Nemoc rukou-nohou-úst

(anglicky Hand, foot and mouth disease - HFMD)

  1. Proč se jmenuje Nemoc ruka noha ústa?
  2. Co nemoc rukou, nohou a úst způsobuje a jak se přenáší?
  3. Jak nemoc probíhá a jak dlouho trvá?
  4. Léčba nemoci rukou-nohou-úst.
  5. Rekonvalescence, kdy je možné dát dítě po nemoci do kolektivu?
  6. Může se onemocnění ruka-noha-ústa opakovat?


1. Proč se jmenuje Nemoc ruka noha ústa?

Nemoc rukou nohou úst je virové onemocnění dutiny ústní spojené s vyrážkou na rukou, nohou a kolem úst.

2. Co nemoc rukou, nohou a úst způsobuje a jak se přenáší?

Nemoc rukou-nohou-úst je způsobena několika různými viry ze skupiny Coxackie virů a enterovirů, nejčastěji Coxackie virem skupiny A (typ 16, ale také 4, 5, 9, 10) a Enterovirem 71. Postihuje nejčastěji děti a mladistvé. Mívá sezónní charakter – nejčastěji se onemocní v létě a na začátku podzimu.
Zdrojem virů je nemocný člověk anebo člověk v inkubační době, tedy před vypuknutím onemocnění.

Je nemocný infekční i po propuknutí onemocnění ve stádiu puchýřků, jako tomu bývá u neštovic?
Ano, nemocný je v té době ještě infekční.

Přenáší se jak přímo, kapénkovou cestou, tak kontaktem, nebo přes kontaminované předměty (viry jsou poměrně odolné). Inkubační doba je 1-15 dní, průměrně 3-8 dní.

3. Jak nemoc probíhá a jak dlouho trvá?

Nemoc začíná vysokou horečkou, může být spojena s bolestí kloubů a svalů, nechutenstvím, zvracením, někdy i průjmy. Pokračuje bolestí v krku a výsevem vyrážky.

a)  Afty v ústech

Na sliznici rtů, tváří, tvrdého patra i jazyka se objeví bělavé puchýřky rychle se měnící v defekty se zarudlým okolím – afty.

Inzerce

b)   Puchýřky na nohou i rukou

Současně vznikají stejné puchýřky na ploskách nohou, na dlaních a někdy i v oblasti holení. U ekzematiků mohou postihovat i zadní stranu paží a v okolí lokte nebo se vyskytují dokonce na stehnech. Jejich obsah je čirý.
Nemoc trvá 7-10 dnů, puchýřky se spontánně vyhojí.

4. Léčba nemoci rukou-nohou-úst

  • Pokud máte dojem, že dítě onemocnělo nemocí rukou-nohou-úst, měřte dítěti teplotu a pokud má dítě horečku (teplota přesáhne 38 stupňů na kůži nebo 38,5 stupňů v zadečku), podejte lék proti teplotě (Paralen nebo Ibuprofen).
  • Dobře dítě zavodňujte. Tekutiny nabízejte spíše chladnější (anebo i ledové) a neutrální chuti (kyselé může dráždit).
  • Pokud je dutina ústní plná aft, můžete potírat lokálně nedráždivými antiseptiky (Mundisal gel, Neocide gel, Aloclair gel, Folsalvin spray). Pomáhá také velmi malý kousek chladného čerstvého másla na jazyk.
  • Nenuťte dítě do jídla. Pokud má hlad, podávejte spíše zahuštěné zeleninové polévky, vývary – vše jen vlažné, pudinky, tvarohové krémy.
  • Puchýřky kolem úst, na dlaních a ploskách nohou urdžujte v suchu, případně je můžete vysušovat lokálním podáváním mastí obsahujících zinek (Zinková pasta, Sudocrem – jsou volně prodejné v lékárnách, emulzi TANO HERMAL).
  • Je třeba dbát na zvýšenou osobní hygienu, mýt a dezinfikovat si ruce, individualizovat osobní pomůcky (ručníky apod.).
  • Teplota bude trvat 1-3 dny. Pokud by trvala déle anebo by dítě dostatečně nepilo či bylo schvácené, určitě navštivte lékaře. Při trvajících teplotách vezměte s sebou k vyšetření i moč dítěte.

5. Rekonvalescence, kdy je možné dát dítě po nemoci do kolektivu?

Rekonvalescence po proběhlém infektu je nejméně 10 dní. Po tuto dobu nedávejte dítě do kolektivu, nenavštěvujte s dítětem nákupní centra ani dětské koutky, nevoďte k dítěti návštěvy. Doma by měli zůstat i sourozenci. Nemoc je nakažlivá už před vypuknutím prvních příznaků.
Období rekonvalescence je důležité nejen proto, aby se vaše dítě brzy a bez komplikací zotavilo z probíhající nemoci, ale také proto, aby jeho „zaneprázdněná imunita“ při kontaktu s dalšími viry a bakteriemi dětských kolektivů nemusela znovu bojovat s další nemocí.

6. Může se onemocnění ruka-noha-ústa opakovat?

Toto onemocnění se může opakovat, neboť existuje více typů virů, které ji způsobují.

Autor: MUDr. Blanka Flugerová
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Autor: MUDr. Blanka Flugerová
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Nemoc rukou-nohou-úst - diskuze

  • Nemoc rukou-nohou-úst jsme si přivezli z dovolené :-)
    Barvitě jsem to popsala v blogu. Nejvíce mě udivilo, že u každého probíhalo onemocnění úplně jinak. Nejhůře dopadl syn, horečka ještě na dovolené, afty v puse a pak puchýřky - v podstatě obdoba aftů na kůži na rukách, nohách, ale po celé délce zádové strany. Do letadla jsem jej umístila s dlouhým rukávem, aby nás tam vůbec pustili, naštěstí Ebola ještě nebyla tak profláklá. Dcera měla horečku až po návratu z dovolené, následně v krku jako při ošklivé angíně, streptest negativní, takže evidentně opět enteroviry. O mě se něco pokoušelo střevně na dovolené, ale s preventivně nasazeným jílem jsem nemusela ani nijak omezovat stravu.
    A kde jsme to chytli? Zřejmě z bazénu.
    Calamity J.   | 12.11.2014 19:52:10
    Reagovat | URL příspěvku
Vložit příspěvekČlanky s diskuzí

Poradna

Stolice u 12t miminka na UM

| Fuxinka | 27.03.2024, 19:08

Dobrý den,
dcerka 12 týdnů, plně na UM AR. AR nastaveno dle mého popisu pediatričke, kvůli ublinkávaní u dve hodiny po jídle. Máme oboustranný celkový rozštep, takže i napolykáme hodně vzduchu a trpíme kolikou.
Posledné dva dny občas začne brečet už v půlce krmení. Dnes v poledne se šponovala a byla rovna jak pravítko, tak jsem pomohla rourkou po prvních 60 ml a že prdíků teda bylo. Vykakala následne i ty dva bobky, které ale byli obalene v hlene a takové tmavě zelené části. Od kdy jsme na AR začala papat lepšie, skoro zdvojnásobila dávky. Za další 3 hodinky sme papali znovu. U krmení hned začne slyšet bříško, takové to bublání. Po krmení byla stolica, řidší, ale byli v ní černé tečky (moc se rozetřít nedali, a víc nezčerveněli), ale myslím, že to může být krev.
K pediatričke čekáme na termín, ale netreba radši jít na pohotovost?
Děkuji.

Dobrý den,

na meteorismus přidejte Espumisan, můžete do každé láhve 5 kapek. Co se týká zbarvení stolice, sledujte, pokud se bude stav opakovat, kontaktujte pediatra.

MUDr. Ludmila Vomelová | Babyonline | dnes, 08:47
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Odmítnout Další informace
×