22. dubna 2014 10–11 hodin: Vakcinolog, epidemiolog a humanitární pracovník doc. MUDr. Rastislav Maďar, Ph. D. odpovídá na Vaše dotazy!

Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Zeptejte se docenta Maďara na otázky týkající se očkování! Dotazy můžete vkládat již nyní, zobrazí se po přidání odpovědi v době chatu.

 

Odpovědi na vaše otázky

Počet zodpovězených otázek: 23, (aktualizace každých 15 sekund, poslední 16:51:16)

1. OTÁZKA: Očkování do Chorvatska

Co byste doporučil pro 2leté dítě, čím by navíc mělo být naočkováno?

Dobrý den,
i pro cesty po Evropě již dítě ve věku dvou let může být chráněno proti žloutence typu A a meningokokové meningitidě. Pokud se pohybuje v přírodě i proti klíšťové encefalitidě, tato nemoc ale v Chorvatsku moc není, na rozdíl od Slovinska, Rakouska, Německa, Švýcarska až po Skandinávii. K tomu samozřejmě všechna pravidelná očkování včetně pneumokoků. Do Chorvatska nezapomenout repelent a v moři ohlídat přítomnost mořských ježků.

2. OTÁZKA: Očkování do Jihoafrické republiky

Dobrý den, manžel má jet za půl roku pracovně na jeden měsíc do Jižní Afriky (Kapské město, uzavřená výroba, jako strojař). Protože máme doma půlroční miminko, zajímalo by mě, jaké očkování dle Vás by měl postoupit. Je nutné očkování proti spalničkám, když byl jako malý očkován dvěma vakcínami? A pokud by šel na toto očkování znovu, nemůže se od něho nakazit naše mimčo, když je to živá vakcína? Ještě doplňuji, že loni se nechal manžel naočkovat vakcínou Boostrix proti černému kašli, záškrtu a tetanu. Jiné očkování kromě toho v dětství nepostoupil. Děkuji. Pavla

Dobrý den, k vakcíně Boostrix by bylo vhodné doplnit pro ochranu sebe i okolí očkování proti virové hepatitidě, ideálně typy A i B, a proti meningokokové meningitidě, která zabraňuje i nosičství této nebezpečné bakterie. Doporučit je možné i jednu dávku kombinované vakcíny proti spalničkám, zarděnkám a příušnicím na posílení imunity. Pokud neprodělal plané neštovice, zvážit i vakcinaci proti této nemoci. I když jsou poslední dvě jmenované vakcíny živé, riziko přenosu na kojence je nepravděpodobné.

3. OTÁZKA: Klišťova encefalitida

Dobrý den, mam 2 děti (5 let a 2 roky). Vzhledem k letošní teplé zimě uvažuji o očkování klíšťové encefalitidy. Myslíte si, že je to pro ně vhodné? Dále by mě zajímalo, jaké doplňkové očkování byste pro mé děti doporučil. Děkuji

Dobrý den, očkování je možné a realizuje se již od 12 měsíců věku. Světová zdravotnická organizace doporučuje v rizikových oblastech, kam patří ČR, očkování všem věkovým kategoriím. Děti sice nemívají obrny, ale mohou trpět dlouhodobými následky, jako jsou bolest hlavy, nespavost, porucha paměti či koncentrace. Nezapomeňte však rozhodně ani na sebe. Riziko těžkých trvalých následků stoupá s věkem. Pokud jde o další očkování obecně, v daném věku vidím jako smysluplné očkování proti žloutence A a meningokokovému zánětu mozkových blan. Jsou to neživé vakcíny, u kterých chrání již jedna dávka několik let. Svého malého syna jsem očkoval i proti planým neštovicím. Snižuje to i pravděpodobnost pásového oparu v dospělosti, navíc 15 % dětí má komplikované neštovice a minimálně jednou nám to zachránilo odjezd na dovolenou, kdy byl syn v kontaktu s nemocnou holčičkou těsně před odletem. Díky ochraně jsme mohli odletět bez problému. K tomu samozřejmě všechna pravidelná očkování. Procvičení imunitních pochodů kontrolovanou cestou upravené vakcíny z času na čas nejenže organizmu neškodí, ale naopak přispívá ke správnému fungování imunity. Samozřejmě pod podmínkou, že se dodrží kontraindikace očkování, těch je ale extrémně málo a jsou to často velmi nemocné osoby, které ani nemohou vést běžný život.

4. OTÁZKA: Nemoc před očkovánim

Dobrý den, ráda bych se zeptala, jak dlouho před očkováním by dítě mělo být zdravé? Naše lékařka říká, alespoň týden, ale nevím, jestli je to dost. Čtvrtou dávku hexavakciny již několik měsíců odkládáme kvůli častým nemocem (starší syn chodí do školky) a dceři bylo teď 16 měsíců. Co se případně stane, pokud bychom nestihli 4.dávku v 18 měsících? Děkuji

Dobrý den, záleží od charakteru, typu a délky trvání nemoci. Imunitní odpověď na očkování může být snížená, pokud předchozí nemoc organizmus vyčerpala. Např. delší rýma nebo zahlenění bez jiných příznaků (vykašlávání hlenů se nepočítá, je to jen reflexní obranný mechanizmus dýchacích cest) není problémem, a dítě může být očkované již po pár dnech nebo i v průběhu, zejména u neživých vakcín. Je to tedy individuální, odstup 2 týdny je po většině nemocí dostačující, u mírnějších stačí i kratší interval. Praktický lékař pro děti a dorost je určitě schopný posoudit, jak dlouho je nutné počkat. Přesah doporučeného intervalu přeočkování hexavakcíny v 18 měsících věku o několik týdnů není problémem.

5. OTÁZKA: Schéma očkování proti spalničkám, příušnicím, zarděnkám

Chcela by som sa opýtat aký je rozdiel medzi očkovaním v Čechách a na Slovensku ohladom zaočkovania proti - Morbillám, mumpsu a rubeole. Prečo sa v Čechách preočkuje už po 6. mesiacoch a na Slovensku až v 11. rokoch? Je to dieta do 11. rokov dostatočne chránené? Sú to rozdielne očkovacie látky? A ktoré očkovanie je pre dieta výhodnejšie (či to v Čechách alebo na Slovensku). Dakujem za odpoved.

Dobrý den, studie a data existují na obě schémata očkování proti spalničkám, příušnicím a zarděnkám. Část vyspělých evropských zemí má podobné schéma jako na Slovensku a část podobné jako v ČR, které je konzervativnější. Je to trochu otázka strategie, jestli zvolit silnější imunitu po 2 dávkách v nejrizikovějším dětském období nebo spíše pravděpodobné delší trvání protekce s přeočkováním ve vyšším věku. Obě má své pro a proti. Důležité je, co ukazuje reálná praxe a to že obě schémata fungují. Respektoval bych proto doporučení národní vakcinologické společnosti. Jediné, co efekt očkování a kolektivní imunity dokáže významně narušit je neopodstatněné odmítání očkování některými rodiči. Dnes je počet případů spalniček v některých chudých afrických zemích, kde jsou maminky za vakcínu zdarma vděčné, menší než v některých regionech západní Evropy.  Snad jejich děti takovou chybu opakovat nebudou. I když popravdě jsme již očekávali, že až dnešní děti vyrostou, spalničky se již nebudou vyskytovat a nebudeme muset proti nim již očkovat.

6. OTÁZKA: Očkování nedonošené dcery hexavakcínou a proti pneumokokovi

Dobrý den, dcera se narodila v 36. týdnu těhotenstí. Je jí dnes 6 týdnů a chceme po doporučení našeho dětského lékaře očkovat proti rotavirům a pneumokovým infekcím a samozřejmě povinné očkování Hexavakcínou. Uvažuji, že bychom každou vakcínu dali zvlášť, neb se mi zdá lepší vědět po které vakcíně by případně měla vedlejší účinky, než když naočkujeme Hexa + pneumokok či rotavir najednou. Jak se na to díváte? A je riziko projevení vedlejších účinků u nedonošených dětí častější? Děkuji za odpověď.

Dobrý den, neuvádíte úplně přesně stav dítěte při narození, samotný termín poukazuje jen na mírnou nedonošenost. V tomto období již můžete začít rotavirovou vakcínou, od 9. týdne následně hexavakcínou. Pokud si zvolíte Prevenar 13 s hexavakcínou, případnou zvýšenou teplotu lze tlumit paralenovým nebo brufenovým sirupem. Přijde mi vhodnější mít menší počet očkovacích dnů a co nejrychleji navodit imunitu, tedy aplikovat to u jedné návštěvy. Tak jsem to aplikoval i u svého syna. Ten se sice narodil v normotermínu, ale hypotrofické resp. post-hypotrofické děti mohou být ve vyšším riziku nebezpečné invazivní infekce.

7. OTÁZKA: Těhotenství a očkování Priorixem

Dobrý den, mojí dceru čeká očkování na splaničky, zarděnky a příušnice a já jsem ve druhém trimestru těhotenství. Chtěla bych se zeptat jestli hrozí mimču nějaké riziko - jesti je vůbec možné, abych se od dcery "nakazila". Jsem ročník 83 a nejsem si jistá, jestli jsem už byla proti zarděnkám očkovaná. Jinak tedy jsem Váš příznivec a opravdu nerozumím rodičům, kteří nechtějí své děti očkovat a radši riskují jejich zdraví, v horším případě život. Děkuji, Mirka K.

Dobrý den, to je logický a medicínský poměrně významný dotaz. I když přenos viru nelze teoreticky vyloučit, zatím nebyl zaznamenaný případ nákazy blízké osoby v kontaktu. Vaše těhotenství není kontraindikací očkování dcery, ani důvodem k její izolaci po očkování. Přeji hodně štěstí a zdraví Vám, dceři i miminku. Jako lékař a rodič také nechápu, jak lehce podlehnou někteří rodiče matení a strašení konspiračními podnikateli vydělávajícími na strachu jiných. Přitom v dnešní době, kdy si může založit zdravotní centrum i automechanik a nazvat to klinikou, nebo psát bludy na internet, či dokonce přehnané knížky o jedech v našem okolí, kdy existují různí léčitelé „nabíjející léčební silou“ aspirin, nebo dokonce i někteří zdravotníci používají k diagnostice nevědecké metody a nesmyslné drahé přístroje, by člověk od rodičů očekával, že dají na názor autorit, čím myslím hlavně nekomerční odborné organizace jako např. Česká lékařská společnost, Česká lékařské komora, Státní ústav pro kontrolu léčiv nebo Ministerstvo zdravotnictví či na Světovou zdravotnickou organizaci. Česká lékařská komora (ČLK) např. nedávno vyhlásila, že „považuje zpochybňování přínosu očkování ze strany lékařů za postup „non-lege artis“, tedy za postup v rozporu s nejvyšším dosaženým vědeckým poznáním. Lékař, který zpochybňuje přínos očkování nebo dokonce odmítá provádět očkování, tak porušuje nejenom Zákon č. 372/2011 Sb. o zdravotních službách a podmínkách jejich poskytování (§ 4, odst. 5), ale také Etický kodex ČLK (§ 2 odst. 1) a Úmluvu o lidských právech a biomedicíně (článek 4).“

8. OTÁZKA: Očkování proti žloutence typu A

Dobrý den, kterým dětem doporučujete očkovat proti žloutence typu A ? Toto očkování nám nabídla naše doktorka pro 3 letou dceru, protože začne v září chodit do školky. Jiný důvod neuvedla. A vakcíny jsou dvě nebo tři? Nalezla jsem obě informace a nevím, která platí. Děkuji Eva

Dobrý den, prostředí dětských kolektivů je z hlediska přenosů viru hepatitidy A značně rizikové, zejména školka, kdy ještě není hygiena dětí dostatečná (neumí si např. pořádně umýt mýdlem konečky prstů) a běžné je vkládání prstů či různých věcí do pusy. K dispozici pro dětskou populaci je v ČR momentálně jen jedna vakcína a to Havrix Junior 720. Očkovat se může od 1 roku věku. Již první dávka zajistí imunitu až na několik let, druhá dávka, ideálně za 1 rok, následně zajistí dlouhodobou až doživotní ochranu. Na očkovanou osobu působí každý kontakt s virem jako další očkování, posiluje a prodlužuje imunitu někdy až na celý zbytek života. Je to neživá a výborně tolerovaná vakcína.

9. OTÁZKA: Je zbytečné očkování proti žloutence v hexavakcíně?

Dobrý den pane docente, setkávám se s názorem, že je zbytecné očkovat proti žloutence, respektive, že je vhodné toto odložit až například na věk půl roku - s ohledem na reálnou možnost nákazy mladšího kojence. Jaký je prosím Vás názor? Mám 6 týdenního syna a zvažuji, zda zvolit vakcínu bez žloutenky, nebo standardní. Existují po tomto očkování vážné negativní reakce? Velice děkuji

Dobrý den, očkování hexavakcínou je pro dítě nejmenším stresem, znamená menší počet vpichů. Dítě se může dostat do nemocnice kdykoli a vzhledem k dlouhé inkubační době žloutenky B 50-150 dnů se nemusí nikdy podařit zjistit, kde a u jakého výkonu se tam dítě nakazilo. Teď mám čerstvý příklad u jedné mé příbuzné po hospitalizaci ve dvou nemocnicích, najednou vysoce zvýšené jaterní testy, pozitivní protilátky proti viru hepatitidy B, bolesti pod pravým žebrem … Může to vést do cirhózy až rakoviny jater. Obzvlášť, když se nakazí dítě. Jsou některé optické např. endoskopické přístroje v nemocnicích a ambulancích, které nelze sterilizovat, dělá se „jen“ vyšší stupeň dezinfekce, která není úplně dokonalá. Nákaza hrozí i u nás, a v některých evropských zemích je riziko ještě vyšší. Rozložení hexavakcíny bez závažného zdravotního důvodu je zbytečná komplikace pro rodiče a hlavně pro dítě. Pokud by byl důkaz, že po očkování hexavakcínou se vyskytují závažné komplikace, určitě by se nepoužívala, žádný lékař by ji neaplikoval, SÚKL by jí stáhnul z oběhu, vakcinologové by navrhli jiný postup atd. Nemusíte mít obavu. Pokud Váš pediatr uzná, že hexavakcína je pro Vaše dítě to nejlepší, dejte na něj/ní.

10. OTÁZKA: Připomínání očkování

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, zda existuje nějaká služba připomínání očkování. Dětští lékaři toto nedělají, v prvních měsících díky očkování na pravidelných prohlídkách jsem si je hlídala, ale nyní hlídat přeočkování celé rodině už nestíhám. Před pár měsíci jsem zjistila, že měla být dcera očkována před rokem proti klíšťovce, to už jsme naštěstí dohnali, ale ráda bych se těchto situací pro příště vyvarovala. Proto by mě zajímalo, jestli je někde možnost zadat termín následujícího očkování a mail, kam by mně přišlo upozornění, že se termín blíží. Děkuji.

Dobrý den, upozornění na další termín očkování chodí e-mailem u všech druhů vakcín klientům Center očkování a cestovní medicíny Avenier, která lze najít na adrese www.ockovacicentrum.cz nebo specificky u klíšťové encefalitidy si to můžete nastavit na adrese www.keockovani.cz. Rád bych u této nemoci v souvislosti s očkováním připomněl, že první přeočkování (čtvrtá dávka) je po 3 letech od třetí dávky, ne po pěti. Tam se dělá chyba nejčastěji. Může to být docela významné, pořád je u nás v ČR nejhorší situace ve výskytu této neléčitelné nemoci ze všech zemí EU. A nezapomínat nejen na děti, ale i na sebe a na prarodiče.

11. OTÁZKA: Délka trvání ochrany Prevenaru

Dobrý den, zajímalo by mě, jak dlouho má vliv očkování Prevenarem. Studie se dělaly ve věku 5 let. Je pravda, že očkování Prevenarem chrání proti očkovaným serotypům, ale zvyšuje citlivost proti neočkovaným serotypům? Děkuji

Dobrý den, přesná délka ochrany touto vakcínou není známá, ale víme, že dokáže spolehlivě chránit před nákazou vakcinačními typy v nejrizikovějším dětském, ale i v dospěláckém období, tj. např. u seniorů (zápal plic je u starších osob častou příčinou úmrtí). Citlivost proti nevakcinačním typům tato vakcína nezvyšuje. To je jen takový pokus o manipulaci s fakty ze strany odpůrců očkování. Uvedu jeho princip pro ilustraci na vzdáleném příkladu. Když budeme porovnávat počet zraněných u automobilových a vlakových neštěstí, vyjdou Vám auta jako rizikovější. Když se Vám účelnou osvětovou kampaní podaří počet zranění u nehod na silnicích snížit, procentuálně Vám v rámci toho porovnání stoupne počet zraněných u vlakových nehod, a to i když vlaky nebudou mít kolize častěji. Tedy ne absolutně, jen relativně. Když díky očkování téměř eliminujeme infekce vakcinačními typy, v rámci diagnostikovaných pneumokokových infekcí nám stoupne procentuální zastoupení nevakcinačních kmenů, i když jejich skutečný výskyt se nezvýší.

12. OTÁZKA: Hliník v potravě a ve vakcínách

Dobrý den, váš kolega prof. Chlíbek ve svém článku uvedl, že hliník ve vakcínách není ve vysokém množství a že potravou jej človék přijímá mnohem více, než kolik ho je ve vakcinách. Nemluvil však již o vstřebávání hliníku z potravy - co vím, tak se hliník z potravy téměř nevstřebává. Jak je to tedy s poměrem obsahu hliníku ve vakcínách a hliníku přijatém a vstřebaném z potravy? Je stanoven doporučený maximální limit pro příjem hliníku, který je stále bezpečný, pro kojence? Mám informaci, že tento je stanoven pro předčasně narozené děti. Jaký je maximální přijem hliníku pro předčasné narozené děti a jaké množství získávají kojenci starší o několik týdnů? Je toto dle vašeho názoru bezpečné množství? Děkuji

Dobrý den, vstřebávání hliníku ze svalu, kam se aplikují vakcíny, a ze střevní sliznice je podobně velmi nízké. Zdůrazňuji, že vakcíny se nesmí aplikovat do krevního oběhu, proto u očkování musíme nejdříve aspirovat, tj. ujistit se, že zpětným tahem pístu neteče do stříkačky krev a až potom aplikovat obsah vakcíny. Pokud by krev tekla napíchnutím drobné vlásečnice, což se děje jednou na desítky tisíc dávek, musíme vakcínu povytáhnout a zavést po jiným úhlem nebo u většího množství aspirované krve vakcínu zlikvidovat a použít novou – u toho samozřejmě opětovně aspirovat. Tím, že dávek vakcín je jen pár, množství hlinitých solí v nich extrémně nízké a resorpce i toho mála minimální, nelze tím dosáhnout žádné limitní hodnoty. U nedonošených dětí se umělá výživa aplikuje do žíly, takže tam to bylo s hliníkem jiné. Hlinité soli umožňují snížit množství antigenu ve vakcíně, tím jsou vakcíny vlastně mírnější, ale se stejným efektem na aktivaci imunitní ochrany. Než se bavit o hodnotách, podívejme se ale na praxi, to je vždy nejlepší. Vakcíny s „hliníkem“ se používají již 80 let, to jsou miliardy aplikovaných dávek, které nezpůsobují žádné zdravotní problémy. U očkované populace se vyskytují jen takové zdravotní komplikace, které by byly, resp. které jsou i u neočkovaných a to se stejnou frekvencí.

13. OTÁZKA: Má smysl očkování proti TBC?

Dobrý den, chtěla jsem mladší dceru (nyní 18 měsíců) nechat očkovat proti TBC. Na Vašich stránkách to doporučujete i v pozdějším věku, ale z jiného zdroje mi bylo řečeno, že po 1. roce věku dítěte má očkování sporadický, spíše žádný účinek a význam. Jak to tedy je, má očkování v pozdějším věku smysl? Nerada bych dceru zatěžovala zbytečně. A na jak dlouho je účinné očkování u starší dcery očkované ještě v porodnici?

Dobrý den, nemálo zemí očkuje proti TBC i v pozdějším věku, včetně vyspělých. Rozhodně neplatí, že by to nemělo význam. Ve vyšším věku nemá význam spíše přeočkování než očkování tedy revakcinace ne, ale primovakcinace ano. Vakcína proti TBC nechrání ani tak před primární plicní TBC jako spíše před diseminovanou formou, tedy těžší variantou nemocí, je poměrně reaktogenní, na rozdíl od ostatních vakcín nebyly nepříjemné nežádoucí reakce vzácností a navíc délku ochrany po tomto očkování nelze přesně stanovit. Přitom přeočkování nemá valný význam, jak jsem již uvedl.
Vzhledem k nízkému výskytu TBC v ČR a nízké infekčnosti nemoci (vyžaduje se kontakt trvající několik hodin), společně s uvedenými limitacemi vakcíny vedly ke zrušení plošného očkování proti TBC. Doočkování tedy není nezbytné. Vzhledem k tomu, že následné postvakcinační komplikace po podání BCG vakcíny mohou vést k odkladu dalších vakcín až o několik měsíců, soustředil bych se na první vlnu vakcín v rámci pravidelného očkování, která končí druhou dávkou trojvakcíny proti spalničkám, zarděnkám a příušnicím. Potom už budou mezi vakcínami delší odstupy. Jsou však rozhodně důležitější vakcíny než proti TBC, např. proti meningokokovým infekcím.

14. OTÁZKA: Má smysl očkování proti klíšťatům?

Jako malá jsem prožila encefalitidu a následný zánět mozkových blan mi zanechal jako doživotní následek epilepsii, proto vážně teď zvažuju nechat své děti očkovat proti klíšťatům. Zajímá mě, jestli to má smysl. Fakt je, že mě naši nechali doma s 39 stupňovou horečkou 4 dny, ale protože máme děti 4 a nechci, aby skončily jako já a ráda bych je nechala očkovat včas. Jen chci mít jistotu, že to má smysl.

Dobrý den, očkování dětí určitě význam má, za podmínky možné expozici klíšťatům. Pokud děti nemají závažné nestabilizované neurologické nebo autoimunitní onemocnění, očkovat lze od 1 roku věku bez problému. Proočkovanost některých dětských kategorií se pohybuje na úrovni 36 % a např. v jižních Čechách je místy očkována více než polovina dětí. Bohaté zkušenosti s vakcinací dětské populace jsou i v jiných evropských zemích, většina dětí je např. očkována v Rakousku nebo v Lotyšsku.

15. OTÁZKA: Kdy je nejvhodnější doba na očkování proti meningitidě?

Dobrý den, chtěla bych nechat dceru očkovat proti meningitidě a chtěla bych znát Váš názor, kdy je nejvhodnější doba. Dceři jsou 2 roky, narodila se na 36. týdnu s váhou 1650 g (hypotrofie plodu + hellp syndrom). Je vhodné počkat s očkováním až po 3. roce, případně později nebo očkovat už nyní? A stačí očkovat novou vakcínou na typ B nebo kombinovat s vakcínou na ostatní 4 typy meningokoka? A kdy je vhodné očkovat takhle malé děti proti klíšťové encefalitidě? Moc děkuji za odpověď a přeji krásný den.

Dobrý den, pokud je dcera bez neurologických či jiných závažných dlouhodobých následků, je v tomto věku již hypotrofie plodu i hellp syndrom v graviditě vzhledem k očkování irelevantní. Typ B meningokoka je nejnebezpečnějším patogenem v České republice a způsobuje tři čtvrtiny všech meningokokových zánětu mozkových blan u nás. Častý je např. i v Kanadě, Asii nebo Austrálii. Naproti tomu v některých jiných zemích je nejčastější jiný typ meningokoka, např. A, W. K tomu i ve vyspělých zemích Evropy přibývá počet infekcí způsobných typem Y.  Záleží tedy na tom, jestli dítě cestuje nebo je v kontaktu s cizinci. Čistě pro pobyt v ČR je nejdůležitější očkování proti typu B. Nad 2 roky se aplikují 2 dávky vakcíny Bexsero, očkuje se už od 2 měsíců věku. Vzhledem k tomu, že se po očkování touto vakcínou ve studiích vyskytovala častěji než u jiných zvýšená teplota, doporučuje se preventivní užití brufenu nebo paracetamolu ještě před očkováním, případně i po něm. Zvýšená teplota neznamená, že vakcína není bezpečná a v porovnání s hnisavým zápalem mozkových obalů, kdy jde po pár hodinách často život dítěte, je to banalita.
Proti typům A,C,Y,W-135 meningokoka se očkuje od 1 roku vakcínou Nimenrix a od 2 let vakcínou Menveo. Jedna dávka poskytuje imunitu na 5 až 10 let podle věku. Tyto moderní vakcíny chrání i před vznikem nosičství meningokoků na sliznicích. Pokud se dítě pohybuje v oblastech výskytem klíšťat, očkovat je možné od 1 roku věku. Kolem meningokokových vakcín se vyžaduje odstup alespoň 2 týdnů. Ve všech případech se jedná o neživé vakcíny, kdy klíčová imunitní odezva nastává v lokální mízní uzlině tj. při očkování do ramena v podpažní uzlině.

16. OTÁZKA: Jak dlouho před očkováním by mělo být dítě zdravé?

Dobrý den, ráda bych se zeptala, jak dlouho před očkováním by dítě mělo být zdravé? Naše lékařka říká, alespoň týden, ale nevím, jestli je to dost. Čtvrtou dávku hexavakciny již několik měsíců odkládáme kvůli častým nemocem (starší syn chodí do školky) a dceři bylo teď 16 měsíců. Co se případně stane, pokud bychom nestihli 4.dávku v 18 měsících? Děkuji

Dobrý den, záleží od charakteru, typu a délky trvání nemoci. Imunitní odpověď na očkování může být snížená, pokud předchozí nemoc organizmus vyčerpala. Např. delší rýma nebo zahlenění bez jiných příznaků (vykašlávání hlenů se nepočítá, je to jen reflexní obranný mechanizmus dýchacích cest) není problémem, a dítě může být očkované již po pár dnech nebo i v průběhu, zejména u neživých vakcín. Je to tedy individuální, odstup 2 týdny je po většině nemocí dostačující, u mírnějších stačí i kratší interval. Praktický lékař pro děti a dorost je určitě schopný posoudit, jak dlouho je nutné počkat. Přesah doporučeného intervalu přeočkování hexavakcíny v 18 měsících věku o několik týdnů není problémem.

17. OTÁZKA: Nová vakcína na meningokoka

Prý měla přijít na trh nová vakcína na meningokoka, že bude na víc typů meningokoka. Už se s ní může dát očkovat? Kolik je potřeba přeočkování? Nebude riziko nějakých nežádoucích účinků, když jde o novinku? Jestli je lepší chvíli počkat, jestli se osvědčí. Děkuji

Dobrý den, již pár let je v ČR k dispozici očkovací látka proti čtyřem typům meningokoka A,C,Y,W-135. Jmenují se Nimenrix, který je možné očkovat od 1 roku věku a Menveo od 2 let věku. Jedna dávka je na 5 let v rizikovém dětském věku, v dospělosti až na 10 let. Nová v distribuci od letošního měsíce je vakcína Bexsero proti typu B meningokoka. Lékaři už mají možnost si ji pro své pacienty objednat. Ten u nás i v mnoha zahraničních oblastech zejména Evropy a Asie způsobuje většinu invazivních meningokokových infekcí. Je to významné vítězství vědy po desítkách let příprav vakcíny. Je možné jí očkovat ve 3 dávkách již od 2 měsíců věku, kdy je riziko nákazy nejvyšší. Nad 6 měsíců se očkují 2 dávky vakcíny, stejný počet dávek je i u dospělých. Vakcína Bexsero má podle studií předpokládaný vyšší výskyt postvakcinačních reakcí, což ale neznamená, že je nebezpečná. Naopak, chrání proti nejnebezpečnější infekční nemoci vyskytující se v ČR, nejvyšší procento postižených tímto patogenem totiž umírá nebo má trvalé následky. Prevence a redukce vyšší teploty po očkování nebo místní bolestivosti je možná preventivním, případně i následným, užitím analgetika a antipyretika, např. paracetamolu nebo ibuprofenu.

18. OTÁZKA: Má vůbec očkování proti klíšťatům smysl? Jaký repelent je účinný proti klíšťatům?

Chtěla jsem vědět od kolika máme děti očkovat? Kvůli lékům na epilepsii musely být všechny naše děti pod dohledem, tak jako by byly pod dohledem při odvykání z návykových látek a mám starost, jelikož čekáme další. Původně jsem chtěla nechat se očkovat, ale neohrozí to miminko? Encefalitidu, zánět mozkových blan, epilepsii, to všechno už jsem prožila. Bude mít očkování nějaký vliv, aby mě ochránilo? Chtěla jsem zkusit být zodpovědná alespoň, když jsem dospělá, jenže teď váhám, nerada bych ohrozila dítě. Nevím, jestli ho to nebude zatěžovat zbytečně, protože jak už jsem řekla, mám to za sebou (až na tu epilepsii, které se nelze zbavit). Obecně mám s léky hromadu problémů, nefungují mně, takže užívám ty, co nejsou na předpis, protože lékařská doporučení u mě nefungují (třeba po antikoncepci mám 2 krásné děti, byla na doporučení doktora). Tak to prostě chodí. Když jde třeba o klíšťata, je paradox, že od té doby, co se nemažu ničím proti klíšťatům, jsem jediné neměla. Máma na nás pořád patlala nějaké spreje, to jsme byli samé klíště a teď nic. U dětí to taky tak zabírá. Nedává mi to smysl, proč to nefunguje?

Dobrý den, pokud je Vaše epilepsie pod kontrolou, bez záchvatů, stabilizovaná, očkovat se proti klíšťové encefalitidě můžete na běžné léčbě. Vliv léků na plod musí posoudit neurolog s gynekologem. Záleží nejen na lécích, ale i na jejich dávce a délce užívání. Pokud máte dvě zdravé a krásné děti, proti klíšťové encefalitidě je očkovat můžete. Virus často přenáší malá nymfa, kterou někdy není vidět, zejména v podpaží nebo v podkolení jamce či v intimní oblasti. Nemalá část trvale postižených si předchozího přisátí klíštěte není vědomá. K repelentům zkušenost moje osobní i od pacientů – není repelent jako repelent. Osobně používám i doporučuji např. Ultrathon nebo Predator, pro děti je rovněž Ultrathon nebo Predator Junior.  Nepoužívat repelent vůbec je v přírodě v dnešní době docela risk. Možná na Vás nepolezou dospělá klíšťata, ale nymfy ano. Jedním z možných následků po klíšťové encefalitidě je i epilepsie a po vlastních zkušenostech byste to pro nikoho určitě nechtěla. 

19. OTÁZKA: Očkování a přenos malárie

Dobrý den, manželův spolupracovník se na služební cestě v Nigérii nakazil malárií. Je možný nepřímý přenos po jeho návratu domů na další kolegy z práce, popř. jejich rodinné příslušníky? A jaké byste doporučoval do této destinace očkování? Ještě poprosím o Vámi doporučené očkování do oblasti Pakistánu, kam služebně také často jezdí. Děkuji.

Dobrý den, nákaza okolí by byla možná po infekci virovou hepatitidou (žloutenkou A), břišním tyfem, pneumokoky, meningokoky nebo neštovicemi, u malárie však přenos nehrozí. U malárie je možný krví (krevní transfuzí) nebo teoreticky komárem, to však až po několika dnes od doby, než by se na něm nasál krve a navíc jen v některých oblastech naší země, kde se přenašeč vyskytuje. Očkování do jednotlivých zemí záleží na věku a zdravotním stavu cestovatele, místa, druhu a délky pobytu, plánovaných výletů, způsobu ubytování a stravování atd. Je rozdíl, jestli jede člověk jako geolog nebo stavař na venkov do terénu na 3 měsíce nebo jako manažer do kanceláře v hlavním městě na 5 dnů. Základem do všech méně vyspělých zemí je očkování proti virové hepatitidě A+B a břišnímu tyfu. K tomu vakcíny proti výše uvedeným nemocem, vzteklině, choleře, v Asii někdy i proti Japonské encefalitidě, v Africe zase proti žluté zimnici atd. Je to věc osobní konzultace v Centru očkování a cestovní medicíny. Některé nemoci mohl daný člověk již prodělat, např. žloutenku A nebo plané neštovice a očkovat se tedy nebude muset. Doporučení ochrany v jednotlivých zemích najdete např. na www.ockovacicentrum.cz, tam je možné se i přímo objednat.

20. OTÁZKA: Mám nechat onemocnět dceru planými neštovicemi?

Je lepší vystavit dceru neštovicím jako přirozené infekci nebo ji nechat očkovat?

Jako lékař se snažím zabránit tomu, aby byli moji pacienti nemocní, a to se týká i neštovic. Až 15 % případů probíhá komplikovaně. Mohou se vyskytnout i poměrně závažné záněty vnitřních orgánů. Nemalá část dětí sice nemá komplikace, ale zato velmi nepříjemný průběh. Moje neteř měla ve čtyřech letech týden vysoké horečky a vyrážku i v puse a v genitálu, plakala bolestí, jedla jen rohlík rozmočený v mléku. Syna jsem nechal očkovat, a nejenže nám to už zachránilo zahraniční dovolenou po kontaktu s holčičkou od sousedů těsně před odletem, která druhý den onemocněla a byla tedy již předtím infekční, ale každý kontakt s nemocí na něj působí jako další očkování a zvýší mu hladinu protilátek až na celý zbytek života. I teď mají ve školce neštovice a my plánujeme bez obav zahraniční cestu. Nebude již nikdy tuto nemoc mít a navíc nebude rizikem ani pro své okolí. Kontakt s infekčním dítětem zatím bez příznaků způsobuje následně mnoho stresů a obav o miminko např. neimunním těhotným ženám a jejich rodinám. Navíc očkování pravděpodobně sníží riziko vzniku nepříjemného a často velmi bolestivého pásového oparu později v průběhu života. Tato vakcína je výsledkem moderní medicíny a nevidím důvod, proč bych měl chtít, aby bylo moje nebo jakékoliv jiné dítě nemocné. To je stejné ať se jedná o angínu, běžnou virózu či plané neštovice. Dnes navíc na očkování přispívají ze svého preventivního balíčku snad už všechny zdravotní pojišťovny.

21. OTÁZKA: Má význam pohlavně aktivní dceru očkovat proti papilomaviru?

Moje dcera má 19 let, je pohlavně aktivní a měla již zjištěný ve stěru u gynekologa typ 16 HPV, který je i ve vakcíně. Je již proti tomuto typu imunní, takže by nemělo význam ji očkovat?

Imunita po prodělané infekci je často jen lokální a velmi krátkodobá. U HPV infekcí dochází často k recidivám a opakování problémů. Imunitu proti typu 16 dcera časem velmi pravděpodobně ztratí a může se jím nakazit znovu. Postupně to může vést až ke vzniku rakoviny. Naproti tomu, imunita po očkování je celková a dlouhodobá. Proto má očkování význam prakticky u všech bez ohledu na minulé či stávající nosičství viru HPV. Vyšetřování stěrů na přítomnost HPV před očkováním nemá z uvedených důvodů z hlediska postvakcinčního efektu význam.

22. OTÁZKA: Úmrtí po očkování proti papilomaviru

Před pár lety proběhla médii informace, že po očkování proti papilomaviru (HPV) v Anglii došlo k náhlému úmrtí dívky. Občas se to ještě na některých serverech objeví i dnes. Bylo tomu tak ve skutečnosti?

Jednalo se o děvče v adolescentním věku. Pitevní nález u ní objevil poměrně rozsáhlý tumor na srdci, který se zřejmě projevil následkem stresu z očkování. Každé další zvýšení tepové frekvence v životě, např. poklus na autobus, by pro ní mohlo mít kdykoli fatální následky. Nebylo to tedy úmrtí způsobené očkováním, ale těžkým, zřejmě neléčitelným onemocněním. Stejně se na to dívají i rodiče této dívky. Země, které zahájily jako první na světě očkování proti papilomaviru s ním mají tak pozitivní výsledky, že začínají s doporučením plošné vakcinace i u chlapců. U nich se rovněž mohou vyskytovat bradavice a dokonce i rakovina sliznic. Např. rakovina penisu sice není tak častá jako děložního čípku, ale má mnohem horší průběh a prognózu. Osobně nechápu rodiče, kteří nenechají očkovat proti HPV svoji dceru vakcínou zdarma. Desítky miliónů aplikovaných dávek po celém světě ukázaly, že je očkování bezpečné.

23. OTÁZKA: Proč se znovu v Evropě objevují spalničky?

V Evropě se vyskytují desítky tisíc případů spalniček. Je to mutací viru spalniček nebo něčím jiným? 

Očkování proti spalničkám se kdysi provádělo jednou dávkou, to se ale ukázalo u části dětí jako nedostatečné, proto se přistoupilo k dvoudávkovému schématu. To bylo tak úspěšné, že před 20 lety mě jako studenta na lékařské fakultě učili, že spalničky jsou v Evropě na prahu eliminace. Podvodná studie o nežádoucích účincích tohoto očkování a někdy až nepochopitelná hysterie části veřejnosti však následně vedla k poklesu proočkovanosti. Ne sice moc, většina rodičů, tj. přes 80 %, dokáže logicky argumenty a jejich zdroje vyhodnotit, přesto však pokles efektu kolektivní imunity vedl k epidemiím. Dnes já učím své studenty, že v dnešní době mají menší riziko nakazit se spalničkami v některých chudých afrických zemích, kde maminky očkování zdarma neodmítají, než v některých oblastech Evropy. Dvě vakcíny proti spalničkám v dětství nechrání celý život, ale nejrizikovější dětské období ano. Je to ve své podstatě skutečně závažná nemoc a není dobré ji podceňovat. I v dospělosti lze imunitu navíc posílit přeočkováním.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Odmítnout Další informace
×