4. Dnešní srdíčka a jejich operatéři

Rozhovor byl pořízen 14. listopadu 2011

Pobavila mě otázka jednoho redaktora, který se vyjádřil, že poté, co srdce odoperujete, cituji „zašít to již může kdokoliv“. Jak dlouho, pane profesore, trvá, než se ze začínajícího lékaře stane bezchybně zašívající, to je tuším 2. asistence, že?
Dobře zašívající je první asistence. To záleží na tom, co operuje, zda nohu nebo hrudník. Než se stane dobře zašívajícím, tedy tím prvním dobrým asistentem, tak já bych řekl, že to trvá tak pět let.

Takže ten druhý asistent, který je před prvním asistentem, nemůže ještě sám zašívat?
Ne, ne, druhý asistent…

...jenom drží nástroje.
Záleží na tom, v jakém stupni výcviku je. Teď když k nám nastoupili noví doktoři, tak ti jenom něco podrží, za pár měsíců začnou zašívat ránu po odběru žilního štěpu a učí se štěp odebírat a za půl roku ti šikovní dva roky odebírají žílu, než se dostanou k té první asistenci.

Za jak dlouho na sále zaujme lékař od 1. asistence Vaše místo?
V tom je bohužel svízel. Těch operací je málo. Ve všeobecné chirurgii je spousta malých operací – kýla, apendix (slepé střevo), nějaké ty podkožní věci..

...takže se tam lékař rychle vycvičí.
Takže tam na každého něco zbude. Kdežto tady je málo velkých operací a nemůže být těch operatérů do nekonečna. Jestliže to má ten operatér dělat dobře, tak musí mít dobrou frekvenci operací, a nemůže dělat jednu operaci za měsíc. Já tady mám kluky, kteří jsou na pozici prvního asistenta a které bych to mohl z fleku učit a kteří by během roku mohli operovat základní věci. Ale já je k tomu nemůžu pustit z důvodu, že počet operací není tak velký, aby se mohlo současně učit tolik lidí.

Zmínil jste, že každý člověk má srdce jiné. Velcí lidé větší, stejně tak aktivní sportovci a srdce tlustých lidí vypadá jakou hrouda sádla, celé obalené tukem. Pokud člověk zhubne, zlepší se takříkajíc i vzhled jeho srdce, ubude tukové hmoty, která je obepíná?
To nevím, zatím jsem nikoho, kdo byl tak tlustý a pak byl tak hubený, neoperoval.

Všiml jste si nějakých odlišností mezi srdcem dobrého člověka a podvodníka? :-)
Nevšiml, protože já nevím, kdo je podvodník, když leží na stole. Ten pacient sem přijde většinou den před operací, takže nemůžu ani říct, jestli je rozdíl mezi srdcem zamilovaného a nezamilovaného.

Pokročil nějak průzkum rozdílů mužského a ženského srdce? Nebo posledním výstupem zatím bylo, že u mužů odumírá od zhruba 20. roku 64 milionů svalových buněk ročně, kdežto v ženském žádná?
Zatím nevím nic nového, my na tom pracujeme, máme na to grant.

Přiznám se, že to nechápu? Jak může to mužské srdce vydržet bez obměny buněk? To by muselo být za pár let mrtvé. Jak je to možné? To je tam těch buněk tolik?
Strašné miliardy.

A u žen to začíná po menopauze?
Zatím si myslím, že to u žen nezačíná nikdy.

Jak je na tom vývoj umělého srdce? Kam se bude voperovávat, co bude mít člověk a kde připevněno na těle?
Pokud je to doslova umělé srdce, tak to znamená, že to vlastní srdce se vyndá a na jeho místo se našije umělé srdce. To se dělá velice zřídka. Ve velké většině případů se dělá to, čemu se říká umělé srdce jako mechanická srdeční podpora. Ta spočívá v tom, že se našije na stávající srdce, a čerpá krev. Ten pokrok je obrovský. Ti pacienti s tím žijí léta. Myslím si, že tak za pět let se vyřeší, že už nebude žádný kabel z toho umělého srdce.

Právě to jsem se chtěla zeptat, co musí ten pacient nosit na těle.
Takovou jako turistickou ledvinku a v tom to má. Toto do značné míry nahradí transplantaci srdce.

Na základě čeho se počítá riziková stratifikace, tj. riziko úmrtí u pacienta?
Je několik vypracovaných systémů. Takový jednoduchý, který se dá používat běžně, je tzv. Euroscore. Tam zadáte nějaké předoperační ukazatele a vyjde Vám procento rizikovosti. Druhý důkladnější systém je Bayesovská statistika, kdy Vy toho jednoho svého pacienta porovnáte s registrem, kde je třeba milion pacientů po operaci. Z toho ohromného registru Vám to vybere například pět set pacientů, kteří vypadali předoperačně jako ten Váš a řekne Vám, jaké měli komplikace.

Takže Vy do toho registru také vkládáte informace o Vašich pacientech?
Ne, to je americký registr. Američtí kardiochirurgové tam vkládají informace. Ale když si to člověk předplatí, tak se k tomu může připojit a informace používat.

Rozhovor pořídila: Jana Martincová

Inzerce
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

4. Dnešní srdíčka a jejich operatéři - diskuze

Vložit příspěvekČlanky s diskuzí

Poradna

Hlen ve stolici

| Veronika J | dnes, 14:31

Dobrý den, občas se nám objeví tohle ve stolici , je to hlen ? Dítě 4,5 měsíce , od 3 měsíce na um. Dítě jinak bez problému kaká, nemá žádné potíže , bolesti bříška apod, mám trošku sušší pokožku promazáváme leniens. A často ublinkáváme. Děkuji za odpověď

Dobrý den,

ve stolici je lehce hlen, ale pokud dítě prospívá, není třeba měnit mléko, doporučila bych přidat zeleninový  příkrm.

MUDr. Ludmila Vomelová | Babyonline | dnes, 18:44
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Odmítnout Další informace
×