odmítnout Další informace
×