Očkování proti planým neštovicím (varicella)

  1. Proti jakému onemocnění se očkuje, jak by takovéto onemocnění probíhalo bez očkování, vč. trvání 
  2. Je proti planým neštovicím léčba, jaká? 
  3. Čím se očkuje – jakým typem vakcíny
  4. Kdy a jak se očkuje proti planým neštovicím – očkovací schéma, věk dítěte a místo vpichu
  5. Jak děti očkování proti planým neštovicím snášejí a jaké mohou být reakce po očkování a jak je léčit?
  6. Jak dlouho po vakcinaci proti planým neštovicím nesmí být podána jiná vakcína?
  7. Je očkování povinné a vakcína hrazená?  
  8. Je vhodné podstoupit s dítětem toto očkování a proč? 
  9. Jsou nějaké rizikové skupiny, kde je vhodné očkovat? Jsou naopak onemocnění, kterými když dítě trpí, není vhodné je očkovat?
  10. Vaše dotazy

Proti jakému onemocnění se očkuje, jak by takovéto onemocnění probíhalo bez očkování, vč. trvání 

Plané neštovice jsou horečnaté onemocnění doprovázené různými stádii vyrážky od makuly (skvrny) až po vezikuly (puchýře) a strupy. Průvodními příznaky jsou bolest hlavy, nechutenství, infekce dýchacích cest, svědění. Při komplikacích může dojít k postižení plic, jater i mozečku. Může dojít k bakteriální infekci vyrážky (impetigo) nebo vzácněji ke krvácivým projevům.

Je proti planým neštovicím léčba, jaká? 

Léčba je symptomatická: léčí se příznaky léky proti horečce, bolesti, svědění. Na vyrážku suchý pudr a lokální antihistaminika. Osobám s výrazně oslabenou imunitou a těžším průběhem se mohou podat antivirotika.

Čím se očkuje – jakým typem vakcíny

Monovakcína

Proti planým neštovicím se očkuje „živou" oslabenou očkovací látku pod názvem VARILRIX.

Kombinovaná vakcína

Kombinovaná vakcína pod názvem PRIORIX – TETRA obsahuje očkovací látku proti spalničkám, zarděnkám, příušnicím a planým neštovicím. Touto vakcínou lze nahradit povinné očkování proti spalničkám, zarděnkám a příušnicím, navíc obsahuje očkovací látku právě proti neštovicím.

Kdy a jak se očkuje proti planým neštovicím – očkovací schéma, věk dítěte a místo vpichu

Vakcína Varilrix

Očkovat lze již od 9. měsíce věku, většinou se však tato vakcína neaplikuje dříve než spalničková trojvakcína MMR. Buď se očkuje současně s ní, nebo až později. Aplikují se dvě dávky s odstupem nejméně 6 týdnů.

Vakcína se podává injekčně pod kůži v oblasti deltového (ramenního) svalu. V současné době není tato očkovací látka hrazena zdravotními pojišťovnami, mohou však na ni přispět na základě dokladu o úhradě vakcinace ze svých preventivních balíčků. Aktuální informace k očkování vám podá ošetřující dětský lékař.

Inzerce

Nejvhodnější doba pro toto očkování je před nástupem do kolektivního zařízení. Očkování starších sourozenců je dočasnou ochranou i mladších kojenců, kteří ještě nemohou být očkováni.

Vzhledem k tomu, že jedna dávka nechrání dostatečně všechny očkované, je doporučováno dvoudávkové schéma i u malých dětí.

Inzerce

Očkování proti planým neštovicím je nutné před odjezdem do USA na studijní pobyt (tam se celoplošně očkují všechny děti). Vyžadovat jej mohou i někteří zaměstnavatelé v cizině a školní zařízení. Kontrola své imunity a při negativním výsledku aplikace vakcíny se doporučuje před otěhotněním. 

Jak děti očkování proti planým neštovicím snášejí a jaké mohou být reakce po očkování a jak je léčit?

Reakce po očkování nevidíme v praxi často. Může se objevit zarudnutí a bolestivost v místě vpichu, zvýšená teplota, vyrážka, očkovaný však není infekční pro své okolí. 

Jak dlouho po vakcinaci proti planým neštovicím nesmí být podána jiná vakcína?

Vzhledem k tomu, že jsou obě uvedené vakcíny živé, další očkování by se nemělo podat dříve než za 4 týdny.

Je očkování povinné a vakcína hrazená?  

Pokud rodič nahradí trojvakcínu MMR Priorix čtyřvakcínou Priorix Tetra, uhradí rozdíl mezi vakcínami (Priorix je poskytován bezplatně).

Tyto očkovací látky nejsou hrazeny zdravotními pojišťovnami.

Inzerce

Je vhodné podstoupit s dítětem toto očkování a proč? 

Prevence je v principu vždy lepší než být nemocný. I nekomplikovaný průběh může přinést horečku, bolest, výsev puchýřků na kůži a vřídků na sliznicích, včetně ústní, znemožňující příjem běžného jídla. Hrozí samozřejmě i vznik jizev. Očkování navíc snižuje pravděpodobnost vzniku pásového oparu, který je pozdním následkem prodělaných planých neštovic. 

Jsou nějaké rizikové skupiny, kde je vhodné očkovat? Jsou naopak onemocnění, kterými když dítě trpí, není vhodné je očkovat?

Osoby s oslabenou imunitou ani těhotné ženy očkovat živou vakcínou nelze, očkovat by se proto měly jejich nejbližší kontakty, pokud nemají ochrannou hladinu protilátek. Nakažená osoba vylučuje virus už 2 dny před nástupem vyrážky. Tím, že se očkujeme, chráníme nejen sebe ale i své okolí.  

Autoři: Doc. MUDr. Rastislav Maďar, Ph.D., FRCPS (poslední revize 2018), MUDr. Květoslava Ludvíkovská

Gaga´s pleny

Pfizer - sponzor Měsíce očkování

Měsíc očkování probíhá díky přispění společnosti Pfizer - výrobce vakcíny Prevenar proti pneumokokovým onemocněním.

Inzerce

Vaše dotazy

Dotaz: Paní doktorko, co si myslíte o názoru maminek, nechat své dítě nakazit, např. plánuje druhé miminko a bojí se, že by první dítě onemocnělo neštovicemi v době jejího těhotenství.

Odpověď MUDr. Vomelové: Už jsem se s tím setkala, ža maminky cíleně šly na návštěvu, aby své děti nakazily, ale sama to nedoporučuji. Doporučuji nechat vzniku onemocnění svůj průběh. Pokud matka neštovice prodělala, tak se nemusí obávat o plod, přenosné to není. Myslím, že téměř 100% dospělých prodělalo neštovice. Co se týče dětí nyní, pokud neštovice neprodělají do puberty, existuje očkování, které se může naočkovat, aby se zamezilo neštovicím a jejich komplikacím v pozdějším věku.

Dotaz: Dobrý den, obracím se na Vás s dotazem k vakcíně Varilrix proti planým neštovicím.
Syn byl jako malý, přibližně v roce očkován touto vakcínou a  opravdu se mu neštovice ve školce každým rokem vyhýbají což je fajn, když se uvádí, že očkování není 100% a pokud by ho postihlo tak jen v mírné formě a bez horeček atd. s tímto spojeným.
Můj dotaz směřuje k tomu, jestli je vakcína celoživotní což jsem se nikde nedočetla, pouze pokud se očkuje starší dítě 13 let tak jsou potřeba dvě dávky. Budu velice ráda, když mi odpovíte, jelikož u dospělých můžu, kteří v dětství neštovice neprodělali, prý bývá riziko veliké a já bych syna ráda celoživotně této nepříjemnosti ušetřila.

Odpověď MUDr. Ludvíkovské: Plané neštovice je nepříjemné onemocnění, které bohužel u dospělých jedinců (nejen mužů) probíhají daleko hůře než u malých dětí, nejsou žádnou výjimkou závažné komplikace. Skutečně jedinou ochranou je očkování u nás dostupnou vakcínou Varilrix ve dvou dávkách. Bohužel, nikde v literatuře není uvedeno, zda toto očkování zanechává celoživotní imunitu - zřejmě proto, že vakcína se nepoužívá tak dlouho, aby bylo možno imunologickou odpověď očkovaných lidí statisticky vyhodnotit.

DotazDobrý den, Nechala jsem syna očkovat vakcínou Priorix Tetra. Bylo mi sděleno, že se může jako reakce na očkování objevit vyrážka podobná planým neštovicím. Já osobně jsem plané neštovice doposud neprodělala (je mi 31 let, mám jedno dítě). Mohu se od syna při objevení vyrážky nakazit? Moc děkuji.

Odpověď doc. MUDr. MaďaraDobrý den, taková situace je sice možná, ale v praxi k ní dochází velmi vzácně. Váš i synův imunitní systém by musel být dost oslabený. Běžně se očkované dítě nepovažuje za infekční. A ještě jedna zkušenost z praxe, máte-li anamnézu kontaktu s planými neštovicemi např. z dětství (sourozenec, školka, škola, sousedi), i když jste neměla plané neštovice diagnostikovány, máte velmi pravděpodobně ochranné protilátky. Někdy je jejich průběh mírný, jen pár vyrážek ve vlasech, a tím unikne záchytu rodičů. Protilátky proti varicelle typu IgG lze vyšetřit přes praktického lékaře nebo ve specializovaném centru Očkování a cestovní medicíny (viz www.ockovacicentrum.cz). A pokud bude výsledek testu přece jen negativní, doporučujeme Vám očkování vakcínou Varilrix. S malým dítětem je nákaza vnímavého rodiče většinou jen otázkou času a průběh planých neštovic v dospělosti není rozhodně nic příjemného. Věřím, že postvakcinační průběh byl u Vašeho syna bezproblémový tak, jak tomu bylo po Priorixu-Tetra i u mého dítěte.

Autor: Doc. MUDr. Rastislav Maďar, Ph.D., FRCPS
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Autor: Doc. MUDr. Rastislav Maďar, Ph.D., FRCPS
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Očkování proti planým neštovicím - diskuze

Poradna

Horečka po očkování

| Niky4 | 16.12.2023, 11:43

Dobrý den, syn 6 měsícu, vaha 7,76 kg byl včera očkovaný vakcínou Bexero a Vaxneuvance dostal teploty. Dala jsem mu čípek Nurofen, dostal již tři čípky po šesti hodinách. Poslední dostal ve tři hodiny ráno. V příbalovém letáku je psané že může dostat maximálně 3 čípky během 24 hodin. Můžu mu dát další čípek dříve ? Má teplotu 40,1 měřeno v konečníku. Nebo mám čekat a další mu dát až v 14:00? Zkouším srážet zábaly teplotu.

Dobrý den,

Nurofen můžete střídat po 3 hodinách s Paralenem dle váhy, Nurofen se podává po 6 hodinách a Paralen také, takže můžete vždy po 3 hodinách podávat střídavě, pokud teploty neklesají pod 38 st. C.

MUDr. Ludmila Vomelová | Babyonline | 17.12.2023, 10:19
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Odmítnout Další informace
×