S plenou k lékaři aneb jak si zorganizovat návštěvu u lékaře

Vyrazit k lékaři s malým dítětem není tak jednoduché, jak se na první pohled může zdát. Víte, na co máte myslet a co nenechat doma? Maminky se na diskuzi Babyonline podělily o své zkušenosti. Vy se díky nim můžete lépe připravit, ještě než se na tu vaši lékařskou prohlídku vypravíte.

Výprava k lékaři je jistým způsobem zásah do běžného denního režimu dítěte i rodičů. Zkuste se na tuto „událost“ připravit. Dítě by mělo byt před prohlídkou vyspinkané, najedené a klidné, nikoliv mrzuté. Pokud jedete autem, dítě může dospávat při cestě, stejně jako třeba při dlouhém čekání v ordinaci.

Jak se na prohlídku dopravit?

Obvykle to bývá tak, že máte rodinného lékaře v místě bydliště a dopravit se k němu netrvá dlouho ani pěšky. Není ale výjimkou, že se rodina přestěhuje a k vašemu oblíbenému lékaři musíte vyrážet autem nebo městskou hromadnou dopravou.

Ideální je, pokud vyrážíte autem. Malé dítě je umístěno v autosedačce, ve které jej můžete přenést do ordinace a případně nechat dospat, než přijdete na řadu. Do kapsy autosedačky také snadno uschováte potřebné věci, jako pleny nebo vlhčené ubrousky.

Inzerce

Pokud to situace nedovolí a vy vyrážíte k lékaři autobusem, buďte opatrní, pokud je to v době, kdy je současně dítě očkováno. Má slabou imunitu a může se lehce nakazit infekcí.

Co nezapomenout vzít s sebou

Pokud jdete na prohlídku poprvé, měníte lékaře nebo má vaše dítě jakékoliv problémy, sepište si všechny otázky na papír. Zapomenout může každý, a když už budete doma, jen těžko se dozvíte odpovědi na to, co vás nejvíce zajímá nebo trápí. Stejně tak si zapisujte aktuální zdravotní stav vašeho miminka, například výši teploty a čas, kdy ji mělo.

Aby vás u lékaře nemohlo nic překvapit, sbalte si tašku s důležitými věcmi. Chybět by v ní neměla látková plena či podložka, košilka, náhradní pleny, vlhčené ubrousky na očištění zadečku, pro staršího kojence pak lahvička s vodou či čajem a případně i oblíbená hračka. Nezbytný je samozřejmě zdravotní a očkovací průkaz dítěte a lékařské zprávy z vyšetření, které jste se svým potomkem absolvovali. „Díky BOLu jsem věděla, že mám mít s sebou vždy čistou látkovou plenu, raději i oblečení navíc, zvláště ze začátku, kdy byl Ondra ublinkávající a oblíbenou hračku,“ doplňuje Ady.S.

Inzerce

Co maminky nejčastěji zapomínají?

Přestože se to zdá jako samozřejmost, nejedna maminka na tyto věci občas zapomene. „Nosila jsem pravidelně podložku nebo malou deku, plenu látkovou a dvě papírové, čaj, ubrousky, náhradní oblečení, krém na zadeček a průkazku. Jednou jsem zapomněla podložku a neměla jsem malou kam položit. Tak jsem vytáhla fusak z autosedačky a ležela na něm,“ popisuje své zkušenosti maminka Soni.

Maminky se shodují, že obvykle nebývá problém si vypůjčit erární podložku u lékaře. „V případě, že bych plenu zapomněla, můžu poprosit ochotnou sestru, vždy je má. Dokonce není ani žádná hrůza, když člověk zapomene očkovací průkaz. Dá se doplnit později, důležité je, že to má dítko v kartě.,“ říká maminka SaraK.

Nikdo nejsme dokonalí, zvláště při počtu věcí, které s miminkem musíme stále chystat a vozit. Co nejčastěji zapomínáme? „Pravidelně zapomínám očkovací průkaz, a pak tam běžím to dopsat,“ přiznává Moninif. Luciasek84 zase pravidelně zapomíná na přebalovací podložku: „Naštěstí jsou vybavení. Jinak zapomínám pořád pití pro malou. Nemůžu si zvyknout na to, že už má láhev, kterou je nutno tahat pořád s sebou, že už to není, jak dřív, vytáhnout prso a mít jídlo i pití zajištěné.“ Emma123 ještě nyní vzpomíná s hrůzou v řádcích na to, jak zapomněla jednou pití. Amálii, Zanleně a několika dalším maminkám se ještě zapomenout nic nepodařilo, Gastrice díky tomu, že je dle svých slov puntičkářem. „Jednou jsem zapomněla velkou plínu, ale vystačila jsem si s malou, byť těsně před tím pozvracenou,“ svěřuje se Cukrblik.

Inzerce

Abyste se vyhnula tomu, že budete u lékaře něco postrádat, je dobré si připravit tašku předem. „Když věci vypotřebujeme, tašku ihned doplním po příjezdu domů, nebo hned druhý den ráno,“ svěřuje se maminka s přezdívkou jana 1260.

Co s dítkem v čekárně

Čekání u lékaře se někdy může protáhnout. Nespoléhejte ani na to, že jste objednaní a raději vždy mějte po ruce něco malého k jídlu, popřípadě vezměte nejoblíbenější hračku a dítko zabavte. A mějte ho v čekárně i ordinaci neustále na očích. Existují případy, kdy kvůli nepozornosti matky, upadly z přebalovacího pultu i několikatýdenní miminka.

Chodí na prohlídky i tatínci?

Terča80 nám napsala vše vystihující odpověď: „Tatínek nebyl ani jednou, má pracovní dobu neslučitelnou s ordinačními hodinami.“ Často se setkáme s tím, že tatínci se účastní hlavně zpočátku, příp. jak to vyjde. Manžela Amalie zajímalo hlavně očkování. Jezurka dokonce píše, že: „Tatínek jezdí s námi vždycky a má mnohem více dotazů než já a s paní doktorkou diskutují o moderní medicíně, kdy se očkuje apod.“ Manžel Zajíce se rád chlubí zdravými dětmi, s Maruškou chodívá i sám, mají to jako super výlet. Plaz píše, že je tatínek zaveze, ale čeká na ně v autě. Často se tatínci přidávají, když se jede na pohotovost nebo specializovaná vyšetření. Happy měla až pochybnosti, co si o nich lékařka myslí, neboť tatínek dítěte jezdil pokaždé a velice jej vše na prohlídce zajímalo.

Celou diskuzi maminek na téma S plenou k lékaři najdete: https://www.babyonline.cz/diskuzni-klub/potreby-pro-dite-kocarky-obleceni?site=243

Pro Babyonline zpracovala Mgr. Nela Matašeje s přispěním maminek z BOL a MUDr. Jany Martincové.

Inzerce

Inzerce

 

Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

S plenou k lékaři aneb jak si zorganizovat návštěvu u lékaře - diskuze

  • První návštěva na pediatrii po porodu
    Mě osobně hodně překvapilo, že na první návštěvě na pediatrii jsem byla trochu za exota, když jsem s sebou neměla tatínka... A to jsem byla po císařském řezu a dítě nesla společně s přebalovací taškou plnou nutností od auta statečně s heslem, že to dám... Mnoho žen mi na to říkalo, že jsem se měla šetřit.
    bokul   | 01.05.2023 00:39:23
    Reagovat | URL příspěvku
Vložit příspěvekČlanky s diskuzí

Poradna

Dobrý den ,
mám dotaz byla sem jako samoplatce minulý měsíc i tenhle měsíc na krvi krevni obraz minulý měsíc leukocyty byli kolem 8 teď leukocyty 9 38 udělala sem si i krev na hcg to je kolem 18.8 nejspíš úplně ranne tehotenstvi spíše mě zaráží že minulý měsíc leukocyty kolem 8 a teď přes 9 nemusí to byz něco vážného nemocná nijak nejsem nic a erytrocyty byli 4.69 můžou se leukocyty zvyšovat I až takhle rannym těhotenstvím ještě sem nebyla ani na gynekologii jdu až pristu týden ve středu minulý pátek na utz ještě nic nebylo jen vysoká sliznice ani v krvi nic nebylo minulý týden a včera tam bylo kolem 18.8hcg . Děkuji za odpověď jsem hrozný střešní tak se chci uklidnit že ty leukocyty nic nejsou a že to je třeba i takhle rannym těhotenstvím nejspíše. Děkuji

Dobrý den,

ano, mírné navýšení leukocytů je zcela v normě.

MUDr. Pavla Zahrádková | Babyonline | 24.03.2024, 11:30
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Odmítnout Další informace
×