Pupeční kýla v kojeneckém věku

Pupeční kýla je v kojeneckém věku poměrně častá. Po zhojení pupku totiž zůstává pod pupeční jizvou vazivový kruh, který může být někdy více otevřený a při zvýšeném nitrobřišním tlaku (častý křik a pláč zejména v prvních 3 měsících při zvýšené plynatosti střev) se tlakem střevních kliček postupně rozšiřuje, kůže se v místě pupeční jizvy vyklenuje a pohmatem lze ve vazivu v místě pupku nahmatat různě široký otvor. Potom při křiku dítěte, nebo vyprazdňování, kdy se zvýší nitrobřišní tlak, je v místě pupku viditelné vyklenutí, které však v klidu zmizí. Pupeční kýla se snadno vytvoří u dětí s ochablou kůží, svalovinou a nízkým tukovým polštářem (děti předčasně narozené, děti podvyživené, děti s nějakým vážnějším celkovým postižením).

Pokud kýla není příliš velká, většinou se sama uzavře zesílením svalstva a vaziva a také tvorbou tukového polštáře. Pokud přetrvává ještě v průběhu předškolního věku, je vhodné chirurgické řešení, protože zvýšenou fyzickou aktivitou dítěte v průběhu školních let by se mohla kýla nejen zvětšovat, ale mohla by být také příčinou opakovaných bolestí břicha.

U kojenců se v dřívější době k léčbě používala široká náplasťová fixace, která spočívala ve vytvoření hlubokého podélného záhybu kůže ve střední čáře. Někdy se do pupeční jizvy vkládala vrstva tamponů, která se opět přelepila širokým pruhem náplasti. Ukázalo se však, že tyto metody situaci nelepší, podstatné je totiž zesílení vaziva a svaloviny v průběhu růstu dítěte. Navíc kůže dítěte pod náplastí byla vždy velmi poškozená.
Jiná situace je samozřejmě u vrozených extremně velkých pupečních kýl, ale to už je zcela jiná problematika.

Výše popsané běžné pupeční kýly kojenců se neuskřinují, takže s chirurgickým řešením není třeba spěchat. Má-li vaše dítě pupeční kýlu, neděste se, snažte se mírnit jeho břišní koliky, cvičte s ním, ale v žádném případě je nenechte spát na bříšku. Pokud máte nějaké obavy, sdělte je svému ošetřujícímu dětskému lékaři, který vaše dítě dobře zná.

Ve zkratce pro tatínky

Pupeční kýla je v kojeneckém věku častým nálezem a pokud není velká, většinou se sama uzavře zesílením svalstva a vaziva. Chirurgické řešení u těchto drobných kýl je na místě, pokud přetrvávají ještě v předškolním věku. Otvor se může zvětšit při plynatosti, častým křikem dítěte, proto je vhodné dítě udržet v klidu, mírnit případné břišní koliky, cvičit s ním, a posílit tak břišní svaly, a nenechat jej spát na bříšku. JM

Autor: MUDr. Květoslava Ludvíkovská
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Autor: MUDr. Květoslava Ludvíkovská
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Pupeční kýla v kojeneckém věku - diskuze

Poradna

Stolice u 12t miminka na UM

| Fuxinka | 27.03.2024, 19:08

Dobrý den,
dcerka 12 týdnů, plně na UM AR. AR nastaveno dle mého popisu pediatričke, kvůli ublinkávaní u dve hodiny po jídle. Máme oboustranný celkový rozštep, takže i napolykáme hodně vzduchu a trpíme kolikou.
Posledné dva dny občas začne brečet už v půlce krmení. Dnes v poledne se šponovala a byla rovna jak pravítko, tak jsem pomohla rourkou po prvních 60 ml a že prdíků teda bylo. Vykakala následne i ty dva bobky, které ale byli obalene v hlene a takové tmavě zelené části. Od kdy jsme na AR začala papat lepšie, skoro zdvojnásobila dávky. Za další 3 hodinky sme papali znovu. U krmení hned začne slyšet bříško, takové to bublání. Po krmení byla stolica, řidší, ale byli v ní černé tečky (moc se rozetřít nedali, a víc nezčerveněli), ale myslím, že to může být krev.
K pediatričke čekáme na termín, ale netreba radši jít na pohotovost?
Děkuji.

Dobrý den,

na meteorismus přidejte Espumisan, můžete do každé láhve 5 kapek. Co se týká zbarvení stolice, sledujte, pokud se bude stav opakovat, kontaktujte pediatra.

MUDr. Ludmila Vomelová | Babyonline | 28.03.2024, 08:47
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Odmítnout Další informace
×