Inzerce
Inzerce
Inzerce

Mikrobiom a jeho vliv na zdraví

  1. Co o něm všechno víme?
  2. Co je to mikrobiom?
  3. Střevní mikrobiom
  4. Co může všechno střevní mikrobiom ovlivnit?
  5. Proč se mikrobiomem zabývat?

Mikrobiom

Co o něm všechno víme?

Znáte to, vždycky se něco najednou stane IN a je to skloňováno ve všech pádech. U většiny věcí se zjistí, že naděje byly příliš velké a bublina splaskne. V současné době na nás odevšad vyskakuje slovo mikrobiom. A další přívlastky jako: Druhý mozek! Cesta k duševnímu zdraví. Možnost ovlivnění poruch chování (hyperaktivita, autismus, asperger). Bude osud mikrobiomu obdobný většině nebo se skutečně jedná o zásadní a až zázračný medicínský objev?

Co je to mikrobiom?

Možná pamatujete časy krásného slovního spojení střevní mikroflóra. Právě kvůli čemu jsem si tento název na medicíně zamilovala, části flóra, byl vyměněn za biom. Prý to není žádná rostlina. Viditelná určitě ne, ale v mikroskopu by nám ji jistě ti mikrobi připomínat mohli. Kdo? Mikrobi. Ať už viry, bakterie, kvasinky, houby, parazité. Ano, tohle všechno v tom těle máme. A nejen ve střevě. Mikroby osídlují také naši kůži, ústní dutinu a močovopohlavní trakt, zejména pochvu.

Střevní mikrobiom

Právě ten je v zájmu vědeckého zkoumání a zjistilo se, že si takto hýčkáme ve střevech až 1 a půl kila mikrobů.

Co může všechno střevní mikrobiom ovlivnit?

Třeba vaši náladu až směrem k depresím, schopnost koncentrace a učení, ale i imunitní systém a jeho nemoci jako alergie. Dává se do souvislosti složení mikrobiomu s poruchami chování, samozřejmě má úzký vztah k onemocněním žaludku a střev, zvláště nespecifickým zánětům a civilizačním chorobám ve smyslu rakoviny střeva a konečníku.

Opravdu dost indicií na to, abychom se mikrobiomem začali vážně zabývat. Já tedy určitě. Proč?

Když máte v rodině ADHD, alergie a kolorektální karcinom (zhoubný nádor střeva a konečníku), tak se vědecké objevy v této oblasti jeví jako velkou nadějí to v dalších generacích změnit. Jak?

Odpověď na tuto otázku a další podrobnosti o důležitosti tvorby mikrobiomu hlavně v těhotenství a raném dětském věku najdete v jednotlivých podkapitolách.

 
Autor: MUDr. Jana Martincová
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Autor: MUDr. Jana Martincová
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Mikrobiom a jeho vliv na zdraví - diskuze

Poradna

Tiky hlavou u roční dcery

| AgirED | 16.04.2024, 13:41

Dobrý den, dcera oslavila roční narozeniny a zhruba ve stejný den jsme zjistili, že dělá zvláštní tiky hlavou, vždy to trvá jen chvilinku, ale je to jakoby ji byla zima, prostě malinko vykulí očička a lehce pohybuje hlavičkou a hned zase nic a vše je v pořádku. Známí říkají, že by to nemělo být nic vážného, ale raději se ptám.. jinak je šikovná a vše v pořádku. Děkuji za každou radu, s pozdravem Vagner

Dobrý den,

toto nedovedu posoudit, kontaktujte svého pediatra.

MUDr. Ludmila Vomelová | Babyonline | 16.04.2024, 14:27
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Odmítnout Další informace
×