Inzerce
Inzerce
Inzerce

Jednorázové pleny vs. látkové z pohledu maminek - Stanag vzpomíná

Nástup plenkových kalhotek

První syn se Stáni narodil v roce 1993 a tehdy nebyla jiná volba než látkové pleny. „Měli jsme cca 60 – 70 ks. Na jedno přebalení jsme používali vždy 2 látkové pleny složené na třetiny a přeložené na půl. Dvě se dávaly z důvodu zajištění dostatečné absorpce a kvůli správnému vývinu kyčlí. Plínky se vkládaly do plenkových kalhotek. Jeden typ se vázal na kličku v úrovni kyčlí a celkem rychle jsme ho opustili. Druhý typ kalhotek byl na knoflíčky, látkový s vnitřní nepropustnou vrstvou. Dnes se prodávají podobné, myslím pod názvem Sandra. Postupně jsme měli cca 3 velikosti.“

„Oba typy ovšem měly stejný problém, nedržely tak, jak bylo potřeba. V prvních měsících řídká stolice plně kojeného miminka často protekla kolem nohaviček nebo na zádech a kromě plínek a kalhotek bylo nutné prát ještě dupačky a často i podložku pod miminkem. „V prvních týdnech po narození miminka byla tehdy oblíbená bílá zavinovačka s krajkou, jejíž uvedení do původního stavu včetně nažehlení všech volánků bylo časově velmi náročné a tato činnost byla mojí noční můrou.“

Cestování plen při pohybu dítěte

„V době, kdy se syn začal více pohybovat, nastal další problém, a to udržet plínky na správném místě. „Kalhotky v pase nijak zvlášť nepružily a plínky i s kalhotkami postupně putovaly směrem ke kolínkům. Tehdy nebyla k dostání „bodyčka“, která dnes krásně pomáhají držet plínky na správném místě.“

Další problém – opruzeniny

„Další starostí bylo vyhnout se opruzeninám. I přes veškerou péči a časté přebalování nebylo zrovna toto u látkových plen pro maminky jednoduché."

Jak vypadalo cestování s dítětem?

„Rodičům, kteří byli aktivní a chtěli s dítětem cestovat nebo i během dne na více hodin opouštět domov, přibyla starost s přepravou objemných a později těžkých a nevábně vonících použitých plen."

Denní spotřeba plen a jejich čištění

„Denní spotřeba plen byla cca 20 ks. „Plínky bylo nutné zbavit tuhých částí a namočit do kbelíku s vodou. Praly se v prvních měsících téměř denně, spotřeba byla velká a nebylo možné je takto skladovat déle než do druhého dne. Většinou se pralo s předpírkou a na 90 stupňů.“ Pro sušení musela maminka najít dostatek prostoru, což zvláště v zimních měsících představovalo velké obavy, že další várka plen nebude včas k dispozici. „Obvyklou večerní činností pak bylo žehlení a skládání. V prvních měsících se kvůli dostatečné hygieně žehlilo oboustranně a v dalších z jedné strany. Kromě žehličky jsme používali i ruční mandl. Je zřejmé, že za těchto okolností byla snaha naučit dítě chodit na nočník nesrovnatelně větší než dnes.“

Vyzkoušení papírových plen

„Zahraniční papírové plenky jsme v té době nezkoušeli. Novinkou tehdy byly asi první české papírové pleny prodávané pod značkou Bobi. Občas jsme je používali na cesty, ale pro každodenní použití byly celkem nákladné a navíc jsme již měli nakoupené látkové. Byla to převratná věc, i když kvalita byla tehdy v porovnání s dnešními mnohem nižší.“

Druhý syn a papírové pleny

„Druhý syn se narodil v roce 2009. Zvažovali jsme samozřejmě náklady na pořízení a provoz obou druhů. Pokud odpadne praní a žehlení látkových plen, čas strávený jejich údržbou se věnuje jiným smysluplnějším a zábavnějších činnostem a k tomu se papírové nakupují v akcích a ve větších baleních, vycházeli nám ekonomičtěji papírové. U papírových nás samozřejmě trápila ekologická zátěž, kterou způsobíme. Uvažovali jsme, že větší ekologický dopad bychom se snažili zmírnit aktivním přístupem k třídění odpadu, abychom celkovým objem odpadu minimalizovali. Rozhodli jsme se, že vyzkoušíme papírové a po 18 měsících jejich používání bychom neměnili. Máme spokojené miminko, neřešili jsme opruzeniny. Plenky drží, kde mají a pokud jsou správně zapnuté, nestane se, že by protekly. Bez problémů cestujeme, nejsme finančně vyčerpáni a opravdu se snažíme třídit odpad.“

Pro Happy Club připravilo Babyonline, s.r.o.

Inzerce

Inzerce

 

Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Stanag - diskuze

  • včera dnes a zítra
    Můj syn se narodil v roce 89 a ještě jsme neměli automatickou pračku, protože jsme měli proud 120 V, když ho předělali na 220 V, tak nám pračku někdo rychle ukradl...Tak jsem vyvářela v hrnci...Přesto nedám na klasické čtvercovky dopustit. Měl je i druhý syn (nar. 2004) i právě 4 měsíční dcera. Kalhotky jsou teď lepší, a kombinace s jednorázovkami na cesty ideální. Mimochodem jednorázovky z roku 89 byly - vlastně velké dámské vložky o rozměru cca 15 x30 cm, které neudržely nic a elegantně vylézaly nohavicí.
    murphykami   | 30.06.2011 04:55:53
    Reagovat | URL příspěvku
Vložit příspěvekČlanky s diskuzí

Poradna

Dobry den,
chtela bych se zeptat ohlede menstruace kterou jsem dostala pred laparoskopickym zakrokem s mimodeloznim tehotenstvi. Zacala mi ten den kdy jsem sla na zakrok a trvala tak jak klasiky tech sedm dni muzu ji pocitat mezi prvni tri cykly po operci?

Dobrý den,

tohle zhodnotit takto v rámci internetové poradny nelze, při mimoděložním těhotenství často dochází ke krvácení, které si můžeme mylně vykládat jako menses. Jako menstruaci bych považovala krvácení, které nastane až po operaci.

MUDr. Pavla Zahrádková | Babyonline | dnes, 09:16
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Odmítnout Další informace
×