Ohlédnutí za svatební cestou (Nadule1)

Dnes bych vám chtěla povědět o naší návštěvě ZOO Dvůr Králové. Jak mnozí z vás vědí, trávili jsme tam s manželem naši svatební cestu. A náležitě jsme si to užili

Tak jako v jiných zahradách, tak i v té královédvorské probíhají každý den v určenou hodinu tzv. Povídání o zvířatech.
Začali jsme v pavilónu šelem, kde se povídání točilo kolem odchovů gepardů. Dále se mluvilo o tygrech usurijských, psech ušatých a hyenách skvrnitých. Povídání bylo zajímavé, ale bohužel bylo bezohledně rušeno návštěvníky, kteří pavilonem jen procházeli a výklad je nezajímal.

Za necelé dvě hodinky poté se povídání konalo u slonů.

Na fotce je samec slona afrického (Loxodonta africana) Moothy, který si jednou ve výběhu nešťastnou náhodou zlomil levý kel. Uvnitř sloního klu je živá hmota a tak začal kel okamžitě silně krvácet. Ve volné přírodě není pro slona jednoduché se s takovým zraněním vypořádat. Zde v ZOO byl Moothy během dvou hodin operován a zlomený kel mu byl odříznut a zbytek zaplombován. Prý stejně jako u lidí, jen s použitím většího množství materiálu. :-) Zanedlouho se ovšem dostala do klu infekce a tak v době, kdy jsme byli v ZOO my, musela být plomba odvrtána a každý den do otevřeného klu Moothymu dávali antibiotika. Vhledem k tomu, že při léčení klu dostával kýbl jablek, tak se každé ráno na ošetřovatele moc těšil.

Zajímavou novinkou pro nás byl fakt, že slon má navzdory své váze celkem měkká chodidla. Pohybuje se proto velice tiše a vůbec nedupe. Pokud by vám slon šlápnul na nohu, tak ne, že by to nebolelo, ale nerozdrtí vám jí. Snad pokud by se trefil drápem nebo kůstkou, tak by mohlo dojít k pohmoždění.

Další povídání bylo o žirafách. To bylo obohaceno i o ukázky kostí žiraf. Jak známo, žirafa má dlouhý krk, ale přesto v něm má jen sedm obratlů, tak jako třeba my. Proto se není čemu divit, že jsou žirafí obratle trochu přerostlé. Když se chce žirafa napít, musí široce roztáhnout přední nohy, aby mohla sklonit hlavu až do vody. Při pití je proto velmi zranitelná a snaží se tedy zkrátit tuto činnost na minimum. Ohne se k vodě a nasaje do sebe několik litrů vody najednou.
Na lebce žirafy je zajímavé, že má jen řezáky, kterými strhává listí ze stromu a stoličky, pomocí nichž ho drtí. Také je dobře vidět zkostnatělý výběžek žirafího růžku. Mládě při narození má růžky chrupavčité a přiložené k hlavě, aby se o ně nezadrhlo v porodních cestách.

Žirafy toho také velice málo naspí. Spí denně celkem maximálně 50 minut a to si to ještě rozdělují do přibližně pětiminutových intervalů.

ZOO Dvůr Králové nad Labem chová dva druhy žiraf.

Na prvním obrázku je žirafa síťovaná (Giraffa cameloprdalis reticulata).

Inzerce

Na druhém obrázku žirafa rothschildova (Giraffa camelopardalis rothschildi).

Inzerce

Vzájemně je od sebe odlišíte podle kresby na kůži. Síťovaná žirafa má bílé lemování skvrn jemnější a ve skvrnách nemá tolik patrnou tmavší kresbu. Na hlavě má pak žirafa síťovaná dva růžky a jednu bouličku na čele, zatímco rothschildova má dva růžky, bouličku na čele a ještě další dvě bouličky za růžky. Snažili jsme se to zdokumentovat, ale žirafy nám nechtěly ukázat vršek hlavy. :-)

Za výběhem žiraf jsou nosorožci. Na jejich chov a hlavně odchov jsou tu také právem hrdí. Nosorožci jsou ve volné přírodě na pokraji vyhubení. Můžou za to především nájezdy pytláků, kteří je loví pro jejich "nosorohy" :-) I dnes stále nalézají odbytiště pro tuto surovinu v Asii, kde je součástí tradiční medicíny, neboť tam věří tomu, že má nosorožčí roh kouzelné vlastnosti.

První z nosorožců je zástupce nejpočetnější skupiny chované v ZOO a tím je nosorožec dvourohý (Diceros bicornis), taky se mu říká černý. Jedná se o první ze dvou druhů nosorožců žijících v Africe.

Inzerce

Tyto nosorožce v žádné jiné ZOO u nás nenajdete (stav k 09/2006).

Tím druhým africkým druhem je nosorožec bílý severní (Ceratotherium simum cottoni), který přežívá jen v národním parku Garamba v Republice Kongo v počtu 30 jedinců. V zoologických zahradách na celém světě se chová 10 kusů a z toho devět jich je v ZOO Dvůr Králové nad Labem, které se podařilo tohoto nosorožce čtyřikrát rozmnožit.
Posledním zde chovaným druhem je nosorožec indický (Rhinoceros unicornis). Není to sice africké zvíře, ale je to nosorožec, takže se sem hodí. Navíc díky své plátované kůži vypadá tento druh opravdu impozantně. Někdy se mu také říká nosorožec pancéřový.

Toto je jen malá ukázka z toho, co můžete v ZOO Dvůr Králové vidět a naučit se. Návštěvu této jedinečné zoologické zahrady opravdu doporučuji. Kromě „klasické“ části můžete navštívit i svět Safari, kterým vás proveze Safari bus. A o tom třeba zase něco příště. :))

Inzerce

Uživatelce Nadule1 děkujeme za článek a připisujeme jí kredit 100 Kč.

Inzerce

 

Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Ohlédnutí za svatební cestou (Nadule1) - diskuze

Vložit příspěvekČlanky s diskuzí

Poradna

Stolice u 12t miminka na UM

| Fuxinka | 27.03.2024, 19:08

Dobrý den,
dcerka 12 týdnů, plně na UM AR. AR nastaveno dle mého popisu pediatričke, kvůli ublinkávaní u dve hodiny po jídle. Máme oboustranný celkový rozštep, takže i napolykáme hodně vzduchu a trpíme kolikou.
Posledné dva dny občas začne brečet už v půlce krmení. Dnes v poledne se šponovala a byla rovna jak pravítko, tak jsem pomohla rourkou po prvních 60 ml a že prdíků teda bylo. Vykakala následne i ty dva bobky, které ale byli obalene v hlene a takové tmavě zelené části. Od kdy jsme na AR začala papat lepšie, skoro zdvojnásobila dávky. Za další 3 hodinky sme papali znovu. U krmení hned začne slyšet bříško, takové to bublání. Po krmení byla stolica, řidší, ale byli v ní černé tečky (moc se rozetřít nedali, a víc nezčerveněli), ale myslím, že to může být krev.
K pediatričke čekáme na termín, ale netreba radši jít na pohotovost?
Děkuji.

Dobrý den,

na meteorismus přidejte Espumisan, můžete do každé láhve 5 kapek. Co se týká zbarvení stolice, sledujte, pokud se bude stav opakovat, kontaktujte pediatra.

MUDr. Ludmila Vomelová | Babyonline | dnes, 08:47
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Odmítnout Další informace
×