Vadné držení těla u dětí

Při hodnocení celkové preventivní prohlídky dítěte vám může lékař oznámit, že vaše dítě má vadné držení těla a je třeba s tím něco udělat. Bohužel, v posledních letech se vadné držení těla objevuje u stále většího počtu dětí nejen školního věku, ale i u dětí v předškolním věku. Většinou jde o svalovou ochablost (nedostatek pohybu, stavy po onemocněních), ale může jít také o dlouho neřešenou nosní mandli (ztížené dýchání nosem – plochý hrudník) anebo prostý návyk v důsledku nošení příliš těžké aktovky či sezení v nesprávné lavici u školáků.

S vadným držením těla souvisí i odstáté lopatky, plochý hrudník, vyklenuté břicho a zvětšené zakřivení páteře (lordosa, kyfosa). U školáků v pubertě může být další příčinou bolest v místě hrudní páteře, které dítě ulevuje chybným postojem – většinou u chlapců v období rychlého růstu.

Co můžete udělat pro své dítě?

  • omezte na minimum čas trávený u počítače
  • podporujte dítě v aktivní pohybové aktivitě (minimálně 1 hodinu denně)
  • zjistí-li lékař u vašeho dítěte vadné držení těla, je nutné každodenní cvičení cca 20 minut, které je zaměřeno na posilování všech svalových skupin
  • všímejte si svého dítěte – jak stojí, jak se pohybuje už v předškolním věku, podporujte tělesnou obratnost, učte je kotrmelce, stojky (pochopitelně s vaší pomocí). Je pak smutné, když desetileté dítě nezvládne kotoul.
  • místo motorky či auta na baterii mu kupte švihadlo
  • co nejdříve naučte své dítě plavat
  • nikdy ale fyzicky dítě nepřetěžujte, nesnažte se uskutečňovat své nesplněné sportovní sny prostřednictvím dítěte

Máte-li pochybnosti o vhodnosti pohybové aktivity svého dítěte, váš dětský lékař pomůže problém vyřešit (existují návody jak správně cvičit, event. lze využít dětské rehabilitace).

Ve zkratce pro tatínky

Vadné držení těla je v ordinacích dětských lékařů stále častějším nálezem. Lékařům se naskýtá klasický obrázek vyklenutého břicha s hyperlordózou – přílišným vyklenutím bederní páteře a hrudní kyfózou – hrb, odstátými lopatkami a plochým hrudníkem. Kromě svalové ochablosti z nedostatku pohybu (vzniká často jako důsledek snížené aktivity v průběhu onemocnění) se může dostavit jako vedlejší efekt ztíženého dýchání u zvětšené nosní mandle, ale také při nadměrném či nesprávném zatěžování páteře dětí příliš těžkou aktovkou nebo nesprávným sezením ve škole a jinde. Vadné držení těla může mít za následek bolest nejčastěji v oblasti hrudní páteře. Dítě by mělo trávit alespoň 1 hodinu denně pohybem, není špatné každý den zařadit 20 minut cvičení na posílení hlubokého stabilizačního systému, klást důraz na správný stoj a sed. Vhodným sportem je plavání, pozor na vrcholový sport a ambice rodičů – mohou pohybovému systému a mnohdy i psychice dítěte ublížit více než dnes stále omílané sezení dětí u počítače. JM

Autor: MUDr. Květoslava Ludvíkovská
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Autor: MUDr. Květoslava Ludvíkovská
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Vadné držení těla - diskuze

Poradna

Stolice u 12t miminka na UM

| Fuxinka | 27.03.2024, 19:08

Dobrý den,
dcerka 12 týdnů, plně na UM AR. AR nastaveno dle mého popisu pediatričke, kvůli ublinkávaní u dve hodiny po jídle. Máme oboustranný celkový rozštep, takže i napolykáme hodně vzduchu a trpíme kolikou.
Posledné dva dny občas začne brečet už v půlce krmení. Dnes v poledne se šponovala a byla rovna jak pravítko, tak jsem pomohla rourkou po prvních 60 ml a že prdíků teda bylo. Vykakala následne i ty dva bobky, které ale byli obalene v hlene a takové tmavě zelené části. Od kdy jsme na AR začala papat lepšie, skoro zdvojnásobila dávky. Za další 3 hodinky sme papali znovu. U krmení hned začne slyšet bříško, takové to bublání. Po krmení byla stolica, řidší, ale byli v ní černé tečky (moc se rozetřít nedali, a víc nezčerveněli), ale myslím, že to může být krev.
K pediatričke čekáme na termín, ale netreba radši jít na pohotovost?
Děkuji.

Dobrý den,

na meteorismus přidejte Espumisan, můžete do každé láhve 5 kapek. Co se týká zbarvení stolice, sledujte, pokud se bude stav opakovat, kontaktujte pediatra.

MUDr. Ludmila Vomelová | Babyonline | dnes, 08:47
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Odmítnout Další informace
×