Jednorázové pleny vs. látkové z pohledu maminek - Tygřímáma (Anička) vzpomíná

Jak to bylo dřív, jak často a kolik plen bylo třeba prát?

Když se před zhruba 20 lety narodila Anička, základem pro přebalování bylo pro její maminku 60 látkových plen, které v té době stály kolem 10 Kčs/ks. „Dávala jsem dvě plenky složené na sebe + kalhotky Sandra. Do spodní plenky jsem vkládala igelit. I přesto se podařilo Aničce vše znečistit.“

V šestinedělí Anička prala pleny na vyvářku každý den. Následně je sušila na sluníčku a večer hned vyžehlila, a to z obou stran. „Anička byla velmi náchylná na to, jakým pracím práškem peru. U nás vítězil Biomat. On taky žádný velký výběr nebyl.“

Po šestinedělí Anička prala plenky ob den na 60 °C a žehlila jen po jedné straně. V 6 měsících věku dcery žehlit přestala a jen pečlivě skládala. „Plenky jsem před vypráním namáčela do kýble s vodou. I přesto, že jsem prala denně, zápach to byl značný,“ dodává Anička.

Inzerce

Druhá dcera, papírové pleny na zkoušku

V červenci 1993 se Aničce narodila Evička. I u ní byl základ 60 ks látkových plen. A stejný koloběh praní, sušení a žehlení. V té době se ale na trhu objevily první papírové pleny Bobi. Modré pro kluky, červené pro holky. „Cena na tu dobu byla dost hrozná, kolem 16 Kč/ks. I přesto jsem je občas koupila a používala na noc, nebo pokud jsme někam jeli. Byla to hrozná pomoc.“

Třetí dcera, už jen papírové pleny

A jak to bylo, když se v říjnu 2005 narodila Danielka? „Hrozně jsem se těšila, že si konečně užiju ten luxus papírových plen. Žádné praní, sušení a žehlení. Již v době těhotenství jsem si nadělala zásoby plen, akcí je v drogériích dost a  dost. Musím přiznat, že je to fakt obrovská pomoc pro maminku. Čas, který bych trávila praním a žehlením, mohu věnovat dítěti.

Jen odpadu přibylo. A to pořádně. Denně jsme vynášeli tašku znečištěných plen. Ale těch látkových mi již stačilo 10 ks. Pod hlavičku do postýlky, do kočárku, do poradny. Časem jsem si i vychytala, které pleny nám vyhovují líp a které hůř.“

Jediná věc, nad kterou se Anička pozastavuje ve srovnání plen: „Obě starší dcery neměly problémy s kyčlemi, mladší naopak musela přes papírovou plenu dostávat ještě látkovou. Ale souviset to samozřejmě nemusí.“

Inzerce

Rozdíl mezi použitými látkovými a papírovými plenami

Pro srovnání ještě Anička uvádí počet denně znečištěných plen: „Starší dcery do 20 ks látkových denně, mladší 6 - 8 ks papírových.

Myslím, že papírové pleny jsou ohromná časová úspora pro dnešní maminky. Ekologický dopad raději rozvádět nebudu.“

Pro Happy Club připravilo Babyonline, s.r.o.

Inzerce

Inzerce

 

Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Tygří máma - diskuze

Vložit příspěvekČlanky s diskuzí
  • No jo víc lidí víc názorů. Jen není pravda že látkové plínky jsou časově náročné. Dneska už se vyrábí pleny které se ani žehlit nemusí.
    Pokorma   | 28.05.2015 11:59:51
    Reagovat | URL příspěvku
  • Já začala látkovky používat až asi ve dvou měsících stáří malé. Kvůli zanícenému pupíku jsem se neodvážila dřív (bála jsem se, aby se moč nebo řídká stolice nedostala do rány). Teď používám na střídačku látkovky a jednorázkovky, většinou vím, kdy malá bude kadit, tak jí dám jednorázovku, mám to potom jednodušší s praním   Jinak přes den dávám většinou látkovky a na noc Pampersku. Taky, pokud nestihnu vyprat, nebo pokud plenky nestihnou uschnout, tak dám jednorázovku. Máme štěstí, že malá se neopruzuje a nemá ani žádné jiné problémy, ale přijde mi, že v Pamperskách se hrozně potí, proto dávám látkovky...
    Gastrica   | 10.09.2011 21:13:54
    Reagovat | URL příspěvku
  • látkovky
    tak ty používám jen ve chvíli kdy se mi malá oprudí
    ssoniks   | 10.09.2011 20:32:26
    Reagovat | URL příspěvku
  • Látkovky jsou lepší
    Rozhodně taky hlasuju pro látkové pleny. Syn nikdy neměl problémy s kyčlemi, opruzením, alergiemi. Pořídili jsme 20 ks haipa-daipa, k tomu desítky čtvercovek. Peru 1x za 2-3 dny... V době automatek nepovažuju absolutně za problém. Většinou používáme ty kalhotkové haipy, čtvercovky jsou záloha, když nedoschnou kalhotkové nebo jedu někam na víkend. Čtvercovky se také osvědčili, když měl synek rotavirózu - prala jsem je na 95 a poctivě žehlila (jinak nežehlím plíny vůbec, jenom pořádně vytahuji při skládání). Jednorázovky jsme použila v porodnici a 1x na delší dovolené.
    radun   | 29.07.2011 13:16:24
    Reagovat | URL příspěvku
Vložit příspěvekČlanky s diskuzí

Poradna

Stolice u 12t miminka na UM

| Fuxinka | 27.03.2024, 19:08

Dobrý den,
dcerka 12 týdnů, plně na UM AR. AR nastaveno dle mého popisu pediatričke, kvůli ublinkávaní u dve hodiny po jídle. Máme oboustranný celkový rozštep, takže i napolykáme hodně vzduchu a trpíme kolikou.
Posledné dva dny občas začne brečet už v půlce krmení. Dnes v poledne se šponovala a byla rovna jak pravítko, tak jsem pomohla rourkou po prvních 60 ml a že prdíků teda bylo. Vykakala následne i ty dva bobky, které ale byli obalene v hlene a takové tmavě zelené části. Od kdy jsme na AR začala papat lepšie, skoro zdvojnásobila dávky. Za další 3 hodinky sme papali znovu. U krmení hned začne slyšet bříško, takové to bublání. Po krmení byla stolica, řidší, ale byli v ní černé tečky (moc se rozetřít nedali, a víc nezčerveněli), ale myslím, že to může být krev.
K pediatričke čekáme na termín, ale netreba radši jít na pohotovost?
Děkuji.

Dobrý den,

na meteorismus přidejte Espumisan, můžete do každé láhve 5 kapek. Co se týká zbarvení stolice, sledujte, pokud se bude stav opakovat, kontaktujte pediatra.

MUDr. Ludmila Vomelová | Babyonline | dnes, 08:47
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Odmítnout Další informace
×