Hadí uštknutí

V naší zemi je zmije obecná jediný přirozeně se vyskytující jedovatý had.

Kde se zmije vyskytuje?

Na okrajích lesů, polí, ve slunných a vlhkých lokalitách, kamenných náspech, železničních tratích, na březích rybníků (zmije se také velmi dobrý plavec), na prosluněných pasekách a horských loukách, rašeliništích. Vykytuje se v nadmořské výšce 500 – 2000 m. V nížinách a ve vnitřních lesích se nevyskytuje. Zabarvení je u samců šedé, u samic se jedná o různé odstíny hnědé, typická je vždy klikatá tmavá čára na hřbetě, která je ale u tmavě zabarvených jedinců špatně viditelná. Délka zmije je cca 50 – 80 cm, samci jsou menší.

Jak vypadá kousnutí zmijí?

Postižení jedinci popisují kousnutí jako píchnutí špendlíkem, většinou jsou patrné 2 – 4 ranky, které mohou krvácet, během 30 minut se v místě vpichů objeví výbled kůže, okolí začíná červenat a otékat, stupňuje se bolestivost v místě kousnutí, pak se šíří na celou postiženou končetinu včetně otoku. Během dalších 30 minut se mohou objevit celkové příznaky – bolesti břicha, průjem, bolesti hlavy, zvracení, pokles krevního tlaku a následně kolaps. U predisponovaných jedinců (alergici) se může celkový stav velmi rychle horšit – křeče a ztráta vědomí (anafylaktický šok).
Množství jedu, které se při kousnutí uvolní, není většinou pro zdravého dospělého člověka životu nebezpečné, ale může být velmi nebezpečné pro dítě a osoby s jiným onemocněním.

Jaká je první pomoc?

  • především dítě ponechte v klidu, v sedě nebo polosedě, končetinu provizorně znehybněte
  • krvácí-li ranky, můžete jemným masírováním okolí poranění zvýšit krvácení – může napomoci k vyplavení jedu z rány (je nutné ihned po kousnutí, pak už to nemá význam)
  • podejte léky proti bolesti  - Paralen, Panadol, Ibuprofen, Ibalgin apod.)
  • můžete přiložit studené obklady, máte-li možnost
  • ihned zajistěte převoz do nemocnice, kde je JIP, zhoršuje-li se celkový stav, ihned volejte linku 155
  • je-li postižený alergik, ihned podejte léky z balíčku první pomoci, který by měl každý alergik nosit vždy s sebou

POZOR:

Ránu se nesnažte nikdy rozšiřovat, nevysávejte ji a nepoužívejte škrtidlo! Dnes se již tyto postupy nedoporučují.

Jaká je prevence kousnutí hadem?

  • Vhodná obuv – do přírody si vezměte vždy pevnou obuv nejlépe kotníčkovou, event. holínky. Letní sandály na výlety do přírody nepatří.
  • Při chůzi dupejte a dívejte se před sebe na zem. Zmije je plachý tvor a uteče dřív, než ji spatříte. Zaútočí jen tehdy, je-li ohrožena. Po zimním přezimování se zmije při teplých jarních dnech už vyhřívají na slunných místech a nejsou ještě tak rychlé. Snadno ji můžete přehlédnout a šlápnout na ni. V tom okamžiku zaútočí (obranná reakce).
  • Naučte své děti, jak se v přírodě chovat, jak vypadají hadi, kteří se u nás vyskytují buď návštěvou terária v ZOO, nebo v obrázkové publikaci, lze také využít internetu.
  • Pokud se připravujete na dovolenou či výlet do vám neznámé lokality v jarních či letních měsících, informujte se na výskyt zmijí.
Autor: MUDr. Květoslava Ludvíkovská
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Autor: MUDr. Květoslava Ludvíkovská
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Hadí uštknutí - diskuze

Poradna

Stolice u 12t miminka na UM

| Fuxinka | 27.03.2024, 19:08

Dobrý den,
dcerka 12 týdnů, plně na UM AR. AR nastaveno dle mého popisu pediatričke, kvůli ublinkávaní u dve hodiny po jídle. Máme oboustranný celkový rozštep, takže i napolykáme hodně vzduchu a trpíme kolikou.
Posledné dva dny občas začne brečet už v půlce krmení. Dnes v poledne se šponovala a byla rovna jak pravítko, tak jsem pomohla rourkou po prvních 60 ml a že prdíků teda bylo. Vykakala následne i ty dva bobky, které ale byli obalene v hlene a takové tmavě zelené části. Od kdy jsme na AR začala papat lepšie, skoro zdvojnásobila dávky. Za další 3 hodinky sme papali znovu. U krmení hned začne slyšet bříško, takové to bublání. Po krmení byla stolica, řidší, ale byli v ní černé tečky (moc se rozetřít nedali, a víc nezčerveněli), ale myslím, že to může být krev.
K pediatričke čekáme na termín, ale netreba radši jít na pohotovost?
Děkuji.

Dobrý den,

na meteorismus přidejte Espumisan, můžete do každé láhve 5 kapek. Co se týká zbarvení stolice, sledujte, pokud se bude stav opakovat, kontaktujte pediatra.

MUDr. Ludmila Vomelová | Babyonline | dnes, 08:47
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Odmítnout Další informace
×