Chat s Mgr. Tautovou: Mateřská a rodičovská ONLINE 2015

Zeptejte se Mgr. Věry Tautové, která Vám neúnavně odpovídá v rámci rodičovské a mateřské na Vaše dotazy a sleduje novinky v těchto oblastech! Kdy? V úterý 6. ledna 2015 od 8 do 9 hodin.

Téma chatu: Mateřská, rodičovská, porodné a další sociální dávky pro rodiče pečující o dítě

Došlo od ledna 2015 k nějakým legislativním změnám? Je pro přiznání Porodného za nových podmínek rozhodným termínem datum narození dítěte nebo datum podání žádosti? Týká se zvýšení rozhodné hranice na 2,7násobek životního minima pouze Porodného nebo i nějakých dalších dávek? Jak často se
mohu s manželem střídat v pobírání Rodičovského příspěvku? Matka neměla nárok na PPM a nemůže volit výši RP, aby byla volba možná, musí na rodičovskou dovolenou nastoupit otec? Co se stane s nevyčerpaným RP při nástupu na další mateřskou - lze částku 220000,- nějak dočerpat?

Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek

Zeptejte se Mgr. Tautové na otázky týkající se mateřské a rodičovské dovolené a příslušných příspěvků!

 

Odpovědi na vaše otázky

Počet zodpovězených otázek: 24, (aktualizace každých 15 sekund, poslední 10:39:10)

1. OTÁZKA: xx

xx
Odborník na tento dotaz odpoví hodin.

2. OTÁZKA: Rodičovský příspěvek v ČR

Dobrý den, s manželem žijeme v Německu, on pracuje jako OSVČ, já nepracuji. Jsem těhotná a jelikož jsem zde nikdy nepracovala, nemám nárok na mateřskou. Pojištění si hradime zde. Zajímalo by mne, zda mám v Česku nárok na mateřskou či rodičovský příspěvek, když jsem tam x let pracovala a mám tam trvaly pobyt. Děkuji

Dobrý den, výplata mateřské (v České republice dávka s názvem Peněžitá pomoc v mateřství) je dávkou z nemocenského pojištění, které si OSVČ hradí samy a za zaměstnance zaměstavatel. Peněžitá pomoc v mateřství je tudíž vázána na pracovní poměr a podmínky v zemi, ve které pracujete - pokud tedy nepracujete, na peněžitou pomoc v mateřství mít nárok nebudete. S rodičovským příspěvkem (dávka vyplácená úřadem práce - sociální odbor) to také nebudete mít jednoduché, protože nárok je sice vázán na trvalý pobyt, ale zároveň by měl rodič, který dávku čerpá v České republice skutečně pobývat. Doporučuji proto, abyste se obrátila na úřad práce v některém větším městě (informace podávají i telefonicky) a zeptala se, jak by bylo možné vaši situaci řešit. Setkala jsem se totiž i s tím, že maminka na 2 měsíce odcestovala, někdo to zřejmě na úřadě nahlásil, a byla jí ukončena výplata rodičovských příspěvků proto, že nepobývá v České republice.

3. OTÁZKA: Rodičovská OSVČ

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli se od nového roku bude měnit něco u podnikatelů? Mám bohužel problém: neplatila jsem si nemocenský příspěvek, a tím pádem nemám nárok na mateřskou. Pouze po porodu mohu čerpat rodičovský příspěvek. Bohužel tedy na čtyři roky. A můj dotaz zní, jestli by bylo možné ukončit rodičovskou dovolenou třeba po dvou letech, pak bych si rok platila nemocenské pojištění (které tedy od listopadu uz platím) a pak znovu otěhotnět? Vrátí se mi nějakým stylem část předchozího rodičovskeho příspěvku v druhém těhotenství? Minimálně že by se nějaká částka přidala k mateřské, která bohužel nevyjde ani na životní minimum? Nebo prostě na to už nebudu mít nárok? Předem moc děkuji za odpověď.

Dobrý den, bohužel se nevyčerpaný rodič. příspěvek nijak nestřádá, naopak, jakmile nastoupíte na druhou mateřskou, propadá zbytek z 220000,- státu. Pro OSVČ je jediným plusem rodičovské to, že se nezkoumají příjmy, takže můžete pokračovat v podnikání (pokud to je možné), pobírat rodičovský příspěvěk a zároveň si platit nemocenské pojištění, pokud plánujete druhé dítě a chcete mít nárok na peněžitou pomoc v mateřství. Když je peněžitá pomoc v mateřství nízká, je možné si ji nechat doplatit do 7600,- měsíčně od úřadu práce, ale vyplacená částka se odečítá z následného rodičovského příspěvku. Máte však ještě jednu možnost i nyní: pokud při žádosti o rodičovský příspěvek doložíte potvrzení o tom, že otec dítěte platil nemocenské pojištění a v jaké výši, můžete si rodičovský příspěvek volit i přesto, že vy sama na toto nárok nemáte. Rodičovský příspěvek je přitom napsaný na vás, otce to nijak neomezí.

 

4. OTÁZKA: Rodičovský příspěvek a další mateřská

Pěkný den paní magistro. Jsem OSVČ a od února 2014 pobírám rodičovský příspěvek. Z důvodu nesplnění podmínek jsem nepobírala peněžitou pomoc v mateřství. Nyní jsem znovu těhotná a na mateřskou mohu nastoupit 24.12.2014, podmínky již splňuji. Mohu souběžně pobírat peněžitou pomoc v mateřství (2. těhotenství) i rodičovský příspěvek (1. dítě)? Nebo je pro mě výhodnější o peněžitou pomoc v mateřství vůbec nežádat a pokračovat v pobírání rodičovského příspěvku? Jak je to s rodičovským příspěvkem po narození druhého dítěte? Děkuji a přeji krásný den. Karolina Koubová

Dobrý den, zákon stanovuje, že se dávky mohou pobírat vždy pouze na nejmladší dítě v rodině. Okamžikem, kdy vám tedy vznikne nárok na peněžitou pomoc v mateřství musíte ukončit pobírání rodičovského příspěvku. Pokud byste změnu nenahlásila, musela byste pak vracet částku zpětně.  S peněžitou pomocí v mateřství je to tak, že pokud nárok na peněžitou pomoc v mateřství máte, nelze se jej vzdát jen proto, že je rodičovský příspěvek vyšší. Můžete si ale požádat o doplatek peněžité pomoci v mateřství do 7600,- na úřadu práce, vyplacená částka se vám odečte z 220000,- na rodičovský příspěvek k péči o druhé dítě.

PS: Vy si tedy nyní platíte nemocenské pojištění, když píšete, že nyní byste nárok na peněžitou pomoc v mateřství měla? Jestli se mohu zeptat, kolik měsíčně platíte?
 

5. OTÁZKA: Konec rodičovské

Dobrý den, rodičovskou pobírám od 1. ledna 2014, mám ji na 3 roky, dokdy ji budu tedy mít? A zaměstnavatel drží místo 3 roky nebo do 3 let věku dítěte? Děkuji Jana.

Dobrý den, rodičovský příspěvek už není omezen časově, ale je vyplácen tak dlouho, dokud nevyčerpáte 220.000,-. Pokud jste si tuto částku rozložila na tři roky, budete rodičovský příspěvek pobírat tři roky. Zaměstnavatel má povinnost držet místo do tří let věku dítěte, jiná doba záleží na dohodě mezi jím a vámi.

 

6. OTÁZKA: Přivýdělek při peněžité pomoci v mateřství, rodičovský příspěvek

Dobrý den, jsem těhotná a zaměstnavatel mi nabídl možnost pracovat pro něj i po porodu, avšak v omezené míře. Chci se zeptat, zda tato „brigáda“ může probíhat i během pobírání peněžité pomoci v mateřství (osobně si myslím, že ne) a nebo až při pobírání rodičovské dovolené? Je omezena výše výdělku, pokud ano, jaká je hranice? Na základě jaké smlouvy/dohody může být tato práce realizována? Děkuji za odpovědi.

Dobrý den, při čerpání peněžité pomoci v mateřství můžete pracovat buď pro jiného zaměstnavatele nebo pro stejného, ale vykonávat jinou práci, než tu, ze které vám vznikl nárok na peněžitou pomoc v mateřství a mít toto ošetřeno smlouvou nebo dohodou. Výše výdělku omezena není.

7. OTÁZKA: Rodičovská dovolená jako OSVČ v zahraničí (A1)

Dobrý den, ráda bych věděla, jak je to s pobíráním rodičovského příspěvku, pokud jsem v Česku OSVČ a zároveň jsem se takto pracovně vyslala na základě formuláře A1 do jiné země Evropské unie? Nebo vůbec jakou částku rodičovského příspěvku můžu pobírat, když jsem zároveň OSVČ? Děkuji za odpověď.

Odborník na tento dotaz odpoví hodin.

8. OTÁZKA: Ukončení smlouvy během rodičovské

Dobrý den, u svého zaměstnavatele mám smlouvu uzavřenou na dobu určitou, max. 3 roky za jednu paní, co je na rodičovské. Já jsem nyní také na mateřské a v únoru jdu na rodičovskou. Má otázka zní - skončí mi v zaměstnání smlouva, i když budu na rodičovské? Chtěla bych navázat druhým dítětem a tak když si zvolím 3 letou variantu - dostanu mateřskou, i když mi vypršela smlouva? (Vyprší 10/2016 a rodičovská dovolená mi končí 10/2017). Snad jsem to napsala srozumitelně. Velice Vám děkuji. Eva

Dobrý den, smlouva na dobu určitou vám skončí i když budete na mateřské. Pokud byste tedy chtěla navázat další mateřskou, musela byste na ni nastupovat buď před skončením smlouvy, nebo být v době jejího ukončení těhotná tak dlouho, abyste nastupovala na další mateřskou do 180 dní od ukončení prac. poměru. Délku čerpání rodičovského příspěvku je nyní možné upravit, takže uvidíte a případně si rodičovský příspěvek můžete vyčerpat rychleji.

9. OTÁZKA: Rodičovský příspěvek - otec cizinec

Dobrý den, jaké dokumenty musím předložit úřadu práce spolu s žádostí o rodičovský příspěvek v případě, že můj přítel, otec dítěte, je cizinec? Má britské občanství, povolení pobytu v České republice, živnost v Nizozemí a od podzimu 2014 rovněž v České republice. Děkuji.

Dobrý den, pokud budete žádat o rodičovský příspěvek na sebe, musíte předložit svůj občanský průkaz, rodný list dítěte a doklad o výši vyplácené peněžité pomoci v mateřství s datem ukončení pobírání.

10. OTÁZKA: Rodičovská dovolená

Dobrý den, ráda bych se Vás zeptala na rodičovskou. Kolem 10.1. bych měla těch 6 týdnů před termínem porodu. Pracuju na pracovní smlouvu půl roku, před tím to byla jen dohoda. Takže na mateřskou asi nemám nárok. Ráda bych věděla, kolik je výše rodičovského příspěvku a na jak dlouho..zda je to dané, nebo je možnost výběru délky. Mohu žádat i o přidavky na druhé dítě k rodičovskému přídavku, na první již dostávám (má 13let). Manžel je živnostník. Děkuji.

Dobrý den, podrbné informace naleznete zde: www.babyonline.cz/tehotenstvi/rodicovska-dovolena

Jen stručně tedy shrnu, že především není dohoda jako dohoda - z některých se platí nemocenské pojištění, takže si zajděte na okresní správu sociálního zabezpečení a zjistěte si přesně, jak dlouho máte nemocenské pojištění placené. Pokud nebudete mít nárok na penežitou pomoc v mateřství (mateřskou), budete mít nárok pouze na 4letou variantu rodičovského příspěvku, ale pokud byste na penežitou pomoc v mateřství nárok měla, můžete si rodičovský příspěvek rozložit na libovolnou dobu (celkem rozkládáte 220.000,-). O přídavek na dítě žádat můžete a nárok máte na každé své dítě. Rozhodná hranice 2,4násobek živ. minima pro posuzování nároku zůstává stejná.

11. OTÁZKA: Dovolená po skončení mateřské a nástupu na rodičovskou

Dobrý den, dne 3.1.2014 jsem nastoupila na mateřskou dovolenou, 13.2.se mi narodil syn a 17.7. jsem přešla na rodičovskou dovolenou. V práci jsme měli 25 dní dovolené. Na kolik dní dovolené mám nárok? Krátí se tedy počet dní dovolené k nějakému datu (toho 17.7.)? Děkuji za odpověď. Hezký den JZ

Dobrý den, nárok na dovolenou vám vzniká pouze za dny, kdy jste byla na mateřské, tedy za dobu 28 týdnů.

12. OTÁZKA: Přechod z mateřské na rodičovskou

Dobrý den, dočetla jsem se, že o rodičovskou musím zažádat na úřadu práce, je nutné - něco ohledně přechodu z mateřské na rodičovskou - řešit se zaměstnavatelem nebo si už zařizuji vše sama? Moc děkuji

Dobrý den, u zaměstnavatele si budete muset vyžádat potvrzení o výši peněžité pomoci v mateřství s datem ukončení. Na základě toho pak budete moci volit výši rodičovského příspěvku. O rodičovský příspěvek si pak skutečně musíte zažádat sama na úřadu práce.

13. OTÁZKA: Přechod na peněžitou pomoc v mateřství

Dobrý den, pobírám rodičovský příspěvek, 18.7.2015 bych měla nastoupit na peněžitou pomoc v mateřství. Jsem zaměstnaná na dobu neurčitou. Je potřebné nastoupit za rodičovského příspěvku na peněžitou pomoc v mateřství ze dne na den, nebo mohu poslední dávku rodičovského příspěvku čerpat naposledy v červnu a od 18.7. nastoupit na peněžitou pomoc v mateřství aniž bych mezi tím musela do práce nebo je lepší pobírat rodičovský příspěvek ještě v červenci? Pokud bych přestoupila takto souvisle z rodičovského příspěvku na peněžitou pomoc v mateřství, bude peněžitá pomoc v mateřství přibližně ve stejné výši jako minulá? Přestup z rodičovského příspěvku na novou peněžitou pomoc v mateřství mohu nahlásit na okresní správě sociálního zabezpečení i já nebo musí pouze zaměstnavatel? Děkuji.

Dobrý den, čerpání rodičovského příspěvku a délka rodičovské dovolené mohou být různé. Důležité je, jak se dohodnete se zaměstnavatelem. Bylo by asi lepší dočerpat rodičovský příspěvěk v červnu, protože v červenci už budete mít souběh a když máte termín nástupu na mateřskou v polovině července, nejspíš by vám rodičovský příspěvek již stejně nevyplatili, protože dostanete peněžitou pomoc v mateřství. Nástup na mateřskou musíte hlásit v práci, respektive tam odevzdat formulář od gynekologa, který vyplní a odešlou na okresní správu sociálního zabezpečení sami. Navíc to musí evidovat kvůli vašemu nároku na dovolenou za dobu mateřské. Procenta se u peněžité pomoc v mateřství v posledních letech neměnila, takže budete mít stejnou peněžitou pomoc v mateřství jako u prvního dítěte.

14. OTÁZKA: Mám nárok na rodičovský příspěvek?

Dobrý den, poslední 4 a půl roku žiju a pracuju v Nizozemsku na smlouvu u nizozemského zaměstnavatele. Zároveň jsem v České republice do dubna 2014 působila jako OSVČ. Manžel je dlouhodobě v České republice, bohužel na smlouvu pracuje až od poloviny října 2014. Nyní jsem ve 23. týdnu těhotesntví. V březnu bych se chtěla vrátit natrvalo do Čech a pracovní poměr v Nizozemsku ukončit. Protože se chystám odcházet až v době nástupu na "mateřskou", dostanu vyplaceno 16 týdnů mateřské z Nizozemska. Nevím ale, jak potom postupovat v České republice. Budu mít nárok na rodičovský příspěvek a od kdy? Když jsem v České republice neplatila nemocenské pojištění (ani manžel nesplňuje podmínku 270 dní), spadala bych automaticky do 4 leté varianty? Trochu se děsím, abych pak nebyla úplně bez příjmů, respektive odkázána pouze na manželův. Předem děkuji za odpověď. Denisa V.

Dobrý den, prostupnost bývá složitější, ale určitě už to půjde vyřídit. Vyhledejte si specializovanou úřednici úřadu práce, která vám sdělí možnosti (např. si zatelefonujte na úřad práce odbor sociálních věcí do Prahy či jiného velkého města). Rodičovský příspěvek můžete čerpat až po skončení čerpání mateřské z Nizozemska. Určitě si s sebou dovezte veškeré doklady ze zaměstnání v Nizozemsku - doklad o platbě na tamní pojištění, doklad o čerpání mateřské dovolené. Bylo by vhodné se na úřad obrátit již teď, aby vám případně nějaký doklad nechyběl.

15. OTÁZKA: Rodičovská

Dobrý den, chci se zeptat, jak je to s rodičovskou dovolenou. V březnu 2014 jsem přišla o práci a od té doby jsem chodila na brigádu, ale jen když byla práce. Přes léto jsem byla na úřadu práce a v září zase brigáda. V říjnu jsem dostala pracovní smlouvu s 3 měsíční zkušební dobou, ve které jsem ale zjistila, že jsem těhotná. Na konci listopadu jsem musela nastoupit na neschopenku a po 21 dnech jsem obdržela výpověď. Vím, že na mateřskou dovolenou nárok nemám. Tak jsem se chtěla zeptat, jak to všechno funguje v tomto případě. Rodit bych měla koncem května. Moc vám děkuji za odpověď.

Dobrý den, nevznikne-li mamince nárok na peněžitou pomoc v mateřství, pak si může zažádat ke dni porodu o rodičovský příspěvek. V této situaci byste měla nárok jen na čtyřletou variantu rodičovského příspěvku, ale pokud při podání žádosti dodáte doklad o tom, že je otec k datu narození dítěte plátcem nemocenského pojištění (alespoň 270 dní v posledních dvou letech) a v jaké výši, pak budete moci na základě tohoto dokumentu volit výši rodičovského příspěvku a rozložit si ji na kratší dobu. Rodičovský příspěvek přitom zůstane psaný normálně na vás a čerpat rodičovskou dovolenou budete tedy vy.

16. OTÁZKA: Mateřská a porodné

Dobrý den, chci se zeptat, zda-li mám nárok na mateřskou, jestliže jsem zaměstnaná na hlavní pracovní poměr 2 měsíce, do porodu mi zbývají ještě 4 měsíce a snad po celou dobu budu pracovat, jestli bude vše v pořádku. Před touto prací jsem měla jen brigády, které trvaly celkem asi 3 měsíce. Kdybych neměla nárok na mateřskou, tak jaká je výše rodičovského příspěvku na 1. dítě? Dále se chci zeptat na porodné. To mi bude vypláceno až po porodu? Kde si o něj mám zažádat? Moc děkuji.

Dobrý den, abyste měla nárok na mateřskou (peněžitá pomoc v mateřství), musíte mít v době nástupu (6 - 8 týdnů před termínem porodu) odpracováno min. 270 dní, resp. musíte po tuto dobu platit nemocenské pojištění. Asi by bylo dobré si na okresní správě sociálního zabezpečení zjistit, jestli za vás náhodou nebylo v rámci některé z brigád toto pojištění odváděno, protože by se to započítávalo. Pokud nárok na peněžitou pomoc v mateřství nevznikne, můžete požádat o rodičovský příspěvek k datu narození dítěte. V základu byste měla nárok jen na čtyřletou variantu (7600,- do 9 měsíců a 3800,- do 4 let). Pokud budete moci doložit, že je otec dostatečně dlouhou dobu (opět 270 dní) plátcem nemocenského pojištění, můžete si výši rodičovského příspěvku volit a je pak dána příjmy otce nebo tím, na jak dlouho si dávku chcete rozložit. O porodné se žádá až po porodu a na první dítě se vyplácí částka 13000,- jednorázově. Žádost se podává na úřadu práce - odbor sociálních věcí.

17. OTÁZKA: Přestup z rodičovského příspěvku na peněžitou pomoc v mateřství

Dobrý den, nárok na peněžitou pomoc v mateřství bych měla mít - mám smlouvu na dobu určitou, i když bez data, jen zástup za rodičovský příspěvek. Kolegyně ještě nenastoupila, měla by v březnu, a já na peněžitou pomoc v mateřství mám nastupovat v květnu, takže to stíhám v ochranné době. Co mě ale zajímá je, jestli musím opět postupovat přes zaměstnavatele nebo mohu vše vyřídit sama na okresní správě sociálního zabezpečení, když už jsem bez smlouvy. Děkuji za odpověď, Adéla.

Dobrý den, musíte postupovat přes zaměstnavatele, protože vám musí do formuláře pro nástup na mateřskou dovolenou doplnit všechny potřebné informace. Pokud by byl se zaměstnavatelem nějaký komunikační problém, je možné se obrátit na okresní správu sociálního zabezpečení, která si potřebné údaje vyžádá, ale jednodušší pro všechny bude první možnost.

18. OTÁZKA: Potvrzení denního vyměřovacího základu

Dobrý den, musím si nechávat potvrdit denní vyměřovací základ na České správě sociálního zabezpečení pod kterou spadá zaměstnavatel, nebo to lze udělat na kterékoliv České správě sociálního zabezpečení? Děkuji, Jana

Dobrý den, měla by vám jej potvrdit Česká správa sociálního zabezpečení, pod kterou spadáte vy svým bydlištěm. Nicméně, nebylo by jednodušší, aby vám to nechal potvrdit zaměstnavatel?

19. OTÁZKA: Porodné 2015

Dobrý den, zajímalo by mě jak je to s porodným v roce 2015, kdo má nárok na porodné, jaké je životní minimum jestli bylo zvýšeno nebo ne? Děkuji za odpověď :)

Dobrý den, životní minimum by mělo být zvýšeno o cca 200,-. Z hlediska nároku na porodné je důležité, kolik osob bude posuzováno - respektive jejich čistý příjem, který pro nárok nesmí překročit 2,7násobek životního minima. Více zde: www.babyonline.cz/tehotenstvi/porodne-vyse-a-vyplata

20. OTÁZKA: Nemocenská/rodičovský příspěvek

Dobrý den, dne 30.11.2014 mě byl ukončen pracovní poměr dohodou pro nadbytečnost po 8 letech. Ze zdravotních důvodů jsem 28.11.2014 nastoupila na nemocenskou (stále trvá) a 15.12.2014 jsem otěhotněla. Novou práci jsem našla ihned (předpokládaný nástup 2.3.2015). Mé dotazy - Musím novému zaměstnavateli oznámit, že jsem těhotná, ve zkušební době? Když by mě během nebo po zkušební době smlouvu ukončil/neprodloužil, budu mít nárok na peněžitou pomoc v mateřství? Pokud by pracovní pomět skončil, a já šla v ochranné lhůtě např. na rizikové, jak by to bylo s peněžitou pomoc v mateřství či mateřským/rodičovským příspěvkem? Pokud bych do nové práce nenastoupila a přešla ze zdravotních důvodu na rizikové těhotenství (tedy převedla stávající nemocesnkou od praktika ke gynekoložce) jak by to bylo s nemocenskou, mateřským/rodičovským příspěvkem a hlavně volbou délky trvání rodičovské dovolené? Plat z předchozí práce za poslední rok průměr 29.000,- čistého. Jak by to bylo s přídavky, kdybych chtěla navázat s druhým dítětem do tří let toho prvního? Děkuji za rady.

Dobrý den, těhotenství hlásit nemusíte - žádnou takovou povinnost zákon nestanovuje. Pokud by vám prac. poměr skončil v ochranné lhůtě, neměla byste nárok na peněžitou pomoc v mateřství (i ochranná lhůta je dlouhá jen tak jako byla délka pracovního poměru) a nemohla byste volit délku rodičovského příspěvku. Pokud nastoupíte na nemocenskou, na tu nárok máte, ale jen do doby nástupu na mateřskou. Stručně řečeno, potřebovala byste v nové práci vydržet alespoň chvíli přes zkušební dobu...
Poslední dotaz týkající se přídavků nechápu - vysvětlíte blíže?

 

 

21. OTÁZKA: Svobodná matka - samoživitelka a nárok na sociální přispěvky

Dobrý den, bohužel jsem se dostala do životní situace, kdy jsem těhotná a zůstanu s miminkem samotná bez otce. V současné době ještě pracuji jako učitelka v mateřské škole (14 500,- čistý příjem) a od února nastupuji na mateřskou (miminko se má narodit koncem března). Bydlím v pronájmu na vesnici, kde mám trvalé bydliště (otec dítěte ne), ale výše nájemného bude pro mě samotnou s miminkem neúnosná (10 tisíc i s energie/měsíc). Kontaktuji Vás, protože nemám zdání, zda mám nárok na nějaké sociální příspěvky (příspěvek na bydlení, porodné, přídavek na dítě - jak vypočítat?). A jsem dost bezradná. Popřípadě jestli mi můžete poradit, kde se na vše detailně zeptat - poradit (Vyškov). Ještě jedna otázka: JAK VYPOČÍTAT VÝŠI MATEŘSKÉ? (průměr z ročního příjmu? Za kvartál - tři měsíce např. říjen-listopad-prosinec? Za poslední tři měsíce co jsem pracovala před mateřskou listopad-prosinec-leden?). Mateřská se počítá z hrubého nebo čistého příjmu? Mateřská se vyplácí šest měsíců (např. únor-červenec)? Děkuji za odpověď, Dagmar

Dobrý den, dobrá zpráva pro vás určitě bude, že výší příjmu budete mít po narození dítěte nárok na všechny dávky řídící se 2,4násobkem životního minima. Všechny výpočty se provádí z čistého příjmu za cca poslední kvartál. Určitě si ještě v klidu před porodem zajděte na Úřad práce do Vyškova - na odbor sociální péče a projděte si s úřednicí svoji situaci. Nabídne vám pomoc v podobě příspěvku na bydlení, popř. pomoc v hmotné nouzi. Mateřská se vyplácí 28 týdnů. Určitě vše zvládnete - držím palce!

22. OTÁZKA: Porodné dotazy

Dobrý den, chci se zeptat: 1. Kde se žádá o porodné? 2. Z čeho se počítá porodné? 3. Potřebuji k tomu nějaké dokumenty o příjmu, popřídě kde mi udělají výpis z nemocenské a z mateřské? Poté se chci zeptat: 1. Jsem na mateřské, kdy a kde se přechází na rodičovský příspěvek? 2. Kolik je rodičovský příspěvek na 3 roky? Děkuji, Vlachová

Dobrý den, o porodné se žádá na Odboru státní sociální podpory při úřadu práce, pod který matka spadá svým trvalým bydlištěm. Porodné je jednorázová částka 13000,- na první dítě a nově 10000,- na druhé dítě, ale nárok na něj je podmíněn tím, že má rodina čistý příjem do 2,7násobku životního minima. Doklad o příjmech vám vydá zaměstnavatel nebo správa sociálního zabezpečení.
Mateřská trvá 28 týdnů, poté musíte požádat o rodičovský příspěvek (stejný úřad jako u porodného). Délku rodičovského příspěvku si volíte sama podle toho, na jak dlouho si rozložíte částku 220000,- pro rodičovský příspěvek určenou.
Více o o Porodném: http://www.babyonline.cz/tehotenstvi/porodne-vyse-a-vyplata
mateřské dovolené: http://www.babyonline.cz/tehotenstvi/materska-dovolena
a rodičovské dovolené: http://www.babyonline.cz/tehotenstvi/rodicovska-dovolena

23. OTÁZKA: Rozložení rodičovských dávek

Dobrý den, právě jsem nastoupila na mateřskou dovolenou a za půl roku budu řešit, jak si rozložit dávky na rodičovské. Chtěla bych být doma do 3 let věku dítěte. Z toho 2 roky ještě musím platit hypotéku a hodilo by se mi mít vyšší příspěvky. Lze třeba za 2 roky vybrat celou výši 220 000 a pak být ten poslední rok doma bez příspěvků? Kdo by v té době za mě platil sociální a zdravotní? A musel by mi zaměstnavatel držet místo i ten třetí rok? Nebo je lepší brát 2 roky např. 8500 a pak ten poslední rok 1300 za měsíc? Děkuji mnohokrát za odpověď. Martina

Dobrý den, ano - doba čerpání dávky rodičovského příspěvku a doba na rodičovské dovolené se mohou lišit. Pojištění za vás po celou dobu platí stát. Zaměstnavatel musí ze zákona držet místo 3 roky - jen je vhodné si ohlídat, aby se shodovalo hlášení zaměstnavatele a případně úřadu práce, až dávku dočerpáte. Stačí v případě nejasností vyplnit na okresní správě sociálního zabezpečení a zdravotní pojišťovně formulář, že dále pečujete o dítě a stát bude dál platit pojištění. Rozhodnutí o výši rodičovského příspěvku je tedy zcela na vás.

24. OTÁZKA: Nárok na príspevok na rodicovskú dovolenku

Dobrý den prajem, momentálne poberam prispevok na matersku dovolenku na dieta, ktoré sa narodilo v Novembri 2014. V České republice mám prechodný pobyt, som zamestnaná 5 rokov, pricom mám pracovnu zmluvu na dobu neurcitú. Prosím o informaciu, ci mám nárok na prispevok na rodicovsku dovolenku a aké su podmienky, kroré musim splnit ako Slovenka, prípadne moje dieta. Dakujem Veronika

Dobrý den, vzhledem k přechodnému pobytu by vám měl být nárok na rodičovský příspěvek přiznán. Požadavky na dokumenty se v rámci prostupnosti států liší, proto bude nejlepší, když si zajdete na úřad práce, který dávku vyplácí a předem se informujete, jaké doklady budete muset dodat.

Komerční sdělení

Související články

6. ledna 2015, 8-9 hodin: Mateřská a rodičovská ONLINE 2015 - diskuze

  • Porodné
    Dobrý den prosím chtěla bych se zeptat jestli se počítá do příjmu alimenty na první dítě.
    hublovav   | 21.01.2015 15:44:50 | Reakcí: 1, poslední: 21.01.2015 18:05:11
    Reagovat | Zobrazit reakce | URL příspěvku
  • Mateřská na manžela
    Dobrý den, mám 18mesíčního syna a znovu jsem otěhotnila. Bohužel pracovní smlouvu jsem měla na dobu určitou a ta mi před rokem skončila. Nárok na mateřskou tudíž nemám. Ale paní na sociálce mi říkala, že by bylo možné zažádat mateřskou na mého manžela (který pracuje jako zaměstnanec), a že by ani nemusel být doma. Je to pravda? Případně co všechno je k vyřízení potřeba? Děkuji.
    SugaRezinka   | 09.01.2015 20:37:05 | Reakcí: 1, poslední: 12.01.2015 10:57:27
    Reagovat | Zobrazit reakce | URL příspěvku
    • \
      RE: Mateřská na manžela
      Dobrý den, abychom si to upřesnily: mateřská = PPM - vy na ni nárok nemáte a pokud by chtěl PPM čerpat manžel, může až od 7. týdne po porodu a MUSí být doma, přičemž vy se budete muset registrovat jako nezaměstnaná...
      Spíše jste ale asi měla na mysli Rodičovský příspěvek (a paní "ze sociálky" zcela jistě také), který vzhledem k nenároku na PPM můžete čerpat jen v 4leté variantě ode dne narození dítěte. Pokud ale při podání žádosti dodáte potvrzení o tom, že je otec plátcem nemocenského pojištění a doklad o výši jeho denního vyměřovacího základu, můžete si volit výši a tedy i délku čerpání RP. RP bude přitom psaný na vás a TENTO postup nijak otce neomezuje ve výkonu zaměstnání.
      Sunny   | 12.01.2015 10:57:27
      Reagovat | URL příspěvku
  • doplnění dotazu č.18
    Nejprve chci velice poděkovat za zodpovězení první části dotazu a nyní doplňuji informace k druhé části.
    V současné chvíli jsem na nemocenské (nastoupila jsem na ni v ochranné lhůtě před koncem PP) u praktického lékaře. Jak by to vypadalo, kdybych do nové práce 2.3. vůbec nenastoupila a zůstala na nemocenské, kterou bych převedla od praktického lékaře ke gynekoložce na rizikové těhotenství? Dočetla jsem se, že bych měla nemocenskou a následně nemocenskou na porod a to až do 6t věku dítěte. Mohla bych si volit délku (2, 3 roky)? V poslední práci jsem měla průměrně 29.000,- čistého. Známá mi říkala, že je možné volit případně i na základě příjmu otce dítěte. Děkuji
    JarmilaJi   | 06.01.2015 17:35:05 | Reakcí: 1, poslední: 08.01.2015 08:56:29
    Reagovat | Zobrazit reakce | URL příspěvku
    • \
      RE: doplnění dotazu č.18
      Není zač. Nemocenskou na rizikové byste musela stihnout převést ještě v ochranné lhůtě. A ano, trvá pak do 6 týdnů po porodu a volit RP můžete. Případně, přesně jak píšete, můžete volbu udělat na základě dokladu otce, že platil nemocenské pojištění a v jaké výši.
      Sunny   | 08.01.2015 08:56:29
      Reagovat | URL příspěvku
Vložit příspěvekČlanky s diskuzí
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Odmítnout Další informace
×