Potničky

Jde o vyrážku, která se projevuje jen mírným zarudnutím kůže s drobnými skvrnkami, z nichž se vytvoří drobné puchýřky naplněné čirou tekutinou (zvýšená činnost potních žlázek). Drobné puchýřky mohou splynout ve větší, většinou během několika dnů se protrhnou, kůže zaschne a začne se jemně olupovat. S výskytem potniček se nejčastěji můžete setkat u kojenců a malých dětí, méně často u velkých dětí. Příčinou je přehřátí dítěte, buď nevhodně zvoleným oblečením, nebo pobytem v příliš horkém prostředí, ale také se můžete setkat s výsevem potniček v průběhu horečnatých onemocnění a u větších dětí při zvýšené potivosti kůže pod obvazy.
Nejde o nic vážného, potničky lze léčit samozřejmě doma, ale je třeba dbát na pečlivou hygienu, protože se postižené místo může infikovat (puchýřky se naplní hnisem).

Co můžete udělat?

  • Především dítě svlékněte jen do spodní vrstvy oblečení a jen lehce ho přikryjte (nechte ho spát jen v tričku a plenkách). Jste-li venku v létě, ponechte mu jen pleny a ničím ho nepřikrývejte, kočárek musí být ve stínu. Nezapomínejte na tekutiny (stačí kojenecká voda po lžičkách). Jste-li v místnosti, postarejte se o časté větrání ráno a večer, případně přes noc, ve vedrech během dne nevětrejte (použijte větráky, případně klimatizaci).
  • Kontrolujte teplotu v místnosti (v noci stačí 18°C, ve dne 21-24°C).
  • Dítě vykoupejte ve vlažné vodě s příměsí heřmánku, nechte volně oschnout a do kůže jemně vetřete dětský zásyp (bez azulenu).
  • Jestliže se puchýřky zakalí a okolní kůže zarudne, znamená to, že se kůže infikovala - vyhledejte svého dětské lékaře (zejména jde-li o kojence).
  • Většinou potničky zvládnete sami doma, ale musíte hned v začátku kůži ošetřit. Nemáte-li jistotu, konzultujte svého lékaře.
Autor: MUDr. Květoslava Ludvíkovská
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Autor: MUDr. Květoslava Ludvíkovská
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Potničky - diskuze

Poradna

Nemoc

| Veronika1305 | 10.02.2024, 09:01

Dobrý den paní doktorko,
ráda bych se zeptala na dceru 18 měsíců. Druhý týden měla zelenou rýmu, jelikož onemocněl i starší syn, navštívili jsme pediatra. Napsal dětem Pamycon, syn se uzdravil (jelikož rýmě předcházeli víkendové horečky které ustaly), tak paní doktorka zhodnotila situaci, že se může jednat o chřipku typu A. Dcera měla jen jeden den horečku, druhý den byla jako zdravá. Následující den tedy včera, začala být zase ukňouraná a všimli jsme si, že jí opuchl a zarudl prsteníček. Teplotu má mírnou 37. Prst není horký jen lehce oteklý a zarudlý celý prst. A nechce jíst, tekutiny přijímá v pořádku, jen nechce jíst. Napadlo mě jestli se nemůže jednat o nějaký postcovid (ten jsme prodělali na Vánoce) nebo jestli to nemůže souviset s chřipkou. Respektive jestli máme vydržet do pondělí k pediatričce nebo navštívit pohotovost. Mockrát děkuji za odpověď.
S pozdravem,
Veronika

Dobrý den,

může se jednat o komplikaci chřipky, v pondělí navštivte pediatra.

MUDr. Ludmila Vomelová | Babyonline | 10.02.2024, 10:14
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Odmítnout Další informace
×