Nachlazení: Může nachlazené dítě do kolektivu?

Ve zkratce pro tatínky

  1. Pojem „nachlazené dítě"
  2. Rozdílnost postupu v předškolním a školním věku
  3. Vaše dotazy

1. Pojem „nachlazené dítě"

Pojem „nachlazené dítě" je velmi obecný a každý si pod tímto pojmem představuje něco jiného. Někdo považuje za nachlazení pouze rýmu, která nijak zvlášť dítě neobtěžuje, jiný rýmu provázenou kašlem různé intenzity a případně ještě zvýšenou teplotu.

Je třeba si uvědomit, že všechny tyto projevy jsou důsledkem virové infekce a původců těchto infektů je nekonečná řada, navíc viry mají neobyčejnou schopnost měnit své vlastnosti, proto jsou onemocnění dýchacích cest tak častá. U dětí se imunitní systém postupně vyvíjí a překonáváním těchto byť mnohdy banálních infektů se odolnost vytváří. Ale i zdánlivě banální infekt se může během krátké doby zkomplikovat, proto rozhodnout o tom, zda své dítě necháte raději hned od prvních projevů doma anebo je pustíte do školy, není nikdy jednoduché. Záleží totiž také na celkovém zdravotním stavu dítěte (nemá-li astma, srdeční vadu, cukrovku či jiné zdravotní potíže), na současné epidemiologické situaci (nápadné zvýšení počtu nemocných dětí ve třídě), a k tomu ještě přistupuje u mnohých rodičů nezanedbatelná ekonomická situace rodiny (oba zaměstnaní rodiče - s dítětem musí někdo zůstat doma).

2. Rozdílnost postupu v předškolním a školním věku

Neexistuje žádný návod, jak se orientovat. Rozhodně ale byste měli postupovat jinak u dítěte předškolního věku a jinak u školáka. U dítěte v předškolním věku nelze brát virová onemocnění - byť provázená jen rýmou - na lehkou váhu, protože malé děti tím, že se jejich imunitní systém vyvíjí, jsou k těmto nemocem náchylnější a také se častěji objevují komplikace. Proto je třeba s takovým průběhem počítat a dítě hned v začátku nechat doma a onemocnění vyležet,s výjimkou lehké rýmy.

U školáků se dá předpokládat, že už několik virových infektů mají za sebou a jsou tudíž odolnější, takže běžná nekomplikovaná rýma nemusí být překážkou docházky do školy, jestliže:

Inzerce
  • rýma není hnisavá, není provázena stupňujícím se kašlem, bolestí hlavy
  • není patrná změna chování dítěte (únava, skleslost, větší potřeba spánku)
  • není teplota (ani zvýšená)
  • vynecháte všechny mimoškolní aktivity, včetně pohybových (plavání obzvláště)
  • vaše dítě nemá jiné zdravotní problémy

Rýma se léčit nedá, můžete pouze usnadnit dítěti dýchání nosem různými přípravky, což se často zdaří a není nutné přerušovat školní docházku. Jakmile se však objeví první náznaky komplikací, je nejlepším řešením teplo domova. Většinou stačí několik dnů hned v začátku onemocnění vyležet.

garant: prof. MUDr. Hana Hrstková, CSc.

Inzerce

3. Vaše dotazy

Jak moc je nakažlivé dítě, které má teplotu při začátku nemoci, jak moc je infekční vůči jiným dětem a kdy nejdříve po teplotě doporučuje lékař, aby se dítě vrátilo do MŠ? Máme totiž problém ve školce s pár dětmi, které tam rodiče dávají s teplotou, průjmy několik dní po sobě, a nakazily dost jiných dětí, dokonce i jejich rodiče.

Odpověď MUDr. Ludvíkovské: Platí zpravidla toto:
1) dítě s teplotou nepatří do kolektivního zařízení
2) inkubační doba u běžných virových infektů je zhruba 3 dny
3) opakovanými infekty se odolnost dítěte snižuje, proto je důležitá dostatečně dlouhá rekonvalescence v závislosti na problěhlém infektu (př. po běžné angině minimálně týden po dobrání antibiotik, po zápalu plic jeden měsíc atd. - vše by měl vysvětlit ošetřující pediatr
4) vždy je lepší dítě s lehce probíhajícím infektem bez teplot ponechat v domácí péči aspoň týden (jednak nenakazí jiné děti a jednak se "nepřiživí" jiným onemocněním). Ale to si málokdo z rodičů uvědomuje a hlavně si to málokdo může z ekonomických důvodů dovolit.

Ve zkratce pro tatínky

Otázka, zda nachlazené dítě poslat do kolektivu, nemá vůbec jednoznačnou odpověď. Jednak si pod pojmem nachlazené dítě představí každý rodič něco jiného, za druhé záleží, o jak velké dítě se jedná. Zatímco u školáka, který už má imunitní systém přece jen za dobu strávenou v kolektivním zařízení vytrénovaný, nebude běžná, nehnisavá, virová rýma důvodem zůstat doma, tak u čerstvě školkového dítěte by měl být rodič obezřetný. Onemocnění zatíží jeho přece jen ještě méně zralý imunitní systém, může mít mnohem komplikovanější průběh s následky, dítě může díky oslabené imunitě ve školce „chytit“ i něco dalšího. Proto u dětí v předškolním věku není od věci již na začátku jakékoliv infektu nechat dítě ihned doma v klidu. JM

Autor: MUDr. Květoslava Ludvíkovská
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Autor: MUDr. Květoslava Ludvíkovská
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Nachlazení: Může nachlazené dítě do kolektivu? - diskuze

  • nachlazení
    Já jsem dceru do školky nachlazenou nedávala, snažila jsem se ji držet v klidu doma, protože by z nachlazení mohlo být něco horšího, samozřejmě to mělo vliv na mou práci a vůbec jsem tam pak nestíhala. Hrůza. Nakonec mi doktorka doporučila na posílení imunity přípravek imunit hlívu ústřičnou micky. Každý den jí dávám cucací tobolku, která je sladká a nevadí jí. V krabičce je vždycky hračka na kterou se těší..takže nám to moc pomohlo a nedám na ten přípravek dopustit. Už se jen tak lehce nenachladí.
    Anežka444   | 23.08.2012 20:02:41
    Reagovat | URL příspěvku
Vložit příspěvekČlanky s diskuzí

Poradna

Stolice u 12t miminka na UM

| Fuxinka | 27.03.2024, 19:08

Dobrý den,
dcerka 12 týdnů, plně na UM AR. AR nastaveno dle mého popisu pediatričke, kvůli ublinkávaní u dve hodiny po jídle. Máme oboustranný celkový rozštep, takže i napolykáme hodně vzduchu a trpíme kolikou.
Posledné dva dny občas začne brečet už v půlce krmení. Dnes v poledne se šponovala a byla rovna jak pravítko, tak jsem pomohla rourkou po prvních 60 ml a že prdíků teda bylo. Vykakala následne i ty dva bobky, které ale byli obalene v hlene a takové tmavě zelené části. Od kdy jsme na AR začala papat lepšie, skoro zdvojnásobila dávky. Za další 3 hodinky sme papali znovu. U krmení hned začne slyšet bříško, takové to bublání. Po krmení byla stolica, řidší, ale byli v ní černé tečky (moc se rozetřít nedali, a víc nezčerveněli), ale myslím, že to může být krev.
K pediatričke čekáme na termín, ale netreba radši jít na pohotovost?
Děkuji.

Dobrý den,

na meteorismus přidejte Espumisan, můžete do každé láhve 5 kapek. Co se týká zbarvení stolice, sledujte, pokud se bude stav opakovat, kontaktujte pediatra.

MUDr. Ludmila Vomelová | Babyonline | 28.03.2024, 08:47
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Odmítnout Další informace
×