Koronavirová onemocnění v těhotenství, při kojení i běžné populaci

  1. Co jsou koronaviry?
  2. Co koronavirus přenáší? Jak se dostane do člověka?
  3. Čím jsou koronaviry pro člověka nebezpečné?
  4. Vše o koronaviru SARS-CoV-2
  5. Inkubační doba
  6. Přenos onemocnění
  7. Léčba infekce SARS-CoV-2
  8. Jak mohu onemocnění předejít?
  9. Koronavirus SARS-CoV-2 a těhotenství
  10. Koronavirus SARS-CoV-2 a kojení
 

Co jsou koronaviry?

Koronaviry jsou původci onemocnění dýchacího a trávicího ústrojí lidí i zvířat. Až na výjimky (SARS-CoV, MERS-Cov, SARS-CoV-2) nebyly považovány za vysoce patogenní pro člověka, jsou většinou původci nemocí označovaných jako „nachlazení“. 

Co koronavirus přenáší? Jak se dostane do člověka?

Prvotním zdrojem koronavirů způsobujících infekce u člověka jsou u většiny typů netopýři, v některých případech hlodavci. Než koronaviry napadnou člověka, musí nakazit mezihostitele, který je potom zdrojem nákazy lidí.  Mezihostitelé se liší podle typu viru a jsou pro každý typ viru specifičtí. Mezihostiteli mohou být například velbloudi, cibetky, skot, prase, u nového koronaviru SARS-CoV-2, původce onemocnění COVID-19, je podezřelým mezihostitelem luskoun. Patogenitu pro člověka získávají pravděpodobně rekombinací virových částic různých koronavirů v těle mezihostitele.

Čím jsou koronaviry pro člověka nebezpečné?

Koronaviry způsobující vážná onemocnění u člověka mají schopnost vázat se na receptor (například enzym ACE2, což je enzym podílející se na regulaci krevního tlaku) v plicích a napadnout buňky řasinkového epitelu a buňky zvané granulované pneumocyty, které produkují látku důležitou pro funkci plicních sklípků.  Tím zhorší přenos kyslíku ze vzduchu do krve a ohrozí tak pacienta.

Vše o koronaviru SARS-CoV-2:

Koronavirus  SARS-CoV-2 patří mezi betakoronaviry a je podobný virům SARS-CoV a MERS-CoV. 

Inkubační doba

Dosavadní poznatky svědčí o tom, že inkubační doba infekce koronavirem COVID-19 se pohybuje od 2 do 14 dnů, nejčastěji 5 dnů. 

Přenos onemocnění

Onemocnění se přenáší kapénkovou infekcí a přenosem z předmětů kontaminovaných nemocným (sekrety dýchacích cest, moč, stolice) na sliznice (oči, ústa) prostřednictvím zejména rukou.

Příznaky onemocnění, potíže

Inzerce

Nejčastějšími příznaky jsou horečka, kašel, bolesti svalů, bolest hlavy a průjem. U přibližně 27 % pacientů propukne oboustranný zápal plic a u 20% pacientů se vyskytne tak zvaný syndrom akutní respirační tísně (lidově řečeno – dusí se) a asi 1% umírá.  Úmrtnost se pochopitelně liší podle úrovně lékařské péče v té které zemi. 

Dětí je mezi nemocnými málo, nejčastěji se onemocnění vyžadující hospitalizaci vyskytuje ve věkovém rozmezí 49 až 56 let. 

Inzerce

Léčba infekce SARS-CoV-2

Do současné doby nebyl nalezen účinný lék nebo očkování proti COVID-19. Používá se symptomatická léčba, pro prevenci sekundární bakteriální infekce se podávají antibiotika, je hlídán přívod tekutin, aby nedošlo k převodnění pacienta, je podáván kyslík a jsou hlídány životní funkce.

Neúčinné jsou jakékoliv přírodní léky, česnek a podobně.

Jak mohu onemocnění předejít?

Hygienická opatření při epidemii SARS-CoV-2

Vzhledem k přenosu kapénkovou infekcí je třeba se vyhýbat shromáždění osob, běžná ochranná rouška, šátek apod. před infekcí nechrání, ochranu poskytuje respirátor certifikovaný pro virové infekce.

Inzerce

Vzhledem k přenosu kontaminovanými předměty je třeba mýt si a dezinfikovat ruce po kontaktu s předměty, kterých se dotýkaly cizí osoby (madla v MHD, nákupní košíky apod.), před jídlem, po použití WC a vždy po příchodu domů nebo na pracoviště.

V období epidemie je třeba vyloučit kontaktní pozdravy, jako je podávání rukou, polibky apod.

Inzerce

Naprosto se nedoporučuje cestovat do regionů se zvýšeným výskytem infekce.

Koronavirus SARS-CoV-2 a těhotenství

Dosud jsou spolehlivé údaje o průběhu 18 těhotenství pacientek nemocných infekcí způsobenou COVID-19. Všechny byly ve 3. trimestru těhotenství a průběh onemocnění se nelišil od netěhotných. Kromě dvou pacientek všechny porodily císařským řezem. Novorozenci nebyli postižení a nebyl u nich nalezen SARS-CoV-2.

U příbuzné infekce SARS-CoV byla pozorována zvýšená frekvence spontánních potratů u infikovaných žen.

Koronavirus SARS-CoV-2 a kojení

Není známo, zda se virus vylučuje do mléka.  U obdobných infekcí SARS-CoV a MERS-CoV nebyla virová RNA ve mléce zjištěna.

P.S.: O víkendu 15. března se objevil první případ novorozence s koronavirem u nakažené matky, není však zatím známo, zda se dítě nakazilo v děloze, nebo až po narození, stejně tak, v jakém stavu se nachází. Případ budeme nadále sledovat.

Autor: prof. MUDr. Pavel Trávník, DrSc.
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Autor: prof. MUDr. Pavel Trávník, DrSc.
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Koronavirová onemocnění v těhotenství, při kojení i běžné populaci - diskuze

Poradna

Dobrý den, prosím Vás, gynekolog mi nechal provést krevní obraz v 29+1 tt. Zjistilo se z výsledků krve, nedostatek červených krvinek a předepsal mi železo v tabletách Tardyferon, které mám užívat jednu tabletu ráno a jednu večer. Můj dotaz zní, je možné, že bude mít miminko nějaké následky z nedostatku železa na které se přišlo až v 29tt? Může plod z nedostatku železa umřít jeste v děloze? Děkuji za případnou odpověď.

Dobrý den,

anémie je v těhotenství poměrně častá komplikace. Užívejte doporučené preparáty, trvalé následky se s pravděpodobností blížící se jistotě dají vyloučit.

MUDr. Pavla Zahrádková | Babyonline | 08.03.2024, 09:16
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Odmítnout Další informace
×