Chřipka a virová onemocnění dýchacích cest u dětí

  1. Co je to chřipka?
  2. Chřipka - inkubační doba
  3. Nakažlivost chřipky a přenos
  4. Chřipka příznaky
  5. Léčba chřipky, léky na chřipku
  6. Prevence, očkování proti chřipce
  7. Virová onemocnění dýchacích cest

Co je to chřipka?

Chřipka je nejrozšířenější a také nejzáludnější onemocnění, vyskytující se v chřipkových epidemiích až pandemiích (postižení celých kontinentů i celého světa). Známy jsou 3 typy viru chřipky, z nichž nejdůležitější je typ „A“ – má několik podtypů a úžasnou schopnost měnit své vlastnosti, a proto je schopen vyvolávat nové a nové epidemie.

Chřipka - inkubační doba

Inkubační doba chřipky je velmi krátká – 1 až 3 dny.

Nakažlivost chřipky a přenos

Chřipka je vysoce nakažlivá, šíří se vzdušnou cestou při přímém styku s nemocným nebo při pobytu ve stejné místnosti. Možný je i přenos kontaminovanými předměty (hračky, příbory, sklenice na pití apod.).

Chřipka příznaky

Začátek onemocnění chřipkou je vždy náhlý. Mezi první charakteristické projevy chřipky patří mrazení, zimnice, celková slabost, teplota až 40°C, bolesti ve svalech, kloubech, bolesti hlavy, u dětí často zvracení a průjem, krvácení z nosu. K tomu se velmi rychle přidává rýma, bolesti v krku a suchý dráždivý kašel. Většinou po 3 dnech teploty klesají, ale přetrvává celková únava, pocení a kašel. V dalších dnech může dojít k postupnému uzdravení, nebo se objeví znovu teploty, které signalizují hrozící komplikace chřipky. Z nich jsou nejzávažnější: zápal plic, zánět mozku a mozkových blan, zánět osrdečníku a srdečního svalu, záněty středouší a vedlejších dutin nosních.
Těmito komplikacemi chřipky jsou nejvíce postiženy děti, starší lidé a chronicky nemocní. Průběh onemocnění může být velmi dramatický, rychlý a může bohužel končit smrtí. 

Léčba chřipky. Jak na chřipku. Léky na chřipku.

Především každé podobně probíhající onemocnění musí postižený vyležet! Léčení chřipky spočívá v podávání léků, které zmírňují příznaky onemocnění: lehká strava, dostatek tekutin, léky na snížení teploty, zmírnění kašle a zprůchodnění nosu, dále je nutno často větrat a zvlhčovat prostředí. Podávání antibiotik u nekomplikovaného onemocnění chřipkou je neúčelné a může být i škodlivé, protože v začátku onemocnění působí antibiotika tlumivě na imunitní systém a zvyšuje se nebezpečí vzniku rezistence!

Prevence chřipky, očkování proti chřipce

Jaká je možnost obrany proti nákaze chřipkou?

  • celoročně podporovat obranyschopnost dítěte otužováním, fyzickou aktivitou, vhodnou stravou
  • v případě výskytu chřipkové epidemie nenavštěvovat prostory s velkým počtem lidí (kina, divadla, obchodní centra apod., ale také jesle a školky
  • v domácím prostředí nemocného izolovat a zvýšit osobní hygienu všech členů rodiny – používat jednorázové kapesníky, hračky častěji omývat a dezinfikovat, často a krátce větrat, zvýšit přísun vitaminu C
  • i když je průběh onemocnění příznivý, je nutná dostatečná týdenní rekonvalescence a umožní-li to ekonomická situace rodiny, je lépe 14-ti denní
  • očkování proti chřipce – po konzultaci s ošetřujícím lékařem viz příslušná kapitola

Virová onemocnění dýchacích cest

Jsou to nejčastější onemocnění dětského věku, často jsou označována mezi lidmi jako“chřipka“. Původců onemocnění je spousta – jsou to desítky nejrůznějších virů, jejichž vlastnosti se ještě navíc neustále mění, proto není možné připravit účinnou a spolehlivou očkovací látku. Inkubační doba těchto onemocnění je delší než u chřipky – v průměru 3-10 dnů, zvýšený výskyt je v zimním období, průběh onemocnění může být velmi lehký (např. jen rýma a pokašlávání bez teploty), ale také velmi dramatický (zápal plic, zánět hrtanu apod.), záleží na druhu viru, který onemocnění způsobil. O těchto onemocněních je pojednáno v příslušných kapitolách.
Nákaza se šíří podobně jako u chřipky vzdušnou cestou, proto také obrana proti onemocnění je stejná – jak je výše popsáno. Pouze očkování není možné (velké množství původců onemocnění, kteří stále mění své vlastnosti).

Léčení nekomplikovaného průběhu onemocnění je stejné jako u chřipky, bez podání antibiotik, tedy pouze symptomatická léčba!

Každé i banálně probíhající onemocnění je důvodem k přerušení docházky do kolektivního zařízení!

Inzerce
Autor: MUDr. Květoslava Ludvíkovská
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Autor: MUDr. Květoslava Ludvíkovská
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Chřipka a virová onemocnění dýchacích cest - diskuze

  • Imunita
    Na prevenci chřipky je stejně nejlepší budovat si pořádnou imunitu, často si umývat ruce, otužovat se a dodržovat hygienu. Každopádně my bereme ještě kozí kolostrum od http://www.betula.cz hlavně po tom co jsem měla děti věčně ze školky doma nemocné.
    Lauris6   | 03.03.2020 08:40:31
    Reagovat | URL příspěvku
  • Imunita
    Hezký den, co takhle vyzkoušet čaj Lapacho? Objevila jsem ho před nedávnem na http://www.rokzeny.cz/recepty/ a začala jej pít a cítím se lépe než kdy dřív. Jen nevím, jestli je vhodný pro děti, ale myslím si, že slabší odvar by určitě neublížil.
    Eliska744   | 16.05.2017 16:00:04
    Reagovat | URL příspěvku
Vložit příspěvekČlanky s diskuzí

Poradna

Stolice u 12t miminka na UM

| Fuxinka | 27.03.2024, 19:08

Dobrý den,
dcerka 12 týdnů, plně na UM AR. AR nastaveno dle mého popisu pediatričke, kvůli ublinkávaní u dve hodiny po jídle. Máme oboustranný celkový rozštep, takže i napolykáme hodně vzduchu a trpíme kolikou.
Posledné dva dny občas začne brečet už v půlce krmení. Dnes v poledne se šponovala a byla rovna jak pravítko, tak jsem pomohla rourkou po prvních 60 ml a že prdíků teda bylo. Vykakala následne i ty dva bobky, které ale byli obalene v hlene a takové tmavě zelené části. Od kdy jsme na AR začala papat lepšie, skoro zdvojnásobila dávky. Za další 3 hodinky sme papali znovu. U krmení hned začne slyšet bříško, takové to bublání. Po krmení byla stolica, řidší, ale byli v ní černé tečky (moc se rozetřít nedali, a víc nezčerveněli), ale myslím, že to může být krev.
K pediatričke čekáme na termín, ale netreba radši jít na pohotovost?
Děkuji.

Dobrý den,

na meteorismus přidejte Espumisan, můžete do každé láhve 5 kapek. Co se týká zbarvení stolice, sledujte, pokud se bude stav opakovat, kontaktujte pediatra.

MUDr. Ludmila Vomelová | Babyonline | dnes, 08:47
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Odmítnout Další informace
×