Svatební hostina – výběr místa, průběh hostiny, doprava

Vybíráme-li si místo pro svatební hostinu, často přihlížíme na skutečnost, jak daleko ona restaurace je a zda do ní z obřadu nebudeme příliš daleko přejíždět. Dále při výběru rozhoduje samotné prostředí podniku, kvalita podávaných pokrmů a v neposlední řadě jeho cena. Než se však pro konkrétní restauraci definitivně rozhodnete, je vhodné restauraci osobně navštívit a ochutnat nabízené jídlo. Doporučuje se také si domluvit schůzku s provozním podniku a optat se na konkrétní dotazy. Mělo by Vás například zajímat, zda mají dostatečné chladící prostory pro svatební dort a cukroví, zda a kde jsou dostupné elektrické zásuvky (kvůli hudební produkci), zda je konec svatební hostiny nějak časově omezen, zda je v ceně dekorace svatební tabule, popřípadě zda si můžete přivést vlastní alkohol.

V případě, že se rozhodnete pro svatební hostinu v jiném městě, je potřeba zajistit dopravu svatebčanů po skončení svatební hostiny.

Střepy přinášejí štěstí

Svatební hostina se může na různých svatbách nemálo lišit. Co se však víceméně dodržuje je příchod novomanželů do restaurace. Při příchodu je přivítá personál restaurace a nabídne jim dvě skleničky, v jedné je voda a v druhé vodka (nebo jiný alkohol). Nevěsta a ženich si vyberou každý jednu skleničku a napijí se. Ten, který se napije alkoholu, prý bude v manželství vládnout. Poté personál hodí na zem talíř. Úkolem novomanželů je střepy zamést. Podle toho, kdo se kterého náčiní ujme, se pozná, kdo bude v rodině velet (je to ten, který drží lopatku a „komanduje“ druhého, aby zametal) a také, jak jim to bude ve společné domácnosti klapat.

Inzerce

Zasedací pořádek

Po tomto přivítání se všichni svatební hosté usadí. Stále častěji se v poslední době používají jmenovky. Je to dobrý způsob, jak urychlit usedání hostů.



Dle tradic by měl být zasedací pořádek uspořádán tak, aby byli mezi sebou zamícháni hosté ze strany nevěsty a ženicha. Přispívá to tak k rychlejšímu seznámení. Nicméně byste měli Vy sami zvážit, na kolik jsou Vaši příbuzní a známí komunikativní, aby takto sestavený zasedací pořádek nebyl spíše ke škodě.

Nejčastěji je svatební tabule sestavena do tvaru písmene U nebo písmene T (v případě menšího počtu svatebčanů).

V každém případě by v čele stolu měla sedět nevěsta s ženichem, vedle nevěsty by měl po její pravici sedět ženichův otec, vedle něj pak ženichova matka. Po levici ženicha sedí matka nevěsty a vedle ní otec nevěsty. Nejblíže ke středu stolu poté sedí prarodiče, dále pak sourozenci a nejdále od středu stolu sedí přátelé novomanželů.

Inzerce

Nicméně se v poslední době objevují i další možné variace, novomanželé, jejich rodiče a svatebčané mohou sedět u jednotlivých stolů rozčleněných v prostoru.

Inzerce

Konečný zasedací pořádek je dobré udělat asi čtrnáct dní před svatbou, stejně tak je dobré nahlásit finální počet svatebních hostů v restauraci, kde se bude svatební hostina konat.

Přípitek a svatební menu

Následuje přípitek. To, kdo se jej ujme, je na každé svatbě trochu jiné. Pár vět by měli říct rodiče nevěsty či ženicha, také se toho mohou ujmout svědci či sami novomanželé. Upřímné poděkování směrem k rodičům vždy potěší.

Když se všichni usadí, začne se podávat svatební oběd, ten se nejčastěji skládá z předkrmu, polévky a hlavního chodu. Menu se samozřejmě liší, protože ne každý je zastáncem klasického svatebního jídla, tedy hovězího vývaru a svíčkové na smetaně.

Inzerce

Společné pojídání polévky

Během pojídání polévky se často dodržuje další ze zvyků. Někdo z personálu restaurace ještě předtím uváže novomanželům za krk bílý ubrus a položí před ně polévku v jednom talíři a jednu lžíci. Manželé se pak vzájemně krmí, což symbolizuje dělení rovným dílem.

Svatební hostina netradičně

Svatební hostina může probíhat ve společnosti různého počtu svatebních hostů, stejně tak i na různých místech. Někdy si zajdou novomanželé na oběd jen se svými svědky a rodiči, někdo dává naopak přednost honosnějším hostinám spojenými s rauty, grilováním a podobně.

Díky službám cateringových firem však můžete svatební hostinu uspořádat i na vlastní zahradě nebo třeba někde na louce. Dnes již nic není problém, stejně tak svatební obřad nemusí být pořádán striktně jen v obřadních síních.

Připravila Andrea Veselá.

Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Svatební hostina - diskuze

Vložit příspěvekČlanky s diskuzí
Vložit příspěvekČlanky s diskuzí

Poradna

Hlen ve stolici

| Veronika J | 28.03.2024, 14:31

Dobrý den, občas se nám objeví tohle ve stolici , je to hlen ? Dítě 4,5 měsíce , od 3 měsíce na um. Dítě jinak bez problému kaká, nemá žádné potíže , bolesti bříška apod, mám trošku sušší pokožku promazáváme leniens. A často ublinkáváme. Děkuji za odpověď

Dobrý den,

ve stolici je lehce hlen, ale pokud dítě prospívá, není třeba měnit mléko, doporučila bych přidat zeleninový  příkrm.

MUDr. Ludmila Vomelová | Babyonline | 28.03.2024, 18:44
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Odmítnout Další informace
×