Příušnice

Ve zkratce pro tatínky

  1. Co jsou příušnice? Příušnice inkubační doba
  2. Příušnice léčba: Jaké jsou příznaky a průběh příušnic?
  3. Jak při příušnicích postupovat?
  4. Kdy zase může dítě do kolektivu – školy?
  5. Jak je to s očkováním proti příušnicím?
  6. Jak je možné, že onemocní i očkovaný jedinec?

1. Co jsou příušnice? Příušnice inkubační doba

Jde o infekční onemocnění převážně dětského věku, méně často se s ním setkáváme u dospělých. Původcem je virus, inkubační doba příušnic je 14 – 23 dnů, přenos onemocnění se děje přímým kontaktem s nemocným – kapénkovou infekcí, méně často kontaminovanými předměty (virus u nemocného se vylučuje slinami a močí).

2. Příušnice léčba: Jaké jsou příznaky a průběh příušnic?

Postižené dítě je infekční 10 – 14 dnů od začátku onemocnění, jenž se v začátku projevuje jako běžná viróza – bolesti hlavy, teploty, lehký katar dýchacích cest. Posléze se objeví těstovité zduření jedné nebo obou příušních slinných žláz, zduření se zvětšuje a na pohmat je mírně bolestivé, reakce na kůži není. Může se objevit i zduření podčelistních slinných žláz. Teploty jsou většinou v začátku onemocnění, jakmile se objeví zduření slinných žláz, odeznívají.
Průběh onemocnění většinou nebývá dramatický, ale komplikace se objevit mohou. Naštěstí u dětí nejsou příliš časté, ale jsou vždy závažné: zánět mozku a mozkových blan, zánět varlat u chlapců, zánět vaječníků u dívek, zánět slinivky břišní, proto je často v takových případech nutná hospitalizace.
Pro počínající komplikace svědčí přetrvávající teploty, stupňující se bolesti hlavy, zvracení, bolesti břicha, malátnost.
Onemocnění při lehkém průběhu trvá zpravidla 14 dnů, při komplikovaném průběhu záleží samozřejmě na druhu a závažnosti komplikace.

2. Jak při příušnicích postupovat?

Především je nutno vyhledat ošetřujícího lékaře, protože jde o onemocnění s vysokou nakažlivostí v dětských kolektivech a podléhá hlášení epidemiologickému oddělení.
Jinak je nutný samozřejmě klid na lůžku, léky na snížení teploty, obklady na otoky slinných žláz, je také nutné v počátku onemocnění omezit sledování televizních programů či videa (dráždění mozku), dále je nutný dostatek tekutin, lehké jídlo dle chuti dítěte (hranolky s kečupem apod. nejsou na místě). Protože jde o virové onemocnění, léčba antibiotiky je neúčelná.

3. Kdy zase může dítě do kolektivu – školy?

Pokud šlo o lehký nekomplikovaný průběh, může dítě do kolektivu po 14 dnech od začátku onemocnění s tím, že dalších 14 dní bude omezena fyzická zátěž (nesportovat, zákaz TV). Při komplikacích záleží na průběhu a závažnosti komplikace. Konečné zhodnocení návratu do kolektivu vždy záleží na posouzení zdravotního stavu ošetřujícím dětským lékařem, který dítě dobře zná.

4. Jak je to s očkováním proti příušnicím?

Proti příušnicím se očkuje od r.1987, t.č. v kombinaci se zarděnkami a spalničkami – toto očkování je součástí očkovacího kalendáře, je tedy plně hrazeno. Existuje i samostatná očkovací látka proto příušnicím.
V posledních letech se čas od času objeví onemocnění příušnicemi i u očkovaných jedinců, většinou je průběh lehký.

Více informací o očkování proti příušnicím naleznete na: www.babyonline.cz/ockovani-deti/proti-kterym-nemocem-se-dnes-ockuje-v-ramci-pravidelneho-ockovani/ockovani-proti-spalnickam-priusnicim-zardenkam.

5. Jak je možné, že onemocní i očkovaný jedinec?

Především je třeba si uvědomit, že žádná očkovací látka není stoprocentně účinná, častěji se to stává u „živých“ vakcín – cca v 5-10%.
Příčiny: - ztráta účinnosti vakcíny při jejím transportu a uchovávání
- přítomnost pasivních či aktivních protilátek v době očkování (mateřské protilátky
nebo aplikace imunoglobulinů)
- očkování v průběhu inkubační doby, časné rekonvalescenci apod.
- nesprávná aplikace vakcíny
- nedostatečná imunitní odpověď na očkovací látku (může být vrozená)

Ve zkratce pro tatínky

Příušnice jsou virovým onemocněním převážně dětského věku, kdy se dítě nakazí přímým kontaktem – kapénkami (prsknutím při kýchání, mluvení) nebo kontaminovanými předměty (olizování hraček). Inkubační doba je 2-3 týdny, dítě je po vypuknutí onemocnění infekční 10-14 dní. Má projevy běžné virózy – lehký katar dýchacích cest, zvýšená teplota, bolesti hlavy, poté se objeví zduření jedné nebo obou příušních žláz, příp. dalších slinných žláz. Tehdy odeznívají teploty. Onemocnění se objevuje i přes skutečnost, že jsou proti němu děti očkovány. Je nebezpečné svými komplikacemi, které se však naštěstí objevují zřídka. Jsou jimi zánět mozku a mozkových blan, zánět varlat u chlapců, zánět vaječníků u dívek, zánět slinivky břišní, v těchto případech je nutná hospitalizace. Na komplikace je nutno myslet, když neustávají teploty, stupňují se bolesti hlavy, dítě zvrací, má bolesti břicha, je malátné. Léčba lehkého průběhu je klidem na lůžku po dobu zhruba 14 dní, následuje ještě režim bez fyzické aktivity v délce zhruba dalších 2 týdnů. V případě komplikací se návrat do kolektivu řídí aktuálním zdravotním stavem dítěte. JM

Autor: MUDr. Květoslava Ludvíkovská
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Autor: MUDr. Květoslava Ludvíkovská
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Příušnice - diskuze

Poradna

Stolice u 12t miminka na UM

| Fuxinka | 27.03.2024, 19:08

Dobrý den,
dcerka 12 týdnů, plně na UM AR. AR nastaveno dle mého popisu pediatričke, kvůli ublinkávaní u dve hodiny po jídle. Máme oboustranný celkový rozštep, takže i napolykáme hodně vzduchu a trpíme kolikou.
Posledné dva dny občas začne brečet už v půlce krmení. Dnes v poledne se šponovala a byla rovna jak pravítko, tak jsem pomohla rourkou po prvních 60 ml a že prdíků teda bylo. Vykakala následne i ty dva bobky, které ale byli obalene v hlene a takové tmavě zelené části. Od kdy jsme na AR začala papat lepšie, skoro zdvojnásobila dávky. Za další 3 hodinky sme papali znovu. U krmení hned začne slyšet bříško, takové to bublání. Po krmení byla stolica, řidší, ale byli v ní černé tečky (moc se rozetřít nedali, a víc nezčerveněli), ale myslím, že to může být krev.
K pediatričke čekáme na termín, ale netreba radši jít na pohotovost?
Děkuji.

Dobrý den,

na meteorismus přidejte Espumisan, můžete do každé láhve 5 kapek. Co se týká zbarvení stolice, sledujte, pokud se bude stav opakovat, kontaktujte pediatra.

MUDr. Ludmila Vomelová | Babyonline | dnes, 08:47
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Odmítnout Další informace
×