Na CO se naše děti o sexu ptají a jak?

  1. Na co se ptají malé děti?
  2. Jaké dotazy nám do poradny chodí od náctiletých?
  3. 1. Tematická oblast: Mohu být těhotná?
  4. 2. Tematická oblast: Hormonální antikoncepce
  5. 3. Tematická oblast: Pilulka PO a interrupce
  6. A ještě pár kuriozit z dotazů
  7. Na závěr jedna kvízová otázka pro rodiče

Dnes jsem zrovna předávala Předškolákovy týdeníčky jedné babičce pro její dvě vnučky. Přidala jsem brožuru vycházející z knihy Žena po 40 a také brožurku sexuální výchovy, až holky vyrostou.

Paní hned reagovala slovy, že se o to holky živě zajímají už teď. Prý dědovi sdělily, že ví, jak děti přicházejí na svět. Že si maminka s tatínkem lehnou pod peřinu a mají sex. A dodaly: „Ale potichu, ať to neslyší tatínek, protože ten to ještě neví.“ Milé, že? :-). Poté, co jsem se tomu od srdce zasmála, mně úsměv na rtech mírně ztuhl. Některým dětem totiž musí skutečně připadat, a to díky neochotě rodičů o sexualitě mluvit, že o ní ví méně než ony.

Děti pak bohužel zpětně neví vůbec nic, resp. to podstatné, jak byste mohli zjednodušeně poznamenat při pohledu na otázky, které nám docházejí do poradny a naše gynekoložka na ně neúnavně denně odpovídá.

Inzerce

Je to bludný kruh, ze kterého mohou za ruku vyvést své děti pouze jejich rodiče, a to tím, že vystoupí z mlčení a mlžení o sexuálních tématech.

Na co se ptají malé děti?

I když to již v textech zaznělo, je vhodné to pro úplnost napsat i tady.

První dotaz, jak se dítě ocitlo na tomto světě, přichází ve dvou letech. Tehdy si dítě vystačí s odpovědí, že se do rodiny narodilo.

Inzerce

V pěti letech chce vědět více a asi nejnáročnější je otázka rozebraná dětmi výše: „Jak se tatínkova buněčka dostane mamince do bříška?“ Syn tehdy v roce 2009 obrázek souložící dvojice poměrně trefně okomentoval slovy: „Aha, oni se spojí.“ Je asi opravdu pro dětský úhel pohledu ničím nenahraditelná. Jak sami vidíte, tuto otázku potřebují mít děti skutečně zodpovězenou, vrtá jim hlavou. Když ji zcenzurujete včetně velmi diskutovaného obrázku vy, zeptají se jinde. Dětem se hodně líbí, že není knížka čistě o sexu, ale v kontextu celého lidského života. Je tam ukázána rodina, se kterou se identifikují, jak pečovat o těhotnou ženu, že by ji měli pustit sednout v tramvaji i autobuse apod. Naprosto pak milují kapitolu o buněčkách, kde jsou představeny i ostatní, opět ku pomoci vytvořit si představu, jak to chodí v lidském těle. Co milují rodiče? Že je to krátký, jednoduchý příběh, který hladce plyne a nikde se nezašmodrchává, nestává se trapným.

Inzerce

Jaké dotazy nám do poradny chodí od náctiletých?

Abyste si zhruba udělali představu, na co konkrétně a jak se naše děti ptají, uvádím pár příkladů na obrázcích níže. Dotazy jsou z velké části zkopírovány bez jazykové i stylistické korekce.

Dotazy v poradně se běžně opakují, pouze se mění jejich detaily.

Co je velmi zajímavé na konkrétních dotazech, je skutečnost, jak mají tazatelky nebo tazatelé problém danou skutečnost vyjádřit slušně, přesně a výstižně. Jako by se v té naší společnosti skutečně o sexualitě neumělo mluvit jasně. Ostatně, my – dospělí, odborníci zvlášť – jsme jim v tom příkladem. Co po dětech můžeme chtít, když i v projektech podporovaných státními institucemi mluvíme o koulích místo varlatech. Snad se jednou nedočkám toho, že mně lékařka na ultrazvuku předá zprávu s popisem: „Kozy bez patologického nálezu.“ To nám asi nezbyde tolerovat i to teenagerovské „dělání a udělání se“ namísto pohlavního styku a orgasmu, že?

Inzerce

1. Tematická oblast: Mohu být těhotná?

Hned první tematickou oblastí jsou „beznadějné“ situace párů po nechráněném styku. 

Jak říká jedna z našich gynekoložek: „Dívky snad i ví, že mohou po nechráněném styku otěhotnět nebo mít svědění po takovém styku s kdekým, ale zřejmě si myslí, že jim se to stát nemůže.“

A teď tedy skutečné dotazy. 

Připravte se kromě „udělání se“ také na termíny:

  • Prstění
  • Kapičky lásky
  • Když si přítel dává pozor a další

2. Tematická oblast: Hormonální antikoncepce

Hormonální antikoncepce je téma samo o sobě. V celé fertilní ženské populaci ji užívá polovina žen. O tom, s jako pečlivostí se hormonální antikoncepce předepisuje, užívá, vnímají instrukce, čtou nebo spíše nečtou příbalové letáky si můžete udělat obrázek z následujícího dotazů. 

Zvláště ten poslední je těžké si jednoznačně představit a zřejmě je i s velkým rizikem otěhotnění.

3. Tematická oblast: Pilulka PO a interrupce

Pilulka PO je některými slečnami evidentně užívána jako běžná antikoncepce. Nejsem pro jakoukoliv restrikci, naopak jsem liberální člověk, který zastává názor, že jestli si někdo chce ničit zdraví, ať tak činí, ale… Tady jde o naše v životě zatím nezkušené děti, navíc v situaci, kdy budou v lékárně při vyzvedávání pilulky vnímat každé páté slovo.

Nestálo by za zamyšlení, aby si slečny i paní s pilulkou PO současně z lékárny odnášely malou kartu s velkým písmem? Např. něco jako:

Stejně tak by se mi líbilo, kdyby ženy obdržely u balení hormonální antikoncepce informaci o dalších možnostech, jak se chránit otěhotnění, které na jejich tělo na rozdíl od ní hormonálně nepůsobí.

A ještě pár kuriozit z dotazů

Na závěr jedna kvízová otázka pro rodiče

Zkuste si na základě přečteného sestavit seznam toho, co páry chlapců a děvčat výše nevěděly a co byste chtěli, aby o sexu vědělo vaše dítě, než odejde z domu i do života.

Inspirovat se můžete v další kapitole!

Autor: MUDr. Jana Martincová
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Autor: MUDr. Jana Martincová
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Na CO se naše děti o sexu ptají a jak? - diskuze

  • Jak děti přicházejí na svět
    Mám doma již dvě děti 10 a 12 let,loni se nám narodilo třetí miminko a můžu říct,že kniha JAK DĚTI PŘICHÁZEJÍ NA SVĚT mi velice pomohla.Dala jsem jí dětem k vánocům kdy jsem měla prcka ještě v bříšku.Kniha je skvěle napsaná a děti velice zaujala.Sedli jsme si celá rodinka a pomocí knihy odpovídali na otázky dětí,od té doby na mně jako nastávající maminku nedaly děti dopustit i chování se zlepšilo a pozornosti co se mi dostávalo.A co se týče sexu,nenásilnou formou bez jakýchkoliv posměšků vše pochopily a už se nebojím až se malý Mojmírek zeptá "odkud se berou děti?"
    Pavlikvoj   | 25.01.2018 09:19:58 | Reakcí: 1, poslední: 29.09.2021 14:51:49
    Reagovat | Zobrazit reakce | URL příspěvku
    • \
      RE: Jak děti přicházejí na svět
      Děkujeme za milý komentář. Lenka Kozlová, Babyonline
      LenkaKozlová   | 29.09.2021 14:51:49
      Reagovat | URL příspěvku
Vložit příspěvekČlanky s diskuzí

Poradna

Stolice u 12t miminka na UM

| Fuxinka | 27.03.2024, 19:08

Dobrý den,
dcerka 12 týdnů, plně na UM AR. AR nastaveno dle mého popisu pediatričke, kvůli ublinkávaní u dve hodiny po jídle. Máme oboustranný celkový rozštep, takže i napolykáme hodně vzduchu a trpíme kolikou.
Posledné dva dny občas začne brečet už v půlce krmení. Dnes v poledne se šponovala a byla rovna jak pravítko, tak jsem pomohla rourkou po prvních 60 ml a že prdíků teda bylo. Vykakala následne i ty dva bobky, které ale byli obalene v hlene a takové tmavě zelené části. Od kdy jsme na AR začala papat lepšie, skoro zdvojnásobila dávky. Za další 3 hodinky sme papali znovu. U krmení hned začne slyšet bříško, takové to bublání. Po krmení byla stolica, řidší, ale byli v ní černé tečky (moc se rozetřít nedali, a víc nezčerveněli), ale myslím, že to může být krev.
K pediatričke čekáme na termín, ale netreba radši jít na pohotovost?
Děkuji.

Dobrý den,

na meteorismus přidejte Espumisan, můžete do každé láhve 5 kapek. Co se týká zbarvení stolice, sledujte, pokud se bude stav opakovat, kontaktujte pediatra.

MUDr. Ludmila Vomelová | Babyonline | dnes, 08:47
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Odmítnout Další informace
×