Doporučení nutriční specialistky

Které společnosti věnují účastnici užitečné dárky?

TANITA
Slimpasta
Kompek
Elancyl
Good Food Store
Žena po 40 - sebevědomá a v kondici

Účastnice Hubneme s BOL 2017

Petra

Petra - chce zhubnout 19 kg

Petře bude 40 let, je vdaná a má 2 děti. Pracuje jako asistentka ve státní správě. Zhubnout se snaží po porodu druhého dítěte, ale bezúspěšně. Nyní váží 118 kg, jejím cílem je mít 99 kg a konečně obléknout velikost L.

Co Petře doporučuje nutriční terapeutka Mgr. Jana Eliášová?

Milá Petro, 

předložený text obsahuje jak malé zhodnocení, tak současně doporučení pro Vás. K navázání komunikace a nastolení režimu máme k dispozici pouze pár údajů – tělesné parametry a příklad stručného jídelníčku. Rozhodla jste se pro změnu. Vaše váha přece jenom dosáhla hodnot, kdy je nutné se změnou životního stylu začít okamžitě. Nutné jsou jak změny jídelníčku – tak navýšení pohybové aktivity. Vše jde ruku v ruce. Pokusíme se o změny, které by mohly být impulzem k celkové změně životního stylu. Možná i zlepšení hodnot krevního tlaku. Vyžaduje to Vaši disciplinovanost, cíl je to obtížný, ne nemožný.

Stávající jídelníček

Mrkněte na jídelníček a jeho energetické zhodnocení – jen pro Vaši představu. Dávám k úvaze: 

Inzerce

a) je zapsáno vše? 

b) jsou nějaké „neřesti“? 

Inzerce

c) lze tento jídelníček považovat za příklad Vašeho stravování? (viz tabulka stávajícího jídelníčku). 

Snaha o snížení hmotnosti nesmí vypadat tak, že zvolíte postup – čím méně, tím budete úspěšnější. To je velký omyl v hubnutí. Pozor na to. To jsou nejčastější chyby, kterých se můžete dopustit. Ale na druhou stranu je důležité pro dobrý průběh spolupráce uvádět opravdu vše, co jíte. Přece jenom od Vašeho životního stylu se odvíjí i vaše váha. Zkrátka ke svému stravovacímu režimu přistupujte vědomě. Vždy musíte respektovat potřeby – energetické potřeby Vašeho těla.

Inzerce

Poznámka: paradoxně „zdravá“ strava bývá mnohem objemnější.

Váš jídelníček! Jen pro orientaci zhodnocení energetického příjmu (viz tabulka). Váš jídelníček je velmi strohý, jednostranný, bez zeleniny a ovoce, spíše energeticky podhodnocený, s nevhodnou skladbou jednotlivých pokrmů, těžko usuzovat, zda jde o reálnou podobu. To nám napoví další záznam.

Inzerce
Snídaně Svačina Oběd Svačina Večeře
1. den
hrnek bílá káva
1 krajíc chleba
2 plátky šunky 
Tmavá houska
Zelený čaj
 
150 g Vepřový řízek
150 g Bramborový salát
 
120 ml bílá káva bez cukru
1 krajíc chleba
4 plátky šunky
 
1500 600 2900 200 1200
Celkem  6400 kJ
2.den
1 hrnek bílá káva
1 krajíc chleba
4 plátky šunky
Tmavý dalamánek
150 g kančí ragů
Bramborové noky
 
120 ml bílá káva bez cukru
1 krajíc chleba
4 plátky šunky
 
1500 600 3100 200 1200
Celkem  6600 kJ

Vaše optimální kalorická spotřeba

Výpočtem z Vašich tělesných údajů bychom za minimální celkový energetický příjem doporučovali stravu o hodnotě 8000 kJ (1900 kcal), což je Vaše optimální denní potřeba energie (BMR), z toho: 260 g sacharidů (55 %), 70 g bílkovin (15 %), 62 g tuků  (30 %). Nezapomeňte však také, že velmi důležitý je vyvážený příjem jednotlivých živin - sacharidů, tuků a bílkovin = PESTROST V JÍDLE ve všech směrech. NEBO – si lze vytvořit představu o energetickém příjmu tak, pokud si budete 1 týden nebo 14 dnů dělat záznam a zhodnocení stravovacího režimu (úkol pro příště!), Váš stručný záznam jídelníčku nám poskytuje velmi málo informací. Ze záznamu vyplývá, že Váš celkový energetický příjem za den je pouze 6500 kJ. Je to tak (je zaznamenáno vše)? Proto prozatím ponechme jako doporučenou hodnotu za min. 6500 kJ – 8000 kJ.

Jíst se musí – jídlo není strašák ale potěšení, které nás udržuje fit tělesně i duševně!

Vše funguje ve vzájemné součinnosti, tak aby tělo dokázalo využívat energii ze stravy účelně. Cílem je dodávat energii v takové formě, která bude v souladu s vašimi fyzickými (zdravotními), ale i duševními požadavky. Prostě chcete se cítit dobře jak fyzicky, tak duševně. Rozhodně je jednodušší si nastolit jakýsi řád – pravidelnost v jídle než v pohybových aktivitách. Ty jsou pochopitelně velkým pomocníkem a důležitou součástí procesu. Pravidelnost v jídle znamená – stanovit si počet denních porcí o určitém množství. Jíte 5x denně – ponechme to tedy tak.

Ženy přirozeně po 30. roce života snižují své metabolické nároky na potřebu energie. Jednoduše řečeno -  jíte stále stejně, máte stejnou pohybovou aktivitu a najednou už to není tak jednoduché udržet si stabilní tělesnou hmotnost. Svého cíle rozhodně nedocílíte „nejedením“. Z čeho by tělo mělo fungovat? Vy se ke svému cíli musíte správně projíst. Nejde tedy pouze o čísla na váze, ale i Vaše tělesné parametry – množství tělesného tuku, svaloviny. Bude-li ubývat tuk a svalovina se bude držet původních hodnot nebo bude posilovat, jste na správné cestě. Tím, že snížíte příjem pod požadovanou potřebu, nebude tělo reagovat pouze ztrátou tuku, ale především svaloviny. To by byla velká chyba. Základní vliv (pochopitelně mimo genetické výbavy) má na množství a složení kosterní svaloviny výživa a tělesná aktivita. 

Strava jde ruku v ruce s pohybem

Kvalitní bílkovina (losos, tuňák, cottage, gervais, kuřecí maso…) a její dostatečné množství je základ při současném optimální příjmu energie ve stravě i z ostatních živin. Faktem je, že při zachování tělesné aktivity a snížení příjmu energie (při dostatečném množství kvalitních bílkovin) je preferováno využití tuků a svalová hmota je relativně neporušená. Navýšení množství svalu ovlivňuje i hodnotu bazálního metabolismu směrem vzhůru. To je pro Vás informace, že snižujete-li množství tělesného tuku (to je to nejdůležitější), hubnete, ale Vaše potřeba energie se zvyšuje – zjednodušeně - postupně můžete navýšit příjem stravy - v mezích doporučení. Ještě poznámka: pokles tělesné aktivity vede k zmenšení svalu i při zachovaném příjmu bílkovin. Proto je nutná fyzická aktivita :-). Na tu musíte získat energii, a to jedině vyváženě sestavenou stravou s dostatečnou energetickou hodnotou. Pokud nejíte, nemáte energii na cvičení, vlastně na nic :-).

Jídelníček pro Vás – kombinujte potraviny a vytvořte nespočet variant různých pokrmů

Návrh jídelníčku – rámec, rozhodně nejezte méně, než je uvedeno. Nastartujte stravovací režim. Postřehy si zapisujte. Těžko se po měsíci vzpomenete.

6500 kJ (8000 kJ), 210 g sacharidů, 57 g bílkovin, 50 g tuků
Snídaně
250 ml (hrnek) nápoje (např. bílá káva, mléko, čaj s mlékem ap.) 
1 ks (60g) pečiva nebo krajíc chleba
10 g rostlinného roztíratelného tuku nebo másla
50 g bílkovinné potraviny (tvaroh, sýr, pomazánka)

2000 kJ

+ (200-500 kJ)
Přesnídávka

 

100-150 g ovoce a zeleniny

 

*Zeleninu a ovoce lze zařadit do stravovacího režimu během celého dne. Za optimální velikost lze považovat množství do 200 g na porci. Dávejte přednost zelenině. Nad celkovým množstvím nemusíte moc přemýšlet. Ideální je celkové denní množství minimálně 500 g, samostatně (pozobávat) nebo jako součást pokrmů.
Oběd
100 g masa
(nebo 200 g ryby, nebo 70 g tvrdého sýru, nebo 100 g tvarohu)
15 g oleje
Zelenina (150-200 g)
příkrm * příklad
100 g brambor nebo                                                        
80 g vařených těstovin, 80 g vařené rýže, 70 g bramborových knedlíků
40 g houskových knedlíků, 90 g luštěnin, 130 g bramborové kaše, 40 g chleba
2500 kJ (3000 kJ)
 
 
 
 
 
    + 200 – 500 kJ
Svačina
100-150 g ovoce a zeleniny
nebo zakysaný mléčný výrobek 150 ml
*Zelenina a/nebo ovoce
Večeře
100 g masa (nebo 200 g ryby, nebo 70 g tvrdého sýru, nebo 100 g tvarohu)
10 g oleje
zelenina nebo ovoce
příkrm * (viz oběd)
2000 kJ 
Pokrmy skládejte z potravin, které jsou uvedeny u jednotlivých chodů a tvořte různé kombinace a druhy pokrmů – příklad zapečené těstoviny s kuřecím masen, zeleninový salát nebo pečené kuře, vařené brambory, okurkový salát nebo obložená bageta se šunkou, sýrem a zeleninou, bulgur s tofu a zeleninou (v uvedeném množství) aj. Takto lze připravovat všemožné pokrmy odpovídající Vaší chuti, možnostem či fantazii.

Správný výběr potravin je základ – které konzumovat častěji?

SNÍDANĚ

Ideální snídaně by měla obsahovat:

sacharidovou potravinu – mlýnské a pekárenské výrobky = pečivo, chléb 

  • vhodné: chléb celozrnný, žitný, ječný, grahamové rohlíky, sójové rohlíky, pečivo obohacené vlákninou
  • méně vhodné: bílé pečivo, veka, světlý chléb
  • nevhodné: sladké pečivo, dorty, zákusky), vločky (např. domácí musli), luštěniny (např. pomazánky)

bílkovinnou potravinu(y) – mléčné výrobky 

  • vhodné: nízkotučné sýry do 30 % tuku v sušině, tvaroh bez tuku, tvarohové sýry s nízkým obsahem tuků
  • méně vhodné: sýry do 55 % tuku v sušině, plísňové a zrající sýry
  • nevhodné: tučné sýry 70 % tuku v sušině, tučný tvaroh, uzené sýry), masné výrobky (nejlépe po domácku vyrobené pomazánky z libového masa, ryb), luštěniny, nápoj – bílá káva, kakao, příp. zakysaný nápoj

zeleninu či ovoce – záleží na preferenci - typ snídaně – „na slano × na sladko“. - příklad - chléb s tvarohovou pomazánkou a paprika nebo jogurt s čerstvým ovocem (musli s mlékem a ovocem)

SVAČINY 

Co si dát? Na doplnění postačí:

  • nízkotučné mléčné výrobky - nejlépe v zakysané podobě (kefír, podmáslí, jogurt…)
  • zeleninu nebo ovoce, vždy ve vzájemném souladu s ostatními pokrmy, dáte-li si k obědu nebo večeři zeleninu, ke svačině je dobré sníst kusovku čerstvého ovoce

OBĚD

Každý oběd vždy obsahuje:

sacharidovou potravinu – příkrmy 

  • vhodné: brambory, neloupaná rýže, luštěniny, celozrnné těstoviny, cizrna, topinambury
  • méně vhodné: těstoviny, houskové a bramborové knedlíky, bramborová kaše, loupaná rýže, nočky

bílkovinnou potravinu – maso 

  • vhodné: králičí, kuřecí, libové hovězí, libové vepřové, telecí, srnčí, klokaní, pštrosí, rybí, krůtí
  • méně vhodné: libové uzeniny, uzené ryby, šunka (druhotně zpracované potraviny)
  • nevhodné: tučná masa, uzená masa, masa umletá v obchodech, tučné uzeniny, trvanlivé salámy), mléčné výrobky (viz snídaně), luštěniny

tuk 

  • vhodné: rostlinné tuky, oleje, ořechy, sádlo husí a kačení
  • nevhodné: sádlo, slanina, škvarky, šlehačka, palmový a kokosový olej, ztužené tuky, tuky skryté např. v mase, masných výrobcích, uzeninách, tučných sýrech apod.

zeleninu

může obsahovat nízkotučnou omáčku nebo zahuštěnou zeleninou jako přílohu 

VEČEŘE

Každá večeře vždy obsahuje: viz oběd

NAKUPUJTE CHYTŘE A BUDETE JÍST ZDRAVĚ - zaměřte se na složení potravin, čtěte etikety, NEBOJTE SE NOVÝCH POTRAVIN!

Informace, které výrobce musí povinně uvádět:

  • Množství (ml, cl, l, g, kg)
  • Datum použitelnosti (spotřebujte do:  minimální trvanlivost do:)
  • Složení potraviny - musí být uvedeny všechny složky v sestupném pořadí, některé složky mohou být uvedeny pouze písmenem E a příslušným číslem.
  • Obsah jedlé soli – v případě, že ho potravina obsahuje více než 2,5 % (netýká se dehydrovaných výrobků, ochucovadel, studených omáček a dresinků)
  • Zdravotní upozornění – pokud potravina obsahuje složku, která je pro některé konzumenty zdravotním rizikem a spotřebitel nemůže její obsah předpokládat, např. při obsahu lepku „nevhodné pro nemocné celiakií“.
  • Potraviny, které jsou geneticky modifikovány, musí být tak označeny
  • Potraviny obohacené vitamíny při překročení obsahu uvedeného v % doporučené denní dávky na 100 g potraviny

Vybírejte ty, které mají co nejpřirozenější složení, např. u čerstvých sýrů – tvaroh, mlékárenské kultury, sůl – to je vše, bez přídatných látek. 

Upřednostňujte - mléčné výrobky s obsahem cca 3 – 4 % tuku a sýry s obsahem tuku v sušině do 30 %. Všímejte si i množství přidaného cukru u mléčných dezertů i jogurtů. Vhodnější bude kupovat bílý jogurt a doplnit si čerstvým ovocem, ořechy či semínky. Maso vybírejte podle obsahu viditelného tuku a v masných výrobcích se orientujte podle informací o obsahu použitého masa (min. 80 %).

Vařte zdravě a chutně - zdravá strava je chutná strava

  • vhodné: vaření, pečení, dušení, úpravy v horkovzdušné troubě, úpravy na pečící fólii
  • nevhodné: smažení, vhodné přidávat tuk až do hotových pokrmů.

Kvalitu připravovaného jídla hodnoťte podle použitých výchozích surovin. Kvalitní potraviny a šetrný postup přípravy nám zaručí dostatečně nutričně hodnotný pokrm – oběd, večeři, atd. Zda bude produktem studené či teplé kuchyně je už na individuálních možnostech. Abychom dlouhodobě udrželi náš jídelníček pestrý, je dobré volit pokrmy jak teplé, tak studené kuchyně.

Petro, 

cílem je pestrý, střídmý a kvalitní jídelníček. Přeji, ať Vás neopouští motivace. Hledejte ji v jednotlivých krocích. Úkoly si stanovujte postupně. Záznam jídelníčku Vám pomůže získat přehled a kontrolu nad Vaším stravováním a uvědomit si případně chyby. Zaznamenávejte postřehy a otázky, které Vás během změn budou napadat.  

P.S.: Pošlete podrobný záznam jídelníčku – co, kolik, příp. co pokrm konkrétně obsahuje (u hotových jídel).

S pozdravem Jana Eliášová

Co na Petřino hubnutí říká fyzioterapeutka Mgr. Kamila Vorlová?

Stanovisko fyzioterapeutky k Petřině hubnutí je zatím takové, že na začátku víc jak procházky nebo zlehka kolo nepůjde provozovat. Uvidíme, jak to s kilogramy a po interní stránce půjde dále. Podle toho budeme moci volit i další aktivity.

Petře všichni držíme palce!

Jaké produkty věnují sponzoři účastnici?

TANITA

Tanita

Japonská firma Tanita je světový lídr v oblasti osobních vah s tělesnou analýzou. Veškeré produkty najdete na www.osobni-vahy.cz

Tanita věnuje účastnici osobní váhu s tělesnou analýzou Tanita BC-731 v hodnotě 1 899 Kč, která jí zůstane, pokud dosáhne svého cíle.

Slimpasta  Slimpasta s Hankou Kynychovou Slimpasta
 

Slim Pasta

Slim Pasta je úžasně zdravá a revolučně nízkokalorická náhražka těstovin a rýže. Je vyrobená spojením ovesné vlákniny a mouky z rostliny konjak. Obsahuje až o neuvěřitelných 94% kalorií méně než běžné těstoviny či rýže, a je přirozeným zdrojem glukomannanu - látky, používané ve výživových doplňcích na hubnutí. Slim Pastu jedí také celebrity Hanka Kynychová a Filip Vaněk.

Slim Pasta Lunchbox  je nová řada britského výrobce Nah Foods. Konjakové těstoviny vyrobené z patentované potraviny (Juroat® C) jsou pro ty, kteří nemají čas si jídlo uvařit a zároveň nechtějí jíst nezdravé tučné jídlo!
Jak na to? Prostě jen strčíte Slim Pasta HOT POT do mikrovlnky na 90 sekund a máte hotovo. 
Nízkokalorické, bezlepkové, nízký obsah tuku, nízký obsah cukru, nízký obsah soli, bez přidaných umělých barviv, aromat a konzervantů. Pomůže Vám zhubnout.
 
Objednávejte na www.slimpasta.cz.
 

Slim Pasta si připravila pro účastnici dárek v podobě balíčku, který obsahuje Slim Noodles, Fettuccine, Slim Rice, Slim Pasta Spaghetti, Slim Pasta Penne.

Krekry

Krekry KOMPEK

Bílkovinné krekry jako svačinka plná bílkovin a vlákniny, která zachutná nejen po sportu, ale i večer u vína.

Tentokrát použjte správnou TAKTIKU a vraťte se do formy. 

POZOR! Návykové jako BRAMBŮRKY.

K dostání v síti ALBERT a TESCO.

KOMPEK věnuje účastnici Krekry bílkovinné vícezrnné a Vegipan chléb.
Elancyl

Elancyl, odborník na zeštíhlení

Francouzská značka Elancyl doprovází ženy již 45 let ve snaze o štíhlejší a pevnější postavu. 
Díky koktejlu aktivních látek přírodního původu (kofein, cekropie, břečťan…) bude vaše kůže vyhlazená a zpevněná.
Přípravky vás potěší příjemnou vůní a texturou, jako stvořenou pro masáž.
Produkty Elancyl jsou v prodeji exkluzivně v lékárně.
 
Elancyl věnuje účastnici soutěže balíček přípravků v hodnotě 2500 Kč.
Good food store - Healthy Starter Pack+ Good Life Raw Bars

Good Food Store

Good Food Store nabízí unikátní superpotraviny, delikatesy a doplňky stravy, které na českém trhu chybí. Soustředí se na menší značky se špičkovými a ojedinělými produkty. V nabídce naleznete výjimečný chlorofyl, směsi superpotravin, a paleo granoly pro zdravé a výživné snídaně, různé meze a další dobroty, alternativní sladidla, osvěžující a energii dodávající nápoje a řadu účinných doplňků stravy. 

Good Food Store spolupracuje se špičkovými odborníky na výživu. V Čechách je to Kateřina Boesenberg, předsedkyně České naturopatické společnosti, v Anglii Vivienne Talsmat, přední britská nutriční poradkyně a specialistka na anti-aging. 
 

Good Food Store věnuje účastnici Healthy Starter Pack Programm a set raw tyčinek Good Life Raw Bars.

Žena po 40 - sebevědomá a v kondici

Žena po 40 - sebevědomá a v kondici

Účastnice rovněž obdrží publikaci vydavatelství Babyonline Žena po 40 - sebevědomá a v kondici.

Unikátní publikace Žena po 40, která je určena nejen pro ženy po 40, v níž jedna z autorek podstoupila omlazující proces přirozenými metodami na vlastní kůži. Kniha obsahuje desatero pro všechny ženy, co pozitivního pro sebe mohou udělat. Naleznete v ní recept, který skutečně funguje. Pokřtěno herečkami Nelou Boudovou a Bárou Kodetovou, které se nám v knížce představily v roli modelek.

V knize je 18 výtečných anti-aging receptů, připravených předním českým šéfkuchařem, nafocených krok za krokem.

 

Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Doporučení nutriční specialistky, fyzioterapeutky - diskuze

Poradna

Jak zdravě přibrat

| Janakolo | 10.06.2022, 11:48

Dobrý den,

po dětech jsem zhubla, aniž bych držela nějakou dietu a vážím méně, než jsem kdy vážila a to jsem vždy byla celkem hubená. Chtěla bych pár kilo (tak pět) nějak zdravým způsobem přibrat. Jím pořád stejně, pohybu mám celkem dost, snažím se víc spát, i když to se mi moc nedaří. Co byste mi doporučila? Děkuji

Dobrý den,
základním pravidlem pro zvýšení TH je, že váš energetický příjem musí být vyšší než výdej. Postup je takový, že nejdříve je nutné stanovit vaši energetickou potřebu a cíl jehož chcete dosáhnout., rozbor vašeho jídelníčku aj. Samozřejmě to lze i tzv. zdravě. Přece jenom jde o delší proces, který nelze shrnout bez potřebných informací do stručné odpovědi. Doporučuji vám se obrátit na odborníka, který vás tímto procesem provede, nejlépe nutričního terapeuta. Takové investice do sebe jistě nebudete litovat.
Jana Eliášová

Mgr. Jana Eliášová | Babyonline | 29.06.2022, 15:32
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Odmítnout Další informace
×