Potničky

Ve zkratce pro tatínky

  1. Kůže novorozence a kojence
  2. Jak potničky vypadají a kde se vysévají?
  3. Jak ošetřit potničky?
  4. Jak předejít vzniku potniček?
  5. Dotazy zodpovězené v Pediatr ONLINE

1. Kůže novorozence a kojence

Kůže obecně je největším orgánem lidského těla, u novorozence je celková plocha kůže ve vztahu k váze 3x větší než u dospělého člověka. Termoregulace a funkce potních žláz je snížena, funkce mazových žláz naopak zvýšena, kůže zejména novorozenců a kojenců je velmi jemná a nesmírně citlivá na zevní podněty (snadná tvorba puchýřů, vyrážky), je také snadno náchylná ke kožním infekcím.

2. Jak potničky vypadají a kde se vysévají?

Při přehřátí dítěte – buď pobytem v horkém prostředí, nevhodným oblečením, při horečce – vznikají povrchní drobné čiré puchýřky připomínající kapky vody. Jejich povrch snadno praskne, místo se vysuší a kůže se začne drobně olupovat. Většinou se však setkáváme s výsevem drobných začervenalých pupínků velkých asi 1-3 mm, nejčastěji v místech vlhké zapářky, ale také ve vlasaté části hlavy, na obličeji, krku a trupu.

3. Jak ošetřit potničky?

Postiženou kůži je vhodné omývat vlažným roztokem heřmánku, jemně osušit a do kůže vetřít čistý avirilový zásyp (bez příměsi azulenu) - zásyp si nasypte na dlaň a rukou na postižená místa jemně vetřete - postup během dne několikrát opakujte a také častěji přebalujte. Kůže se velmi rychle zklidní, ale také vysuší, proto ji následně musíte ošetřit zvláčňujícím přípravkem, na který bylo dítě zvyklé.

4. Jak předejít vzniku potniček? Jak na dětské potničky?

  • vyvarujte dítě pobytu v horkém a vlhkém prostředí
  • volte vždy vhodné oblečení, tj. vzdušné bavlněné, dítě oblečte přiměřeně venkovní teplotě
  • nepoužívejte igelitové podložky do postýlky
  • mějte na paměti, že jakékoli narušení kůže je snadnou vstupní branou infekce – proto zvýšená hygiena je vždy na místě

garant: prof. MUDr. Hana Hrstková, CSc.

Dotazy na toto téma jsme zodpověděli v rámci pravidelného Pediatr ONLINE.

Ve zkratce pro tatínky

Při přehřátí dítěte, v místech vlhké zapářky mohou na kůži vznikat drobné povrchové čiré puchýřky, které praskají a kůže se po nich olupuje, nebo výsev drobných červených pupínků. K jejich zhojení pomůže omývání vlažným roztokem heřmánku, avirilový zásyp bez azulenu. Nejdůležitější je pak potničkám předcházet volným, vzdušným oblečením a vyvarováním se pobytu dítěte v horkém a vlhkém prostředí. JM

Autor: MUDr. Květoslava Ludvíkovská
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Autor: MUDr. Květoslava Ludvíkovská
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Potničky - diskuze

Poradna

Stolice u 12t miminka na UM

| Fuxinka | 27.03.2024, 19:08

Dobrý den,
dcerka 12 týdnů, plně na UM AR. AR nastaveno dle mého popisu pediatričke, kvůli ublinkávaní u dve hodiny po jídle. Máme oboustranný celkový rozštep, takže i napolykáme hodně vzduchu a trpíme kolikou.
Posledné dva dny občas začne brečet už v půlce krmení. Dnes v poledne se šponovala a byla rovna jak pravítko, tak jsem pomohla rourkou po prvních 60 ml a že prdíků teda bylo. Vykakala následne i ty dva bobky, které ale byli obalene v hlene a takové tmavě zelené části. Od kdy jsme na AR začala papat lepšie, skoro zdvojnásobila dávky. Za další 3 hodinky sme papali znovu. U krmení hned začne slyšet bříško, takové to bublání. Po krmení byla stolica, řidší, ale byli v ní černé tečky (moc se rozetřít nedali, a víc nezčerveněli), ale myslím, že to může být krev.
K pediatričke čekáme na termín, ale netreba radši jít na pohotovost?
Děkuji.

Dobrý den,

na meteorismus přidejte Espumisan, můžete do každé láhve 5 kapek. Co se týká zbarvení stolice, sledujte, pokud se bude stav opakovat, kontaktujte pediatra.

MUDr. Ludmila Vomelová | Babyonline | dnes, 08:47
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Odmítnout Další informace
×