Vánoce v České republice

Vánoce jsou v dnešní době spojovány především s narozením Ježíše Krista.

Původně se však jednalo o svátky pohanské – oslavu slunovratu. Až ve 4. století našeho letopočtu se tyto svátky převtělily v křesťanskou oslavu Kristova narození.

Svátek Adventus Domini neboli Příchod Páně slavili křesťané poprvé v Římě v roce 354. První jesličky měl František z Asisi ve 13. století, o tři století později se již vystavovaly Betlémy v kostelích a v 18. století se přestěhovaly i do domácností. Do Čech přišla tato tradice z Německa, stejně jako zdobení vánočního stromku. První vánoční stromek u nás měl J. K. Liebich (ředitel stavovského divadla) v roce 1812.

Inzerce

Dnes vánoce oslavují narození Ježíše Krista, o půlnoci z 24. na 25. prosince. Evangelista Lukáš - autor biblické evangelijní knihy zaznamenává, že se tak stalo v době prvního sčítání lidu v římské říši, které nařídil císař Augustus. Na základě císařského výnosu se odebral i Josef z města Nazareta do judského Betléma, aby se tu zaregistroval společně s Marií, která v té době čekala dítě. O dalším průběhu se Lukáš zmiňuje následovně: A stalo se, když tam byli, že se jí naplnily dny, kdy měla porodit. I porodila Syna svého prvorozeného, zavinula jej do plenek a položila do jeslí ... (Luk. 2,1-7).

Příprava na vánoce se týká hlavně žen – hospodyněk. Domy jsou uklizené a nazdobené jmelím, břečťanem a jehličnany. Tradicí je také pečení vánočního pečiva.

Inzerce

Oblíbenou dekorací je také adventní věnec se čtyřmi svíčkami, položený na stole. Každou adventní neděli se zapaluje jedna svíčka. První, Bronzovou neděli hoří jen jedna svíčka, druhou, Stříbrnou neděli hoří svíčky dvě a třetí, Zlatou neděli svíčky tři. Na Štědrý večer, při večeři se zapalují všechny čtyři svíčky.

Vánoční stromek se u nás zdobí různě. Tradičními ozdobami jsou zavěšená jablíčka, perníčky, oříšky, pentličky, slaměné ozdoby a klasické svíčky. Modernější vánoční stromky zdobí foukané skleněné koule, barevné řetězy, elektrické svíčky apod.

Inzerce

Na Štědrý den ráno je oblíbeným pokrmem vánočka (nejlépe doma upečená).
V mnoha domácnostech se udržuje částečný půst, tzn., že se podává bezmasý oběd – nejčastěji čočka, Kuba (krupky s houbami) apod. Traduje se, že kdo se vydrží postít až do večeře, uvidí zlaté prasátko.

Štědrovečerní večeře je u nás velkou událostí. Sejde se celá rodina a všichni svátečně oblečení usednou ke společnému stolu. Ve věřících rodinách začíná večeře modlitbou, u ostatních přípitkem.
K večeři se podává polévka – tradiční je rybí se zeleninou. Hlavní chod tvoří smažený kapr s bramborovým salátem, záleží ale na zvyklostech jednotlivých krajů a samozřejmě chutích jednotlivých členů rodiny. Poté následuje další pohoštění – obložené chlebíčky, chuťovky, vánoční pečivo.

Inzerce

Po večeři si jdou zejména děti rozbalit dárky, které položil Ježíšek pod stromeček. Pak tráví rodina společný večer, zpívají se koledy a udržují se nejrůznější vánoční tradice.

Mnoho lidí chodí v tento večer na půlnoční mši do kostela.
Sváteční dny 25. a 26. prosince pak většina lidí navštěvuje své blízké.

Cyklus vánočních zvyklostí pro Vás připravila: Mgr. Věra Tautová, DiS.

Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Vánoce v České republice - diskuze

  • Svíčky ještě jednou
    Musím to napsat ještě jednou - ADVENT JE OBDOBÍ ČEKÁNÍ PŘÍCHODU JEŽÍŠE, A PRVNÍ SVÍČKA SE ZAPALUJE ČTYŘI V NEDĚLI ČTYŘI TÝDNY PŘED VÁNOCI!!!! Nejsem věřící, tak nevím z čeho to vychází, ale i když laik trochu sleduje televizi, tak advetní koncerty probíhají v tomto duchu.
    monifr   | 23.12.2008 06:43:19
    Reagovat | URL příspěvku
  • Svíčky
    My teda zapalujeme jinak ty svíčky. První 4 neděle před štědrým dnem, první a druhou 3 neděle, a.t.d. Všechny 4 tedy nehoří na štědrý den, ale nedělu před ním.
    zajic   | 22.12.2008 14:35:54
    Reagovat | URL příspěvku
  • Musím přiznat, že rybí polévku u nás zavedl na Štedrý večer až manžel, v dětství jsme hlavy vozili babičce a sami jedli hrachovou, nevím, jestli je nějaký zvyk na severní Moravě či byl náš vlastní 
    Calamity J.   | 19.12.2007 22:28:00 | Reakcí: 1, poslední: 20.12.2007 18:24:33
    Reagovat | Zobrazit reakce | URL příspěvku
Vložit příspěvekČlanky s diskuzí

Poradna

Stolice u 12t miminka na UM

| Fuxinka | 27.03.2024, 19:08

Dobrý den,
dcerka 12 týdnů, plně na UM AR. AR nastaveno dle mého popisu pediatričke, kvůli ublinkávaní u dve hodiny po jídle. Máme oboustranný celkový rozštep, takže i napolykáme hodně vzduchu a trpíme kolikou.
Posledné dva dny občas začne brečet už v půlce krmení. Dnes v poledne se šponovala a byla rovna jak pravítko, tak jsem pomohla rourkou po prvních 60 ml a že prdíků teda bylo. Vykakala následne i ty dva bobky, které ale byli obalene v hlene a takové tmavě zelené části. Od kdy jsme na AR začala papat lepšie, skoro zdvojnásobila dávky. Za další 3 hodinky sme papali znovu. U krmení hned začne slyšet bříško, takové to bublání. Po krmení byla stolica, řidší, ale byli v ní černé tečky (moc se rozetřít nedali, a víc nezčerveněli), ale myslím, že to může být krev.
K pediatričke čekáme na termín, ale netreba radši jít na pohotovost?
Děkuji.

Dobrý den,

na meteorismus přidejte Espumisan, můžete do každé láhve 5 kapek. Co se týká zbarvení stolice, sledujte, pokud se bude stav opakovat, kontaktujte pediatra.

MUDr. Ludmila Vomelová | Babyonline | dnes, 08:47
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Odmítnout Další informace
×