Ublinkávání, blinkání, zvracení v kojeneckém věku

Ve zkratce pro tatínky

  1. Příčina ublinkávání
  2. Co můžete udělat pro zmírnění blinkání
  3. Mohou se dostavit nějaké komplikace?
  4. Obloukovité zvracení
  5. Důležitá poznámka

1. Příčina ublinkávání

Pod pojmem blinkání rozumíme zvracení nebo vytékání malého množství potravy z úst. S tímto problémem se nejčastěji setkáváme u novorozenců a malých kojenců. Hlavní příčinou je zpětný tok žaludečního obsahu do jícnu v důsledku volného svěrače mezi jícnem a žaludkem – tzv. gastroezofageální reflux, který je v tomto věkovém období zcela běžný a růstem dítěte se postupně upraví.

Další možné příčiny:

  • zvýšená plynatost střev a žaludku (spolykaný vzduch během kojení)
  • vodorovná poloha dítěte
  • větší pohybová aktivita dítěte
  • nešetrná manipulace s dítětem během oblékání a přebalování
  • anatomické odlišnosti ve vztahu jícen – žaludek – bránice

2. Co můžete udělat pro zmírnění blinkání

  • během kojení nechte dítě cca 2x odříhnout (po prvních pěti minutách a pak ještě jednou v průběhu kojení dle situace – zejména hltavě pijící dítě)
  • zkuste dítě krmit v kratších intervalech
  • zvyšte polohu dítěte tak, aby hlavička a horní část trupu byla výše než břicho a zadeček - praktické provedení: podložte nohy postýlky nebo matraci cca 10 cm vysokou podložkou - samozřejmě na straně hlavy dítěte
  • pokud dítě trápí větry, použijte Sab simplex, fenyklový čaj po lžičkách, jemné masáže bříška
  • s dítětem manipulujte během přebalování a oblékání velmi pomalu, nespěchejte

Nezmírní-li se potíže po uvedených opatřeních, lze u plně kojeného dítěte použít prostředek vyrobený ze svatojánského chleba (Nutriton), který obsah žaludku zahustí. Pokud je dítě živeno uměle, je na místě použít některý z mléčných přípravků označený symbolem AR (antirefluxové mléko). V takovém případě ale konzultujte situaci s ošetřujícím dětským lékařem, protože je nutné prospívání dítěte častěji sledovat.

3. Mohou se dostavit nějaké komplikace?

Potrava se velmi snadno může dostat do dýchacích cest (stačí drobné kapky) a může tak být příčinou opakovaného dráždivého kašle. V horším případě se mohou opakovat záněty průdušek, zápaly plic a v tom nejhorším případě může dojít k úmrtí zadušením.

4. Obloukovité zvracení

Jestliže se ale běžné blinkání změní v obloukovité zvracení žaludečního obsahu (nejčastěji mezi 3. – 8. týdnem života), které se stupňuje a váhové přírůstky jsou nedostatečné, jde většinou o ztluštění svaloviny dvanácterníku – tzv. pylorostenózu. V každém případě navštivte ošetřujícího dětského lékaře, protože řešení situace je pouze chirurgické – protětí svaloviny dvanácterníku.

5. Důležitá poznámka

Jestliže se u vašeho dítěte objeví popsané potíže, neváhejte s návštěvou ošetřujícího dětského lékaře! Příčin blinkání a zvracení může být samozřejmě daleko více a mohou být závažné.
Účelem této statě bylo seznámit vás s těmi nejobvyklejšími stavy.

Ve zkratce pro tatínky

S problémem ublinkávání a vytékání malého množství potravy z úst se setkáváme nejčastěji u novorozenců a malých kojenců, kdy dochází k toku obsahu žaludku zpět do jícnu v důsledku volného svěrače mezi těmito částmi trávicí trubice. Růstem se tento stav upraví. Ke zmírnění mohou vést následující opatření: Nechat dítě během krmení vícekrát odříhnout, krmit častěji, zvýšit polohu hrudníku oproti břichu, manipulovat s dítětem co nejšetrněji, při bolestech břicha zkusit masáže, kapky proti plynatosti, antirefluxní mléka, prostředek k zahuštění obsahu žaludku. Je vhodné se o opatřeních pobavit s ošetřujícím lékařem dítěte. JM

Autor: MUDr. Květoslava Ludvíkovská
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Autor: MUDr. Květoslava Ludvíkovská
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Ublinkávání, blinkání, zvracení v kojeneckém věku - diskuze

Poradna

Stolice u 12t miminka na UM

| Fuxinka | 27.03.2024, 19:08

Dobrý den,
dcerka 12 týdnů, plně na UM AR. AR nastaveno dle mého popisu pediatričke, kvůli ublinkávaní u dve hodiny po jídle. Máme oboustranný celkový rozštep, takže i napolykáme hodně vzduchu a trpíme kolikou.
Posledné dva dny občas začne brečet už v půlce krmení. Dnes v poledne se šponovala a byla rovna jak pravítko, tak jsem pomohla rourkou po prvních 60 ml a že prdíků teda bylo. Vykakala následne i ty dva bobky, které ale byli obalene v hlene a takové tmavě zelené části. Od kdy jsme na AR začala papat lepšie, skoro zdvojnásobila dávky. Za další 3 hodinky sme papali znovu. U krmení hned začne slyšet bříško, takové to bublání. Po krmení byla stolica, řidší, ale byli v ní černé tečky (moc se rozetřít nedali, a víc nezčerveněli), ale myslím, že to může být krev.
K pediatričke čekáme na termín, ale netreba radši jít na pohotovost?
Děkuji.

Dobrý den,

na meteorismus přidejte Espumisan, můžete do každé láhve 5 kapek. Co se týká zbarvení stolice, sledujte, pokud se bude stav opakovat, kontaktujte pediatra.

MUDr. Ludmila Vomelová | Babyonline | 28.03.2024, 08:47
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Odmítnout Další informace
×